Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

όταν θα βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα δεν θα τα χρειάζεσαι και τόσο ώστε να τα χαρακτηρίζεις ζωτικά :p

Όντως! χαχαχ! αλλά λόγω πεποιθήσεων δεν θέλω να πάνε όπου κάτσει και σε όποιον πλούσιο τα αγοράσει.

Όπως και να έχει, η επίταξη του σώματος μας, έστω και νεκρού, είναι απαράδεκτη μιας και δεν ανήκει στο κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Αρε παγκοσμιοποίηση τι μας κάνεις.

Βέβαια υπάρχει και το άμεσο αντιεπιχείρημα σε αυτό το αίσχος...

"Και αν μια μέρα χρειαστείς εσύ μεταμόσχευση;" "Θα σου άρεσε;"

Διότι αυτοί οι "νομοθέτες" ποτέ δεν πράττουν χωρίς να προετοιμάσουν τον κόσμο για τα....θετικά!

Link to comment
Share on other sites

Για να το γνωρίζετε όλοι, ότι πλέον γίνεται επίταξη των οργάνων μας , όταν με το καλό φύγουμε από τον μάταιο τούτον κόσμο αλλά υπάρχει και η ενυπόγραφη άρνηση μας:

Δήλωση άρνησης «επίταξης» οργάνων

Τι με νοιάζει εμένα τι θα κάνουν στο πτώμα μου αφού ψοφήσω...Ίσα-ίσα, γίνεται να τα πάρουν όλα να μη χρειάζεται να με θάψουν (να γλυτώσει η οικογένεια τα έξοδα ρε παιδι μου)

Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε μόνο τι δούλεμα τρώνε όσοι τους στηρίζουν και εμείς βέβαια μαζί τους

Άρθρο 66 Κατάργηση συγχώνευση και αναδιάρθρωση ΝΠΙΔ και δημοσίων επιχειρήσεων

Μπείτε εδώ για να το διαβάσετε όλο (σελ.60) εκεί που πρέπει να δώσουμε σημασία είναι αυτό εδώ

attachment.php?attachmentid=56808&stc=1&d=1371212308

Και τώρα μας κλαίγεται,τελικά είμαστε πολύ @@@ που τους ανεχόμαστε

post-16541-1416077451,2758_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Τι με νοιάζει εμένα τι θα κάνουν στο πτώμα μου αφού ψοφήσω...Ίσα-ίσα, γίνεται να τα πάρουν όλα να μη χρειάζεται να με θάψουν (να γλυτώσει η οικογένεια τα έξοδα ρε παιδι μου)

Eσενα όχι αλλά για εμένα με νοιάζει και αρκετά μάλιστα, θέμα πεποιθήσεων βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

«Μόνο όταν το Σύνταγμα και ο Νόμος είναι κυρίαρχα και υποτάσσονται σ’ αυτά και οι ίδιοι οι κυβερνήτες, τότε μόνο η πολιτεία ευημερεί»
Όχι στο κλείσιμο της ΕΡΤ από την Ενωση Διοικητικών Δικαστών | Ελλάδα - NewsIt.gr

Εκδικάζεται σήμερα και η προσφυγή της ΠΟΣΠΕΡΤ στο Συμβ. της Επικρατείς, κατά της πράξης νομοθετικού περιεχομένου (= αποφασίζομεν και διατάσσουμε)

κατα τα άλλα : Με επιστολή του προς τον πρωθυπουργό, ο πρόεδρος του Ευρωκοινοβουλίου Μάρτιν Σουλτς ζητά από την κυβέρνηση να ανακαλέσει την απόφασή της, υπενθυμίζοντας το κοινοτικό δίκαιο που προστατεύει τον πλουραλισμό

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Eσενα όχι αλλά για εμένα με νοιάζει και αρκετά μάλιστα, θέμα πεποιθήσεων βλέπεις

Δεν αντιλέγω καθόλου. Υπό την προυπόθεση ότι οι πεποιθήσεις αυτές σου απαγορεύουν να δεχθείς και εσύ ο ίδιος μόσχευμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω καθόλου. Υπό την προυπόθεση ότι οι πεποιθήσεις αυτές σου απαγορεύουν να δεχθείς και εσύ ο ίδιος μόσχευμα.

Γιατί; Το λέει κάπου αυτό; Ας βγάλουν νόμο που να λέει ότι όποιος αρνείται να δώσει, δε θα μπορεί να πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Το λέει κάπου αυτό; Ας βγάλουν νόμο που να λέει ότι όποιος αρνείται να δώσει, δε θα μπορεί να πάρει.

Βάστα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Δεν είμαι υπέρ του νόμου. Αλλά είμαι υπέρ της ιδέας. Άμα τα πράγματα ήταν ουτοπικά κτλ, ίσως να υπήρχε και κάποια βάση για το "νόμο" αυτό.

Συμφωνώ με την ιδέα δλδ, αλλά όχι με τον τρόπο. Και ναι, αυτό που προτείνεις θα ήταν "ικανοποιητικό", αλλά: Ποιος θα αρνηθεί μόσχευμα όταν βρίσκεται στο νεκροκρέββατο; Ποιος γιατρός θα αρνηθεί να σε σώσει, στην περίπτωση που υπάρχει μόσχευμα, επειδή έχεις βάλει μία υπογραφή πριν κάποια χρόνια. Δε θα γίνει. Θα το λάβεις το μόσχευμα. Και μπορεί να το λάβεις εις βάρος κάποιου που διατίθεται να δώσει.

Θα το ξαναπώ. Ο νόμος ως έχει είναι ηλίθιος. Αλλά κανονικά, δε θα έπρεπε να υπήρχε καν ανάγκη για τέτοιο νόμο.

EDIT:

Και στο κάτω κάτω της γραφής, τα όργανα και στον σκατοκαπιτάλα που λάδωσε 500 άτομα και 3 κυβερνήσεις να πάνε, πάλι θα προσφέρουν κάτι περισσότερο από το να τα πάρεις "μαζί" σου. Ναι θα ήταν προτιμότερο να πάνε αξιοκρατικά, αλλά...

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω καθόλου. Υπό την προυπόθεση ότι οι πεποιθήσεις αυτές σου απαγορεύουν να δεχθείς και εσύ ο ίδιος μόσχευμα.

Επίσης πέραν από τις πεποιθήσεις μου (θρησκευτικές), όχι δεν θέλω μόσχευμα άλλου (πληροφοριακά) και σε προσωπικό επίπεδο το σώμα μου το θεωρώ Ναό μου, οπότε η οποιαδήποτε βεβήλωση ή αφαίρεση οργάνων είναι ειδεχθής στα δικά μου μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Τι με νοιάζει εμένα τι θα κάνουν στο πτώμα μου αφού ψοφήσω...Ίσα-ίσα, γίνεται να τα πάρουν όλα να μη χρειάζεται να με θάψουν (να γλυτώσει η οικογένεια τα έξοδα ρε παιδι μου)

Μα το θέμα δεν είναι τι θα γίνει αφού πεθάνεις.

Το θέμα είναι το ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ που αφήνει σε κάποιον να "ΕΠΙΣΠΕΥΣΕΙ" τον θάνατο σου, αν είσαι δωρητής. Είτε συνειδητά σύμφωνα με τον παλιό, είτε "άθελα" σου σύμφωνα με τον νέο.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των μεταμοσχεύσεων είναι λίγο σύνθετο για να λυθεί σε με 2 γραμμές. Ειδικά στην Ελλάδα, που η (δικαιολογημένη) καχυποψία και η πιο συντηρητική παράδοση μας φέρνουν πολύ πίσω από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο, την ίδια στιγμή που τα συχνότερα τροχαία δυστυχήματα δημιουργούν πλήθος δυνητικών δοτών.

Όμως, αν το πρόβλημα ήταν μόνο η μειωμένη διαθεσιμότητα μοσχευμάτων, ξεκινάς μια συστηματική ήπια καμπάνια για την ενημέρωση του κοινού και σε μια γενιά το έχεις λύσει. Το πρόβλημα είναι η ηλιθιότητα όσων νομοθετούν στο πόδι επειδή έχουν την εντύπωση ότι κανένας νόμος δεν τους ακουμπά. Πχ:

ΕΞΑΜΠΛΟ 1:

ΠΡΟΒΛΗΜΑ: 500 βύσματα στην ΕΡΤ τα ξύνουν, υπογράφονται υπέρογκες αδιαφανείς ατομικές συμβάσεις

ΛΥΣΗ: Μη ανανέωση των συμβάσεων όσων κοπρίζουν, οικονομικός έλεγχος, εισαγγελική έρευνα

ΝΟΜΟΣ: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΕΡΤ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ 2700 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Συσπείρωση του κόσμου προς υπεράσπιση της δημόσιας τηλεόρασης, προς μεγάλη ικανοποιήση των παραπάνω βυσμάτων και λοιπών ημέτερων που πάλι πέφτουν στα μαλακά

ΕΞΑΜΠΛΟ 2:

ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Παρά τους συχνότερους θανάτους υποψηφίων δοτών, στην Ελλάδα υπάρχουν λίγα όργανα προς μεταμόσχευση, λόγω της σπανιότερης συναίνεσης στη διαδικασία

ΛΥΣΗ: Ενημέρωση του κοινού, αυστηρή τήρηση του προηγούμενου συστήματος της εθελοντικής προσφοράς με την συναίνεση του υποψήφιου δότη ή των συγγενών και εξασφάλιση μικρών ωφελημάτων για τους εθελοντές δότες.

ΝΟΜΟΣ: ΕΙΚΑΖΟΜΕΝΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΟΤΩΝ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΟΡΓΑΝΩΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΡΝΗΣΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Περιβολή της διαδικασίας της προσφοράς οργάνων με το στίγμα του καταναγκασμού και της επιβολής, μετατροπή του ΕΟΜ σε ΚΕΠ για αγανακτισμένους πολίτες που φοβούνται καθημερινά ότι θα τους κληρώσουν το λαχνό για να πάνε "ΣΤΟ ΝΗΣΙ", ακόμη λιγότερες μεταμοσχεύσεις

Good job Greek government, keep walking.

Link to comment
Share on other sites

Nooz.gr : Το 65% λέει "όχι" στο λουκέτο της ΕΡΤ

Το 65% απαντά "όχι" στο λουκέτο, ενώ το 27% δηλώνει ότι συμφωνεί.
Ειδικότερα, ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει 29%, έναντι 26,5% που επιλέγει τη ΝΔ.

Το αποφασίζομεν και διατάζομεν δεν του βγαίνει. Βλέπω την ΕΡΤ να ξανά ανοίγει πριν την Δευτέρα έστω και "προσωρινά" εκτός και αν θέλουν να δουν τον ΣΥΡΙΖΑ με 3 μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Nooz.gr : Το 65% λέει "όχι" στο λουκέτο της ΕΡΤ

Το αποφασίζομεν και διατάζομεν δεν του βγαίνει. Βλέπω την ΕΡΤ να ξανά ανοίγει πριν την Δευτέρα έστω και "προσωρινά" εκτός και αν θέλουν να δουν τον ΣΥΡΙΖΑ με 3 μπροστά.

Δεν φάνηκε να τα αλλάζει ο Σαμαράς (από τον "χαιρετισμό" του στην ΟΝΝΕΔ όπως προβλήθηκε από την ΕΡΤ).

Αντίθετα κάλεσε τους άλλους δύο να ψηφίσουν το νομοσχέδιο για την νέα ΕΡΤ (αυτήν που θα πρέπει να αλλάξει όνομα γιατί έχασαν το Domain Name)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.