Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

To είδα χθές στις ειδήσεις και μου γύρισαν τα μυαλά...

Ο μαυρούκος μιλάει καλύτερα ελληνικά απ τον Μιχαλολιάκο, σήκωσε Ελληνική σημαία με περηφάνια (δε ξέρω αν είχε και σκοπιμότητα αλλά μικρή σημασία έχει εν προκειμένω) και ο άλλος τον αποκαλεί χιμπατζή... :TD:

Τώρα θα μου πεις αν δε λέγαν-κάναν αυτά τα καραγκιοζιλίκια μπορεί να ήταν και πρώτο κόμμα...οπότε...μπορείς να πεις και πάλι καλά :p

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι είμαι ελαφρώς θετικά προκατειλημμένος υπέρ του android, αλλά κατά βάση λέει: Προσέχετε από που κατεβάζετε και εγκαθιστάτε εφαρμογές, γιατί υπάρχει κακόβουλος κώδικας που τρέχει για android που μπορεί να δώσει τον έλεγχο της συσκευής σας. (Υπενθυμίζω ότι σε "κλειδωμένες" συσκευές, ο πιο κλασικός τρόπος να τις rootάρεις είναι με root exploit του linux/android kernel).

Δεν λέω ότι είναι ασήμαντο ότι υπάρχει η τρύπα ασφαλείας - απλά έχω σταματήσει να βάζω όλα τα android στο ίδιο καλάθι. Αν και οι εκδόσεις της Google έχουν το πρόβλημα, θα με ενοχλήσει λίγο - και μετά θα συνεχίσω να κατεβάζω εφαρμογές από όσο πιο αξιόπιστα μαγαζιά μπορώ, όπως και πριν. Δηλαδή ότι κάνω και σε όλες τις άλλες υπολογιστικές συσκευές που χρησιμοποιώ.

Σε κάθε περίπτωση, περιμένουμε περισσότερα νέα για τη φύση και την έκταση του προβλήματος...

Έγινε επεξεργασία από minast
τυπογραφικό :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ποτέ δεν κατανόησα την λογική(?) του Google play.

Τι? Η συσκευή σου δεν είναι στην λίστα μου? Ψάξε σε όλα τα γουαρεζάδικα τα σιτεάδικα και τα τορεντάδικα για εφαρμογές. Εγώ δεν σε αφήνω να κατεβάσεις εφαρμογές από το Google Play.

Και πόσα μα πόσα τηλέφωνα και ταμπλέτες(για κουνούπια) υπάρχουν εκεί έξω χωρίς Google Play support? Υπερβολικά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ποτέ δεν κατανόησα την λογική(?) του Google play.

Τι? Η συσκευή σου δεν είναι στην λίστα μου? Ψάξε σε όλα τα γουαρεζάδικα τα σιτεάδικα και τα τορεντάδικα για εφαρμογές. Εγώ δεν σε αφήνω να κατεβάσεις εφαρμογές από το Google Play.

Και πόσα μα πόσα τηλέφωνα και ταμπλέτες(για κουνούπια) υπάρχουν εκεί έξω χωρίς Google Play support? Υπερβολικά πολλά.

Νομίζω το βλέπεις λίγο ανάποδα. Έχεις πιστοποιημένη συσκευή και δε σε πειράζουν οι περιορισμοί ενός ελεγχόμενου (και ασφαλέστερου) app store? Google Play. Έχεις άσχετη συσκευή ή/και δεν θέλεις περιορισμούς και επιπλέον ασφάλεια; Διάλεξε όποιο μαγαζί θέλεις και ανάλαβε την ευθύνη.

Όσον αφορά στην είδηση, προσωπικά αισθάνομαι ασφαλής γιατί εμπιστεύομαι ελάχιστες εφαρμογές. :)

Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνος τύφλωσης. Με μαϊμού γυαλιά ηλίου 7 στους 10 Έλληνες - NEWS247

Τα δυό μου μάτια δεν τα λογαριάζω, μπροστά στα κάλη που κοιτάζω.

Τατάνα κενοδοξία....

Δηλαδή αγοράζουν από πλανόδιο επειδή είναι της μόδας και όχι γιατί είναι φτηνά!

Ο ορισμός του κακοπροαίρετου. : /

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδεύομαι να ψάχνω την έρευνα, αν εμπιστεύεστε ως πηγή το ebay, κρατήστε αυτό:

There is no correlation between high prices and increased UV protection. A 1995 Study reported that "Expensive brands and polarizing sunglasses do not guarantee optimal UVA protection." The Australian competition and Consumer Commission has also reported that "consumers cannot rely on price as an indicator of quality." One unscientific survey even found a $6.95 pair of generic glasses with slightly better protection than Michael Kors or Salvatore Ferragamo shades. We tested in a UV machine a pair of our $5.00 wayfarer look alike raybans against an actual brand name Ray Ban, the $5.00 was 100% UV protected the wayfarer Ray Ban was 85%.

Εμένα το άρθρο μου φαίνεται "έπιασε καλοκαίρι και οι πλανόδιοι μας τρώνε τη δουλειά". Δε λέω ότι δεν κάνουν κακό στην οικονομία, αλλά πολλή κινδυνολογία ρε παιδιά. Τουλάχιστον από τον πλανόδιο δεν έχεις απαιτήσεις. Όταν ο οπτικός σου πουλάει 80€ τον ένα φακό και δεν έχεις κανένα τρόπο να τον αξιολογήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αγοράζουν από πλανόδιο επειδή είναι της μόδας και όχι γιατί είναι φτηνά!

Ο ορισμός του κακοπροαίρετου. : /

Α. παρόμοια άρθρα που εξηγούν το πόσο επιβλαβή είναι τα γυαλιά χωρίς φίλτρα, τα παρακολουθώ (όντας μύωψ ο ίδιος) πάνω απο 15 χρόνια.

Β. Αν διάβασες το άρθρο, θα πρόσεξες πως το μάτι μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα χωρίς γυαλιά στην ακτινοβολιά. Επομένως ο μόνος λόγος, ναι είναι η ομορφάδα.

Link to comment
Share on other sites

Α. παρόμοια άρθρα που εξηγούν το πόσο επιβλαβή είναι τα γυαλιά χωρίς φίλτρα, τα παρακολουθώ (όντας μύωψ ο ίδιος) πάνω απο 15 χρόνια.

Β. Αν διάβασες το άρθρο, θα πρόσεξες πως το μάτι μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα χωρίς γυαλιά στην ακτινοβολιά. Επομένως ο μόνος λόγος, ναι είναι η ομορφάδα.

Πρέπει να είσαι πολύ φραγγάτος δεν εξηγείτε αλλιώς!

Επειδή εγώ όταν ήθελα ποδηλατικά γυαλιά (πριν κάτι μήνες που "βάραγα μύγες" στο μαγαζί) μου πήρε η αδελφή μου από το Lidl με 10€. Όταν ρώτησα για προδιαγραφές μου είπε αν θέλεις επίσημες προδιαγραφές δώσε ένα 100ρικο να πάω να σου φέρω άλλα. Το βούλωσα και τα φοράω μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα οπτικάδικα ψάχνουν για 200άρικα.

Είχα πετύχει άλλο ένα τέτοιο παρόμοιο στο οποίο ένα επώνυμο ζευγάρι γυαλιών είχε 99% προστασία.

Pricey Vs. Cheap Shades Put to the UV Test - CBS News

Εγώ όποιος μου λέει θέλω φθηνά γυαλιά του λέω πήγαινε σε ένα φαρμακείο και πάρε ένα generic σκελετό ή ψάξε για παλιά μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

GWLWFZr.gif

#never_forget

Απαγορεύονται φωτογραφίες μου/video στο forum χωρίς την συγκατάθεσή μου

ιδιαίτερα προσωπικές στιγμές όπως αυτή κατά την οποία κάνω προθέρμανση για καραόκε

Υ.Γ.

attachment.php?attachmentid=57175&stc=1&d=1372957174[attach]57175[/attach]

post-188-1416077526,5381_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αγοράζουν από πλανόδιο επειδή είναι της μόδας και όχι γιατί είναι φτηνά!

Ο ορισμός του κακοπροαίρετου. : /

Το άρθρο ξεκινάει στραβά, αλλά δεν λέει αυτό. Απλά πολλοί κοιτάνε να είναι στην μόδα χωρίς όμως να ξοδέψουν και ένα σεβαστό ποσό. Οπότε ψάχνουν για απομιμήσεις των μερικών ευρώ ή έστω κάτι που να δείχνει μοδάτο σε πλανόδιους.

Νομίζω αυτό που έχει πραγματικά ενδιαφέρον από το άρθρο είναι αυτή η παράγραφος:

Σύμφωνα με την ίδια είναι καλύτερα να μη φοράει κανείς καθόλου γυαλιά παρά να φοράει μη απορροφητικά γυαλιά. Κι αυτό γιατί τα μάτια έχουν έναν μηχανισμό αυτοπροστασίας που κάνει την κόρη να μικραίνει στον ήλιο και έτσι να εμποδίζει την είσοδό της υπεριώδους ακτινοβολίας μέσα στο μάτι... Με τη χρήση μη απορροφητικών σκούρων γυαλιών το μάτι ξεγελιέται και η κόρη δεν κλείνει με αποτέλεσμα να δέχεται την καταστροφική υπεριώδη ακτινοβολία.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι πολύ φραγγάτος δεν εξηγείτε αλλιώς!

Επειδή εγώ όταν ήθελα ποδηλατικά γυαλιά (πριν κάτι μήνες που "βάραγα μύγες" στο μαγαζί) μου πήρε η αδελφή μου από το Lidl με 10€. Όταν ρώτησα για προδιαγραφές μου είπε αν θέλεις επίσημες προδιαγραφές δώσε ένα 100ρικο να πάω να σου φέρω άλλα. Το βούλωσα και τα φοράω μια χαρά.

Οχι κύριος. Φραγκάτος δεν είμαι. Όπως δεν είμαι και τσάμπα μάγκας κόντρα σε δυνάμεις που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ με βλάπτουν. Μήπως και αυτό είναι μια συνομοσία των βιομηχνιών που παρασκευάζουν αντηλιακές κρέμμες και καπέλα/ρούχα ?? Να υποθέσω επιπλέον πως όποτε χρησιμοποιείς ηλεκτροκόληση το κάνεις ''αντρικά'' χωρίς τη χρήση μάσκας ε ?? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Οχι κύριος. Φραγκάτος δεν είμαι. Όπως δεν είμαι και τσάμπα μάγκας κόντρα σε δυνάμεις που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ με βλάπτουν. Μήπως και αυτό είναι μια συνομοσία των βιομηχνιών που παρασκευάζουν αντηλιακές κρέμμες και καπέλα/ρούχα ?? Να υποθέσω επιπλέον πως όποτε χρησιμοποιείς ηλεκτροκόληση το κάνεις ''αντρικά'' χωρίς τη χρήση μάσκας ε ?? :cool:

Αν διάβαζες προσεκτικότερα θα καταλάβαινες ότι αναφέρομε σε φτηνά γυαλιά κόντρα στα ακριβά που θεωρούνται ασφαλή.

Πχ Τα Crivit Sports που πήρα από το Lidl 10€ δεν βλέπω γιατί να μην είναι εξίσου καλά με τις γνωστές πανάκριβες μάρκες.

Δεν καταλαβαίνω που διάβασες να υποστηρίζω την μη χρίση γυαλιών και μου πόσταρες το αποτυχημένο παράδειγμα της ηλεκτροκόλλησης

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβαζες προσεκτικότερα θα καταλάβαινες ότι αναφέρομε σε φτηνά γυαλιά κόντρα στα ακριβά που θεωρούνται ασφαλή.

Πχ Τα Crivit Sports που πήρα από το Lidl 10€ δεν βλέπω γιατί να μην είναι εξίσου καλά με τις γνωστές πανάκριβες μάρκες.

Δεν καταλαβαίνω που διάβασες να υποστηρίζω την μη χρίση γυαλιών και μου πόσταρες το αποτυχημένο παράδειγμα της ηλεκτροκόλλησης

Προφανώς μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε. Στο αρχικό μου ποστ στηλιτεύω την κενότητα αυτών που αγοράζουν γυαλιά ηλίου απο πλανόδιους, απλά για να είναι εντός της μόδας. Είναι η επιταγή στα κελεύσματα της μόδας βασική ανάγκη ? ΟΧΙ. Για αυτό το ποστ κατηγορούμαι ως κακοπροαίρετος, τη στιγμή που αντιλαμβάνεσαι πλήρως πως η έκθεση στην υπεριώδη ακτινοβολία, είναι πέραν πάσης αμφιβολίας επιβλαβής, και ξανάκατηγορούμαι αυτή τη φορά ως φραγκάτος επείδή αγοράζω γυαλιά ΟΡΑΣΕΩΣ απο τον οπτικό και όχι απο πλανοδιους ή το Lidl (απο το οποίο σημειωτέων προτίμησα το κράνος που προστατεύει την κεφάλα μου οδηγόντας μηχανή), λες και έχω άλλη επιλογή απο τον οπτικό. Όσον αφορά το παράδειγμα της ηλεκτροκόλησης κυρίως απαντούσε στη δική σου αρχική απάντηση, για τον καημένο τον fashion victim που δεν αντέχει να σκάει 200ευρα κάθε που αλλάζει η μόδα, και για αυτό προτιμάει να παίζει τα ματάκια του κορώνα γράμματα αγοράζοντας απο όπου ναναι αρκει να είναι in.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.