Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

To ΣτΕ κρίνει νόμιμες τις σχετικές πράξεις. Problem?

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]. Ξέρεις τι ακριβώς θα κάνει ο εκκαθαριστής; Εννοώ ποιο είναι το πεδίο δράσης του και τι διάρκεια θα έχει αυτή η τοποθέτηση;

Ε, αφού είναι νόμιμο, είναι και ηθικό, το έχουμε εμπεδώσει πια!

Επίσης δεν καταλαβαίνω το "επιχείρημά" σου - δηλαδή όταν το ΣτΕ έκρινε αντισυνταγματικό το νόμο για τα αυθαίρετα τι έγινε? Γύρισαν τα λεφτά πίσω?

Τελικά κάποιοι άνθρωποι πράγματι είναι άξιοι της δημοκρατίας που απολαμβάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού είναι νόμιμο, είναι και ηθικό, το έχουμε εμπεδώσει πια!

Επίσης δεν καταλαβαίνω το "επιχείρημά" σου - δηλαδή όταν το ΣτΕ έκρινε αντισυνταγματικό το νόμο για τα αυθαίρετα τι έγινε? Γύρισαν τα λεφτά πίσω?

Τελικά κάποιοι άνθρωποι πράγματι είναι άξιοι της δημοκρατίας που απολαμβάνουν...

Άκου πιασαρικες παπαριτσες αλλού. Να αν είναι ηθικό να και αν δεν είναι. Και δε δέχομαι να μου μιλάνε για ηθική άτομα που αν τα ρώταγα πριν 10 μέρες θα μου έλεγαν οτι η ΕΡΤ είναι φερεφωνο της εκάστοτε κυβέρνησης και τώρα μιλάνε για φίμωση της δημοκρατίας.

Στο θέμα μας λοιπόν. Οτι είναι νόμιμο σίγουρα δεν είναι παράνομο. Άρα δεν είναι και αντισυνταγματικο. Το οποίο ήταν και το point στο παιδί που απάντησα.

Link to comment
Share on other sites

Άκου πιασαρικες παπαριτσες αλλού. Να αν είναι ηθικό να και αν δεν είναι. Και δε δέχομαι να μου μιλάνε για ηθική άτομα που αν τα ρώταγα πριν 10 μέρες θα μου έλεγαν οτι η ΕΡΤ είναι φερεφωνο της εκάστοτε κυβέρνησης και τώρα μιλάνε για φίμωση της δημοκρατίας.

Στο θέμα μας λοιπόν. Οτι είναι νόμιμο σίγουρα δεν είναι παράνομο. Άρα δεν είναι και αντισυνταγματικο. Το οποίο ήταν και το point στο παιδί που απάντησα.

Μην λές παπαρίτσες που δεν ισχύουν. Άλλο πράγμα ο νόμος και άλλο το σύνταγμα. Δεν είναι λίγοι οι νόμοι και τα διατάγματα που έχουν κριθεί αντισυνταγματικά.
Link to comment
Share on other sites

Μην λές παπαρίτσες που δεν ισχύουν. Άλλο πράγμα ο νόμος και άλλο το σύνταγμα. Δεν είναι λίγοι οι νόμοι και τα διατάγματα που έχουν κριθεί αντισυνταγματικά.

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

Και μαντέψτε ποιος μεταξύ άλλων κρίνει για την συνταγματικότητα ενός νόμου....

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION]

Ναι παω να ρίξω έναν στην Ευγενία και έρχομαι.

Η μόνη περίπτωση κύριου και συγκεντρωτικού ελέγχου στην Ελλάδα είναι όταν συγκαλείται το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο. Το ΑΕΔ συγκαλείται, όταν δύο από τα τρία ανώτατα δικαστήρια της χώρας (Συμβούλιο της Επικρατείας, Άρειος Πάγος, Ελεγκτικό Συνέδριο) εκδώσουν αντίθετες αποφάσεις σχετικά με τη συνταγματικότητα ενός νόμου. Στην περίπτωση αυτήν το ΑΕΔ αποφαίνεται οριστικά για τη συνταγματικότητα του νόμου όχι στο πλαίσιο των επιδίκων διαφορών (δεν αποφαίνεται δηλαδή για τις υποθέσεις που εκκρεμούν ενώπιον των διαφωνούντων δικαστηρίων), αλλά ως κύριο αντικείμενο της ενώπιόν του δίκης και η απόφασή του, αν θεωρήσει το νόμο αντισυνταγματικό, έχει ως συνέπεια την εξαφάνιση του νόμου από την έννομη τάξη.

Έλεγχος συνταγματικότητας των νόμων - Βικιπαίδεια

Link to comment
Share on other sites

^^ Η νόμιμη κυβέρνηση σέβεται δηλαδή το ΣτΕ ?? :hehe: :hehe:

2 μέρες μετά, μαύρο

& counting

Για ανοίχτε τις συχνότητες της ΕΡΤ σήμερα και για μια βδομάδα να βλέπει όλη η Ελλάδα ΕΤ3 και θα δείς για πότε έχουμε εκλογές και μονοψήφιο ποσοστό ΝΔ :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Άκου πιασαρικες παπαριτσες αλλού. Να αν είναι ηθικό να και αν δεν είναι. Και δε δέχομαι να μου μιλάνε για ηθική άτομα που αν τα ρώταγα πριν 10 μέρες θα μου έλεγαν οτι η ΕΡΤ είναι φερεφωνο της εκάστοτε κυβέρνησης και τώρα μιλάνε για φίμωση της δημοκρατίας.

Στο θέμα μας λοιπόν. Οτι είναι νόμιμο σίγουρα δεν είναι παράνομο. Άρα δεν είναι και αντισυνταγματικο. Το οποίο ήταν και το point στο παιδί που απάντησα.

Άσκηση για το σπίτι... Πόσα από τα παρακάτω λογικά σφάλματα κατάφερες να χωρέσεις σε πέντε προτάσεις:

https://yourlogicalfallacyis.com/

(hint: είναι περισσότερα από τον αριθμό των προτάσεων - πρέπει να είναι κάποιου είδους ρεκόρ)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

(Επειδή πάντα μια παράθεση στη wikipedia δίνει σοβαρότητα σε ένα επιχείρημα) :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε συ, καθόμαστε στους θρόνους μας και αγναντεύουμε τον κακόμοιρο κόσμο από κάτω ενώ τα μοχίτο πηγαινοέρχονται. Κάτι πρέπει να κάνουμε κι εμείς για να περάσει η μέρα.

Και για να μαστε on-topic.. Προσοχή! Ο Σαμαράς δαγκώνει

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αντίδραση θεμιτή είναι Τυφώνιε, η ΕΡΤ είναι άκομα ληθαράκι στον "τιμημένο τοίχο" που σηκώνουν ενάντια στον κόσμο.

Δεν είδα καμία αντίδραση όταν πετσόκοψαν μισθούς, συντάξεις, φάρμακα, κοινωνικές υπηρεσίες...μπορείς να μου πεις γιατί , μα γιατί να στηρίξω τους εργαζόμενους στην ΕΡΤ? Γιατί να φάω χημικά και ξύλο από τα ΜΑΤ ΄? Μου μείωσαν πχ τον μισθό μου 200 Ευρώ, να πάω να το πω στην ΕΡΤ? Ξέρεις τι θα μου πούνε?? Ξέρεις.

Δεν λέω, ναι !! Να αντιδράσεις αλλά να αντιδράσεις σε κάθε κοινωνικό βιασμό, όχι όποτε τους βολεύει.

Να κάνουν απεργία επειδή οικογένειες δεν έχουν να φάνε, να δώσουν από τον παχυλό τους μισθό βοήθεια στον συνάνθρωπο τους αλλά τι λέω όταν οι μισοί από αυτούς θεωρούσαν τον Ιδιωτικό Τομέα σαν βόθρο υπαλλήλων και ανθρώπων.

Καλώς μας ήρθαν λοιπόν αλλά θα έχουν θέμα , μιας και τα δικά τους τα σκ*τ* δεν θα μπορούν να επιπλέουν.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Όλα εδώ πληρώνονται, θα έχουν και τις "ερμηνείες" να τους κατατρέχουν: http://www.koutipandoras.gr/38261/%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1.html Παπαδημούλης: «Αν δεν πέσουν κεφάλια στο ΑΠΕ, μυρίζει εντολή Σαμαρά»

Τον "από μηχανής θεό" φοβάμαι περισσότερο από όλα

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

όχι όποτε τους βολεύει.

Σε ποιους αναφέρεσαι; Στον κόσμο που μαζεύτηκε εννοείς; Γιατί για παράδειγμα, κι οι γονείς μου ήταν κάτω με την ΕΡΤ, όπως ήταν και σε όλες τις απεργίες/πορείες που έχουν συμβεί τα τελευταία 5 χρόνια. Τι προτείνεις να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιους αναφέρεσαι; Στον κόσμο που μαζεύτηκε εννοείς; Γιατί για παράδειγμα, κι οι γονείς μου ήταν κάτω με την ΕΡΤ, όπως ήταν και σε όλες τις απεργίες/πορείες που έχουν συμβεί τα τελευταία 5 χρόνια. Τι προτείνεις να γίνει;

Κοινωνική επανάσταση αλλά είναι ολίγον τι ουτοπικό.

Μην κουράζουμε τον κόσμο, έχει και ζέστη, έχουμε και διακοπές σε νησάκι...άσε από Σεπτέμβρη.

(δεν αναφέρομαι στους γονείς σου ή σε εσένα).

Εμένα τον μακάκα τον Ιδιωτικό Υπάλληλο , ποιος θα με λυπηθεί? Ποιος καλλιτέχνης θα ανακοινώσει το εγκώμιο υποστήριξης στο φατσοβιβλίο?Το δικαίωμα μου στην απεργία??

Η ΕΡΤ? Μπα...εδώ μέσα στην κρίση δεν είπαν ΚΑΝ οι εργατοπατέρες (ως πρόταση ) να αφαιρεθεί το ποσό προς την ΕΡΤ από τους λογαριασμούς και το ποσό αυτό να δωθεί σε άπορες οικογένειες...να κάνουν μία κίνηση , η οποία να φέρει κοντά της τον κόσμο.

Μαύρο για εμένα και μαύρο δαγκωτό στην ΕΡΤ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι.. αν δεν αντιδράσεις σε κάτι (κι ας είναι κι η ΕΡΤ) θα ρθουν και για σένα χωρίς οίκτο να σε αποτελειώσουν. Γι'αυτό έγραψα, ας υπάρχει κοινωνική αντίδραση, κακό δε κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.