Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Ρε φίλοC μην βγαίνεις εκτός θέματος :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/agora/neo_xaratsi_gia_nhsiwtes_kai_epivates.2346844.html

Είναι επειδή ο τουρισμός είναι βασική πηγή εσόδων για την χώρα και πρέπει να τον στηρίξουμε...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Νέο χαράτσι για νησιώτες και επιβάτες - NEWS247

Είναι επειδή ο τουρισμός είναι βασική πηγή εσόδων για την χώρα και πρέπει να τον στηρίξουμε...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

για αυτό πέρσι προτίμησα την Μάνη...Του χρόνου Πήλιο, Εύβοια, Χαλκιδική, Πρέβεζα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Όσο τα περί συσιτίου..

"...«κούρεψαν» τελικά το μενού της διανομής τροφίμων. Μοναδικό τους μέλημα ήταν η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας όσων περίμεναν στην ουρά κάτω από τον ήλιο για ένα κιλό πατάτες..."

Είπαμε, να μη διαβάζουμε κολλημένους και προπαγάνδα. Δες το βίντεο και θα δεις ότι μοίραζαν πατάτες, μακαρόνια, ρύζι, ψάρια, χυμούς και νερά στον κόσμο που περίμενε από τις 4 το μεσημέρι ενώ η διανομή ήταν στις 6.

Αξίζει να ακούσετε τις δηλώσεις του κόσμου, μετά τη μέση. Είναι kontra τσάνελε βέβαια... Δεν έχει ποιότητα, δεν έχει μεγαλοκαρχαρίες να το χρηματοδοτούν, δεν έχει "αξιόπιστους" και "φτασμένους" δημοσιοκάφρους.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OiVxw--YoHo]ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ Εικόνες οργής στο συσσίτιο 24 07 2013 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

για αυτό πέρσι προτίμησα την Μάνη...Του χρόνου Πήλιο, Εύβοια, Χαλκιδική, Πρέβεζα κλπ κλπ

Και σε λίγο θα νεκρώσουν τα νησιά, θα πουληθούν ακίνητα και επιχειρήσεις σε ξένους και έτσι θα τα "κατακτήσουν" χωρίς ούτε μια σφαίρα.

Εσύ καλά κάνεις, αλλά εγώ βλέπω οργανωμένο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και σε λίγο θα νεκρώσουν τα νησιά, θα πουληθούν ακίνητα και επιχειρήσεις σε ξένους και έτσι θα τα "κατακτήσουν" χωρίς ούτε μια σφαίρα.

Εσύ καλά κάνεις, αλλά εγώ βλέπω οργανωμένο σχέδιο.

1. καλά θα κάνουν οι νησιώτες να χρεώνουν αυτά που πρέπει και να μην δικαιολογούνται λέγοντας ότι πληρώνουμε και το καράβι, στο κάτω κάτω έχουν φόρο 6,5% για κάποιο λόγο...Αλλά θέλουν να βγάλουν μέσα σε 4 μήνες λεφτά για 12. Στην Πάρο δεν θα ξεχάσω που μας χρέωσαν 2,5 ευρό το πιτόγυρο εν έτη 2008...ή τον ταρίφα στην ύδρα που ζήτησε 50 ευρό για 10 λεπτά απόσταση...ρε ουστ...

2. Καλά θα κάνει η κυβέρνηση να μειώσει τους φόρους στα καύσιμα, ώστε να μειωθούν τα ακτοπλοικά. Αλλιώς εγώ δεν πατάω ξανά το πόδι μου σε πλοίο. edit: επίσης πρέπει να αφήσουν όποιον θέλει να βάλει τα πλοία του και να κάνει δρομολόγια, δλδ να βάλουν ανταγωνιστές στο παιχνίδι να τρομάξουν οι εφοπλιστές λίγο.. (θέλει cohones όμως)

3. το 1 συμβάλλει στο γεγονός ο τουρίστας να λέει "φίλε ωραία η Ελλάδα αλλά ακριβά, πήγαινε, αλλά μια φορά στην ζωή σου".. Αν έχεις μαγαζί πρέπει να πείσεις τον πελάτη σου να ξανάρθει.

Εγώ δεν βλέπω σχέδιο, οργανωμένη μ@λ@κί@ βλέπω...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

1. καλά θα κάνουν οι νησιώτες να χρεώνουν αυτά που πρέπει και να μην δικαιολογούνται λέγοντας ότι πληρώνουμε και το καράβι, στο κάτω κάτω έχουν φόρο 6,5% για κάποιο λόγο...Αλλά θέλουν να βγάλουν μέσα σε 4 μήνες λεφτά για 12. Στην Πάρο δεν θα ξεχάσω που μας χρέωσαν 2,5 ευρό το πιτόγυρο εν έτη 2008...ή τον ταρίφα στην ύδρα που ζήτησε 50 ευρό για 10 λεπτά απόσταση...ρε ουστ...

2. Καλά θα κάνει η κυβέρνηση να μειώσει τους φόρους στα καύσιμα, ώστε να μειωθούν τα ακτοπλοικά. Αλλιώς εγώ δεν πατάω ξανά το πόδι μου σε πλοίο.

3. το 1 συμβάλλει στο γεγονός ο τουρίστας να λέει "φίλε ωραία η Ελλάδα αλλά ακριβά, πήγαινε, αλλά μια φορά στην ζωή σου".. Αν έχεις μαγαζί πρέπει να πείσεις τον πελάτη σου να ξανάρθει.

Εγώ δεν βλέπω σχέδιο, οργανωμένη μ@λ@κί@ βλέπω...

Πιστεύεις δηλαδή ότι αν πάρουν τα νησιά οι ξένοι θα πέσουν 50% όλα...; Εγώ σου λέω ότι θα οργανωθούν καλύτερα όσον αφορά στα καταλύματα και τις υπηρεσίες και θα ακριβύνουν ακόμα περισσότερο. Επειδή στον τουρισμό εργάζομαι, όπου υπάρχει ποιότητα οι τιμές είναι στο θεό. Μη φέρετε σαν παράδειγμα Ταϋλάνδες, κλπ, γιατί κι εκεί τα φθηνά είναι φθηνιάρικα. Η ποιότητα, πληρώνεται. Θα ζούμε σε μια χώρα με τις ομορφότερες παραλίες και δε θα μπορούμε να πάμε, όπως οι Αιγύπτιοι στο Sharm El Seikh.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δηλαδή ότι αν πάρουν τα νησιά οι ξένοι θα πέσουν 50% όλα...; Εγώ σου λέω ότι θα οργανωθούν καλύτερα όσον αφορά στα καταλύματα και τις υπηρεσίες και θα ακριβύνουν ακόμα περισσότερο. Επειδή στον τουρισμό εργάζομαι, όπου υπάρχει ποιότητα οι τιμές είναι στο θεό. Μη φέρετε σαν παράδειγμα Ταϋλάνδες, κλπ, γιατί κι εκεί τα φθηνά είναι φθηνιάρικα. Η ποιότητα, πληρώνεται. Θα ζούμε σε μια χώρα με τις ομορφότερες παραλίες και δε θα μπορούμε να πάμε, όπως οι Αιγύπτιοι στο Sharm El Seikh.

ανέφερα εγώ πουθενά το γεγονός να αγοραστούν τα νησιά από τους ξένους; Δεν το θέλω κιόλας.. Εγώ βλέπω ότι οι κοινωνίες στα νησιά/τουριστικά μέρη δεν συνεννοούνται καν μεταξύ τους για να δουν τι πρέπει να κάνουν ώστε να αυξήσουν όλοι μαζί τον τζίρο τους... Στα @@ τους νοιάζονται μόνο για την πάρτη τους και το δικό τους μαγαζί (οι γονείς της κοπέλας μου έχουν Mini market σε τουριστική περιοχή και μου τα λένε)...

Χρεώνουν 150 ευρό το δωμάτιο και οι υπηρεσίες είναι τραγικές σε σύγκριση με άλλες περιοχές (δεν θα πω Ταϊλάνδη, αλλά θα πω Βαρκελώνη, Ρώμη - χώρες του ευρό, άμεσοι τουριστικοί ανταγωνιστές) όπου πραγματικά στην Ρώμη που πήγα έδινα 50 ευρό την μέρα για δωμάτιο και η υπηρεσία που έλαβα ήταν ότι ήθελα και κάτι παραπάνω, ενώ τα 50 ευρώ που έδινα στην Κέρκυρα ήταν πεταμένα στην τουαλέτα...Άστο ο τουρισμός στην Ελλάδα πάσχει, τρομερά κιόλας. Και για όλα φταίει η χαζονοοτροπία του Ελληναρά, ήρθε η ώρα να τα αρπάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το 2008 κοίταγα διακοπές Ελλάδα. Ήθελα Καστελόριζο. Οι τιμές εκεί για τα ξενοδοχεία ήταν 120 € την ημέρα, ενώ την ίδια περίοδο για Παρίσι ήταν 55 €. Μαντέψτε που πήγα τελικά:p

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το 2008 κοίταγα διακοπές Ελλάδα. Ήθελα Καστελόριζο. Οι τιμές εκεί για τα ξενοδοχεία ήταν 120 € την ημέρα, ενώ την ίδια περίοδο για Παρίσι ήταν 55 €. Μαντέψτε που πήγα τελικά:p

Καστελόριζο για να μην πάρουν το νησί οι ξένοι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1. καλά θα κάνουν οι νησιώτες να χρεώνουν αυτά που πρέπει και να μην δικαιολογούνται λέγοντας ότι πληρώνουμε και το καράβι, στο κάτω κάτω έχουν φόρο 6,5% για κάποιο λόγο...Αλλά θέλουν να βγάλουν μέσα σε 4 μήνες λεφτά για 12. Στην Πάρο δεν θα ξεχάσω που μας χρέωσαν 2,5 ευρό το πιτόγυρο εν έτη 2008...ή τον ταρίφα στην ύδρα που ζήτησε 50 ευρό για 10 λεπτά απόσταση...ρε ουστ...

2,5 ευρώ πιτόγυρο στην Πάρο. Απαπαπαπα Στην Αθήνα δεν έχει τέτοια. Ούτε ταξιτζίδες που ζητάνε ό,τι θέλουν. Μόνο στα νησιά. Και φυσικά αγνοούμε το κόστος και τη δυσκολία διαβίωσης σε ένα νησί, οπότε λέμε ότι μας κατεβάσει το κεφάλο. Συνέχισε να ζεις στο μικρόκοσμό σου εσύ, κι όταν ξυπνήσεις στην πραγματικότητα και νιώθεις το αγγούρι έλα να μας πεις ότι το δημόσιο σου χρωστάει λεφτά και τι θα κάνεις με τις τράπεζες...

στο κάτω κάτω έχουν φόρο 6,5% για κάποιο λόγο

ναι. για να μην ψωνίζουν από τουρκία όσοι είναι κοντά, και για όλους, για να έχουν κάποιο λόγο να μείνουν σε νησιά που το κράτος δεν τους παρέχει τίποτα απολύτως. Αν ζεις σε μικρό νησί του αιγαίου και θες νοσοκομείο το χειμώνα, έχεις δύο επιλογές: γιατρεύεσαι μόνος σου ή πεθαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

2,5 ευρώ πιτόγυρο στην Πάρο. Απαπαπαπα Στην Αθήνα δεν έχει τέτοια. Ούτε ταξιτζίδες που ζητάνε ό,τι θέλουν. Μόνο στα νησιά. Και φυσικά αγνοούμε το κόστος και τη δυσκολία διαβίωσης σε ένα νησί, οπότε λέμε ότι μας κατεβάσει το κεφάλο. Συνέχισε να ζεις στο μικρόκοσμό σου εσύ, κι όταν ξυπνήσεις στην πραγματικότητα και νιώθεις το αγγούρι έλα να μας πεις ότι το δημόσιο σου χρωστάει λεφτά και τι θα κάνεις με τις τράπεζες...

ναι. για να μην ψωνίζουν από τουρκία όσοι είναι κοντά, και για όλους, για να έχουν κάποιο λόγο να μείνουν σε νησιά που το κράτος δεν τους παρέχει τίποτα απολύτως. Αν ζεις σε μικρό νησί του αιγαίου και θες νοσοκομείο το χειμώνα, έχεις δύο επιλογές: γιατρεύεσαι μόνος σου ή πεθαίνεις.

πάμε με ειρωνεία όπως μου απάντησες,

Φυσικά και υπάρχουν αντίστοιχα πράγματα στην Αθήνα, αλλά στην Αθήνα έχεις πολλές επιλογές και θα βρείς και φτηνό πιτόγυρο...Ποιος δεν ξέρει τα πιτόγυρα μέσα στο mall...Ναι υπάρχουν...Δεν πάω όμως..Πάω στις γειτονιάς που το έχει 1,70...η ακόμα σσε αυτό που το έχει 1 και τρώω γατάκι...

Το αγγούρι το νιώθω μια χαρούλα άλλοι δροσίζονται μάλλον...

Συνήθως τον χειμώνα οι νησιώτες γυρνάνε Αθήνα, αν όχι είναι επιλογή τους και ξέρουν τις δυσκολίες..Αυτό έλειπε να υπάρχει και ένα ωνάσειο σε κάθε νησί έτσι για να είμαστε και large...

irony mode off

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, να μη διαβάζουμε κολλημένους και προπαγάνδα. Δες το βίντεο και θα δεις ότι μοίραζαν πατάτες, μακαρόνια, ρύζι, ψάρια, χυμούς και νερά στον κόσμο που περίμενε από τις 4 το μεσημέρι ενώ η διανομή ήταν στις 6.

Αξίζει να ακούσετε τις δηλώσεις του κόσμου, μετά τη μέση. Είναι kontra τσάνελε βέβαια... Δεν έχει ποιότητα, δεν έχει μεγαλοκαρχαρίες να το χρηματοδοτούν, δεν έχει "αξιόπιστους" και "φτασμένους" δημοσιοκάφρους.

6:15-6:50

Κάποιο σχόλιο σε αυτά που λέει εκεί; (όχι από σένα [MENTION=173]Wizard![/MENTION]).

Link to comment
Share on other sites

Νέο χαράτσι για νησιώτες και επιβάτες - NEWS247

Είναι επειδή ο τουρισμός είναι βασική πηγή εσόδων για την χώρα και πρέπει να τον στηρίξουμε...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Για τη νέα αύξηση, η απόφαση του υπουργείου Ναυτιλίας επικαλείται την άνοδο0,8% που σημείωσε ο Δείκτης Τιμών Καταναλωτή κατά την περίοδο Ιανουάριος 2012-Δεκέμβριος 2012

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μας λέει: "Αφού αυξήθηκε η τιμή όλων των άλλων πραγμάτων που πληρώνετε, είπαμε να σας τον φορέσουμε και στα ακτοππλοϊκά".

Υπενθυμίζω ότι ο ΔΤΚ προκύπτει από τιμές σε τρόφιμα, ποτά, στέγαση, εκπαίδευση, περίθαλψη και μεταξύ άλλων και μετακίνηση. Θέλεις να πεις ότι αυξήθηκε το πετρέλαιο? Πες το - αν και λόγω φόρων αυξήθηκε. Μη μας λες μλκιες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.