Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Polonos: Δεν μαζέψατε τις ακαθαρσίες του σκύλου σας; Θα σας έρθουν σε σακουλα στο μαγαζι σας! - NEWS247

Οτι πρέπει για μερικούς μερικούς ’’φιλόζωους’’. Γιατί στα λόγια όλοι είμαστε μανούλες.

Proper

Link to comment
Share on other sites

να τους πληρώνει η εκκλησία όμως..

Περίπλοκο θέμα... Δε σου κάνει εντύπωση γιατί ακόμα και ο Γιωργάκης που είχε ταχθεί καθαρά κατά της Εκκλησίας, δεν κατάφερε να περάσει ανάλογη ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Περίπλοκο θέμα... Δε σου κάνει εντύπωση γιατί ακόμα και ο Γιωργάκης που είχε ταχθεί καθαρά κατά της Εκκλησίας, δεν κατάφερε να περάσει ανάλογη ρύθμιση;

όχι βέβαια τι να μου κάνει εντύπωση; Αφού η εκκλησία έχει εξουσία...τεράστια κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ανούσια κι άστοχα συμπεράσματα. Επειδή έχουν προσλάβει ξένους, βγάζει το συμπέρασμα ότι δεν ήθελαν να δουλέψουν οι Έλληνες; Πιό ηλίθιος, πεθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ανούσια κι άστοχα συμπεράσματα. Επειδή έχουν προσλάβει ξένους, βγάζει το συμπέρασμα ότι δεν ήθελαν να δουλέψουν οι Έλληνες; Πιό ηλίθιος, πεθαίνεις.

Καλημερα

Μιάς και έχεις και κάποια ηλικία, κάνε μια μικρή αναδρομή και πές μου:

πόσοι ξένοι εργάζονταν στα ξενοδοχεία πρίν απο 20 - 25 χρόνια ;;

πόσοι αλβανοί στις οικοδομές ;;

πόσοι πακιστανοί στα χωράφια ;;

πόσοι Αιγύπτιοι στα ψαροκάικα ;;

πόσοι ξέρω-γω-τι στα καρνάγια ;;

πόσες Βουλγάρες καθαρίστριες - νοσοκόμες ;;

ακόμα και οι παλιατζήδες ήταν Έλληνες.

Στη γειτονιά που έμενα μικρός στον Αγιο Ιερόθεο σε κάθε γωνία του οικοδομικού τετραγώνου υπήρχε και απο μια βιοτεχνία ρούχων, που δούλευαν όλες οι κοπέλες απο 15 έως 20 ή και πιο μεγάλες. Ηταν δούλες θα μου πείς ...

Η δική μου οπτική και μνήμη λέει πως όταν πριν απο 25 χρόνια έβλεπα έναν μαυρο ή έναν ξένο στην Ομόνοια και αντιμετωπιζόταν σαν αξιοθέατο, ΟΛΕΣ οι δουλειές τότε γίνονταν απο Έλληνες. Και είτε μας αρέσει έιτε όχι σε όλο τον πλανήτη υπάρχουν και οι παραπάνω δουλειές, και κάποιοι ζούνε απο αυτές. Προ κρίσης το επιχείρημα για να μην τις κάνει κάποιος ήταν πως ήταν ζόρικες/μπορούσε να βγάλει περισσότερα με άλλη δουλειά (μερικοί δε, πιό ειλικρινείς βαφτίζονταν χλιδάνεργοι και ομολογούσαν πως δε γουστάρουν). Τώρα με την κρίση, το επιχείρημα είναι πως δεν αμοίβονται καλά. Ε ! λοιπόν: Οταν θα ανοίξουν κανα εκατομμύριο θέσεις για διευθυντές ή δημάρχους, τότε μπορεί και να μειωθεί η ανεργία.

Τελικά ο κόπρος έχει πάντα μια δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Τελικά ο κόπρος έχει πάντα μια δικαιολογία.

Δε μίλησα γενικά. Αναφέρομαι στον τουρισμό, όπου γνωρίζω αρκετά καλά σαν κλάδο. Εκεί εργάζομαι.

Εγώ που έχω ξενοδοχείο, bar, ταβέρνα, ενοικιαζόμενα και χρειάζομαι άτομο, θα διαλέξω ρωσσίδα γιατί οι πελάτες μου είναι ρώσσοι και θέλω να μπορώ να συνεννοηθώ εύκολα. Απλό. Στη ρωσσίδα δε, θα τα δώσω μαύρα και έτσι θα μου κοστίσει πολύ λιγότερο. Απόδειξη εν μέρει σε αυτό, αποτελεί κι αυτό το άρθρο:

Λιγότερες οι προσλήψεις από τις απολύσεις σε τουριστικές περιοχές | Newsbomb.gr

Όσον αφορά τώρα στον κυριούλη που έβγαλε το συμπέρασμα, ο οποισδήποτε σοβαρός δημοσιογράφος θα είχε κάνει μια σωστή έρευνα πρώτα και δε θα έβγαζε αβίαστα συμπεράσματα από απλή παρατήρηση στα 3-4 μέρη που έτυχε να επισκεφτεί στις διακοπές του.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε προτιμουν οι περισοτεροι να συνεχιζουν να περνουν επιδομα ανεργειας.

Ποιοί παίρνουν το επίδομα ανεργίας;

Το 67% των νέων που δεν έχουν εργαστεί ποτέ;

Το 1.000.000 μακροχρόνια ανέργων;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Μιάς και έχεις και κάποια ηλικία, κάνε μια μικρή αναδρομή και πές μου:

πόσοι ξένοι εργάζονταν στα ξενοδοχεία πρίν απο 20 - 25 χρόνια ;;

πόσοι αλβανοί στις οικοδομές ;;

πόσοι πακιστανοί στα χωράφια ;;

πόσοι Αιγύπτιοι στα ψαροκάικα ;;

πόσοι ξέρω-γω-τι στα καρνάγια ;;

πόσες Βουλγάρες καθαρίστριες - νοσοκόμες ;;

ακόμα και οι παλιατζήδες ήταν Έλληνες.

Στη γειτονιά που έμενα μικρός στον Αγιο Ιερόθεο σε κάθε γωνία του οικοδομικού τετραγώνου υπήρχε και απο μια βιοτεχνία ρούχων, που δούλευαν όλες οι κοπέλες απο 15 έως 20 ή και πιο μεγάλες. Ηταν δούλες θα μου πείς ...

Η δική μου οπτική και μνήμη λέει πως όταν πριν απο 25 χρόνια έβλεπα έναν μαυρο ή έναν ξένο στην Ομόνοια και αντιμετωπιζόταν σαν αξιοθέατο, ΟΛΕΣ οι δουλειές τότε γίνονταν απο Έλληνες. Και είτε μας αρέσει έιτε όχι σε όλο τον πλανήτη υπάρχουν και οι παραπάνω δουλειές, και κάποιοι ζούνε απο αυτές. Προ κρίσης το επιχείρημα για να μην τις κάνει κάποιος ήταν πως ήταν ζόρικες/μπορούσε να βγάλει περισσότερα με άλλη δουλειά (μερικοί δε, πιό ειλικρινείς βαφτίζονταν χλιδάνεργοι και ομολογούσαν πως δε γουστάρουν). Τώρα με την κρίση, το επιχείρημα είναι πως δεν αμοίβονται καλά. Ε ! λοιπόν: Οταν θα ανοίξουν κανα εκατομμύριο θέσεις για διευθυντές ή δημάρχους, τότε μπορεί και να μειωθεί η ανεργία.

Τελικά ο κόπρος έχει πάντα μια δικαιολογία.

Δε μου είναι προφανές τι επιχείρημα κάνεις. Εννοείς ότι κάποιος που απορρίπτει την επιλογή να δουλέψει για 300 ευρώ ανασφάλιστος είναι τεμπέλης?

Link to comment
Share on other sites

μου θυμήσατε έναν τρελό σε μια παραλία που έλεγε

παιδιά - τι παράγει οι Ελλάδα ?

θα σας πω εγώ - τεμπέληδες ?

πως να πάει αυτή η χώρα μπροστά !

Ο κολλητός μου εδώ και 2 χρόνια βρίσκεται Καναδά. Πέρσυ το καλοκαίρι που ήρθε τον ρώτησα πως είναι τα πράγματα εκεί. Το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν: Οι Καναδοί είναι τεμπέληδες. Χαζολογάνε όλη μέρα και βάζουν αλλοδαπούς να κάνουν τις δουλειές.

Έτσι για την ενημέρωση, εδώ είναι τα οικονομικά στοιχεία του Καναδά:

GDP (PPP) 2013 estimate

- Total $1.535 trillion[6] (13th)

- Per capita $43,594[6] (9th)

GDP (nominal) 2013 estimate

- Total $1.844 trillion[6] (11th)

- Per capita $52,364[6] (10th)

Gini (2005) 32.1[7]

medium · 103rd[8]

HDI (2013) Increase 0.911[9]

very high · 11th

Link to comment
Share on other sites

παίδες συμφωνώ με τον colt...

είχα πάει Kω για δουλειά τον Απρίλιο μια εβδομάδα, και οι περισσότεροι που δούλευαν στα μαγαζιά (φούρνους, ψιλικατζίδικα, καφετέριες κλπ) ήταν ξένοι. Δυστυχώς στην ελλάδα έχουν παραχθεί πολλοί πτυχιούχοι οι οποίοι δεν μπορούν να απορροφηθούν από την αγορά καθώς δεν υπάρχουν αντίστοιχες θέσεις. Επίσης ο έλληνας πτυχιούχος σε μεγάλο του ποσοστό, λέει αφού έχω πτυχίο θα ψάξω να δουλέψω πάνω στο πτυχίο του και τίποτα άλλο. Βέβαια γνωρίζω πολ. μηχανικό που κάνει τον σουβλατζή καθώς και τον υπάλληλο ξενοδοχείου.

Εγώ αν ήμουν σε ανάγκη θα πήγαινα να δουλέψω για 400-500 ευρώ στην επαρχία. Το πως θα τα έβγαζα πέρα; Δεν ξέρω...Ξέρω όμως ότι οι μετανάστες τα βγάζουν πέρα. Και μάλιστα με λιγότερα.

Πάντως το συμπέρασμα του Γερμανού δημοσιογράφου είναι πολύ γενικό και θα έπρεπε να ψάξει και λίγο παραπάνω, συμφωνώντας με τον μάγο. Αλλά μαγούλη, πλήρωνε και τους φόρους που της δίνεις μαύρα :hehe::p

Link to comment
Share on other sites

Ποιοί παίρνουν το επίδομα ανεργίας;

Το 67% των νέων που δεν έχουν εργαστεί ποτέ;

Το 1.000.000 μακροχρόνια ανέργων;

για τους μακροχρονια ανεργους ενοω

Οσο για τους νεους οι περισοτεροι δεν ειναι καν προθυμοι να δουλεψουν

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.