Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Τους κουμπαράδες των παιδιών τους ξέχασε? Γιατί τους ξέχασε? Τόσα λεφτά είναι εκεί μέσα! Εγώ το ποδήλατο μου πριν 9-10 χρόνια έτσι το πήρα. Να γυρίσουνε όλοι τα χρήματα, πρέπει οι τράπεζες να σωθούν!

Big Brother στο νοσοκομείο Ρεθύμνου

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε την υπόθεση με τον Ολλανδό ανιματέρ που είχε επιτεθεί στο πιτσιρίκι στο ξενοδοχείο όπου δούλευε; Είχα διαβάσει ότι ήταν 3 χρόνια "μαθητευόμενος". Δηλαδή απλά έκανε διακοπές εδώ κάθε καλοκαίρι με έξτρα χαρτζιλίκι, καταλαμβάνοντας μια θέση εργασίας για την οποία ούτε εισφορές πληρώνονταν ούτε φόροι.

Σε αυτήν την περίπτωση δε φταίει ούτε ο εργαζόμενος ούτε ο άνεργος. Φταίει ο ξενοδόχος που παρανομεί και ο συνεργάτης του στους ελεγκτικούς μηχανισμούς που συγκαλύπτει συστηματικά την απάτη.

Αν ήταν περισσότερο επιζήμιο να παρανομεί και περισσότερο συμφέρον να προσλαμβάνει έναν νόμιμο υπάλληλο (έστω και Ολλανδό) το ασφαλιστικό σύστημα δε θα είχε τιναχτεί στον αέρα και η ανεργία θα ήταν στο μισό.

Για να μη συζητήσω ότι ο προσδιορισμός του ποιος δικαιούται επίδομα ανεργίας στην Ελλάδα μοιάζει με σουντόκου που του λείπουν νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καποτε η Αμερικη ηταν 3 φορες χαλια η κατασταση απο την Ελλαδα

και ομως πτυχιουχοι κτλπ αναγκαστηκαν να δουλεψουν στην πρωτογενης παραγωγη

για χρονια ηταν φτωχοι ουτε μαρξ ουτε κλαπς ουτε Λενιν ολοι δουλευαν ξερανε δεν ξερανε την ειδικοτητα πιστευω οτι αξιζει η θεση της Αμερικης να βρισκεται σε τοσο υψηλα στανταρ σε ολους τους κλαδους.

Και ετσι για την ιστορια ο Κουμουνισμος δεν υλοποιηθηκε ποτε.

Στην περιπτωση της Ελλαδας ολα ειναι παρα-αναποδα

οι περισοτεροι ειναι για μπατσες

γνωριζω αρκετους τεμπελχαναδες που περναν την ωρα τους με καφε τσιγαρο και καμια ειρωνια σε κανεναν, ετσι γιατι νομιζουν οτι ειναι οι καποιοι, κακα τα ψεματα υπαρχουν αρκετοι τετοιοι.

Ξερω ελαχιστα ατομα που κοβουν τις φλεβες τους απο το πρωι μεχρι το βραδυ και δεν κλαψουριζονται γιατι δεν μπορουν να βγουν για κανα καφε.

επισης

Πιος ο λογος να περνει Αστυνομικος εφαπαξ 50κ €

+ 10κ€ αν εχει καποιος παιδι ;

απο την στιγμη που με τα μισα λεφτα θα μπορουσαν να καλυψουν καποια ελλειματα!!!

μην μου πειτε οτι κανουν και δουλεια, γιατι μια σπιθα θα ακουσουν δεν θα ξερουν που να κρυφτουνε, κατα τα αλλα τσαμπουκαδες σε αδυναμους :rolleyes:

σιγουρα στο αστυνομικο σωμα υπαρχουν και καποιοι που δουλευουν, αλλα οχι οπως θα επρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπλέξω στη συζήτηση περί πολιτικο-οικονομικών συστημάτων, αν και γενικές προσεγγίσεις του στυλ "εκεί δούλεψαν κάποιοι, εδώ είναι γεμάτο τεμπέληδες - εκεί εντοπίζονται οι διαφορές μας" με βρίσκουν αντίθετο.

Για το εφάπαξ έχω να πω κάποια πράματα όμως.

1. Οι εισφορές για το εφάπαξ ήταν υποχρεωτικές. (δε μπορείς να πεις "δεν πληρώνω, τα βάζω στην τράπεζα, και στο τέλος έχω ένα κομπόδεμα")

2. Το εφάπαξ υποτίθεται ότι είναι ανταποδοτικό. (δηλαδή ότι δίνεις, παίρνεις, και μάλιστα χωρίς τόκους - όπως θα είχες αν τα έβαζες μόνος σου στην τράπεζα). Δεν είναι λεφτά που κράτησαν στην άκρη για να κλείνουν τρύπες κακοδιαχείρισης.

3. Κάποιοι που δεν χρειάζονται εφάπαξ, έπαιρναν και συνεχίζουν να παίρνουν σε ένα χρόνο δεκαπλάσια απ' όσο θα πάρει ένας μισθωτός μετά από 30 ή παραπάνω χρόνια δουλειάς.

4. Τώρα όλοι αυτοί από τους οποίους κρατούσαν συστηματικά χρήματα για εφάπαξ πήραν μια μεγαλόπρεπη βεντούζα - αυτοί είναι το πρόβλημα της χώρας, καλά κάνεις και τα βάζεις μαζί τους...

Εν τω μεταξύ, αυτοί που κάνουν τη μοιρασιά της πίτας, ακόμα πληρώνονται αφορολόγητα και έχουν μια στρατιά "υπαλλήλων" που πληρώνονται από τον ίδιο τορβά με τα εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε στην τράπεζα, αυτό που κάνουν οι τράπεζες σε όλους μας!

Ο Dimitri Agarkov, 42 ετών ρωσικής καταγωγής κατάφερε να νικήσει τις τράπεζες στο ίδιο τους το «παιχνίδι».

Δυσαρεστημένος από τους όρους της σύμβασης μιας προσφοράς για πιστωτική κάρτα που έλαβε από το τραπεζικό ίδρυμα Tinkoff Credit, ο Άγκαρκοβ τους άλλαξε & τους έστειλε πίσω υπογεγραμμένους από την πλευρά του για τελική έγκριση από την τράπεζα.

Η τράπεζα ενέκρινε τη σύμβαση χωρίς να διαβάσει τα ψιλά γράμματα (σας θυμίζει κάτι;;) συμφωνόντας έτσι σε επιτόκιο 0%, απεριόριστη πίστωση χωρίς αμοιβές για τη τράπεζα καθώς και μια ρήτρα πως η τράπεζα θα καταβάλλει τεράστια αποζημίωση σε περίπτωση αλλαγής ή ακύρωσης της σύμβασης.

Ο Αγκαρκοβ χρησιμοποίησε την πιστωτική για 2 χρόνια αλλά στη συνέχεια η τράπεζα την ακύρωσε και προχώρησε και σε μήνυση με αξίωση 1.363$. Η τράπεζα ισχυρίστηκε πως της οφείλονται τόκοι, τέλη καθώς και προσαυξήσεις υπερημερίας. Το δικαστήριο όμως είχε άλλη άποψη & έκρινε πως με βάση τους όρους της μεταξύ τους σύμβασης ο Άγκαρκοβ χρωστά μόνο 575$ τα οποία και μπορεί να εξοφλήσει όποτε εκείνος θέλει (τα χρήματα δηλαδή που είχε χρεώσει στην κάρτα την περίοδο χρήσης της ΑΤΟΚΑ!).

Με το δεδικασμένο λοιπόν, ο πελάτης προχώρησε σε μήνυση κατά της τράπεζας διεκδικώντας αποζημίωση ύψους 727.000$ για μη τήρηση συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Θα τολμουσε οποιοσδηποτε απο τους δικους μας να κυκλοφορησει χωρις φουσκωτους?

Ακομα κ αν μπορουσε σιγα μην επεφτε στο επιπεδο να οδηγησει ταξι. Οι δικοι μας μονο χωρες οδηγουνε...

Link to comment
Share on other sites

Θα τολμουσε οποιοσδηποτε απο τους δικους μας να κυκλοφορησει χωρις φουσκωτους?

Ακομα κ αν μπορουσε σιγα μην επεφτε στο επιπεδο να οδηγησει ταξι. Οι δικοι μας μονο χωρες οδηγουνε...

Πέτυχα τον Ευθυμίου στο αεροδρόμιο (είχε έρθει να παραλάβει κάποιον λογικά) στην Κεφαλονιά, και είχε έρθει χωρίς προστασία. Μου πέρασαν κάποιες σκέψεις, αλλά καλό είναι να μην γίνονται αυτά τα πράγματα, οπότε έδιωξα αυτές τις σκέψεις.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα τον Ευθυμίου στο αεροδρόμιο (είχε έρθει να παραλάβει κάποιον λογικά) στην Κεφαλονιά, και είχε έρθει χωρίς προστασία. Μου πέρασαν κάποιες σκέψεις, αλλά καλό είναι να μην γίνονται αυτά τα πράγματα, οπότε έδιωξα αυτές τις σκέψεις.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Ιιιιιιιιιιιι !!!!! και δεν έκανες τίποτα ; Ένας καθωσπρέπει ’’αντιστασιακός’’ έναν νες (γιατί ο καπουτσίνο είναι ακριβός) θα τον ’’κέρναγε’’.

....Χαλάς την πιάτσα να το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα τον Ευθυμίου στο αεροδρόμιο (είχε έρθει να παραλάβει κάποιον λογικά) στην Κεφαλονιά, και είχε έρθει χωρίς προστασία. Μου πέρασαν κάποιες σκέψεις, αλλά καλό είναι να μην γίνονται αυτά τα πράγματα, οπότε έδιωξα αυτές τις σκέψεις.
Θα τολμουσε οποιοσδηποτε απο τους δικους μας να κυκλοφορησει χωρις φουσκωτους?

Ακομα κ αν μπορουσε σιγα μην επεφτε στο επιπεδο να οδηγησει ταξι. Οι δικοι μας μονο χωρες οδηγουνε...

Κ εκτος αυτου, επιασες κ συ τον Ευθυμιου. Εδω εχουμε υπουργους-γκάνγκστερ, τον πιο ησυχο υπουργο που περασε ποτε θα χτυπησουμε.

ΥΓ. ναι δεν ειναι λυση η βια, ειναι η φυλακη ομως.

Link to comment
Share on other sites

Για φαντάσου.... Μα, γίνονται τέτοια πράγματα ;;

Αμυγδαλέζα: Παίζοντας με τους ανύπαρκτους νεκρούς - NEWS247

Πολύ θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πως ακριβώς υπερασπίζεται η ύψιστη αξία, η ανθρώπινη ζωή, όταν δημιουργείς νεκρούς. Θα ήθελα ειλικρινά να γνωρίζω πως ακριβώς πολεμάς τον ρατσισμό και την απαξίωση του ανθρώπινου είδους όταν σπεύδεις με μία σου κίνηση να απαξιώσεις ακριβώς αυτό. Τέλος, θα ήμουν γεμάτος χαρά εάν κάποιος μπορούσε να πείσει για το πόσο σεβαστή είναι η ζωή του πρόσφυγα ο οποίος κρατείται σε ένα κοντέινερ σε ένα κέντρο κράτησης και μετατρέπεται μέσω μία ανακοίνωσης σε μέσο πολιτικής πίεσης.

Διότι αυτό έγινε. Μετατράπηκε ο άγνωστος πρόσφυγας σε μοχλό πίεσης, όπως και όλο το γεγονός, μηδενίζοντας την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια.

Αιδώς "σύντροφοι"! Αιδώς!

Μην καταφεύγετε σε "γκεμπελικές" μεθόδους και φτηνές προπαγάνδες. Μην υιοθετείτε αυτά που κατηγορείτε και απεχθάνεστε από άλλους χώρους. Γινόσαστε όμοιοι!

Αυτό λέμε αγαπητέ: ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΙ

Link to comment
Share on other sites

Για φαντάσου.... Μα, γίνονται τέτοια πράγματα ;;

Αμυγδαλέζα: Παίζοντας με τους ανύπαρκτους νεκρούς - NEWS247

Αυτό λέμε αγαπητέ: ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΙ

Μια διαφορετική προσέγγιση..

Νέα Ομιλία | Silentcrossing's Blog

Εσύ μπορεί να "εξεγείρεσαι" γιατί σου είπαν ψέματα για τους νεκρούς, και από αυτό και μόνο να βγάζεις συμπέρασμα ότι είναι όμοιοι ( ! ).

Εμένα ποιο πολύ με ενοχλέι ότι κανένα ρεπορτάζ δεν λέει ΓΙΑΤΙ έγινε ότι έγινε προχθές στην Αμυγδαλέζα και κανείς δεν βγαίνει και να πει αν ισχύουν τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορετική προσέγγιση..

Νέα Ομιλία | Silentcrossing's Blog

Εσύ μπορεί να "εξεγείρεσαι" γιατί σου είπαν ψέματα για τους νεκρούς, και από αυτό και μόνο να βγάζεις συμπέρασμα ότι είναι όμοιοι ( ! ).

Εμένα ποιο πολύ με ενοχλέι ότι κανένα ρεπορτάζ δεν λέει ΓΙΑΤΙ έγινε ότι έγινε προχθές στην Αμυγδαλέζα και κανείς δεν βγαίνει και να πει αν ισχύουν τα παραπάνω.

Για ακόμα μια φορά χάνω πάσα ιδέα.....

Εκατσα και διάβασα την ''διαφορετική προσέγγιση''... Εντεκα (11) παραγράφοι κείμενο και μόνο η πρώτη κάνει αναφορά στα κέντρα κράτησης, όπου και εκεί δεν μπορεί να αποφύγει τις τερατολογίες. Έχασα ακόμα λίγη ώρα για να ανακαλύψω πως στην παράθεση που κάνουν για υποτιθέμενες εν ψυχρώ δολοφονίες παραπέμπουν σε μια άλλη σελίδα, η οποία κάνει και καλά αναμετάδοση ενός ανύπαρκτου ρεπορτάζ απο έναν υπαρκτό ρεπόρτερ. Δοκίμασε και εσύ αν θές να βρείς την είδηση που -και καλά- έγινε άρθρο απο τον εν λόγω ρεπόρτερ.

Με αυτό τον τρόπο και εσύ επιβεβαιώνεις αυτό που λέω: Τον Γκέμπελς πολλοί εμίσησαν, τις πρακτικές του όμως ουδείς.

Μου λές για τους λόγους, που οδήγησαν εκεί. Το ότι για ακόμα μια φορά κάποιοι (απο τον ίδιο πάντα χώρο Τυχαίον ??) προσπαθούν να κάνουν την τρίχα - τριχιά με διασπορά μόνο (και πάντα) απο ιδιόκτητα μέσα, παντελώς ψευδών ειδήσεων προκειμένου να προξενήσουν το επιθυμητό για αυτούς χάος (κατα τα συμφέροντά τους), επιβεβαιώνοντας για ακόμα μια φορά πως υποκείμενα τύπου Αμυρά και του άλλου του χιουμορίστα (δεν θυμάμαι πως τον λένε), δεν είναι εξαιρέσεις αλλά ΚΑΝΟΝΑΣ. Αυτό δε σε ενοχλεί καθόλου. Μήπως γουστάρεις τελικά να σε φουμέρνουν, ειδικά αν τα φούμαρα αυτά ταυτίζονται με τον ιδεολογικό σου προσανατολισμό ??

Σχετικά με τις υπόλοιπες 10 παραγράφους της ''διαφορετικής προσέγγισης'' που μας παρουσιάζεις, βρίθουν αναφορών στον Όργουέλ και συγκεκριμένα στο ''1984'', το οποίο αποτελεί ενα απο τα αγαπημένα μου αναγνώσματα και σε έχω παροτρύνει μερικές φορές να το διαβάσεις. Θα ανακάλυπτες τότε πως ο ιδεολογος επαναστάτης Όργουελ (πολέμησε στην Ισπανία κατά της χούντας του Φράνκο), εμπνεύστηκε το συγκεκριμένο βιβλίο, όχι απο τους ναζίδες και τα ες ες όπως λέει ο άσχετος αρθογράφος, αλλά απο τον Σταλινισμό και τις πρακτικές του ''πατερούλη''. Αλλο αν τελικά οι πρακτικές και των μεν και του δε, ομοιάζουν. Ε ! και εγώ δεν είπα ποτές κατι διαφορετικό. Είπα ότι είναι ΟΜΟΙΟΙ.

Εντιτ: Ααααα !!! αυτοί θίχτηκαν με το άρθρο περι ψευτικων νεκρών ??? Ξανά πέφτω απο τα συννεφα.... Κάνουν τέτοια πράγματα ??? Η εγκυρότητα σε όλο της το μεγαλείο....

Εντιτ 2: αλλά εξηγείται γιατί τα κάνει αυτά που κάνει. Χρησιμοποιεί τα μαγαζάκια του για προπαγάνδα επειδή του έκοψαν το χαρτζηλίκι...

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο και εσύ επιβεβαιώνεις αυτό που λέω: Τον Γκέμπελς πολλοί εμίσησαν, τις πρακτικές του όμως ουδείς.

Μου λές για τους λόγους, που οδήγησαν εκεί. Το ότι για ακόμα μια φορά κάποιοι (απο τον ίδιο πάντα χώρο Τυχαίον ??) προσπαθούν να κάνουν την τρίχα - τριχιά με διασπορά μόνο (και πάντα) απο ιδιόκτητα μέσα, παντελώς ψευδών ειδήσεων προκειμένου να προξενήσουν το επιθυμητό για αυτούς χάος (κατα τα συμφέροντά τους), επιβεβαιώνοντας για ακόμα μια φορά πως υποκείμενα τύπου Αμυρά και του άλλου του χιουμορίστα (δεν θυμάμαι πως τον λένε), δεν είναι εξαιρέσεις αλλά ΚΑΝΟΝΑΣ. Αυτό δε σε ενοχλεί καθόλου. Μήπως γουστάρεις τελικά να σε φουμέρνουν, ειδικά αν τα φούμαρα αυτά ταυτίζονται με τον ιδεολογικό σου προσανατολισμό ??

Με ενδιαφέρει να μαθαίνω όλη την αλήθεια.

Το να παρουσιάζεται ένα ρεπορτάζ που λέει τι έγινε και πόσο βάρβαροι και κακοί είναι οι λαθρομετανάστες αλλά δεν γίνεται κουβέντα για τις συνθήκες κράτησεις , για τους λόγους που εξεγέρθηκαν και για το πρόσφατο ιστορικό στο στρατόπαιδο συγκέντρωσης με εκνευρίζει όσο εκνευρίζει εσένα η διασπορά ψευδών ειδήσεων.

Καταδικαστέα και τα δύο, γκεμπελίστικα και τα δύο, αλλά μην μου τα γυρνάς ανάποδα να χαρείς.

Δεν είναι λογικό να σου την δίνουν οι τρίχες που γίνοντε τριχιές και να είσαι οκ όταν σου κρύβουν δεδομένα και παραμέτρους.

Περί ΜΜΕ.. Αφού όλα ιδιόκτητα μέσα είναι και όλα έχουν συμφέροντα από την μία ή την άλλη μεριά, γιατί το τονίζεις ότι είναι ιδιόκτητα.

Ο Αμυράς ένας περίεργος τύπος ήταν, που έλεγε αηδίες, είμαι σίγουρος ότι παρόμοιοι άνθρωποι υπάρχουν κάτω από όλες τις ιδεολογικές ομπρέλες, τελευταίο παράδειγμα ο εθνικιστής που την έπεσε στους μετανάστες στην παραλία..

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να μαθαίνω όλη την αλήθεια.

Το να παρουσιάζεται ένα ρεπορτάζ που λέει τι έγινε και πόσο βάρβαροι και κακοί είναι οι λαθρομετανάστες αλλά δεν γίνεται κουβέντα για τις συνθήκες κράτησεις ,

Ρε αγόρι, ποιες συνθήκες κράτησης; Πλάκα κάνεις ;

Δε φτάνει δηλαδή που τους ταϊζουμε κιόλας από catering (να ναι καλά ο Χρυσοχοϊδης) έχουν και παραπονάκια;

Αμα δε τους αρέσει γιατι δεν έμεναν στις χώρες τους ή γιατι δεν πήγαν κάπου αλλού ;

Κανονικά θα έπρεπε από την πρώτη στιγμή να τους έχουν βάλει σε ένα αεροπλάνο (ή καράβι) και να τους στείλουν πίσω πακέτο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.