Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Έχει ξαναμπεί, στα ανέκδοτα, ολόκληρο (και πολύ ωραίο).

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0LUW5fNHL9Y]ΕΡΤ ΣΥΝΑΥΛΙΑ 16.06.2013 - Ο ΚΡΑΟΥΝΑΚΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΛΙΣΕ ΟΛΟΥΣ.!!! - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Με 300.000 δημ. υπαλλήλους το Ελληνικό κράτος δεν θα άνοιγε καν τις δημόσιες υπηρεσίες, είναι αδύνατο να εξαφανίσεις δεκαετίες γραφειοκρατίας σε μια μέρα/μια βδομάδα/ένα μήνα/ένα χρόνο επειδή το πήρες απλά απόφαση. Επίσης δεν θεωρώ ότι πραγματικά πιστεύεις ότι ένας Δ.Υ. οφείλει να πουλάει κάτι και να παράξει κέρδος - οφείλει όμως με το έργο του να ελαχιστοποιεί το κόστος διαβίωσης των πολιτών με την εργασία του.

300.000 δημ.υπαλλήλους είχαμε το 1981 και αυτό χωρίς μηχανογράφηση...Γιατί να μην λειτουργήσεί δηλαδή και σήμερα το κράτος με 300Κ υπαλλήλους; Επίσης στα σχολεία υπήρχαν νομίζω περισσότεροι μαθητές από ότι σήμερα..(citation needed για τον αριθμό των μαθητών)

Για τις συγκρίσεις Δ.Υ. και Ι.Υ. με 1.500 και 3.000€ υποθέτω ότι απλά έκανες πλάκα. Αν το πιάσουμε σοβαρά, ξέρω Ι.Υ. που και τώρα παίρνουν 2.000 και δηλώνουν βασικό, για να γλιτώνει εισφορές ο εργοδότης και φόρους οι ίδιοι. Ποιος πληρώνει ποιον σε αυτή την περίπτωση? Μήπως ο Ι.Υ. δεν χρησιμοποιεί δρόμους, νοσοκομεία κλπ?

τι σχέση έχει τώρα το αν παρανομεί ο ιδιώτης/ε.ε/επιχειρηματίας με αυτό που λέω...καμία...Μήπως πρέπει να σκεφτείς το γεγονός ότι το κράτος ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΕΙ και αυτοί ψάχνουν οποιοδήποτε τρόπο για να γλυτώσουν λεφτά? Όχι ότι το εγκρίνω..καθε άλλο...Άρα το πρόβλημα είναι ΓΙΑΤΙ ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΕΙ το κράτος? Ένας από τους λόγους (πλην των χρεών που έχουμε και ότι είναι ανίκανοι) είναι και τα έξοδα του..και στα έξοδα του είναι οι μισθοί και οι συντάξεις...
Τα περί Ευρώπης και Αμερικής πάλι είναι μήλα/πορτοκάλια. Εγώ μπορώ να σου πω ότι η Αμερική έχει περισσότερους μαύρους στο γενικό πληθυσμό και μονοψήφιο ποσοστό ανεργίας, αυτό σημαίνει ότι αν φέρουμε περισσότερους μαύρους στην Ευρώπη θα ελαττώσουμε την ανεργία?
Μα καλά τι αντιπαράδειγμα μου λες? Να θέλω να έχουμε δουλεμπόρους? Θέλει και απάντηση? Φυσικά όχι...όχι όμως ότι τους Αλβανούς, Πακιστανούς, Ιρακινούς κλπ τους φαίρνουμε στο σπίτι μας για να μας το βάψουν κοψοχρονιά...
Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η αναποτελεσματικότητα και η διαφθορά (προσθέστε έλλειψη δικαιοσύνης, αξιοκρατίας κλπ) - όλα διαφορετικές λέξεις για το ίδιο πρόβλημα. Δεν φταίνε ούτε οι Δ.Υ. ούτε οι Ι.Υ. - ο καθένας δοθείσης της ευκαιρίας θα κάνει ότι καλύτερο για την πάρτη του σε ένα στρεβλό και άναρχο περιβάλλον.

Ευθύνη του κράτους είναι να διορθώσει τα λάθη που προάγουν αυτά τα προβλήματα. Ευθύνη των πολιτών είναι να φτιάξουν ένα κράτος που θα θέλει και να μπορεί να το κάνει.

Συμφωνώ και επαυξάνω Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Έ ρε γλέντια

«Ο Λαζόπουλος μας είχε ανασφάλιστους και μας απέλυσε γιατί κάναμε στάση εργασίας για την ΕΡΤ» | iefimerida.gr

Στην επιστολή τους υποστηρίζουν ακόμη πως «ο χώρος εργασίας» τους ήταν «μια αποθήκη» και η εργασία τους «ανασφάλιστη και μαύρη».

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να συνεισφέρω και γω τη γνώμη μου περί δημ. υπαλλήλων και ΕΡΤ. Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος btw.

Τα 10ε/2μήνο της ΔΕΗ παιδιά ας είμαστε λίγο ρεαλιστές είναι μία σταγόνα στον ωκαιανό. Δε μιλάμε για 1 κανάλι ή 2..Μιλάμε και για ραδιόφωνα μέσα, για ορχίστρες και και και. Επίσης, έτσι αναφορικά οι λοιποί ευρωπαίοι τι πληρώνουν για τα κρατικά τους κανάλια /χρόνο: Γερμανία 268€, Αγγλία 164€, Σουηδία 200 κτλ κτλ. Ε, τα 120 φαίνονται λίγα ξαφνικά. Και δημόσιο κανάλι πρέπει να υπάρχει. Εκτός άμα αρκέστε στο να βλέπεται προπαγάνδες/θέσεις των 3 μεγάλων οικογενειών στην Ελλάδα μόνο.

Δημόσιους υπάλληλους δεν έχουμε ιδιαιτέρως πολλούς. Πάνω κάτω στο μέσον όρο της ΕΕ. Και μην ακούω χαζομάρες ότι δε προσφέρουν στην οικονομία...Αν μη τι άλλο προσφέρουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από τους Ι.Υ. γιατί ότι δουλειά τους επηρρεάζει πιο άμεσα την οικονομία από την έμμεση συνεισφορά - και φορολόγιση - των Ι.Υ. Βάλε και το γεγονός ότι δημόσιοι υπάλληλοι δε μπορούν να φοροδιαφύγουν από τη βασική τους δουλειά.

BTW αυτά περί ανεργίας και δημόσιων υπαλλήλων. Ξέρεις ποια χώρα έχει από τα μικρότερα % ανεργίας; Η Κίνα (~4%). Ξέρεις πόσους δημόσιους υπάλληλους έχει; 50% του συνόλου. Δεν έχει σχέση.

Υπάρχει σε μας ένα ποσοστό Χ% το οποίο πρέπει να φύγει. Αυτοί κατά κύριο λόγο είναι οι βαμμένοι που έχουν μπει σε θέσεις οι οποίες δε πρέπει να υπάρχουν - κυριώς administrative. To να πας να θερίσεις κόσμο έτσι για να βγουν τα νούμερα είναι χαζό. Αν μη τι άλλο, κάποιοι τομείς χρειάζονται περισσότερο κόσμο. Δάσκαλους; Καθαριότητα; Νοσοκομεία; Εκσυγχρονισμός της μηχανογράφισης;Και και και. Μη κοιτάμε μόνο τους 6 κηπουρούς του νοσοκομείου που δεν έχει κήπο...

Αυτό το reshuffling που γίνεται στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να σταματήσει. Άμα θέλουν να βοηθήσουν τις επιχειρήσεις, ας το κάνουν με φοροαπαλλαγές κτλ, όχι δίνοντας δικαιώματα στους εργοδότες να δίωχνουν κόσμο με χρόνια στη πλάτη για να πάρουν νέους με βασικό και 9ώρα.

Τέλος να πω περί φοροδιαφυγής ότι ήταν ο μεγαλύτερος παράγοντας στη χρεωκοπία κτλ. Μην ακούτε το κάθε.. μη πω τι. Χρησιμοποιείστε λίγο το μυαλό σας.

Πληθυσμός ~11m, εργατικό δυναμικό ~3.5m, μέσος ετήσιος μισθός 25k$, 435bn $ χρέος, Φορολόγηση βάλε ένα μέσο 23%, 435bn / (25k x 0.23 x 3.5mil) = 21 χρόνια να μη πληρώσει ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ ούτε cent φόρο. Δεν είναι η φορολόγιση των φυσικών προσώπων.

Για το πόσα χάθηκαν από φοροδιαφυγές προσώπων, ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ χοντρικά, ας πούμε ότι ένα 20% των φορολογούμενων έκλεψε ένα 25%, πάνω κάτω μισό δις. Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να συνεισφέρω και γω τη γνώμη μου περί δημ. υπαλλήλων και ΕΡΤ. Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος btw.

Τα 10ε/2μήνο της ΔΕΗ παιδιά ας είμαστε λίγο ρεαλιστές είναι μία σταγόνα στον ωκαιανό. Δε μιλάμε για 1 κανάλι ή 2..Μιλάμε και για ραδιόφωνα μέσα, για ορχίστρες και και και. Επίσης, έτσι αναφορικά οι λοιποί ευρωπαίοι τι πληρώνουν για τα κρατικά τους κανάλια /χρόνο: Γερμανία 268, Αγγλία 164, Σουηδία 200 κτλ κτλ. Ε, τα 120 φαίνονται λίγα ξαφνικά. Και δημόσιο κανάλι πρέπει να υπάρχει. Εκτός άμα αρκέστε στο να βλέπεται προπαγάνδες/θέσεις των 3 μεγάλων οικογενειών στην Ελλάδα μόνο.

Δημόσιους υπάλληλους δεν έχουμε ιδιαιτέρως πολλούς. Πάνω κάτω στο μέσον όρο της ΕΕ. Και μην ακούω χαζομάρες ότι δε προσφέρουν στην οικονομία...Αν μη τι άλλο προσφέρουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από τους Ι.Υ. γιατί ότι δουλειά τους επηρρεάζει πιο άμεσα την οικονομία από την έμμεση συνεισφορά - και φορολόγιση - των Ι.Υ. Βάλε και το γεγονός ότι δημόσιοι υπάλληλοι δε μπορούν να φοροδιαφύγουν από τη βασική τους δουλειά.

BTW αυτά περί ανεργίας και δημόσιων υπαλλήλων. Ξέρεις ποια χώρα έχει από τα μικρότερα % ανεργίας; Η Κίνα (~4%). Ξέρεις πόσους δημόσιους υπάλληλους έχει; 50% του συνόλου. Δεν έχει σχέση.

Υπάρχει σε μας ένα ποσοστό Χ% το οποίο πρέπει να φύγει. Αυτοί κατά κύριο λόγο είναι οι βαμμένοι που έχουν μπει σε θέσεις οι οποίες δε πρέπει να υπάρχουν - κυριώς administrative. To να πας να θερίσεις κόσμο έτσι για να βγουν τα νούμερα είναι χαζό. Αν μη τι άλλο, κάποιοι τομείς χρειάζονται περισσότερο κόσμο. Δάσκαλους; Καθαριότητα; Νοσοκομεία; Εκσυγχρονισμός της μηχανογράφισης;Και και και. Μη κοιτάμε μόνο τους 6 κηπουρούς του νοσοκομείου που δεν έχει κήπο...

Αυτό το reshuffling που γίνεται στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να σταματήσει. Άμα θέλουν να βοηθήσουν τις επιχειρήσεις, ας το κάνουν με φοροαπαλλαγές κτλ, όχι δίνοντας δικαιώματα στους εργοδότες να δίωχνουν κόσμο με χρόνια στη πλάτη για να πάρουν νέους με βασικό και 9ώρα.

Τέλος να πω περί φοροδιαφυγής ότι ήταν ο μεγαλύτερος παράγοντας στη χρεωκοπία κτλ. Μην ακούτε το κάθε.. μη πω τι. Χρησιμοποιείστε λίγο το μυαλό σας.

Πληθυσμός ~11m, εργατικό δυναμικό ~3.5m, μέσος ετήσιος μισθός 25k$, 435bn $ χρέος, Φορολόγηση βάλε ένα μέσο 23%, 435bn / (25k x 0.23 x 3.5mil) = 21 χρόνια να μη πληρώσει ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ ούτε cent φόρο. Δεν είναι η φορολόγιση των φυσικών προσώπων.

Για το πόσα χάθηκαν από φοροδιαφυγές προσώπων, ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ χοντρικά, ας πούμε ότι ένα 20% των φορολογούμενων έκλεψε ένα 25%, πάνω κάτω μισό δις. Αυτό.

Οι Δ.Υ προσφέρουν περισσότερα από τους ΙΔ.ΥΠ...το άλλο με τον ΤΟΤΟ δεν μας το είπες όμως:jester:

Και ΟΧΙ τα 120 Ευρώ τον χρόνο για εμένα δεν είναι λίγα, εάν τα θεωρείς λίγα και με μεγάλη μου χαρά να μου τα πληρώνεις σε παρακαλώ, για την τρομερή ποιότητα της ΕΡΤ

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ πάρα πολύ με τα γραφόμενα σου... :D:hehe:

Παιδιά, να συνεισφέρω και γω τη γνώμη μου περί δημ. υπαλλήλων και ΕΡΤ. Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος btw.

Τα 10ε/2μήνο της ΔΕΗ παιδιά ας είμαστε λίγο ρεαλιστές είναι μία σταγόνα στον ωκαιανό. Δε μιλάμε για 1 κανάλι ή 2..Μιλάμε και για ραδιόφωνα μέσα, για ορχίστρες και και και. Επίσης, έτσι αναφορικά οι λοιποί ευρωπαίοι τι πληρώνουν για τα κρατικά τους κανάλια /χρόνο: Γερμανία 268€, Αγγλία 164€, Σουηδία 200 κτλ κτλ. Ε, τα 120 φαίνονται λίγα ξαφνικά. Και δημόσιο κανάλι πρέπει να υπάρχει. Εκτός άμα αρκέστε στο να βλέπεται προπαγάνδες/θέσεις των 3 μεγάλων οικογενειών στην Ελλάδα μόνο.

Στον τελευταίο μου λογαριασμό έγραφε ότι για δήμο και ΕΡΤ πλήρωσα 65 ευρό. Πόσο είναι για τον Δήμο και πόσο για την ΕΡΤ δεν ξέρω...Αυτό το 65εύρο δεν θα έπρεπε να υπήρχε κατά την γνώμη μου καθώς θα έπρεπε να φτάνουν ήδη οι φόροι που πληρώνω.

Δημόσιους υπάλληλους δεν έχουμε ιδιαιτέρως πολλούς. Πάνω κάτω στο μέσον όρο της ΕΕ. Και μην ακούω χαζομάρες ότι δε προσφέρουν στην οικονομία...Αν μη τι άλλο προσφέρουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από τους Ι.Υ. γιατί ότι δουλειά τους επηρρεάζει πιο άμεσα την οικονομία από την έμμεση συνεισφορά - και φορολόγιση - των Ι.Υ. Βάλε και το γεγονός ότι δημόσιοι υπάλληλοι δε μπορούν να φοροδιαφύγουν από τη βασική τους δουλειά.

BTW αυτά περί ανεργίας και δημόσιων υπαλλήλων. Ξέρεις ποια χώρα έχει από τα μικρότερα % ανεργίας; Η Κίνα (~4%). Ξέρεις πόσους δημόσιους υπάλληλους έχει; 50% του συνόλου. Δεν έχει σχέση.

έχουμε πολύ παραπάνω από όσους πραγματικά χρειαζόμαστε...Αυτό που λες ότι οι Δ.Υ. συνεισφέρουν περισσότερο από εμάς είναι παντελώς λάθος. Με όλο το σεβασμό. Ο μισθός τους δεν φορολογείτε άμα το καλοσκεφτείς. Μπορεί να λέει στην μισθοδοσία τους ότι φορολογούνται, αλλά δίνει λεφτά πίσω στον ίδιο του τον εργοδότη? Είναι δυνατόν? Ο εργοδότης (το κράτος) έχει πει ότι 1δις θα δίνω για μισθούς και 1 δις δίνει. Δεν παίρνει πίσω το 20% λόγο κρατήσεων και φορολογήσεων των Δ.Υ.. Επαναλαμβάνω ο Δ.Υ. πληρώνει φόρους μόνο όταν αγοράζει πράγματα και αυτό το κάνει ο Ε.Ε. για αυτόν...

Εγώ να δεις πόσο μπορώ να φοροδιαφύγω σαν Ι.Υ.. Σε πληροφορώ πως το 40-45% του ακκαθάριστου μισθού μου πάει πίσω στο κράτος σε άμμεσους και έμμεσους φόρους και κρατήσεις.

BTW η Κίνα είναι μια κομμουνιστική δικτατορία. Δεν έχει σχέση με τις χώρες της Δύσης...

Υπάρχει σε μας ένα ποσοστό Χ% το οποίο πρέπει να φύγει. Αυτοί κατά κύριο λόγο είναι οι βαμμένοι που έχουν μπει σε θέσεις οι οποίες δε πρέπει να υπάρχουν - κυριώς administrative. To να πας να θερίσεις κόσμο έτσι για να βγουν τα νούμερα είναι χαζό. Αν μη τι άλλο, κάποιοι τομείς χρειάζονται περισσότερο κόσμο. Δάσκαλους; Καθαριότητα; Νοσοκομεία; Εκσυγχρονισμός της μηχανογράφισης;Και και και. Μη κοιτάμε μόνο τους 6 κηπουρούς του νοσοκομείου που δεν έχει κήπο...

Δεν είπα ότι μπορεί κανείς σήμερα να έχει 1Μ περίπου δημ. υπαλλήλους και αύριο να τους κάνει 300Κ...Είναι αδύνατον. Δεν παίζει. Πρέπει όμως να μειωθεί το κράτος. Άμα εκσυγχρονίσεις την μηχανογράφηση, δεν θα θες τόσο κόσμο να εργάζεται στον Δ.Τ.. Καθαριότητα δεν θέλουμε άλλους. Δασκάλους χρειάζεται ένα ξεκαθάρισμα και πρόσληψη νέου προσωπικού για την κάλυψη των σημερινών αναγκών και κατά την γνώμη μου να ιδιωτικοποιηθούν τα σχολεία και να λειτουργούν με κουπόνι (ξέρω διαφωνούν οι περισσότεροι εδώ μέσα :p)

Αυτό το reshuffling που γίνεται στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να σταματήσει. Άμα θέλουν να βοηθήσουν τις επιχειρήσεις, ας το κάνουν με φοροαπαλλαγές κτλ, όχι δίνοντας δικαιώματα στους εργοδότες να δίωχνουν κόσμο με χρόνια στη πλάτη για να πάρουν νέους με βασικό και 9ώρα.

Τέλος να πω περί φοροδιαφυγής ότι ήταν ο μεγαλύτερος παράγοντας στη χρεωκοπία κτλ. Μην ακούτε το κάθε.. μη πω τι. Χρησιμοποιείστε λίγο το μυαλό σας.

Πληθυσμός ~11m, εργατικό δυναμικό ~3.5m, μέσος ετήσιος μισθός 25k$, 435bn $ χρέος, Φορολόγηση βάλε ένα μέσο 23%, 435bn / (25k x 0.23 x 3.5mil) = 21 χρόνια να μη πληρώσει ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ ούτε cent φόρο. Δεν είναι η φορολόγιση των φυσικών προσώπων.

Για το πόσα χάθηκαν από φοροδιαφυγές προσώπων, ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ χοντρικά, ας πούμε ότι ένα 20% των φορολογούμενων έκλεψε ένα 25%, πάνω κάτω μισό δις. Αυτό.

Για να μειωθούν οι φόροι όπως λες ΔΥΣΤΥΧΩΣ πρέπει να βγαίνουν και τα νούμερα. Άμα δεν βγαίνουν θα συνεχίζουν επ αόριστον να μας γδέρνουν και να δανείζονται όπως κάνουν τώρα. Δεν είναι ΜΟΝΟ η φοροδιαφυγή το πρόβλημα. Μην ακούς τα νούμερα που μερικοί πατάνε την κοιλιά τους και λένε ότι στο κράτος χρωστάνε δισ.. Βγήκαν τα χαρτιά και λένε ποιοι τα χρωστάνε.. (Πειραική Πατραική - εταιρεία που έχει διαλυθεί κλπ κλπ). Με λίγα λόγια ΠΟΤΕ δεν θα τα πάρεις αυτά τα λεφτά. Δεν πα να χτυπιέσαι...

:D

Link to comment
Share on other sites

Οι γερουσιαστές να δείς !

Ο τύπος το ξεφτύλλισε, αλλά έτσι από περιέργεια πήγα στη πηγή της είδησης.

He knows this because he says he's seen male fetuses begin masturbating in the womb around 15 weeks into a pregnancy.

Screen%20Shot%202013-06-18%20at%209.20.34%20AM.png

Στις 15 βδομάδες τα αυτιά του εμβρύου βρίσκονται πάνω από το κεφάλι του ενώ τα μάτια δεν είναι καν στη σωστή θέση ακόμα, άσε που είναι 10εκ όλα κι όλα. Αυτό που παρατήρησαν οι γιατροί ήταν στην 32η βδομάδα κι αυτός για να μας πείσει για την θέση του ε το έκοψε στο μισό για να έχουμε.

Οπότε, επιστρέφουμε στο quote σου.. Οι γερουσιαστές να δείς !

Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο μου λογαριασμό έγραφε ότι για δήμο και ΕΡΤ πλήρωσα 65 ευρό. Πόσο είναι για τον Δήμο και πόσο για την ΕΡΤ δεν ξέρω...Αυτό το 65εύρο δεν θα έπρεπε να υπήρχε κατά την γνώμη μου καθώς θα έπρεπε να φτάνουν ήδη οι φόροι που πληρώνω.

4 ευρώ είναι της ΕΡΤ. Θεωρητικά, ο δήμος δε παίρνει από αλλού χρήματα από τους δημότες, μόνο από τον λογαριασμό της ΔΕΗ. Όλοι οι υπόλοιποι φόροι πάνε κατευθείαν στον Αντωνάκη :p

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ πάρα πολύ με τα γραφόμενα σου... :D:hehe:

Στον τελευταίο μου λογαριασμό έγραφε ότι για δήμο και ΕΡΤ πλήρωσα 65 ευρό. Πόσο είναι για τον Δήμο και πόσο για την ΕΡΤ δεν ξέρω...Αυτό το 65εύρο δεν θα έπρεπε να υπήρχε κατά την γνώμη μου καθώς θα έπρεπε να φτάνουν ήδη οι φόροι που πληρώνω.

50,88 ευρώ το χρόνο πάει η ΕΡΤ. Τα άλλα πάνε σε δήμο, δεν έχουν σχέση με την ΕΡΤ

έχουμε πολύ παραπάνω από όσους πραγματικά χρειαζόμαστε...Αυτό που λες ότι οι Δ.Υ. συνεισφέρουν περισσότερο από εμάς είναι παντελώς λάθος. Με όλο το σεβασμό. Ο μισθός τους δεν φορολογείτε άμα το καλοσκεφτείς. Μπορεί να λέει στην μισθοδοσία τους ότι φορολογούνται, αλλά δίνει λεφτά πίσω στον ίδιο του τον εργοδότη? Είναι δυνατόν? Ο εργοδότης (το κράτος) έχει πει ότι 1δις θα δίνω για μισθούς και 1 δις δίνει. Δεν παίρνει πίσω το 20% λόγο κρατήσεων και φορολογήσεων των Δ.Υ.. Επαναλαμβάνω ο Δ.Υ. πληρώνει φόρους μόνο όταν αγοράζει πράγματα και αυτό το κάνει ο Ε.Ε. για αυτόν...

Δε καταλαβαίνω τι θες να πεις με το φορολογικό. Γιατί δε φορολογούνται; Τα λεφτά πίσω στον ίδιο τον εργοδότη - τι εννοείς - διαφορετικοί τομείς του Υπουργείου Οικονομικών ασχολούνται με τα ταμεία (που πληρώνουν τους μισθούς) και διαφορετικοί με τη φορολογία.

Ο ιδιωτικός τομέας προσφέρει στην ανάπτυξη άμεσα (φορολογία) και έμεσα (θέσεις εργασίας).

Ο δημόσιος τομές προσφέρει άμεσα (φορολογία + βελτίωση του κρατικού μηχανισμού υπό διάφορες μορφές) και έμεσα (θέσεις εργασίας). Αυτό πολύ χοντρικά, απλά για να σου δείξω τι εννοώ. Απλά στο δημόσιο τομέα το κόστος δεν είναι καλά ορισμένο όπως στον ιδιωτικό τομέα, που καθορίζεται από την ελέυθερη αγορά. Με λίγα λόγια στο δημόσιο μπορεί να υπάρχουν ασυδοσίες γιατί δεν υπάρχει άμεσες επιπτώσεις κακοδιαχείρισης όπως στον ιδιωτικό τομέα.

Εγώ να δεις πόσο μπορώ να φοροδιαφύγω σαν Ι.Υ.. Σε πληροφορώ πως το 40-45% του ακκαθάριστου μισθού μου πάει πίσω στο κράτος σε άμμεσους και έμμεσους φόρους και κρατήσεις.

Γιατί στους δημόσιους τα χαρίζουν; Δε το καταλαβαίνω αυτό...Και αυτό που λέω για τη φ/διαφυγή ισχύει. Η εφορία ξέρει επακριβώς τι παίρνει ένας δημόσιος υπάλληλος, η φορολογική επιβάρυνση εργασίας στο δημόσιο ανέρχεται ΠΑΝΤΑ στο ορθό/νόμιμο ποσό. Στον ιδιωτικό τομέα όμως...

BTW η Κίνα είναι μια κομμουνιστική δικτατορία. Δεν έχει σχέση με τις χώρες της Δύσης...

ΟΚ, άσε την Κίνα. Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία έχουν όλοι μεγαλύτερο % δημόσιων υπάλληλων από την Ελλάδα.

Δεν είπα ότι μπορεί κανείς σήμερα να έχει 1Μ περίπου δημ. υπαλλήλους και αύριο να τους κάνει 300Κ...Είναι αδύνατον. Δεν παίζει. Πρέπει όμως να μειωθεί το κράτος. Άμα εκσυγχρονίσεις την μηχανογράφηση, δεν θα θες τόσο κόσμο να εργάζεται στον Δ.Τ.. Καθαριότητα δεν θέλουμε άλλους. Δασκάλους χρειάζεται ένα ξεκαθάρισμα και πρόσληψη νέου προσωπικού για την κάλυψη των σημερινών αναγκών και κατά την γνώμη μου να ιδιωτικοποιηθούν τα σχολεία και να λειτουργούν με κουπόνι (ξέρω διαφωνούν οι περισσότεροι εδώ μέσα :p)

Καθαριότητα δε θέλουμε;Μη κοιτάς μόνο το δρόμο εμπρός από το σπίτι σου ρε συ. Τράβα σε καμιά παραλία να δεις τι γίνεται, πήγαινε στο κέντρο στα σοκάκια να δεις τις σύριγγες και τα σκουπίδια δίπλα από τους άστεγους. Υπάρχουν δρόμοι που δεν τους έχουν αγγίξει συνεργεία καθαριότητας ποτέ. Πήγα στο Ηράκλειο πριν λίγες μέρες. Δρόμος ΑΚΡΙΒΩΣ εμπρός από το λιμάνι, το πρώτο πράγμα που θα δουν οι τουρίστες, είχε σκουπίδα από μέρες που είμουν φοιτητής εκεί.

Ιδιωτικοποίηση της δημόσιας παιδείας και κουπόνια; Θα δεχθείς να πας το παιδί σου σε σχολείο το οποίο ο πρωταρχικός σκοπός του είναι να γλιτώσει χρήματα; Μιλάμε για το μέλλον της Ελλάδας - και θα το αφήσεις στα ιδιωτικά συμφέροντα; Άσε που αυτό δεν έχει γίνει ΠΟΥΘΕΝΑ στο κόσμο και παντού υπάρχουν δημόσια σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

50,88 ευρώ το χρόνο πάει η ΕΡΤ. Τα άλλα πάνε σε δήμο, δεν έχουν σχέση με την ΕΡΤ

Δε καταλαβαίνω τι θες να πεις με το φορολογικό. Γιατί δε φορολογούνται; Τα λεφτά πίσω στον ίδιο τον εργοδότη - τι εννοείς - διαφορετικοί τομείς του Υπουργείου Οικονομικών ασχολούνται με τα ταμεία (που πληρώνουν τους μισθούς) και διαφορετικοί με τη φορολογία.

όχι δεν φορολογούνται άμεσα (κρατήσεις από τον μισθό δηλαδή, άσχετα αν το γράφει ένα χαρτί. Δηλαδή το κράτος λέει έχω 1.2δις και το 1δις το δίνω για μισθούς? και τα άλλα 200 τι τα κάνει? think about it..λογιστικό καθαρά είναι το ζήτημα). Παρά μόνο έμμεσα από αγορές κλπ

Ο ιδιωτικός τομέας προσφέρει στην ανάπτυξη άμεσα (φορολογία) και έμεσα (θέσεις εργασίας).

Ο δημόσιος τομές προσφέρει άμεσα (φορολογία + βελτίωση του κρατικού μηχανισμού υπό διάφορες μορφές) και έμεσα (θέσεις εργασίας). Αυτό πολύ χοντρικά, απλά για να σου δείξω τι εννοώ. Απλά στο δημόσιο τομέα το κόστος δεν είναι καλά ορισμένο όπως στον ιδιωτικό τομέα, που καθορίζεται από την ελέυθερη αγορά. Με λίγα λόγια στο δημόσιο μπορεί να υπάρχουν ασυδοσίες γιατί δεν υπάρχει άμεσες επιπτώσεις κακοδιαχείρισης όπως στον ιδιωτικό τομέα.

Γιατί στους δημόσιους τα χαρίζουν; Δε το καταλαβαίνω αυτό...Και αυτό που λέω για τη φ/διαφυγή ισχύει. Η εφορία ξέρει επακριβώς τι παίρνει ένας δημόσιος υπάλληλος, η φορολογική επιβάρυνση εργασίας στο δημόσιο ανέρχεται ΠΑΝΤΑ στο ορθό/νόμιμο ποσό. Στον ιδιωτικό τομέα όμως...

Πώς να στο δώσω για να το καταλάβεις; :hmm: Είναι σαν να μου λέει ο εργοδότης μου, σου δίνω 1500 ακαθάριστο αλλά τα 300 ευρώ θα τα δώσεις πίσω στην εταιρεία για να κάνει επενδύσεις...Κουλό δεν είναι? Για αυτό λέω ότι ο Δ.Υ. ΔΕΝ πληρώνει φόρους...

ΟΚ, άσε την Κίνα. Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία έχουν όλοι μεγαλύτερο % δημόσιων υπάλληλων από την Ελλάδα.

Και είπα στην Ευρώπη τον παίζουν... Το κόστος για το κράτος σε κάθε ευρωπαική χώρα είναι ΑΥΞΗΜΕΝΟ (επί ποσοστό του ΑΕΠ) σε σύγκριση με USA/JAPAN/AUSTRALIA, με αποτέλεσμα να έχουν υψηλότερη ανεργία σε ποσοστό σε σύγκριση με αυτές τις χώρες. (Διαφωνώ βέβαια πως είναι το σύστημα υγείας στην Αμερική αλλά είναι μεγάλη κουβέντα...)

Ιδιωτικοποίηση της δημόσιας παιδείας και κουπόνια; Θα δεχθείς να πας το παιδί σου σε σχολείο το οποίο ο πρωταρχικός σκοπός του είναι να γλιτώσει χρήματα; Μιλάμε για το μέλλον της Ελλάδας - και θα το αφήσεις στα ιδιωτικά συμφέροντα; Άσε που αυτό δεν έχει γίνει ΠΟΥΘΕΝΑ στο κόσμο και παντού υπάρχουν δημόσια σχολεία.

Πουθενά στον κόσμο; Για δες στην Σουηδία...Ναι καλό είναι να κοιτάει και το κέρδος το κάθε σχολείο (με το να προσελκύει μαθητές λόγο της ποιότητας δουλειάς που προσφέρει από τους δασκάλους του, με λίγα λόγια να υπάρχει ανταγωνισμός). Πάντως στον πολίτη θα βγαίνει τσάμπα.. Περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα εδώ

School voucher - Wikipedia, the free encyclopedia

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα λαχανικά από τον κήπο του Σισμανόγλειου | ειδησεις , κοινωνια | Ημερησία

Πολλά τα λεφτά Άρη, για να τους αφήσουν να το συνεχίσουν.

αυτούς τους ανθρώπους θέλω στο δημόσιο.-

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι βέβαιος. Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι ούτε η διαφθορά ούτε η φοροδιαφυγή. Είναι ο αναδελφισμός των Ελλήνων. Ακόμη και τώρα που είμαστε όλοι στη μέγγενη και μας ξεζουμίζουν για το τελευταίο ευρώ εξακολουθούν ορισμένοι να επιμένουν ότι για την κατάντια μας φταίει ο διπλανός τους.

Στη χώρα που το 75% της φορολογητέας ύλης εισφέρεται από μισθωτούς και συνταξιούχους πιστεύει κανείς ότι ο δημόσιος υπάλληλος που δε δουλεύει μας οδήγησε στα μνημόνια; Ακόμη χειρότερα, για κάθε έναν Δ.Υ. που ξέρω ο οποίος ξύνεται υπάρχει τουλάχιστον ένας άλλος ο οποίος κάνει τη δουλειά και των 2. Χωρίς υπερωρίες, χωρίς μπόνους, πολλές φορές και χωρίς καν ένα ευχαριστώ.

Χωρίς να είμαι καθηγητής, υπερασπίστηκα τους καθηγητές όταν άδικα στοχοποιήθηκαν και προληπτικά επιστρατεύτηκαν. Χωρίς να είμαι στην ΕΡΤ, υπαρασπίζομαι την ΕΡΤ όταν παράλογα αποσυντίθεται, με μεγαλύτερο κόστος για την τσέπη μου.

Όσοι νομίζουν ότι η ιδιωτικοποίηση των πάντων θα είναι η λύση στην Ελλάδα, ας περάσουν μια βόλτα από όπου έγινε το πείραμα πριν δύο δεκαετίες και απέτυχε οικτρά, αφήνοντας και τεράστια φέσια στο δημόσιο. Δε γίνεται να απαιτείς η παροχή των δημόσιων αγαθών (υγεία, παιδεία, ύδρευση, ...) να γίνεται από το μειοδότη με μόνο σκοπό το κέρδος και ταυτόχρονα να γίνεται σωστά.

Άσε δε που ο λόγος που υποφέρει βάναυσα αυτή τη στιγμή ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα, είναι ότι ήταν κατά συντριπτική πλειονότητα κρατικοδίαιτος και επιβίωνε μόνο χάρη στις δημόσιες δουλειές. Οπότε, επιτέλους, λίγη σύμπνοια δε βλάπτει, μπας και λύσουμε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αυτούς τους ανθρώπους θέλω στο δημόσιο.-

Αυτοί δεν είναι του συστήματος. Είμαι 100% σίγουρος ότι θα τους κλείσουν έμμεσα οι προμηθευτές, επειδή τα φασολάκια του κήπου δεν είναι ασφαλή για τους ασθενείς...

Άντε να βγει το ΣΥΡΙΖΑ να τους αναδείξει και να προτείνει και στα άλλα νοσοκομεία να ακολουθήσουν.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο λεπτό του ντοκυμαντέρ φαίνεται το γιατί έχουμε φτάσει ως εδώ. Η ΕΡΤ κλείνει σε μια νύχτα γιατί -και καλά έφτασε ο κόμπος στο χτένι- , η κοινή γνώμη αγανακτεί από τον καναπέ μπροστά στο fb και την αντίδραση του δρόμου αναλαμβάνουν οι "επαγγελματίες" ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΠΑΜΕ, ΣΥΡΙΖΑ κτλ. .Από κάτω με κόκκινο αγωνιστικό φόντο "ΚΥΜΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ". Κι όμως... πιο πολύ κόσμο μάζεψε ο Θρύλος στον Πειραιά μετά το φετινό ευρωπαικό παρά η αδικοκλεισμένη ΕΡΤ. Μα γιατί...;

Ο αριστερός θα σου πει ότι η ταξική συνείδηση είναι κάτι που θέλει υπομονή.

Ο δεξιός θα σου πει ότι η κοινή γνώμη συμφωνεί με το κλείσιμο.

Ο μετριοπαθής θα σου πει ότι η επανάσταση θα γίνει με την πώληση της ΕΥΔΑΠ.

Εγώ θα σου πω φέρω ένα παράδειγμα.

Ο Έλληνας πάντα μετά από κάθε μαχαιριά ονειρεύεται επανάσταση.

Έστω λοιπόν ότι αποφάσιζαν μια μέρα οι Τούρκοι να μπουν από τον Έβρο. Ο Ελληνικός στρατός είναι μια εθελοντική υπόθεση -εκτός απ τους ΕΠΟΠ. Τότε πολλοί Αθηναίοι θα έλεγαν "δεν πάω, μέχρι να φτάσουν στην Αθήνα έχουν καιρό. Κάποιος θα τους σταματήσει". Άλλοι θα έλεγαν "σιγά μην πολεμήσω για το μπουρδέλο, πάω στην Αυστραλία για μια καλύτερη ζωή". Οι περισσότεροι όμως κατά βάθος θα έλεγαν "αφού έχουμε μωρέ τους μισθοφόρους, θα τους κοντράρουν όσο χρειάζεται για να μη γίνουμε ρόμπες και μέχρι να μπει ο Τούρκος σπίτι μου βλέπουμε. Στη χειρότερη φεύγω απ' το μπουρδέλο και πάω Αυστραλία" ενώ την ίδια ώρα τα ΜΜΕ θα μετέδιδαν το χάπι ανακούφισης ότι ο απλός λαός -εγώ δηλαδή- δίνει τον αγώνα.

Ερώτηση προς τους εαυτούς σας τώρα. ΑΝ λέω ΑΝ κλείναν την ΕΡΤ όσο φασιστικά την έκλεισαν, και δεν κατέβαινε κανένας επαγγελματίας στο δρόμο να κουνήσει το σημαιάκι του. Πόσο πιο αγχωμένοι θα ήσασταν σαν πολίτες την επόμενη μέρα; Just asking...

Αγαπητοί Επαγγελματίες "Επαναστάτες",

ευχαριστούμε για την αγωνιστική εκτόνωση της ένοχης συνείδησης του αποχαυνωμένου-μπερδεμένου Έλληνα του καναπέ.

Χωρίς εσάς θα ένιωθε μεγαλύτερη την ανάγκη και την ευθύνη να αντιδράσει ενώ τώρα μπορεί να βασίζεται πάνω σας και να συνεχίζει να κοιμάται.

Με αγάπη και εκτίμηση,

Αυτάπουθεςν'αλλάξουνκαιδενθ'αλλάξουνποτέ

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο λεπτό του ντοκυμαντέρ φαίνεται το γιατί έχουμε φτάσει ως εδώ. Η ΕΡΤ κλείνει σε μια νύχτα γιατί -και καλά έφτασε ο κόμπος στο χτένι- , η κοινή γνώμη αγανακτεί από τον καναπέ μπροστά στο fb και την αντίδραση του δρόμου αναλαμβάνουν οι "επαγγελματίες" ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΠΑΜΕ, ΣΥΡΙΖΑ κτλ. .Από κάτω με κόκκινο αγωνιστικό φόντο "ΚΥΜΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ". Κι όμως... πιο πολύ κόσμο μάζεψε ο Θρύλος στον Πειραιά μετά το φετινό ευρωπαικό παρά η αδικοκλεισμένη ΕΡΤ. Μα γιατί...;

Ο αριστερός θα σου πει ότι η ταξική συνείδηση είναι κάτι που θέλει υπομονή.

Ο δεξιός θα σου πει ότι η κοινή γνώμη συμφωνεί με το κλείσιμο.

Ο μετριοπαθής θα σου πει ότι η επανάσταση θα γίνει με την πώληση της ΕΥΔΑΠ.

Εγώ θα σου πω φέρω ένα παράδειγμα.

Ο Έλληνας πάντα μετά από κάθε μαχαιριά ονειρεύεται επανάσταση.

Έστω λοιπόν ότι αποφάσιζαν μια μέρα οι Τούρκοι να μπουν από τον Έβρο. Ο Ελληνικός στρατός είναι μια εθελοντική υπόθεση -εκτός απ τους ΕΠΟΠ. Τότε πολλοί Αθηναίοι θα έλεγαν "δεν πάω, μέχρι να φτάσουν στην Αθήνα έχουν καιρό. Κάποιος θα τους σταματήσει". Άλλοι θα έλεγαν "σιγά μην πολεμήσω για το μπουρδέλο, πάω στην Αυστραλία για μια καλύτερη ζωή". Οι περισσότεροι όμως κατά βάθος θα έλεγαν "αφού έχουμε μωρέ τους μισθοφόρους, θα τους κοντράρουν όσο χρειάζεται για να μη γίνουμε ρόμπες και μέχρι να μπει ο Τούρκος σπίτι μου βλέπουμε. Στη χειρότερη φεύγω απ' το μπουρδέλο και πάω Αυστραλία" ενώ την ίδια ώρα τα ΜΜΕ θα μετέδιδαν το χάπι ανακούφισης ότι ο απλός λαός -εγώ δηλαδή- δίνει τον αγώνα.

Ερώτηση προς τους εαυτούς σας τώρα. ΑΝ λέω ΑΝ κλείναν την ΕΡΤ όσο φασιστικά την έκλεισαν, και δεν κατέβαινε κανένας επαγγελματίας στο δρόμο να κουνήσει το σημαιάκι του. Πόσο πιο αγχωμένοι θα ήσασταν σαν πολίτες την επόμενη μέρα; Just asking...

Αγαπητοί Επαγγελματίες "Επαναστάτες",

ευχαριστούμε για την αγωνιστική εκτόνωση της ένοχης συνείδησης του αποχαυνωμένου-μπερδεμένου Έλληνα του καναπέ.

Χωρίς εσάς θα ένιωθε μεγαλύτερη την ανάγκη και την ευθύνη να αντιδράσει ενώ τώρα μπορεί να βασίζεται πάνω σας και να συνεχίζει να κοιμάται.

Με αγάπη και εκτίμηση,

Αυτάπουθεςν'αλλάξουνκαιδενθ'αλλάξουνποτέ

Άφωνος...καλά τα λές.../respect

ΚUDOS!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανεις τωρα. Πετανε ενα στα 100 γεγονοτα να βγαινει στη δημοσιοτητα.

Δημοσιογραφοι τι περιμενεις.

Στη δημοσιότητα η ταυτότητα του «δράκου» του Γαλατσίου - Ελλάδα - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.