Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

είναι τελείως διαφορετικά τα θέματα από του ενιαίου ....

επίσης ισχύουν άλλες βάσεις για να μπουν στα ΤΕΙ τα παιδιά και υπάρχει και ένας αριθμός που παίρνουν από ΕΠΑΛ το κάθε ΤΕΙ

επίσης πλέον το ΕΠΑΛ ισούται με χαβαλέ και όχι διάβασμα κλπ κλπ (για αυτό και το επιλέγουν οι όχι τόσο καλοί μαθητές) και όχι να μάθεις κάτι ---- έτσι είναι στην περιοχή μου

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας παντως, παιδια που εχουν ερθει απο ΕΠΑΛ μας εχουν ξεσκισει σε μερικα μαθηματα λογο αβανταζ, μιας και ειχαν παρομοια στο ΕΠΑΛ... μηχανολογικο σχεδιο, στοιχεια μηχανων, ΜΕΚ, κλιματισμο. Χωλαινουν σε αλλα βεβαια, πχ μαθηματικα-φυσικη...

Link to comment
Share on other sites

Στα ΕΠΑΛ έχουν 2 ομάδες θεμάτων, ΟΜΑΔΑ Α' και ΟΜΑΔΑ Β'.

Τα παιδιά που θέλουν να μπουν σε κάποιο ΑΕΙ από ΕΠΑΛ πρέπει να δώσουν τα θέματα της ΟΜΑΔΑΣ Β'.

Θυμάμαι όταν έδινα εγώ πανελλήνιες τα θέματα έγραφαν επάνω πέρα από Ενιαίο Λύκειο και ΕΠΑΛ ΟΜΑΔΑ Β.

Οπότε νομίζω ότι αυτοί που θέλουν να μπουν σε ΑΕΙ δίνουν τα ίδια θέματα με αυτούς που δίνουν στα Ενιαία Λύκεια.

Από την την ΟΜΑΔΑ Α' των ΕΠΑΛ έχεις επιλογή μόνο για ΤΕΙ απ' όσο ξέρω.

Στην είδηση απ' ότι είδα αναφέρουν μόνο για ΟΜΑΔΑ Α', άρα διαφορετικά θέματα.

*Τα παραπάνω με μια μικρή επιφύλαξη, γιατί έχουν περάσει κάμποσα χρόνια από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαίτερα για το Γιάννη, είμασταν συμμαθητές με τον αδερφό του, τον Θανάση και παίζαμε ποδόσφαιρο πολλές φορές τη βδομάδα στο δημοτικό. Περιττό να πω ότι και εκεί μας θέριζαν! Οι γονείς γύριζαν όλη τη γειτονιά πουλώντας CD για να τα βγάλουν περά.

Εμείς όμως δεν θέλουμε μαύρους στην εθνική. Δεν είναι Έλληνες.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Δεν χρειαζόμουν χαρτί για να πιστοποιήσω την ελληνικότητά μου» | www.athensvoice.gr

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=iMLnApTBuHk[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Oaw0_zw9LGs[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο σημείο ο Μητροπολίτης Φλωρίνης υπογράμμισε ότι "η Εκκλησία έδωσε στο κράτος τη μισή Αθήνα για να εξυπηρετηθεί, αλλά και μετά την Μικρασιατική καταστροφή έδωσε χιλιάδες στρέματα σε όλη την Ελλάδα για τους πρόσφυγες που έχασαν τα σπίτια τους.

Και ρωτάω εγω: Που την κονόμησε την μιση Αθηνα και τα χιλιαδες στρεματα σε ολη την Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Η εκκλησια ειναι η μεγαλυτερη εγκληματικη οργανωση καταπατησης ιδιοκτησιων. Λογω επαγγελματος εχω δει απιστευτες αποφασεις νομαρχων για εξαιρεση απο δασικη εκταση/παραχωρηση εφοσον υπαρχει κτιριο της εκκλησιας κλπ.

Σε καθε απιθανο σημειο πανε κ χτιζουν μια πουτσ@ (συγγνωμη γι'αυτο) κ κινουν τον κοσμο ολο μεχρι να δικαιωθουν κ να το αποκτησουν με καποια αποφαση/τιτλο.

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτάω εγω: Που την κονόμησε την μιση Αθηνα και τα χιλιαδες στρεματα σε ολη την Ελλάδα;


Η εκκλησία με το κράτος θα διαχωριστούν ποτέ;

Μια μέρα έτρωγα με τον μακαριστό αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο και του λέω “ακούστε Μακαριότατε, είναι ευκαιρία να χωριστεί η εκκλησία από το κράτος”. Με ρωτάει “γιατί το λέτε αυτό;”. Απαντώ “το λέω γιατί έχετε σχεδόν το 1/3 της Ελλάδας ως περιουσία χωρίς να πληρώνετε όλους τους φόρους που χρειάζονται και επιπλέον παίρνετε από το κράτος τους μισθούς, παρόλες τις κηδείες και τα ευχέλαια. Αν φύγετε τώρα θα μπορείτε να πείτε στο κράτος: αυτά είναι δικά μου. Να τα πάρετε και ας χάσετε τις πέντε πεντάρες του μισθολογίου. Αν περιμένετε, όταν θα γίνει το κτηματολόγιο, δεν έχετε χαρτώα δικαιώματα. Θα γίνουν εξελειμματικές στάσεις”. Εξελειμματικές στάσεις στο Βυζάντιο ήταν αυτές οι περιουσίες οι οποίες δεν είχαν χαρτώα δικαιώματα και κληρονόμους και τις έπαιρνε το κράτος. Μου απαντάει ο Χριστόδουλος “για αυτό δεν θα γίνει ποτέ κτηματολόγιο”.


Έχω πει πολλά. Με ρωτήσαν κάποτε όταν είχε κρίση τι έκαναν οι Βυζαντινοί. Ο Αλέξιος δήμευσε όλη την περιουσία της Αγίας Σοφιάς. Αγιά Σοφιά, όχι μοναστηράκια. Και όταν οι Οθωμανοί προέλαυναν προς τη Μακεδονία και ο Μανουήλ Παλαιολόγος ήθελε να κάνει μισθοφορικό στρατό, δήμευσε τα κτήματα του Βατοπεδίου.

Αλήθεια, πώς πήρε πίσω τα κτήματα το Βατοπέδι;

Από τους Τούρκους βρε παιδιά. Όλη η περιουσία της εκκλησίας σώθηκε χάρις στα Βακούφια, δηλαδή χάρις στα σουλτανικά φιρμάνια που έκαναν για το Ρουμ Μιλιέτ, για τον Οικουμενικό Πατριάρχη. Οι Τούρκοι το έκαναν αυτό για να έχουν κάποιον να διοικεί τον χριστιανικό πληθυσμό. Βγήκε ως παλιγγενεσία από την εκκλησία. Η εκκλησία καταράστηκε τον Βολταίρο, καταράστηκε τον Ρήγα. Τι συζητάμε τώρα.

Διαβάστε περισσότερα: maga.gr | Blog | H Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ μίλησε στο maga.gr

Link to comment
Share on other sites

^^Νο σιετ σερλοκ :hehe:

Ρητορικη η ερωτηση, ξερω πολυ καλα πως βρεθηκαν ολα αυτα στα χερια της Εκκλησίας :p

Το κατάλαβα βρε άνθρωπε. Απλώς έβαλα και τη γνώμη του ειδικού στο θέμα αυτό, καθώς έχει άλλη βαρύτητα. :p

Link to comment
Share on other sites

KcVIgUv.jpg

Ο μαύρος μετανάστης χωρίς χαρτιά, ο "λαθραίος" όπως τον έλεγαν, ο παράνομος μικροπωλητής για να ζήσει την οικογένειά του, επιλέχτηκε στο νο 15 από τους Bucks στο ΝΒΑ!!! Και τι έκανε αυτός ο μαύρος λαθραίος με το περίεργο όνομα;

Έβγαλε την Ελληνική Σημαία για να πανηγυρίσει την προσωπική του επιτυχία!!!

Κατάλαβες μικρόψυχε ηλίθιε Χρυσαυγίτη τι είναι τελικά πατρίδα, που το παίζεις πατριώτης με τις σβάστικες τατουαζ και τα μαχαίρια στην τσέπη;

"From Greece, Giannis Adetokunbo..."

Αυτό δεν ήταν μια απλή γροθιά στον ρατσισμό. Ηταν... μπουνιά, κλωτσιά, κεφαλοκλείδωμα και "χαντούκεν" μαζί!!!

Με τη γαλανόλευκη ο Αντετοκούνμπο (vid) | gazzetta.gr

Link to comment
Share on other sites

αυτοί που για να βγάλουν ελληνικό διαβατήριο τους εκβίαζε η εοκ. Μέχρι που είπαν να βγάλουν νιγηριανό διαβατήριο, και ξαφνικά "ανέλαβε προσωπικά ο σωλήνας να τους βοηθήσει"...

Link to comment
Share on other sites

Yahoo! News

Σας εύχομαι το αίμα μου να γίνει ποτάμι που θα σας πνίξει

Και μετά θα ρθει ο ll_neo (ο κάθε llneo) να μας πει για τα οικονομικά μοντέλα του Στουρναρα...

Φήμες λένε οτι ο Τσιπρας έχει συμπεριλάβει στο δικό του οικονομικό προγράμμα την ανάσταση του.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορούσες να γράψεις τίποτα πιό γελοίο.

Γελοίο θεωρω το να εκμεταλλευεσαι το θάνατο ενός ανθρώπου προκειμένου να πείσεις για την εγκυρότητα των απόψεων που πρεσβευεις. Η επιλεκτική ευαισθησία είναι χαρακτηριστικό πολλών Ελλήνων οπότε τέτοιου είδους κροκοδείλια δάκρυα για το ειρωνικό μου ποστ (η ειρωνία του οποίου στοχο ειχε τη γελοιοδεστατη συμπεριφορα που περιεγραψα και προφανώς όχι το νεκρό) δε μου προξενεί έκπληξη.

Οπότε η κάθε μύξοπαρθενα καλα θα κανει να κοιταχτει στον καθρέφτη. Δεν είμαι εγω αυτός που όταν ακούει για νεκρό εξαιτίας της κρίσης τρίβει τα χέρια του καθότι βρήκε άλλο ένα επιχείρημα για να μας πείσει για το λανθασμένο μίγμα πολιτικής του Στουρναρα.

Link to comment
Share on other sites

Γελοίο θεωρω το να εκμεταλλευεσαι το θάνατο ενός ανθρώπου προκειμένου να πείσεις για την εγκυρότητα των απόψεων που πρεσβευεις. Η επιλεκτική ευαισθησία είναι χαρακτηριστικό πολλών Ελλήνων οπότε τέτοιου είδους κροκοδείλια δάκρυα για το ειρωνικό μου ποστ (η ειρωνία του οποίου στοχο ειχε τη γελοιοδεστατη συμπεριφορα που περιεγραψα και προφανώς όχι το νεκρό) δε μου προξενεί έκπληξη.

Οπότε η κάθε μύξοπαρθενα καλα θα κανει να κοιταχτει στον καθρέφτη. Δεν είμαι εγω αυτός που όταν ακούει για νεκρό εξαιτίας της κρίσης τρίβει τα χέρια του καθότι βρήκε άλλο ένα επιχείρημα για να μας πείσει για το λανθασμένο μίγμα πολιτικής του Στουρναρα.

E ναι, ο αρθογράφος Στρατής Μαζίδης είναι εξάλλου γνωστότατος και εγκυρότατος πρεσβευτής των απόψεων του Τσίπρα..

Στο έχω ξαναπεί, όποιος λέει "Σκατά στην ΝΔ, στον Σαμαρά και τον Στουρνάρα" δεν είναι απαραίτητα ΣΥΡΙΖΑιος.

Link to comment
Share on other sites

E ναι, ο αρθογράφος Στρατής Μαζίδης είναι εξάλλου γνωστότατος και εγκυρότατος πρεσβευτής των απόψεων του Τσίπρα..

Στο έχω ξαναπεί, όποιος λέει "Σκατά στην ΝΔ, στον Σαμαρά και τον Στουρνάρα" δεν είναι απαραίτητα ΣΥΡΙΖΑιος.

Α) Δεν σχολιασα το γράμμα του νεκρού, δε σχολιασα καν την εγκυρότητα του αρθρου. Απάντησα με αφορμή τη γαρνιτουρα του DJD. (Προφανώς δεν το είδες)

Β) Είδες πουθενά να λέω ΣΥΡΙΖΑ στο σχόλιο μου; Αν και εδω που τα λέμε και η επιλεκτική ευαισθησία και ο (ας μου επιτραπει ο νεολογισμος) μυξοπαρθενισμος είναι στο DNA σας. Οπότε αγαπητέ( ; ) μου αν στο κείμενο μου φανταστηκες οτι αναφερομουν στο μπουγιο σας, σορρυ αλλα δε φταίω εγω.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.