Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Αν έχει για σένα αξία, το Σύνταγμα ορίζει ρητά στο άρθρο 4 την ισότητα όλων των Ελλήνων ενώπιων του νόμου. Είτε μας αρέσει είτε όχι,

α) το Σύνταγμα αφορά Έλληνες και Έλληνες πολίτες και όχι ανθρώπους εν γένει. Οι ξένοι (και ειδικά αυτοί που δεν θα έπρεπε να είναι εδώ) είναι εκτός της υπόθεσης.

Λάθος. Και τι σύμπτωση που απαντά και στην Χρυσή αυγή.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RXrSOCCZtQY&t=48]ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΡΑΓΑΣΑΚΗ ΣΕ ΖΑΡΟΥΛΙΑ - YouTube[/ame]

Όσο τα περί συσιτίου..

Μία σακούλα πατάτες κι ένα πεπόνι για τους τυχερούς υπό τους ήχους πάντα του ναζιστικού ύμνου της ΧΑ, ήταν η προσφορά προς τους Έλληνες στην περίφημη διανομή τροφίμων όπου σύμφωνα με την Ελ. Ζαρούλια θα μοιράζονταν τόνοι κρέατος και ρούχων. Οι μελανοχίτωνες της ΧΑ δίνοντας περισσότερη έμφαση στην διαφήμιση και την περιφρούρηση της ρατσιστικής τους εκδήλωσης «κούρεψαν» τελικά το μενού της διανομής τροφίμων. Μοναδικό τους μέλημα ήταν η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας όσων περίμεναν στην ουρά κάτω από τον ήλιο για ένα κιλό πατάτες υπό τα παραγγέλματα βουλευτών του κόμματος που είχαν αναλάβει ρόλο συσσιτιάρχη. Ματαίως πάντως ο σκληρός πυρήνας των οργανωμένων μελών της ΧΑ προσπαθούσε να «εμπνεύσει» το χειροκρότημα των συγκεντρωμένων πολιτών στην ομιλία του Ν. Μιχαλολιάκου, καθώς οι περισσότεροι έπαιρναν τις πατάτες τους και αποχωρούσαν.
Link to comment
Share on other sites

Όχι οκ, ας το αφήσουμε κι αυτό να περάσει. Μετά όταν έρθει η έξοδος μετά τις 6 το απόγευμα μόνο για έλληνες, χριστιανούς να το αφήσουμε κι αυτό. Όταν θα ρθει και το μονο ελληνες, χριστιανοί με σημαία την σβάστικα στο μπαλκόνι μπορούν να έχουν σπίτι μη πολυπαραξενευτούμε όμως.

Έλα μην γίνεσαι γραφικός.

Εμείς εδώ το αφήνουμε; Εσύ από εκεί μπορείς να κάνεις κάτι;

MeToDexi_480.jpg

Από την άλλη. Αυτοί οι τυπάδες είναι που "αγαπούν" την Ελλάδα και "σέβονται" σημαίες, σύμβολα, κτλ;

646FB4409CF5CF33C12A1B4BE28E1E2D.jpg

Η χρησιμότητα της Σημαίας! Δεν διαφέρει σε τίποτα από την χρησιμότητα που βρίσκουν και οι αναρχο-τέτοιοι. Απλά στην δεύτερη περίπτωση υπάρχει και η στάχτη στο τέλος. ΕΝώ οι της ΧΑ, την αποθηκεύουν για μελλοντική "χρήση".

Τα ίδια σκ@τ@ εκατέρωθεν. Ψήφοι, Ψήφοι, Ψήφοι, και νέος Διπολισμός. Όι μεν μοιράζουν πεπόνια, οι δε μισθούς.

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγώ ότι όλη η ιστορία που γίνεται, βοηθάει τη ΧΑ. Διαφορετικά θα έδιναν φαγητό σε 100 άστεγους, που ίσως να μην ψηφίζουν καν, και θα έληγε εκεί. Τώρα, βάζεις κι άλλους να τους υποστηρίζουν. Νομίζεις ότι δε συμφέρει τη ΝΔούλα να πάρει η ΧΑ 30%; Όσο πιό ισχυρή, τόσο ανίσχυρος ο ΣΥΡΙΖΑ. Απλό. Δεδομένου ότι είναι δεξιοί και οι δύο, δεν είναι δύσκολο να τα βρούν κάποια στιγμή αργότερα.

Από την άλλη, το είπα κι εχθές:

Με δεδομένο ότι η κύρια δεξαμενή ψήφων της ΧΑ είναι οι δυσαρεστημένοι της ΝΔ, όχι δεν τη συμφέρει. Αν ένα 5% απο τους ψηφους της ΝΔ πάει στη ΧΑ τότε αντίο πρωτιά και αντίο bonus εδρών. Οπότε γενικότερα αντίο.

Όσον αφορά το ρατσιστικό στοιχείο.

Ερώτηση. Οι πλούσιοι που δίνουν υποτροφίες ή βοήθεια κάθε λογής σε παιδιά του τόπου τους είναι ρατσιστές. Πχ ο Κωστόπουλος τον πρώτο 4οδεσμίτη απο τη Μεσσηνία τον έβαζε απο την πρώτη μέρα του Πανεπιστημίου στην Alpha σαν υπάλληλο.

Στην κατοχή που οι Κρητικοί έκαναν συσσίτιο για Κρητικούς (το ένα απο τα τρια γεύματα του Μητσοτάκη) ήταν επίσης ρατσιστές;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ρατσιστικό στοιχείο.

Ερώτηση. Οι πλούσιοι που δίνουν υποτροφίες ή βοήθεια κάθε λογής σε παιδιά του τόπου τους είναι ρατσιστές. Πχ ο Κωστόπουλος τον πρώτο 4οδεσμίτη απο τη Μεσσηνία τον έβαζε απο την πρώτη μέρα του Πανεπιστημίου στην Alpha σαν υπάλληλο.

Στην κατοχή που οι Κρητικοί έκαναν συσσίτιο για Κρητικούς (το ένα απο τα τρια γεύματα του Μητσοτάκη) ήταν επίσης ρατσιστές;

Αν βάζεις φυλετικά κριτήρια, σε συσσίτια κοινωνικής αλληλεγγύης είσαι ρατσιστής, πως να το κάνουμε; Υποτροφίες και κατοχη είναι διαφορετικές καταστάσεις.

Δεν μπορείς επίσης να παραβλέπεις ότι πρόκειται για πολιτικό κόμμα και η όλη κίνηση είναι και ρουσφετολογικη...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις φυλετικά κριτήρια, σε συσσίτια κοινωνικής αλληλεγγύης είσαι ρατσιστής, πως να το κάνουμε; Υποτροφίες και κατοχη είναι διαφορετικές καταστάσεις.

Δεν μπορείς επίσης να παραβλέπεις ότι πρόκειται για πολιτικό κόμμα και η όλη κίνηση είναι και ρουσφετολογικη...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Εξήγησε μου plix plox γιατί είναι διαφορετικές καταστάσεις.

Δε με ενδιαφέρει αν αποσκοπούν σε ψήφους ρε κουμπάρε. Με ενδιαφέρει ότι για εξίσου ψηφοθηρικούς λόγους (και στην περίπτωση της ΝΔ με ηλίθια λογική) τους απαγόρεψαν το συσσίτιο. Όποιος πιστεύεί ότι τα άλλα κόμματα λόγω κοινωνικής ευαισθησίας συμπλέουν με την κυβέρνηση σε αυτό το θέμα είναι τόσο ηλίθιοι όσο και αυτοί που πιστεύουν ότι η ΧΑ κάνει τα συσσίτια απο την καλή της καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION]

Ρε Κωστή ειλικρινά δηλαδή, επειδή είσαι σοβαρός άνθρωπος, τι προσπαθείς να μας δείξεις από το απόσπασμα που έχεις παραθέσει ;

Σου φαίνεται πολύ λογικό ότι αυτός που το έγραψε, στην προσπάθειά του να θάψει την κίνηση που έγινε, και ελλείψει άλλου επιχειρήματος, μιλάει για "κουρεμα του μενού" ;

Δίνουν κι όλοι οι υπόλοιποι ας πούμε και τους πείραξε που έδωσαν πατάτες και φρούτα ;

Ή θα επρεπε να δώσουν και 15 κιλά μοσχαρίσιες στον καθένα ;

Αυτοί τουλάχιστον αντί να σπαταλάνε πακτωλούς χρημάτων σε έντυπο υλικό προπαγάνδας (ΚΚΕ, Συριζα και σια) δίνουν κάτι χειροπιαστό στον κοσμάκη που πεινάει.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Έχεις δίκιο. Ο μέγας Αλέξιος άλλωστε έχει κάνει πολύ περισσότερα πράγματα.

Και, υπόψην, πριν αρχίσετε άλλη φορά να αναφέρεστε στα δικαιώματα που δίνει το Σύνταγμα στον κάθε άπλυτο σκεφτείτε το ή ψάξτε το γιατί θα αρχίσω να ποστάρω κι εγω αποσπάσματα από αυτό τα οποία επιμελώς αγνοείτε ορισμένοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κουράζουμε; Αν θέλεις να περιθωριοποιήσεις αυτόν που κάνει συσσίτιο "μόνο για Έλληνες", οργανώνεις την ίδια μέρα και ώρα συσσίτιο για όλους. Αν δεν μπορείς ή δε θέλεις, κλείνεις το στοματάκι σου και περιμένεις.

Οι απαγορεύσεις και οι πύρινες ρητορείες είναι βούτυρο στο ψωμί τους. Και σε τελική ανάλυση, δεν ξέρω πώς λέγεται το πολίτευμα που αποφασίζει ad-hoc τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται καταφεύγοντας σε νομικές ακροβασίες, αλλά σίγουρα δεν είναι Δημοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου plix plox γιατί είναι διαφορετικές καταστάσεις.

Έχουμε κατοχή ή η υποτροφία λογο καλών επιδόσεων σε 5-10 ανθρώπους είναι το ίδιο με το συσσίτιο (φαγητό-> απαραίτητο για την επιβίωση) σε μερικές εκατοντάδες ανθρώπους. Είναι επίδοση το να είσαι Έλληνας;

Και, υπόψην, πριν αρχίσετε άλλη φορά να αναφέρεστε στα δικαιώματα που δίνει το Σύνταγμα στον κάθε άπλυτο σκεφτείτε το ή ψάξτε το γιατί θα αρχίσω να ποστάρω κι εγω αποσπάσματα από αυτό τα οποία επιμελώς αγνοείτε ορισμένοι. :)

Το να είσαι πολιτικό κόμμα και να δίνεις λεφτά σε μερικους ψηφοφόρους σου και μονο, αντι σε ολη την κοινωνια, εγώ το ξέρω σαν ρουσφέτι,

Θα μου εξηγήσει κανείς ποιοι είναι οι απλυτοι που ορισμένοι αναφέρονται συχνά;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Το να είσαι πολιτικό κόμμα και να δίνεις λεφτά σε μερικους ψηφοφόρους σου και μονο, αντι σε ολη την κοινωνια, εγώ το ξέρω σαν ρουσφέτι,

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

A καλά, εσύ έχεις κανει level-up.

Ποιος έδωσε λεφτά σε ποιον ;

Που ξέρεις ότι τέλος πάντων αυτοί που πήραν ό,τι πήραν ήταν ψηφοφόροι της ΧΑ; Πιστοποιητικό φρονημάτων ζήτησαν ; Δεν νομίζω. Μόνο ταυτότητα.

Και για να 'χουμε καλό ερώτημα γιατι δεν κανει και ο Σύριζα κάτι παρόμοιο για όλο τον κόσμο αφού θέλει να κανει την Ελλάδα μητέρα όλων των εθνών και φυλών ;

Link to comment
Share on other sites

A καλά, εσύ έχεις κανει level-up.

Ποιος έδωσε λεφτά σε ποιον ;

Που ξέρεις ότι τέλος πάντων αυτοί που πήραν ό,τι πήραν ήταν ψηφοφόροι της ΧΑ; Πιστοποιητικό φρονημάτων ζήτησαν ; Δεν νομίζω. Μόνο ταυτότητα.

Και για να 'χουμε καλό ερώτημα γιατι δεν κανει και ο Σύριζα κάτι παρόμοιο για όλο τον κόσμο αφού θέλει να κανει την Ελλάδα μητέρα όλων των εθνών και φυλών ;

Το φαγητό τσαμπα το πήρε η Χ.Α. ; Λεφτά σε είδος έδινε.

Σορρυ, λάθος μου, ήταν δυνητικά ψηφοφόροι της. Στην τελική, αυτός ήταν και ο σκοπός της ΧΑ.

Δεν θέλει να κανει κάτι τέτοιο ο Σύριζα, και το ερώτημα το βρίσκω ότι να 'ναι.

Περιμένω απάντηση στο τελευταίο μου ερώτημα στο προηγούμενο ποστ.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, τα πιστεύεις αυτά που γράφεις ; :wall:

Δουλευόμαστε μεταξύ μας τώρα?

Η Χ.Α. δεν λέει ότι κάνει τα συσσίτια για να επιστρέψει στον κόσμο τα λεφτά της κρατικής επιχορήγησης?

Δεν μπορεί να επιστρέψει τα λεφτά, αγοράζει φαγητό και το δίνει...

Ο Έλληνας, ο δυνητικά χρυσαυγίτης (ή έστω αυτός που δεν έχει πρόβλημα με την Χ.Α.) που δεν έχει λεφτά να φάει, πάει εκεί και παίρνει φαγητό.

Λεφτά πήρε σε είδος φαγητού, τι κάνω λάθος;

Δηλαδή ρε Myralis, εσύ λες ότι η μοιρασιά σε είδος είναι κακή ενώ τα ρουσφέτια και οι υποσχέσεις είναι, τι;

Η μοιρασιά σε είδος (με τον τρόπο που γίνεται) δεν διαφέρει σε τίποτα από το ρουσφέτι και αυτό είναι κακό προφανώς.

Οι υποσχέσεις, την στιγμή που αφορούν το σύνολο του πλυθησμού (κάτι που δεν ισχύει ούτε για το ρουσφέτι, ούτε για τις μοιρασιές), δεν βλέπω γιατί να είναι κακές.

Δεν ξαναγράφω για το θέμα, και ακόμα περιμένω να μου πεις σε ποιον αναφέρθηκες σαν "άπλυτο".

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΦΙΛΕ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟΣ Ο ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΦΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ****ΠΑΙΔΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΠΡΟΕΔΡΟ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΤΑΖΕΙ ΟΤΙ ΜΛΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ; ;; ;

Οι υποσχέσεις, την στιγμή που αφορούν το σύνολο του πλυθησμού (κάτι που δεν ισχύει ούτε για το ρουσφέτι, ούτε για τις μοιρασιές), δεν βλέπω γιατί να είναι κακές.

α καλά, κατι έχει πιει εκει στην Ολλανδία, δεν μπορεί.

Έχεις πάρει χαμπάρι ότι οι υποσχέσεις μας έφεραν εδώ που είμαστε ;

Το "λεφτα υπάρχουν" το θυμασαι ;

Αλλά μάλλον οι υποσχέσεις και τα "θα" των άλλων ειναι για κάψιμο ενώ του ΣΥΡΙΖΑ είναι μάλαμα.

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Δουλευόμαστε μεταξύ μας τώρα?

Η Χ.Α. δεν λέει ότι κάνει τα συσσίτια για να επιστρέψει στον κόσμο τα λεφτά της κρατικής επιχορήγησης?

Δεν μπορεί να επιστρέψει τα λεφτά, αγοράζει φαγητό και το δίνει...

Ο Έλληνας, ο δυνητικά χρυσαυγίτης (ή έστω αυτός που δεν έχει πρόβλημα με την Χ.Α.) που δεν έχει λεφτά να φάει, πάει εκεί και παίρνει φαγητό.

Λεφτά πήρε σε είδος φαγητού, τι κάνω λάθος;

Η μοιρασιά σε είδος (με τον τρόπο που γίνεται) δεν διαφέρει σε τίποτα από το ρουσφέτι και αυτό είναι κακό προφανώς.

Οι υποσχέσεις, την στιγμή που αφορούν το σύνολο του πλυθησμού (κάτι που δεν ισχύει ούτε για το ρουσφέτι, ούτε για τις μοιρασιές), δεν βλέπω γιατί να είναι κακές.

Δεν ξαναγράφω για το θέμα, και ακόμα περιμένω να μου πεις σε ποιον αναφέρθηκες σαν "άπλυτο".

Αν κάποιος πεινάει ή έχει ανάγκες, ας πούμε ότι καταφεύγει στα συσσίτια και τις διανομές της ΧΑ. Για να μην πέσουμε στο επίπεδο

της ΧΑ λοιπόν, του δίνουμε το ιδεολογικό υπόβαθρο ώστε να καταλάβει ότι τον εκμεταλλεύονται κι ότι για την κατάντια του ευθύνονται

οι τραπεζίτες και καναλάρχες-βιομήχανοι κλπ. Όταν αυτός που πεινάει αποκτήσει το ιδεολογικό υπόβαθρο τελικά, ξαφνικά διπλώνεται

από μια σουβλιά στην κοιλιακή χώρα. Τότε θυμάται οτί πεινάει ακόμα καθώς δεν έφαγε.

Η ιδεολογία καλή αλλά δε χορταίνει. Μπορείς να διαγράψεις τις σάλτσες που έβαλα και να κρατήσεις μόνο αυτό.

Αρκετοί θα ξέρουν και για 'Ελληνες στη γειτονιά τους που "κάνουν δίαιτα" για να τρώει το παιδί τους τουλάχιστον. Εγώ ξέρω κι αμφιβάλλω

ότι θα ντραπούν να πάρουν τρόφιμα από οπουδήποτε γι' αυτό το σκοπό.

Υ.Γ. Επειδή βάζεις κόμμα στο Έλληνας, τον διαχωρίζεις γενικά από τον δυνητικά ΧΑυγίτη ή όποιος πάρει τα τρόφιμα ειναι τέτοιος;

Επειδή λέμε ότι δεν είναι ακροδεξιοί όλοι οι 500.000 ψηφοφόροι...

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Ο Τζήμερος δεν έλεγε ότι είναι υπέρ του μνημονίου? Δεν έταζε ότι θα τηρούσε το μνημόνιο και ότι θα έφτιαχνε το δημόσιο? Δεν χαϊδευε τα αυτιά των Ι.Υ. στρέφοντας τους εναντίον των Δ.Υ.?

Ο Μάνος δηλαδή δεν ήταν υπουργός Οικονομικών την Ν.Δ. ? Επειδή έγραψε από την δική του πλευρά τι γινόταν επί ημερών του δεν φέρει ευθύνες? Φταίει το ότι έπεσε τότε η κυβέρνηση από τον Σαμαρά γιατί όλα τα άλλα ήταν καλά?

Δεν είναι θέμα ταξίματος ή μη, είναι θέμα πολιτικής και ιδεολογία όπως λες. Ψήφισες την ιδεολογία του επειδή ήθελες και θέλεις να απολυθούν μερικές χιλιάδες Δ.Υ. , θέλεις μια ποιο βίαιη αναπροσαρμογή του Δ.Τ. , και κάποιος κακός άνθρωπος μπορεί να πει ότι θέλεις και δημόσια επιδότηση στην ιδιωτική εταιρεία σου, εγώ δεν θα το πω... Από την άλλη, για μένα δεν είναι "τάξιμο" το να πεις ότι θα γίνει προσπάθεια να έρθουν οι μισθοί σε προ-κρίσης επίπεδα. Είναι θέμα πολιτικής να προσπαθήσεις να εναρμονιστείς με την υπόλοιπη Ευρώπη.

Δεν εξετάζω το παράνομο ή αντισυνταγματικό του θέματος, εξετάζω το ρατσιστικό - ρουσφετολογικό - λαϊκίστικο του θέματος.

Όσο για το Β, έγραψα ήδη ότι η απόφαση της ΓΑΔΑ είναι επίσης φασίζουσα, αλλά κάποιος (πάλι, όχι εγώ) μπορεί να πει ότι έτσι δοκιμάζεται η κοινωνική συνοχή.

Βασικά η απάντησή σου είναι λίγο OFF (έως πολύ)...ακούς εκεί να εναντιώνει τους Ι.Υ. με τους Δ.Υ.. Θα πω πως οι Δ.Υ. με την συμπεριφορά τους με έχουν κάνει και αμφισβητώ το έργο τους. Για αυτό και απαιτώ την άρση της μονιμότητας αρχικά και μετά όποιος δεν κάνει την δουλειά του δρόμο.

Θες λαικισμό; Να ξεκινήσω...

Λεφτά υπάρχουν...

Οι μισθοί σας θα γυρίσουν στο επίπεδο του 2009...

Δεν θα απολυθεί κανείς και θα ξαναπροσλάβουμε όποιον απολυθεί...

Βάλε του Σαμαρά δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή...

Αυτό λοιπόν στην κοινή ελληνική λέγετε "χάιδεμα αυτιών"...H διαφορά με το να λες ότι θα αρθεί η μονιμότητα είναι τεράστια.

Μπράβο τους αλλά μεταξύ μας η βασική δουλειά του TCP δεν είναι να ρυθμίζει την κίνηση των πακέτων.

Τι εννοείς με το TCP? Υπονοείς ότι χρησιμοποιείται για κατασκοπεία; ή κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.