Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν θυμαμαι να ειπα, ουτε να "συμπερανα" οτι τα πραγματα παραμενουν ιδια.

Εχω την εντυπωση οτι εχεις μια αντιληψη "ασπρου-μαυρου" ως προς την προτεινομενες λυσεις. Υπο αυτο πρισμα ισως και να εχεις δικαιο γιατι κανενα δεν (μπορει) ειναι ασπρο. Επετρεπε μου να πιστευω -και να εχω λογους περαν των "επιθυμιων και αγνων προθεσεων" - οτι απλα τα μοντελα αυτα μαλλον αποδιδουν καλυτερα, οχι ιδανικα.

Ναι. Εγώ συμπέρανα και εσύ διαφωνούσες. Και ναι. Κάποια πράγματα πρέπει να είναι άσπρο μαύρο. Δεν μπορείς να παίζεις με ζωές, τάζοντάς αλλάγές, και τελικώς αυτές να αφορούν λίγους (και όχι αυτούς που βάζουν το κεφάλι τους στο ντορβά) και μετά να λές: ''ουυπς ! τελικά δεν πήγε ακριβώς όπως το είχαμε φανταστεί''. Υπο αυτό το πρίσμα αρνούμαι να γίνω το μέσο για τα πειράματα του άλλου (αν δεν παίζει και το συμφέρον του). Αμα κάτι είναι καλό θα δουλέψει καλά απο την πρώτη στιγμή. Να αφιερώσω χρόνο και ενέργεια σε κάτι που δεν δουλευει, για να αλλάξω κάτι χαλασμένο, δεν το κάνω. Και βέβαια όυτε εχω πρόθεση να υποκριθώ πως όντως κάτι καλυτέρεψε, αν κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί.

Εντιτ: Και τι με αυτό ? η ουσία παραμένει. Ο καθένας (με αγνές προθέσεις) μπορεί να γράφει ότι θέλει για τον άλλον. Το πρόσωπο που εκτίθεται πότε το ρώτησαν γι το αν επιθυμεί ή όχι να εμφανίζεται το θρήσκευμά του ?? Η ηλικία του ?? Αυτά αποτελούν προσωπικά δεδομένα και καταφανώς ουδείς τα σεβάστηκε σε καμιά απο τις 3 εκδοχές του προφίλ του ατόμου. Εσένα μπορεί να μη σε νοιάζει αν δημοσιευτεί η ηλικία σου στο νετ (βέβαια ίσως σε νοιάξει αν δημοσιευτεί το Ε1 που έχεις ή ακόμα καλύτερα το ιατρικό σου ιστορικό), ωστόσο κάποιοι νοιάζονται. Και η ελευθερία τους ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσει ακριβώς εκεί, και να μην προεκτείνεται μέσα απο κερκόπορτες, με φανταχτερά ονόματα.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με, αλλά πάλι αναγκάζομαι να κάνω πράξεις...

Ας υποθέσουμε ότι η μέση αμοιβή εργαζομένου στην ΕΡΤ είναι 1200€. Ας υποθέσουμε ότι η μέση αμοιβή εργαζομένου που πλησιάζει τη σύνταξη είναι 2000€. Ας υποθέσουμε ότι η μέση αμοιβή εργαζομένου μετά την αναδιάρθρωση θα είναι 1000€, περίπου όσο και των υπαλλήλων που δε συνταξιοδοτούνται.

Ξέρουμε ότι η ΕΡΤ απασχολεί 2780 υπαλλήλους. Ξέρουμε ότι 700 άτομα θα συνταξιοδοτηθούν μέχρι το 2015 (1).

Ξέρουμε ότι το προσωπικό του νέου φορέα θα είναι περίπου 1000 άτομα. Ξέρουμε ότι οι αποζημιώσεις που θα καταβληθούν υπολογίζονται σε 200 εκατ. € (2).

Μην έχοντας άλλα στοιχεία εύκαιρα, υπολογίζω (στρογγυλεμένα νούμερα - μη διαμαρτύρεστε για τις ασυμφωνίες στα δεκαδικά, τους τα χάρισα):

το μηνιαίο μισθολογικό κόστος σήμερα στα 3.3 εκατ. ευρώ

το μηνιαίο μισθολογικό κόστος την 1/1/2015 στα 2 εκατ. ευρώ (αν δεν αλλάξει κάτι)

το μέγιστο ποσό που θα δαπανηθεί στο μεσοδιάστημα στους συνταξιοδοτούμενους (αν όλοι συνταξιοδοτηθούν στις 31/12/2014) σε 25.2 εκατ. €

το μηνιαίο μισθολογικό κόστος αν ιδρύσουν νέα εταιρεία στο 1 εκατ. €

το επιπλέον κέρδος από τη μείωση των εργαζομένων μέχρι την 1/1/2015 αν ιδρύσουν τη νέα εταιρεία στα 18 εκατ. €

Από την 1/1/2015 και μετά, η "παλιά ΕΡΤ" κοστίζει 1 εκατ. € το μήνα παραπάνω από την "καινούρια ΕΡΤ".

Δηλαδή, δεδομένου ότι χοντρικά θα δαπανήσουν τουλάχιστον 157 εκατ. € παραπάνω με το φημολογούμενο σχέδιο, θα χρειάζονται περίπου 13 χρόνια για να κάνουν απόσβεση στην "επένδυση". Όπου "επένδυση" η απόλυση 2780 ανθρώπων και πρόσληψη 1000 νέων, με κριτήρια που είμαι σίγουρος ότι θα μας ενθουσιάσουν.

Μήπως το μόνο πρόβλημά τους είναι ότι έχει κλείσει η κάνουλα του ρουσφετιού και ψάχνουν τρόπο να χώσουν 1000 δικούς τους;

Πηγές

1. Μυστική έκθεση στο Μαξίμου για 4.000 απολύσεις | πολιτικη | ethnos.gr

2. Πληροφορίες ΣΚΑΪ: Κλείσιμο ΕΡΤ εντός της ημέρας και απόλυση όλων των εργαζόμενων

ΥΓ: Πρόχειρα-πρόχειρα, αν η ΕΡΤ δεν έχει λειτουργικά έξοδα 5 φορές περισσότερα από τα μισθολογικά, ακόμη και χωρίς άλλα έσοδα πλην του "ανταποδοτικού" τέλους, θα έπρεπε να είναι κερδοφόρα. Ξέρετε αν δημοσιεύεται πουθενά ο ισολογισμός της; Γιατί ξαφνικά έχω την εντύπωση ότι οι μόνοι που δεν ξεκοκκαλίζουν τα λεφτά μας εκεί μέσα είναι τελικά οι υπάλληλοι.

OK. Χωρίς να θέλω trollαρω έτσι? Νομίζω ότι ξεκινάς με μια υπόθεση που είναι λάθος...π.χ. θα μπορούσα να ξεκινήσω το ίδιο παράδειγμα που λες και να πω ότι ο μισθός του κάθε υπαλλήλου κατά μέσο όρο τώρα είναι στα 4000. Οπότε μάνι μάνι τα νούμερα αλλάζουν. (δεν λέω ότι δεν ισχύουν τα νούμερά σου, αλλά δεν ξεκινάς ποτέ να κάνεις ισολογισμό με υπόθεση)

Συνεπώς όπως λες πρέπει να βρεθεί ο ισολογισμός της ΕΡΤ και νούμερα σωστά για να δούμε αν όντως το "σχέδιο" τους έχει προοπτική ή όχι (για το συμφέρον του κράτους φυσικά, γιατί για τους υπαλλήλους μόνο καλό δεν είναι). Από την στιγμή που ΔΕΝ τα ξέρω τα νούμερα δεν το προχωράω άλλο.

Το πρόβλημα στην ΕΡΤ είναι ότι την έχουν ως μέσο για να τρώνε λεφτά του κράτους.

Παράδειγμα: τα λεφτά που έδωσε για το champion league ή χαμηλής ποιότητας σειρές π.χ. Λούφα και Παραλλαγή. Για αυτό και εγώ λοιπόν θέλω η ΕΡΤ να ασχολείτε μόνο με ειδήσεις, ντοκυμαντέρ και άντε καμιά ταινία (cinefil μπακουρογιανόπουλος Style) και ας αφήσει τα CHL, NBA, Olympic Games, Mundial για κάνα κανάλι που τα έχει... Και ας μην τα βλέπουμε Live...χέσ**κα....δεν θα πληρώνω τέλος για την ΕΡΤ (λέμε τώρα) και θα τα δίνω σε Livestream ή nova ή ΟΤΕtv...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι μόνο για τον σταθμό "Η φωνή της Ελλάδος" καθώς γνωρίζω τι σημαίνει για τους Έλληνες του εξωτερικού. Για την τηλεόραση θα πω μόνο το οτι είναι ντροπή να δίνεις τόσα χρήματα σε Eurovision κ.λπ. και να κόβεις την όαση που ονομαζόταν "Το σύμπαν που αγάπησα". Ευτυχώς τον Εξάντα τον ανεβάζει ο Αυγερόπουλος στη σελίδα του και έχω σταματήσει να βλέπω αρκετό καιρό τηλεόραση, γενικώς όχι μόνο τα κρατικά.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι με εκνεύριζαν εδώ και πολλά χρόνια όταν έπαιζαν το "Σαν σήμερα" ότι ώρα ήθελαν, σε όποιο κανάλι ήθελαν άσχετα με το τι γράφει το πρόγραμμα τους.

Έγινε επεξεργασία από alexandertm8
Link to comment
Share on other sites

OK. Χωρίς να θέλω trollαρω έτσι? Νομίζω ότι ξεκινάς με μια υπόθεση που είναι λάθος...π.χ. θα μπορούσα να ξεκινήσω το ίδιο παράδειγμα που λες και να πω ότι ο μισθός του κάθε υπαλλήλου κατά μέσο όρο τώρα είναι στα 4000. Οπότε μάνι μάνι τα νούμερα αλλάζουν. (δεν λέω ότι δεν ισχύουν τα νούμερά σου, αλλά δεν ξεκινάς ποτέ να κάνεις ισολογισμό με υπόθεση)

Συνεπώς όπως λες πρέπει να βρεθεί ο ισολογισμός της ΕΡΤ και νούμερα σωστά για να δούμε αν όντως το "σχέδιο" τους έχει προοπτική ή όχι (για το συμφέρον του κράτους φυσικά, γιατί για τους υπαλλήλους μόνο καλό δεν είναι). Από την στιγμή που ΔΕΝ τα ξέρω τα νούμερα δεν το προχωράω άλλο.

Το πρόβλημα στην ΕΡΤ είναι ότι την έχουν ως μέσο για να τρώνε λεφτά του κράτους.

Παράδειγμα: τα λεφτά που έδωσε για το champion league ή χαμηλής ποιότητας σειρές π.χ. Λούφα και Παραλλαγή. Για αυτό και εγώ λοιπόν θέλω η ΕΡΤ να ασχολείτε μόνο με ειδήσεις, ντοκυμαντέρ και άντε καμιά ταινία (cinefil μπακουρογιανόπουλος Style) και ας αφήσει τα CHL, NBA, Olympic Games, Mundial για κάνα κανάλι που τα έχει... Και ας μην τα βλέπουμε Live...χέσ**κα....δεν θα πληρώνω τέλος για την ΕΡΤ (λέμε τώρα) και θα τα δίνω σε Livestream ή nova ή ΟΤΕtv...

Ξεκινήσα με τις "υποθέσεις" ακριβώς γιατί σκεφτόμουν γραπτά... δεν ήθελα να παρασύρω κανέναν και να νομίσει ότι τα νούμερα είναι ακριβή στο 2ο δεκαδικό.

Όμως, δεδομένου ότι η ΕΡΤ έχει υπαχθεί στο ενιαίο μισθολόγιο, είναι πάρα πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Καταδεικνύουν ότι το μισθολογικό κόστος είναι το μικρότερο πρόβλημα εκεί μέσα.

Από 2-3 πράγματα που έψαξα μετά που είχα γράψει, επιβεβαιώνω εν μέρει ότι για το 2011 (προ ενιαίου) με υπολογιζόμενο προσωπικό γύρω στις 3500 και 123 εκ. €, ο μ.ο. ήταν γύρω στα 2900€, που ταιριάζει με τις υποθέσεις μου. Συμπτωματικά, την ίδια χρονιά η ΕΡΤ είχε κέρδη 57 εκ. €.

Επίσης, βρίσκω εύκολα τον ισολογισμό του 2010, δημοσιευμένο σε άσχετο σημείο στη σελίδα τους, αλλά κανέναν άλλο. Από αυτόν απλά συμπεραίνω ότι έχουν μεγαλύτερα έσοδα από το ανταποδοτικό τέλος από ό,τι είχα υπολογίσει.

Πολύ θα ήθελα να ξέρω γιατί στις ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ συμπεριλαμβάνουν 28 εκ. για αποζημίωση προσωπικού λόγω εξόδου από την υπηρεσία, αλλά ας έχει. Δε νομίζω ότι ο κος Ταγματάρχης ευκαιρεί να μας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εγώ συμπέρανα και εσύ διαφωνούσες. Και ναι. Κάποια πράγματα πρέπει να είναι άσπρο μαύρο. Δεν μπορείς να παίζεις με ζωές, τάζοντάς αλλάγές, και τελικώς αυτές να αφορούν λίγους (και όχι αυτούς που βάζουν το κεφάλι τους στο ντορβά) και μετά να λές: ''ουυπς ! τελικά δεν πήγε ακριβώς όπως το είχαμε φανταστεί''. Υπο αυτό το πρίσμα αρνούμαι να γίνω το μέσο για τα πειράματα του άλλου (αν δεν παίζει και το συμφέρον του). Αμα κάτι είναι καλό θα δουλέψει καλά απο την πρώτη στιγμή. Να αφιερώσω χρόνο και ενέργεια σε κάτι που δεν δουλευει, για να αλλάξω κάτι χαλασμένο, δεν το κάνω.

Ετσι,το δικο σου συμπερασμα δεν ειναι και γενικο συμπερασμα.

Και εγω επισης δεν μπορω να υπερασπιζομαι κατι που νομιζω οτι ειναι εγγενως αδικο,ασυμμετρο και αντιφατικο απλως και μονο επειδη εγω την "παλευω".

Καλα τα αλλα αλλαγες, επαναστασεις και τα ρεστα δεν εχουν γινει ποτε αναιμακτα απο τον καναπε και με "εγγυησεις", αλλα με προοπτικες και ελπιδες. Ουτε και εγω σκοπευω να γινω μεσον επιτευξης αλλοτριων σκοπων αλλα ουτε και προκειται να βαλω το κεφαλι στο ντορβα αν δεν πειστω για το καλο της αλλαγης.

Και βέβαια όυτε εχω πρόθεση να υποκριθώ πως όντως κάτι καλυτέρεψε, αν κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί.

Α, εδω συμφωνουμε. Ουτε και εγω. Οπως επισης δεν εχω προθεση να προσποιουμαι οτι κατι δουλευει καλα και "νταξ'μωρε, τι το ψαχνεις,βολεψου" αν κατι τετοιο δεν συμβαινει. Εδω διαφωνουμε.

Έγινε επεξεργασία από giorikas
Link to comment
Share on other sites

Και εγω επισης δεν μπορω να υπερασπιζομαι κατι που νομιζω οτι ειναι εγγενως αδικο,ασυμμετρο και αντιφατικο απλως και μονο επειδη εγω την "παλευω".

Δεν μίλησα πουθενά για υπεράσπιση. Μίλησα για διαπίστωση. Ομοίως διαπιστώνω πως και αυτό που αντιπροτείνεις δεν ξεκινάει με τους καλύτερους οιωνούς. Δεν το αντιμάχομαι. Έτσι και αλλιώς, η πλειοψηφία θα επιλέξει, και εγώ αυτό το σέβομαι, και συνεχίζω με αυτό.

Καλα τα αλλα αλλαγες, επαναστασεις και τα ρεστα δεν εχουν γινει ποτε αναιμακτα απο τον καναπε και με "εγγυησεις", αλλα με προοπτικες και ελπιδες. Ουτε και εγω σκοπευω να γινω μεσον επιτευξης αλλοτριων σκοπων αλλα ουτε και προκειται να βαλω το κεφαλι στο ντορβα αν δεν πειστω για το καλο της αλλαγης.

Είναι το λιγότερο περίεργο να μιλάς για επανάσταση σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα, που η πλειοψηφία (είτε μέσω της συμμετοχής της είτε μέσω της αποχής της -το ίδιο μου κάνει-) αποφασίζει τον τρόπο διακυβέρνησής της. Στην περίπτωση αυτή -και συγνώμη κιόλας- ο όρος επανάσταση είναι αδόκιμος. Ο σωστός όρος είναι πραξικόποιημα (είδες ? χρησιμοποιώ και τα εργαλεία σας :) ). Συγνώμην αλλά δεν θα ακολουθήσω.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

1001332_10151663074610399_1466969121_n.jpg

έλα μωρέ τώρα

Aμελητέα λεπτομέρεια.. η ΕΡΤ σπαταλάει, αλλά και όλα τα άλλα κανάλια απλά ΔΕΝ πληρώνουν το κράτος...

Καλά κάνουν και την κλείνουν πάντως, άθλιο το webTv τους που προσπαθώ να ακούσω τώρα..

(Προφανώς κάνω πλάκα, μάλλον έχει πολύ κόσμο να προσπαθεί μέσω ιντερνετ, πριν 1 ώρα μια χαρά λειτουργούσε.. αν έχει κανείς τρόπο να ακούω εδώ χωρίς διακοπές, ας το πει παρακαλώ πολύ)

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω μόνο ας πάρουν οι υπάλληλοι την ΕΡΤ στα χέρια τους!! Κατάληψη των κτιρίων και μετάδοση ειδήσεων από τον λαο στον λαο και να δείτε για πότε πέφτει και η κυβέρνηση

Link to comment
Share on other sites

Δραματικές εξελίξεις στην ΕΡΤ - Κλείνει στις 12 το βράδυ - πολιτική - Το Βήμα Online ακόμα πάνω...

Λένε ότι έριξαν ήδη το αναλογικό σήμα και την ΕΡΤ3 (Θεσσαλονίκη)

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Έτσι.

Καταργήσαμε κάτι ΚΡΑΤΙΚΟ, στο πι και φι, στο όνομα της διαφάνειας και της σπατάλης.

ΑΣΕΠ-κριτήρια; Πως; Που είναι να τα δούμε; Σε 3 μήνες δεν προλαβαίνεις να αναδιαρθώσεις έναν οργανισμό που τον κλείνεις, επειδή "υπολειτουργεί" και είναι και "ζημιογόνος". Ποιοι θα μπουν; Οι τεχνικές ειδικότητες (ηχολήπτες-κάμερες κτλ ) πως θα μπούν; Θα δώσουν γραπτές εξετάσεις; Μήπως πάμε να δημιουργήσουμε νέους "δημόσιους" από αυτούς που μέχρι σήμερα κατηγορόυνε το δημόσιο γενικώς και αδιακρίτως;

Ναι σπατάλες, ναι αδιαφάνεια, ναι χίλιους λόγους να τα βάζει ο tavliban με όλο το δημόσιο, αλλά το πονάει χέρι-κόψει χέρι στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί; Κέρδος; Πόσο; Τι; "Ιατρική περίθαλψη", "θεραπεία" κτλ , δεν υπάρχουν; Και μην μου πει κανείς ότι το κάνανε επειδή δεν μπορούσαν με το μαλακό να πολεμήσουν "μαγαζάκια" που λειτουργούν και τρώνε τόσα χρόνια σε βάρος του Έλληνα φορολογούμενου. Άρα ο μόνος τρόπος είναι αυτός. Μην λησμονήτε ποιοι απαρτίζουν την κυβέρνηση και την ΑΞ. αντιπολίτευση. Αν ισχυριστεί κανείς ότι αυτό γίνεται με σκοπό την άμεση εξυγίανση του δημοσίου, η ΝΔ στις επόμενες εκλογές θα πάρει 100%!

Τέτοιες κινήσεις προμυνήουν επικίνδυνα πράγματα. Πολύ επικίνδυνα.

Μετά ποιος άλλος ζημιογόνος οργανσιμός θα έχει σειρά; Η αστυνομία, η ακτοφυλακή, οι συνοριοφύλακες; Η Πυροσβεστική; Τα δημοσια νοσοκομεία; Σε αυτά και αν γίνεται της πόπης από αδιαφάνεια. Άιντε, γιατί δεν τα κλείνουν; (Ε.Δ. δεν αναφέρω, διότι δυστυχώς τις έχουν τελειώσει εδώ και καιρό)

Τουλάχιστον, τώρα θα μπορούμε να βλέπουμε μόνο αμερικανοβλακείες όλη μέρα, με ένα διάλλειμα απο "ειδήσεις" της τρέμη και του ευαγγελάτου, και μπόλικο-πουσταριό (αθάνατε Ρώμα) που αναβλύζουν σε άπαντα τα ελληνικά σήριαλ των ιδιωτικών καναλιών.

Μαζί με την οικονομικη ανάπτυξη , έρχεται και η πνευματική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω μόνο ας πάρουν οι υπάλληλοι την ΕΡΤ στα χέρια τους!! Κατάληψη των κτιρίων και μετάδοση ειδήσεων από τον λαο στον λαο και να δείτε για πότε πέφτει και η κυβέρνηση

βρε έξυπνε αφού υπάρχει ο μεσάζοντας - digea - πως θα κάνουν μπάλα μόνοι τους ?

Link to comment
Share on other sites

παντως η web-tv εχει ενδιαφέρον ακούγονται αλήθειες τώρα που τους πήρε η μπάλα

EDIT:ακυρο απο τον πολύ κοσμο μάλλον πάει και η web-tv

Έγινε επεξεργασία από kazabubu
Link to comment
Share on other sites

Το non paper του Μαξίμου: Γιατί κλείσαμε την ΕΡΤ - NEWS247

NEA ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Ο προσδιορισμός ΕΛΛΗΝΙΚΗ πέθανε και εδώ. Αυτό και αν δεν ήταν ζημιογόνο...

Μάλλον η ΧΑ, φταίει και εδώ φαίνεται. Η χρησιμοιποίηση του όρου ΕΛΛΗΝΙΚΗ, φαίνεται ότι παρέπεμπε σε φασιστικά καθεστώτα όπως τα παρακάτω:

Radiotelevisione Italiana

Deutsche welle

British Broadcasting Corporation

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.