Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

[MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION] [MENTION=23]DJD[/MENTION]
Μερικές φορές είναι κοκκινωπός, κάποιες λευκός, κάποιες κόκκινος και κάποιες άλλες σταρένιος, άλλες πάλι κάτωχρος σαν ασκητής, κάποιες φορές νέος, κάποιες γέρος...» αναφέρει.

Αυτά που έπαιρναν τότε πρέπει να ήταν πολύ καλά.. είχαν ανακαλύψει το LSD πολύ πριν από μας :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω παντού να κράζουν τη Χ.Α για αυτά που είπε σχετικά με το ολοκαύτωμα...αλήθεια σκέφτηκε ποτέ κανεις τι έπαθε ο ελληνικός πληθυσμός και ο πληθυσμός όλων των υπολοίπων χωρών/λαών ;

Ήθελα να 'ξερα, σοβαρολογούν όταν μιλάνε για ποινικοποίηση της "αρνησης του ολοκαυτώματος" όταν παράλληλα η γνωστή συγγραφέας αποκάλεσε τη Μικρασιατική καταστροφή, "συνωστισμό" ;

Που πάμε ρε....

Link to comment
Share on other sites

50 εκατ. πέθαναν αλλά πρέπει να μνημονεύουμε μόνο τα 6.

Δεν ήταν αυτό που εννοεί yanni.

Κανείς δεν σου είπε να μνημονευεις μόνο τα 6. Σου λέει, να μην αρνείσαι ότι πέθαναν και αυτά τα 6 εκατομμύρια Εβραίων (τρομακτικό ποσοστό του συνολικού πληθυσμού τους), τουλάχιστον έτσι γράφεται...

Αν είχαν πεθάνει 5,5 εκατ. Έλληνες (από τα 7,2 που ήμασταν τότε), και είχε αναγνωριστει ως γενοκτονία Ελλήνων, θα έγραφες ποτέ ειρωνικά

"55 εκατ. πέθαναν αλλά πρέπει να μνημονεύουμε μόνο τα 5,5 εκατ. Ελλήνων."

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν αυτό που εννοεί yanni.

Κανείς δεν σου είπε να μνημονευεις μόνο τα 6. Σου λέει, να μην αρνείσαι ότι πέθαναν και αυτά τα 6 εκατομμύρια Εβραίων (τρομακτικό ποσοστό του συνολικού πληθυσμού τους), τουλάχιστον έτσι γράφεται...

Αν είχαν πεθάνει 5,5 εκατ. Έλληνες (από τα 7,2 που ήμασταν τότε), και είχε αναγνωριστει ως γενοκτονία Ελλήνων, θα έγραφες ποτέ ειρωνικά

"55 εκατ. πέθαναν αλλά πρέπει να μνημονεύουμε μόνο τα 5,5 εκατ. Ελλήνων."

Είναι δικαίωμα μου να πιστεύω ότι μου γουστάρει.

Δεν πέθαναν .

Καλώς πέθαναν γιατί το άξιζαν.

Τους πήραν εξωγήινοι λίγο πριν πεθάνουν.

Δεν έγινε 2ος παγκόσμιος όλα ήταν μια αυθυποβολή του πληθυσμού.

Όλα είναι φτιαχτά με σκοπό να υποβαθμίσουν την άξια του θρύλου.

Ονομάζετε ελευθερία της έκφρασης της σκέψης κλπ.

αντισημίτες... (υπάρχει ο όρος άραγε; :book:)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=K0jWD0c7oMM]Οι "αντισημίτες"!!!! - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Κεντρικό Ισραηλιτικό συμβούλιο: Οι αρνητές του Ολοκαυτώματος δεν έχουν θέση στο ελληνικό κοινοβούλιο - NEWS247

...και εγώ που νόμιζα πως στη βουλή μπαίνουν όσοι εκλέγονται απο το λαό....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν αυτό που εννοεί yanni.

Κανείς δεν σου είπε να μνημονευεις μόνο τα 6. Σου λέει, να μην αρνείσαι ότι πέθαναν και αυτά τα 6 εκατομμύρια Εβραίων (τρομακτικό ποσοστό του συνολικού πληθυσμού τους), τουλάχιστον έτσι γράφεται...

Αν είχαν πεθάνει 5,5 εκατ. Έλληνες (από τα 7,2 που ήμασταν τότε), και είχε αναγνωριστει ως γενοκτονία Ελλήνων, θα έγραφες ποτέ ειρωνικά

"55 εκατ. πέθαναν αλλά πρέπει να μνημονεύουμε μόνο τα 5,5 εκατ. Ελλήνων."

Για πες μου πόσες ταινίες έχουν γίνει για τα θύματα στην Ελλάδα, την Ρωσία, την Γιουγκοσλαβία, την Πολωνία.

Για πες μου πόσα μνημόσυνα ή άλλες εκδηλώσεις μνήμης και μάλιστα διεθνούς επιπέδου έχουν γίνει για τους νεκρούς που δεν ήταν Εβραϊκής καταγωγής;

Να σου φέρω λίγο τούμπα αυτό που λες στην αρχή; Αν πω ότι πέθαναν 44 εκατ. στον Β παγκόσμιο κινδυνεύω με φυλακή; Αν πω ότι πέθαναν 6 μπορεί να μην μου πουν και τίποτα. Why?

Και ειλικρινά χέστηκα για τα ποσοστά. Όταν μιλάμε για ανθρώπους είναι ντροπή να χρησιμοποιούμε ποσοστά. Άνθρωποι ήταν. Και νόμιζα ότι εσύ τέλος πάντων ήσουν υπέρ της άποψης ότι οι λαοί είναι ίδιοι και δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα. Τώρα μου ξεχωρίζεις τους Εβραίους από τους άλλους; Γιατί; Άνθρωποι είναι οι Εβραίοι, άνθρωποι και οι άλλοι. Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι θεωρώ κάποιους λιγότερο ανθρώπους. Το πρόβλημά μου είναι ότι κάποιοι θεωρούν τους εαυτούς τους μεγαλύτερη τραγωδία. Για μένα είναι το ίδιο τραγωδία να σε πάνε σε ένα στρατόπεδο, με το να σε εκτελέσουν στον δρόμο, με το να σε αφήσουν να πεθάνεις από την πείνα και το κρύο στον δρόμο. Ακόμα και ο στρατιώτης που πεθαίνει στο μέτωπο ήταν άνθρωπος με οικογένεια και όνειρα.

Και δεν έγραψα ειρωνικά ποιο πάνω. Εσύ ανακαλύπτεις ειρωνεία. Να σου θυμίσω την μύγα; Προσωπικά θα μου αρκούσε να έχει αναγνωριστεί ως γενοκτονία, δεν θα ζήταγα όμως από όλον τον πλανήτη κάθε 6 μήνες να νιώθει τύψεις για αυτά τα 5,5 εκατ., ΜΟΝΟ για αυτά τα 5,5 εκατ., δεν θα ζήταγα να ανυψώνει στα ουράνια αυτά τα 5,5 εκατ., δεν θα ζήταγα από όλον τον πλανήτη να νιώθει ότι έχει χρέος απέναντί μου. Στην τελική δεν θα έκανα τα ίδια σε έναν άλλο λαό, πλέον από θέση ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Γιατί ξεφευγεις από το θέμα και πιάνεις ιστορίες για αγρίους;

Έγραψες

50 εκατ. πέθαναν αλλά πρέπει να μνημονεύουμε μόνο τα 6.

και σου λέω ότι κανείς δεν είπε αυτό το πράγμα.

Κανείς δεν είπε να μνημονευουμε μόνο τα 6.

Κανείς δεν είπε να μνημονευουμε κανέναν.

Περάσανε ή θα περάσουν έναν νόμο που ποινικοποιεί την άρνηση του Ολοκαυτώματος. Η ποινικοποίηση είναι άθλια βεβαίως, αλλά ο νόμος λέει ακριβώς αυτό, την άρνηση! Δεν σε αναγκάζει να μνημονευσεις κανέναν.

Και για να σου απαντήσω, θεωρούν τον εαυτό τους μεγαλύτερη τραγωδία, ακριβώς γιατί τα ποσοστά ήταν τέτοια που να το δικαιολογούν. Έ άσε τους να το πιστευουν, τι σε πειράζει εσένα;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Γιατί ξεφευγεις από το θέμα και πιάνεις ιστορίες για αγρίους;

Έγραψες

και σου λέω ότι κανείς δεν είπε αυτό το πράγμα.

Κανείς δεν είπε να μνημονευουμε μόνο τα 6.

Κανείς δεν είπε να μνημονευουμε κανέναν.

Περάσανε ή θα περάσουν έναν νόμο που ποινικοποιεί την άρνηση του Ολοκαυτώματος. Η ποινικοποίηση είναι άθλια βεβαίως, αλλά ο νόμος λέει ακριβώς αυτό, την άρνηση! Δεν σε αναγκάζει να μνημονευσεις κανέναν.

Και για να σου απαντήσω, θεωρούν τον εαυτό τους μεγαλύτερη τραγωδία, ακριβώς γιατί τα ποσοστά ήταν τέτοια που να το δικαιολογούν. Έ άσε τους να το πιστευουν, τι σε πειράζει εσένα;

καλά ρε άνθρωπε, σοβαρολογείς ;

Δηλαδή θα έρθει η ποινικοποίηση της άρνησης για ποιο λόγο ;

Ας ποινικοποιηθεί πρώτα στο Ισραήλ, την Τουρκία και οπουδήποτε αλλού η άρνηση της γενοκτονίας των Ποντίων, της Μικρασιατικής καταστροφής κλπ και μετά το συζητάμε.

Τόση δουλοπρέπεια (γενικό ειναι αυτό, όχι για σένα προσωπικά) πια καταντάει αηδία...

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε άνθρωπε, σοβαρολογείς ;

Δηλαδή θα έρθει η ποινικοποίηση της άρνησης για ποιο λόγο ;

Ας ποινικοποιηθεί πρώτα στο Ισραήλ, την Τουρκία και οπουδήποτε αλλού η άρνηση της γενοκτονίας των Ποντίων, της Μικρασιατικής καταστροφής κλπ και μετά το συζητάμε.

Τόση δουλοπρέπεια (γενικό ειναι αυτό, όχι για σένα προσωπικά) πια καταντάει αηδία...

Δεν φτιάχνω εγώ τους νόμους, και ήδη έγραψα ότι τέτοιοι νόμοι είναι άθλιοι αφού είναι πολύ μακριά από αυτό που υποτίθεται ότι πρέπει να είναι (ποινικοποίηση ρατσιστικής βίας και προπαγάνδας).

Όσο για το Ισραήλ και την Τουρκία, λυπάμαι, αλλά ούτε εγώ ούτε εσύ θα τους πούμε τι νόμους θα φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Γιατί ξεφευγεις από το θέμα και πιάνεις ιστορίες για αγρίους;

Αφού μου είπες ότι ειρωνεύομαι μου λες τώρα ότι πιάνω και ιστορίες για αγρίους. Γιατί; Επειδή απάντησα ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ παραδείγματα. Nice. Την άλλη φορά να μου στείλεις και οδηγίες για το πως να σου απαντάω.

Έγραψες

και σου λέω ότι κανείς δεν είπε αυτό το πράγμα.

Κανείς δεν είπε να μνημονευουμε μόνο τα 6.

Κανείς δεν είπε να μνημονευουμε κανέναν.

Ξεκίνησα το post μου κάνοντάς κάποια ερωτήματα. Προτίμησες να τα αγνοήσεις και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Με έπεισες.

Περάσανε ή θα περάσουν έναν νόμο που ποινικοποιεί την άρνηση του Ολοκαυτώματος. Η ποινικοποίηση είναι άθλια βεβαίως, αλλά ο νόμος λέει ακριβώς αυτό, την άρνηση! Δεν σε αναγκάζει να μνημονευσεις κανέναν.

Δεν ασχολούμαι με την ποινικοποίηση. Δεν έχεις καταλάβει τι γράφω. Η σκέψη που εκφράζω δεν έχει σχέση με κάποιον νόμο, σε κάποιο κράτος. Ούτε αυτό το κατάλαβες ή απλά αυτοπεριορίζεις τον τρόπο σκέψης σου και νομίζεις ότι και όλοι οι υπόλοιποι λειτουργούμε έτσι;

Και για να σου απαντήσω, θεωρούν τον εαυτό τους μεγαλύτερη τραγωδία, ακριβώς γιατί τα ποσοστά ήταν τέτοια που να το δικαιολογούν.

Άντε πάλι με τα ποσοστά. 30 νεκροί στην άσφαλτο ένα ΣΚ αν το πας ποσοστιαία είναι κάτι το ασήμαντο. Τα θύματα στην Χιροσίμα και το Ναγκασάκι αν το πας ποσοστιαία επίσης. Αλλά να σου δώσω ένα παράδειγμα με τα ποσοστά ανάποδα; 3 Αμερικανοί στην βομβιστική επίθεση στην Αμερική, σε σύνολο 250 εκατ., ήταν τραγωδία. 30 Ιρακινοί την ίδια μέρα από βομβιστική επίθεση στην Βαγδάτη σε σύνολο 30 εκατ. ένα τίποτα.

, τι σε πειράζει εσένα;

Δικαίωμα έκφρασης έχουμε ή "παλιά στο Τέξας";

Έ άσε τους να το πιστευουν

και ποιος σου είπε ότι με ενοχλεί τι πιστεύουν ΑΥΤΟΙ? Με δουλεύεις; Ο κάθε λαός, ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει. Εκεί νομίζεις είναι η ένστασή μου; Με δουλεύεις.-

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το post μου κάνοντάς κάποια ερωτήματα. Προτίμησες να τα αγνοήσεις και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Με έπεισες.

Περιμένεις να ξέρω πόσες ταινίες έγιναν και πόσες εκδηλώσεις μνήμης? To google είμαι?

Δεν ασχολούμαι με την ποινικοποίηση. Δεν έχεις καταλάβει τι γράφω. Η σκέψη που εκφράζω δεν έχει σχέση με κάποιον νόμο, σε κάποιο κράτος. Ούτε αυτό το κατάλαβες ή απλά αυτοπεριορίζεις τον τρόπο σκέψης σου και νομίζεις ότι και όλοι οι υπόλοιποι λειτουργούμε έτσι;

Μάλλον ναι, δεν κατάλαβα τι γράφεις και ζητάω συγνώμη.

Άντε πάλι με τα ποσοστά. 30 νεκροί στην άσφαλτο ένα ΣΚ αν το πας ποσοστιαία είναι κάτι το ασήμαντο. Τα θύματα στην Χιροσίμα και το Ναγκασάκι αν το πας ποσοστιαία επίσης. Αλλά να σου δώσω ένα παράδειγμα με τα ποσοστά ανάποδα; 3 Αμερικανοί στην βομβιστική επίθεση στην Αμερική, σε σύνολο 250 εκατ., ήταν τραγωδία. 30 Ιρακινοί την ίδια μέρα από βομβιστική επίθεση στην Βαγδάτη σε σύνολο 30 εκατ. ένα τίποτα.

Ε μα τώρα, είμαστε στο 2013, χωρίς πόλεμο, και μου δίνεις αριθμούς 30/10.000.000 , 3/250.000.000, 30/29.000.000.

Κάθε ζωή είναι σημαντική, ειδικά όταν δεν έχουμε πόλεμο. Αλλά γιατί έχεις θέμα όταν ο αριθμός είναι 6.000.000/8.000.000 ?

Εκεί νομίζεις είναι η ένστασή μου; Με δουλεύεις.-

Δεν σε δουλέυω, ηρέμησε, και πες μου ποια είναι η ένσταση σου.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψαν

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION], αφιερωμένο. Ούτε ο πρόεδρος του ΜΠΑΟΓΚ δεν τα λέει αυτά, όταν βλέπει γραμμένα συνθήματα της ομάδας σε άλλες χώρες.

ΗΠΑ στο gay parade του Ισραήλ: Όλοι πλάκα μας κάνουν;

Επίσης, γιατί ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ είναι κατά των παρελάσεων, εκτός αν είναι gay pride ;

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Ε μα τώρα, είμαστε στο 2013, χωρίς πόλεμο, και μου δίνεις αριθμούς 30/10.000.000 , 3/250.000.000, 30/29.000.000.

Κάθε ζωή είναι σημαντική, ειδικά όταν δεν έχουμε πόλεμο. Αλλά γιατί έχεις θέμα όταν ο αριθμός είναι 6.000.000/8.000.000 ?

Μου έρχεται να ξανά βάλω την εικονίτσα με το μάλλινο αρκουδάκι που αυτοκτονεί με το ψαλίδι. :hehe:

Δεν ξέρω μπορεί να το κάνεις και επίτηδες. Είναι καλό τρολάρισμα. Είναι η δεύτερη συνεχόμενη φορά που ενώ κάποιος σου απαντάει σε δικά σου ερωτήματα με ανάλογο τρόπο, ξεχνάς το τι έχεις γράψει. Μου δίνεις κάποια παραδείγματα, σου απαντάω, μου λες ότι λέω ιστορίες για αγρίους την στιγμή που εσύ έχεις πάει την συζήτηση αλλού!!!! Μας πλακώνεις την στατιστική, σου απαντάω πάνω στο δικό σου ποστ και μου έρχεσα τώρα και μου λες ότι σου δίνω αριθμούς και με υφάκι "Ε μα τώρα"!!!! Αν κοιτάξεις τα προηγούμενα ποστς σου τα αναγνωρίζεις ή νομίζεις ότι τα έχει γράψει άλλος; :hmm:

Δεν σε δουλέυω, ηρέμησε, και πες μου ποια είναι η ένσταση σου.

Μπα με σένα έχω πάψει να νευριάζω εδώ και καιρό. Δεν βλέπω το λόγο πλέον. Η ένστασή μου είναι ότι δεν υπάρχουν περισσότερο και λιγότερο άνθρωποι, περισσότερο και λιγότερο τραγωδίες. Κοίταγα το πρωί το "Σαν σήμερα". ΟΚ είχαν εκπομπή ολίγον off, για τις 27 Μαΐου. Μέσα σε όλα είπε και για την βύθιση του Χουντ από το Βίσμαρκ. Από τους 1400 σώθηκαν 3. Μπορεί να είναι 70 χρόνια πριν το γεγονός, αλλά ένα μικρό σοκ το έπαθα. Δεν πλάκωσα την στατιστική όπως εσύ και ούτε ένιωσα θλίψη επειδή πνίγηκαν μόνο 1.400 άτομα και όχι 14.000.000. Διότι σύμφωνα με σένα αν ήταν 14 εκατ. θα είχα θέμα!!! Αυτά τα γράφεις εσύ και ειλικρινά αναρωτιέμαι τι στο καλό σκέφτεσαι, αν σκέφτεσαι, όταν τα γράφεις αυτά. :hm:

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.