Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Να τους έσφαξε η στρατιωτική ηγεσία μόνη της το βλέπω λιγουλάκι δύσκολο. Για να μην παρεξηγούμαι, δεν λέω ότι και εμείς ήμασταν παναγίες, αλλά κάποια θέματα (λ.χ. γενοκτονίες) δεν μπορείς απλά να τις προσπεράσεις.

Δεν λέω ότι αν δω Τούρκο θα βγάλω μαχαίρι να τον σφάξω. Άλλο το άτομο, άλλο ο λαός.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λένε διάφοροι ρατσιστές, φασίστες και λοιποί κατά φαντασίαν Τουρκοκτόνοι / Τουρκομαμιάδες, η Τουρκία είναι γειτόνισσα και ο λαός της δεν έχει μεγάλες (ή αγεφύρωτες) διαφορές από τον Ελληνικό λαό.

Παλευουν για Δημοκρατία, όπως παλευουμε ενίοτε και εμείς. Τρώνε χημικά και δολοφονούντε από την αστυνομία, όπως ενίοτε και εμείς, και θέλουν την αλληλεγγύη μας όπως και εμείς θέλουμε την αλληλεγγύη τους.

Η εικόνα ήταν για να προκαλέσω τα αισθήματα όσων βλέπουν Τουρκική σημαία και βγάζουν φλύκταινες..

Και είσαι λάθος, είσαι λάθος όταν πετάς στον ανεμιστήρα ένα "ρατσιτσοφασίστες" με αφορμή την πορεία αλληλεγγύης προς τους διαδηλωτές της πλατείας Ταξίμ. Διότι μου δίνεις την εντύπωση και θεωρώ ότι πλέον με επιβεβαιώνεις, ότι το "ρατσιτσοφασίστες" με το που θα σκάσει πάνω στον ανεμιστήρα κατόπιν θα πέσει πάνω στον οποιονδήποτε έχει αιτιάσεις για την Τουρκία και τους Τούρκους γενικότερα (όχι ως άτομα μεμονωμένα).

Δεν θα κάτσω να γράψω σεντόνι, δεν θα κάτσω να γράψω ανάλυση, νομίζω αυτό αρκεί.

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Δεν ξέρω αν ξανά διαβάζοντας το προηγούμενό μου post και βλέποντας το που εστιάζω εδώ σου αρκεί ως απάντηση. Ειλικρινά πάντως δεν κατανοώ που διαπίστωσες ότι εξίσωσα λαό, πολιτική και στρατιωτική ηγεσία. Εντάξει δεν ήταν και το ποιο αυτονόητο post που έχω κάνει, αλλά ξεκαθαρίσω από κάτω ότι αυτά που γράφω είναι υπερβολές έως και την λέξη "μακακίες" γράφω. Απλά θέλω να δείξω ότι κάποιοι μπορούν να έχουν πολλές ενστάσεις για την Τουρκία χωρίς να είναι ρατσιτσοφασίστες, χωρίς να ενοχλήθηκαν από την συγκεκριμένη πορεία αλληλεγγύης χωρίς χωρίς χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Να τους έσφαξε η στρατιωτική ηγεσία μόνη της το βλέπω λιγουλάκι δύσκολο. Για να μην παρεξηγούμαι, δεν λέω ότι και εμείς ήμασταν παναγίες, αλλά κάποια θέματα (λ.χ. γενοκτονίες) δεν μπορείς απλά να τις προσπεράσεις.

Δεν λέω ότι αν δω Τούρκο θα βγάλω μαχαίρι να τον σφάξω. Άλλο το άτομο, άλλο ο λαός.

Αυτό λέω ρε άνθρωπε, άλλο ο λαός, (εγώ, εσύ, ο Τούρκος γνωστός μου Ucar και η Τουρκάλα γνωστή μου Merve), άλλο οι δολοφόνοι ηγέτες.

Δεν προσπερνάω τίποτα. Μιλάω για τον απλό λαό.

Tώρα αν οι στρατιώτες που εκτελούν εντολές, (και γενοκτονίες) είναι δολοφόνοι ή μόνο αυτουργοί και όχι ηθικοί αυτουργοί κτλ, είναι άλλο θέμα συζήτησης.

Και είσαι λάθος, είσαι λάθος όταν πετάς στον ανεμιστήρα ένα "ρατσιτσοφασίστες" με αφορμή την πορεία αλληλεγγύης προς τους διαδηλωτές της πλατείας Ταξίμ. Διότι μου δίνεις την εντύπωση και θεωρώ ότι πλέον με επιβεβαιώνεις, ότι το "ρατσιτσοφασίστες" με το που θα σκάσει πάνω στον ανεμιστήρα κατόπιν θα πέσει πάνω στον οποιονδήποτε έχει αιτιάσεις για την Τουρκία και τους Τούρκους γενικότερα (όχι ως άτομα μεμονωμένα).

Δεν θα κάτσω να γράψω σεντόνι, δεν θα κάτσω να γράψω ανάλυση, νομίζω αυτό αρκεί.

Γιατί όμως κάποιος να έχει αιτιάσεις για τους Τούρκους γενικότερα; Γιατί να υπάρχει έχθρα για κάποιον άλλο λαό (γιατί αυτό καταλαβαίνω ότι εννοείς και εσύ με το "Τούρκους γενικότερα (όχι ως άτομα μεμονωμένα)") αν δεν είναι ρατσιστής ή κατα φαντασία Τουρκοκτόνος;

Όποιος έχει την μύγα..

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ρε μύραλη, εισαι υπήκοος μιας χώρας περικυκλωμένης εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια από κράτη που 24/7 ειναι stand by για να βουτήξουν ανα πάσα στιγμή ότι μπορούν και κάθεσαι και μιλάς σαν χίπης ;

Πέρα από τις γενοκτονίες κλπ που σωστά αναφέρει ο αστρολάβος, θες μήπως να σου θυμήσω τα Ιμια το '96, τον Ηλιάκη και άλλα διάφορα παραδείγματα ;

Έλεος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως κάποιος να έχει αιτιάσεις για τους Τούρκους γενικότερα; Γιατί να υπάρχει έχθρα για κάποιον άλλο λαό (γιατί αυτό εννόεις πιστευω και εσύ με το "Τούρκους γενικότερα (όχι ως άτομα μεμονωμένα)") αν δεν είναι ρατσιστής ή κατα φαντασία Τουρκοκτόνος;

Λόγω της ιστορίας ίσως; Πρόσφατα (....πρόσφατα.... τέλος πάντων) η Τουρκία εισέβαλε στην Κύπρο. Δεν είδα τον Τουρκικό λαό να ζητάει απόσυρση των στρατευμάτων από το νησί. Υποθέτω από την μεριά τους οι Τούρκοι θεωρούν δικαιολογημένη την επέμβαση. Προφανώς δεν κοιτάω αυτό το γεγονός για να κρίνω τον λαό, αλλά δεν μπορώ να το αγνοήσω κιόλας όταν γενικότερα αναφέρομαι στην Τουρκία. Έχεις κάτσει όμως ποτέ να παρακολουθήσεις το ΡΙΚ; Οι άνθρωποι επί 40 χρόνια στα δελτία ειδήσεων ακούνε συνέχεια και καινούρια ονόματα διαμεσολαβητών. Για σένα μπορεί να είναι περασμένα ξεχασμένα. Για άλλους είναι μέρος της καθημερινότητάς τους.

Τα Ίμια πριν λίγα χρόνια από Ελληνικό έδαφος, έγιναν γκρίζα ζώνη. Να το αγνοήσω;

Συνεχίζεις πάντως και χρησιμοποιείς βαριές λέξεις. Αν τα βλέπεις όλα μαύρο άσπρο και μόνιμα λάθος θα είσαι και μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεων. Το να έχει κάποιος ενστάσεις, να είναι καχύποπτος ή τέλος πάντων να μην βάζει και το χέρι στην φωτιά για το πόσο απροβλημάτιστα θα εξελιχθεί η ιστορία της Ελλάδας με την Τουρκία στο μέλλον, δεν έχει καμιά σχέση με την έχθρα, δεν είναι κατ' ανάγκη ρατσιστής και δεν βλέπει στον ύπνο του ότι, ως άλλος Ράμπο ή Τσακ Νόρις, αποδεκατίζει δεκάδες ή και χιλιάδες Τούρκους στρατιώτες.

Όποιος έχει την μύγα..

Τώρα αυτή την μ@λακία τι την ήθελες; Ποιο πολύ βγαίνεις εσύ εκτεθειμένος κάνοντας edit για να προσθέσεις μια τέτοια κοτσάνα στο τέλος.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια από τις περιπτώσεις που αναφέρατε και οι 2 σας είχαμε ανάμιξη απλού λαού και όχι στρατιωτικής ηγεσίας;

Στο ιντερνετ γράφουνε ότι τα τουρκικά media δεν έχουν πει τίποτα! Άρα ποιος ξέρει τι τους λένε τόσα χρόνια;

Ρε μύραλη, εισαι υπήκοος μιας χώρας περικυκλωμένης εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια από κράτη που 24/7 ειναι stand by για να βουτήξουν ανα πάσα στιγμή ότι μπορούν και κάθεσαι και μιλάς σαν χίπης ;

Και θεωρείς ότι η αντίληψη που έχουμε εμείς για το bold μέρος δεν είναι κατά τεράστιο ποσοστό τεχνητή; Θεωρείς δηλαδή ότι εμείς είμαστε Παναγίες; Τα Ελληνικά media λένε για Τουρκικά F-16 που αναχαιτίστηκαν από Ελληνικά, και Τουρκικές φρεγάτες δίπλα στην Μύκονο. Έχεις την εντύπωση ότι τα λένε αυτά τα Τουρκικά media? Είμαι σίγουρος ότι λένε το αντίστροφο! Ότι Ελληνικά F-16 παραβιάζουν τον Τουρκικό χώρο κτλ κτλ.

Λένε τα Ελληνικά media ότι γίνοντε στην ΠΓΔΜ εκδηλώσεις μίσους για την Ελλάδα και τέτοια, λες να μην λένε τα ίδια για εμάς εκεί;

Υπάρχουν συμφέροντα, υπάρχει μίσος, αλλά αυτό είναι αλλού, είναι στις ηγεσίες όλων των χωρών, και προσπαθούν με ότι μέσο διαθέτουν να το περάσουν και στον λαό τους, και όπως φαίνεται το έχουν καταφέρει σε μεγάλο ποσοστό. Μπορεί να με θεωρείτε χίππη, αλλά στην πραγματικότητα τίποτα δεν διαχωρίζει πραγματικά τους λαούς.

Τώρα αυτή την μ@λακία τι την ήθελες; Ποιο πολύ βγαίνεις εσύ εκτεθειμένος κάνοντας edit για να προσθέσεις μια τέτοια κοτσάνα στο τέλος.

Νομίζω δεν ήταν εκεί το edit μου...

Link to comment
Share on other sites

Ρε [MENTION=14026]jiohkor3[/MENTION] πόσες φορές θα βάλεις την ίδια είδηση?

Αν είναι έτσι..

Πορεία αλληλεγγύης στον τουρκικό λαό στην Θεσσαλονίκη | TURKISH GREEK NEWS-Τουρκικά Νέα,Τουρκία,Τουρκικές ειδήσεις,Ελληνοτουρκικές ειδήσεις

482515_10151623500292567_1612035537_n.jpg

Λυσάξτε ρατσιστοφασίστες.

Την αλληλεγγύη στον τούρκικο λαό την καταλαβαίνω.

Τα μπλεγμένα κρατικά σύμβολα ποιον εξυπηρετούν;

Ποιο ανατριχιαστική - φασιστική εικόνα δεν έχω δει!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω ρε άνθρωπε, άλλο ο λαός, (εγώ, εσύ, ο Τούρκος γνωστός μου Ucar και η Τουρκάλα γνωστή μου Merve), άλλο οι δολοφόνοι ηγέτες.

Δεν προσπερνάω τίποτα. Μιλάω για τον απλό λαό.

Tώρα αν οι στρατιώτες που εκτελούν εντολές, (και γενοκτονίες) είναι δολοφόνοι ή μόνο αυτουργοί και όχι ηθικοί αυτουργοί κτλ, είναι άλλο θέμα συζήτησης.

Γιατί όμως κάποιος να έχει αιτιάσεις για τους Τούρκους γενικότερα; Γιατί να υπάρχει έχθρα για κάποιον άλλο λαό (γιατί αυτό καταλαβαίνω ότι εννοείς και εσύ με το "Τούρκους γενικότερα (όχι ως άτομα μεμονωμένα)") αν δεν είναι ρατσιστής ή κατα φαντασία Τουρκοκτόνος;

Όποιος έχει την μύγα..

Τουρκοκτόνος ναι, όταν στην Κύπρο έκοβαν τα γεννητικά όργανα των μικρών αγοριών και τα κάρφωναν πάνω στις εικόνες (χέστηκα για τις εικόνες μιας και δεν είμαι Χριστιανός) ή βίαζαν τους πάντες και τα πάντα. Αληθινά γεγονότα ειπωμένα από τον θείο μου, δυστυχώς έφυγε από την ζωή (καρκίνος) , ο οποίος ήταν και φυλακισμένος επί 6 μήνες σε Τούρκικο στρατόπεδο και ένας Θεός ξέρει τι πέρασε,μιας και ποτέ δεν μας έλεγε (του σηκωνόταν η τρίχα κάθε φορά που τολμούσε να πει κάτι για την φυλάκιση του).

Απλός λαός τα έκανε αυτά και όχι μόνο ο στρατός.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια από τις περιπτώσεις που αναφέρατε και οι 2 σας είχαμε ανάμιξη απλού λαού και όχι στρατιωτικής ηγεσίας;

suicide-bear-didnt-even-leave-a-note.jpg

Στο ιντερνετ γράφουνε ότι τα τουρκικά media δεν έχουν πει τίποτα! Άρα ποιος ξέρει τι τους λένε τόσα χρόνια;

Και θεωρείς ότι η αντίληψη που έχουμε εμείς για το bold μέρος δεν είναι κατά τεράστιο ποσοστό τεχνητή; Θεωρείς δηλαδή ότι εμείς είμαστε Παναγίες; Τα Ελληνικά media λένε για Τουρκικά F-16 που αναχαιτίστηκαν από Ελληνικά, και Τουρκικές φρεγάτες δίπλα στην Μύκονο. Έχεις την εντύπωση ότι τα λένε αυτά τα Τουρκικά media? Είμαι σίγουρος ότι λένε το αντίστροφο! Ότι Ελληνικά F-16 παραβιάζουν τον Τουρκικό χώρο κτλ κτλ.

Λένε τα Ελληνικά media ότι γίνοντε στην ΠΓΔΜ εκδηλώσεις μίσους για την Ελλάδα και τέτοια, λες να μην λένε τα ίδια για εμάς εκεί;

Υπάρχουν συμφέροντα, υπάρχει μίσος, αλλά αυτό είναι αλλού, είναι στις ηγεσίες όλων των χωρών, και προσπαθούν με ότι μέσο διαθέτουν να το περάσουν και στον λαό τους, και όπως φαίνεται το έχουν καταφέρει σε μεγάλο ποσοστό. Μπορεί να με θεωρείτε χίππη, αλλά στην πραγματικότητα τίποτα δεν διαχωρίζει πραγματικά τους λαούς.

Τα Τουρκικά ΜΜΕ πιθανόν μιλάνε για παρενοχλήσεις σε διεθνή εναέριο χώρο... έξω από το Σούνιο. Τα ΜΜΕ των Σκοπίων πιθανόν μιλάνε για τους Έλληνες που κλέψανε την ιστορία τους και τους απαγορεύουν να αυτοπροσδιορίζονται ως Μακεδόνες. Αλλά μέχρι οι Έλληνες οι Σκοπιανοί και οι Τούρκοι να έχουν μόνο μια αγκαλιά ο ένας για τον άλλον, θα πρέπει και εσύ να κατανοήσεις ότι δεν έχουν δρόμο να καλύψουν μόνο οι Έλληνες, αλλά και οι άλλοι. Οι Έλληνες βασικά είναι ποιο μπροστά, διότι δεν έχουν απαιτήσεις από τους άλλους ανάλογες με αυτές που έχουν οι άλλοι από αυτούς.

Νομίζω δεν ήταν εκεί το edit μου...

My mistake τότε, αλλά και πάλι πολύ λάθος τα περί μύγας. Μάλιστα στην παρούσα φάση ζητάς από κάποιον να μην είναι επιφυλακτικός απέναντι στην Τουρκία, όταν εσύ αδυνατείς να διαβάσεις μια διαφορετική άποψη χωρίς στο μυαλό σου να την έχεις ήδη απορρίψει μιας και είναι η άποψη κάποιους ρατσιτσοφασίστα, κάποιου που βλέπει εχθρικά τους άλλους, ενός Τουρκοκτόνου, γενικότερα κάποιου που έχει την μύγα (και δεν την φέρνει πίσω).

Link to comment
Share on other sites

Μύραλη μεγάλε ιδεολόγε, αν (χτύπα ξύλο) γινει κανας πόλεμος ποτέ εσύ στο τουφέκι να βάλεις γαρύφαλλα αντί για σκάγια (αν φυσικα δεν συμπαραστέκεσαι στον αγώνα από κανενα καναπέ εκ Παρισιων)

Επίσης, ανυπομονώ για τη μερα που θα αραδειάσει ο αρχηγός σας καμια τέτοια παπαρούπα και μετά θα τραβάτε τα @@ σας που η Χ.Α θα έχει πάει αυτόματα στο 78%

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

Μου αρέσει που προσπερνάς ότι γράφω και απαντάς κάθε φορά με ότι ποιο άκυρο μπορείς.

Τον πόλεμο θα τον προκαλέσεις εσύ; εγώ εκ Παρισίων; κάποιος Τούρκος σαν τους γνωστούς μου; ή αυτοί που έχουν κάποιου είδους Πολιτική ή Στρατιωτική εξουσία στα χέρια τους ή και συμφέροντα στην περιοχή;

Τουρκοκτόνοι στα άρματα, σφάξτε τους άπιστους!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε περίπτωση πολέμου, έχεις ήδη έτοιμη την δικαιολογία για να πας να αράξεις σε κάποιον καναπέ στο Παρίσι ή εκεί δίπλα. Θα ήταν αντίθετο με αυτά που γράφεις ή όποια συμμετοχή σου σε έναν πόλεμο που θα είναι κόντρα σε έναν λαό με τον οποίο δεν έχεις να χωρίσεις απολύτως τίποτα, η συμμετοχή σου σε έναν πόλεμο συμφερόντων και αδικαιολόγητου μίσους.

Link to comment
Share on other sites

Από την μία, θεωρείς λανθασμένα ότι δεν είμαι πατριώτης, ότι δεν αγαπάω την χώρα μου και ότι δεν αγαπάω την οικογένεια μου, από την άλλη βέβαια ακόμα δεν έχω πάει στρατό..

Οπότε, τα υποθετικό σου σενάριο έχει πολλές παραλείψεις (πχ αν είναι αμυντικός ή επεκτατικός πόλεμος) και "αν", σε σημείο ούτε εγώ να μην ξέρω να απαντήσω με το τι θα κάνω αν γίνει αυριο πόλεμος.

Αλλά δεν ανησυχώ, με τόσους Τουρκοκτόνους και "αυθεντικούς" πατριώτες στο φόρουμ (εγώ είπαμε, θεωρούμαι ανθέλληνας και χίππης) θα κυνηγήσετε τους Τούρκους τουλάχιστον μέχρι την Άγκυρα..

Link to comment
Share on other sites

Από την μία, θεωρείς λανθασμένα ότι δεν είμαι πατριώτης, ότι δεν αγαπάω την χώρα μου και ότι δεν αγαπάω την οικογένεια μου, από την άλλη βέβαια ακόμα δεν έχω πάει στρατό..

Τσου, δεν θυμάμαι να έγραψα κάτι τέτοιο, αλλά

Όποιος έχει την μύγα..

:p

Οπότε, τα υποθετικό σου σενάριο έχει πολλές παραλείψεις (πχ αν είναι αμυντικός ή επεκτατικός πόλεμος) και "αν", σε σημείο ούτε εγώ να μην ξέρω να απαντήσω με το τι θα κάνω αν γίνει αυριο πόλεμος.

Το υποθετικό μου... σενάριο μίλαγε για το τι θα μπορούσες να ισχυρισθείς με βάση αυτά που εσύ, όχι εγώ, εσύ γράφεις. Τώρα όσον αφορά όλα αυτά τα "αν", ακούγεται ενδιαφέρον. :upside:

Αλλά δεν ανησυχώ, με τόσους Τουρκοκτόνους και "αυθεντικούς" πατριώτες στο φόρουμ (εγώ είπαμε, θεωρούμαι ανθέλληνας και χίππης) θα κυνηγήσετε τους Τούρκους τουλάχιστον μέχρι την Άγκυρα..

Χαλαρά

65239-727988.jpg

Υ.Γ. Όταν λες ότι θα "κυνηγήσετε" εννοείς ότι δεν είσαι μαζί μας; :hehe:

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγχέετε τον τουρκικό λαό με το τουρκικό κράτος. Κανείς δεν διαφωνεί ότι το τουρκικό κράτος είναι αυταρχικό και έχει ιμπεριαλιστικές διαθέσεις. Από πότε όμως ένα κράτος εκφράζει απαραίτητα τον λαό του; Στην Ελλάδα βλέπεται τον λαό να γουστάρει μνημόνια; Έχετε ιδέα τι σημαίνει ζωή στην Τουρκία ή νομίζετε ότι όλοι θέλουν να σας πάρουν τα νησιά; Εσείς μπορείτε να τους βλέπετε σαν εν δυνάμει εχθρούς σας. Εγώ βλέπω έναν λαό -και κυρίως την νεολαία του- να εξεγείρεται κατά του αυταρχικού της κράτους και της οπισθοδρομικής θρησκείας του, διεκδικώντας περισσότερες ατομικές ελευθερίες και κοινωνική δικαιοσύνη, ότι θα έπρεπε να διεκδικεί κάθε άνθρωπος απέναντι στους καταπιεστές του. Και φυσικά θα σταθώ αλληλέγγυος προς αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω ρε άνθρωπε, άλλο ο λαός, (εγώ, εσύ, ο Τούρκος γνωστός μου Ucar και η Τουρκάλα γνωστή μου Merve), άλλο οι δολοφόνοι ηγέτες.

Δεν προσπερνάω τίποτα. Μιλάω για τον απλό λαό.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγχέετε τον τουρκικό λαό με το τουρκικό κράτος. Κανείς δεν διαφωνεί ότι το τουρκικό κράτος είναι αυταρχικό και έχει ιμπεριαλιστικές διαθέσεις. Από πότε όμως ένα κράτος εκφράζει απαραίτητα τον λαό του; Στην Ελλάδα βλέπεται τον λαό να γουστάρει μνημόνια; Έχετε ιδέα τι σημαίνει ζωή στην Τουρκία ή νομίζετε ότι όλοι θέλουν να σας πάρουν τα νησιά; Εσείς μπορείτε να τους βλέπετε σαν εν δυνάμει εχθρούς σας. Εγώ βλέπω έναν λαό -και κυρίως την νεολαία του- να εξεγείρεται κατά του αυταρχικού της κράτους και της οπισθοδρομικής θρησκείας του, διεκδικώντας περισσότερες ατομικές ελευθερίες και κοινωνική δικαιοσύνη, ότι θα έπρεπε να διεκδικεί κάθε άνθρωπος απέναντι στους καταπιεστές του. Και φυσικά θα σταθώ αλληλέγγυος προς αυτούς.

Μην πεφτετε στο λαθος του να θεωρειτε οτι εχετε μια εικονα για ενα λαο

βασισμενοι στους 5-10 που ειδατε να μιλανε στην καμερα για τις τρεχουσες εξελιξεις

και στις 2-5-10 προσωπικες γνωριμιες πχ σε πανεπιστήμιο του εξωτερικου

γιατι αντιστοιχα υπαρχουν Τουρκοι που αποκαλουν τους ομοεθνεις τους με χειροτερα κοσμητικα απο αυτα που φανταζεστε

Τουρκια δεν ειναι μονο η Κων/πολη

Σιγουρα μιλαμε για μια "πολη" με πληθυσμό μεγαλυτερο απο ολοκληρη την Ελλαδα

δεν παυει ομως να μην μπορει να αποτελεσει αντιπροσωπευτικο δειγμα

αλλα μαλλον την Δυτικοποιημενη αφροκρεμα

Και οσο για το διαχωρισμο λαου και κρατους

εδω δεν μπορει να εφαρμοστει πρακτικα στην δικη μας καθημερινοτητα

Θα εφαρμοστει θεωρητικα στην περα γειτονια? (και ειδικα σε αυτη τη γειτονια)

Ο ιδιος που το μεσημερι καθεσαι και πινεις καφε και σου λεει για τις μειωσεις και για το λουκι που τραβαει

αυριο μπορει να εχει υπηρεσια και να ειναι απεναντι σου στο καγκελο...

εκτος κι αν θελετε να μου πειτε οτι εσεις εχετε ηδη κοψει την καλημερα και αρνειστε να εξυπηρετησετε

τους δικους μας Αστυνομικους, Στρατιωτικους κτλ

"γιατι εκτελουν εντολες και ενιοτε βαρανε κοσμο"

Να κανεις περα το ενστολο Ορκ που ανοιγει κεφαλια και το ευχαριστιεται κι ας κολυμπαει στα ιδια σκ@τα με σενα

και το κομματικοβαμμενο εποπ που θελει να παρει την Πολη κι ας μην ξερει να αριθμησει ουτε 10 νησια της χωρας του δεκτο και ενδεχομενως εφικτο

αλλα ο ολοκληρωτικος διαχωρισμος ειναι κατι περα για περα ουτοπικο κατ εμε

και λιγο offtopic

αλλα οι σημαιο-σερπαντινες στην αφισα δεν μπλεκονται σωστα

το κοκκινο υπερτερει ξεκαθαρα

κανανε skip ενα μπουρδουκλωμα

συνωμοσιολογοι οργιαστε

Dunkel πες κατι ρε

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην ασχολούμαι γενικά με το θεμα αυτο και να πω πως δεν εχω καμια σχεση με κομματα ή με το myralis (και η απαντηση του darien) , εχω να πω πως τουλάχιστον για το συγκεκριμένο θεμα εχει σωστες αποψεις.

Εκει οι άνθρωποι μάχονται εναντίων της κυβέρνησης τους γιατι καθημερινώς με μικρα βηματα προσπαθεί να περάσει νόμους εις βάρος του λαου και ουσιαστικά υποδουλώνοντας τους. Περιττό να πω πως πάνω απο 40 δημοσιογράφοι εχουν φυλακιστεί χωρις δικαστήριο τα τελευταία χρονια για να τους φιμώσουν.

Υπαρχει μάλιστα φωτογραφία που δείχνει το CNN Turkce ή οπως λέγεται να προβαλει ενα ντοκυμαντερ ενω την ίδια στιγμη το κλασσικό CNN το να καλύπτει τα επεισόδια στις διαφορες πόλεις της Τουρκιας.

Εμεις κάψαμε μιση Αθηνα για τον θάνατο ενός απο λαθος/ηλιθιότητα ενος αστυνομικού, εκει περα shit has hit the fan που λενε με 2000 τραυματιες και 4 νεκρους στις 3 μερες.Δεν θελουν αλλο την οπισθοδρομική και καταπιεστική κυβέρνηση και ιδιαίτερα τον σχεδον δικτατορα Ερντογαν που με τις δηλώσεις του οπως οτι ο "λαος ειναι τεμπέλης και αλκοολικός" και "οι χρήστες των social networking είναι αναρχικοί" κλπ μαζι με την υπέρμετρη λογοκρισία και νόμους που προωθεί...ε δε θελει και πολύ να γινει εξέγερση. Πειτε μου εσεις τι θα κάνατε οταν σας στερούσαν ελευθερίες όπως να μιλήσετε με τους δικούς σας?

Ολα αυτα ξεκίνησαν απο ενα παρκο και μια ειρηνική οικολογική διαδήλωση.

Ο λαος πρέπει να καταλάβει πως δεν γίνεται η οποιαδήποτε κυβέρνηση του κοσμου να λειτουργεί με τετοιο τρόπο, είμαστε στον 2013 πια.

Δε ξερω για εσας αλλα καποτε οι άνθρωποι πολέμησαν για την ελευθερία τους η οποια καταλύεται με κάθε δυνατό τρόπο σήμερα ειτε με οικονομικο πολεμο ειτε θρησκευτικό ειτε ειτε...

Εγω υποστηρίζω αυτους που μάχονται για αυτην και καλο θα ηταν να κανουμε το ιδιο και εμεις σα λαος και οχι απλα μονο πηγαίνοντας στο Συνταγμα να φωνάξουμε σαν "Αγανακτισμένοι" που είμαστε. Ηταν ευκαιρία να αλλάξει κατι αλλα πήγε χαμένη απο οτι φαίνεται.

βαριεμαι να ασχοληθω παραπανω ο καθενας πιστευει οτι θελει αλλα ειλικρινά διαβάζοντας τι γινεται απο τουρκους εκει στη τουρκια με εκαναν να αλλαξω ιδεολογια απεναντι τους εστω και αν αυτη προέρχεται απο την δυτικοποιημενη αφροκρεμα που λεει ο φιλος απο πανω.

Σημερα αυτοι,αυριο εμεις.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Το ανθος της ανατολης, η θρησκεια του μελλοντος, οι ανθρωποι που δουλευουν για

να βγει η φραουλα στη μανωλαδα και το σιταρι απτο χωραφι, τα δικα μας παιδια, τα προσωπακια

τους αδυναμα, και τα σωματα τους ολοκληρα, και οχι πετσοκομμενα και ακρωτιριασμενα οπως θα ηταν αν το χαν κανει αυτο ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ

Πρώτο ΘΕΜΑ online : Αυτός είναι ο δολοφόνος-τέρας του Αλιβερίου - Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Ναι ωραία όλα αυτά, μπορείς να μου πεις ποιος εδώ μέσα εξέφρασε κάτι το διαφορετικό; Έγραψε κανένας τίποτα στο στυλ "Χ@στήκαμε για το τι γίνεται στην Τουρκία;" ή τίποτα χειρότερο;

Έχω την εντύπωση ότι εδώ και εσύ και ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] ξεκινάτε να γράψετε κάτι, αλλά πριν το γράψετε νιώθετε την ανάγκη να την πείτε και σε κάποιους ταυτόχρονα ή να εκφράσετε ένα παράπονο. Ο Myralis πιθανόν και λόγω της ιστορίας με την ομιλία των άλλων στον σύλλογο Αλληλεγγύης Τούρκων Δυτικής Θράκης, νιώθει ότι το συλλαλητήριο δίνει την δική του ηχηρή απάντηση σε αυτούς τους... ρατσιστοφασίστες που εξέφρασαν τις ενστάσεις τους.

Εσύ τώρα έχω την εντύπωση ότι κοιτάς την αντίδραση των Τούρκων πολιτών στο "αποφασίζω και διατάζω" του Ερντογάν των 10+ χρόνων διακυβέρνησης και του 50+ της εκατό στις τελευταίες εκλογές (αν δεν κάνω λάθος) που λογικό να έχουν πάρει τα μυαλά του αέρα και να μην το βλέπει και ο ίδιος αυτό και στεναχωριέσαι με την μη (αντίστοιχη) αντίδραση των Ελλήνων πολιτών στα μνημόνια. Να σου πω η αντίδραση αυτή των Τούρκων πολιτών δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο. Εγώ έχω δώσει μπράβο και ζηλεύω τον Τουρκικό λαό από τότε που στείλανε τις Τσιλερέδες στα αζήτητα, εδώ και 10+ χρόνια, όταν αντίστοιχα το ηχηρότερο μήνυμα εδώ προς ΝΔ/ΠΑΣΟΚ, ήταν το να τους ρίξει απλά κάτω από το 75-80%, δεν περίμενα την πλατεία Ταξίμ.

Αλλά ρε μαμώτο είναι διακριτές περιπτώσεις. Είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό αυτό που γίνεται αυτές τις μέρες στην Τουρκία με αυτά που έχουν γίνει και γίνονται μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας και Κύπρου Τουρκίας καθημερινά. Το να βλέπεις την διαφορά δεν πάει να πει ότι έχεις λανθασμένη άποψη για τους Τούρκους πολίτες, ότι τα έχεις ισοπεδώσει όλα και ότι πρέπει να αλλάξεις τις απόψεις σου. Πολλοί θα εκφράσουν ενστάσεις για την Τουρκία, θα αναφερθούν σε περιπτώσεις όπως τα Ίμια ή ο Αττίλας, αλλά ταυτόχρονα θα έχουν αισθήματα αλληλεγγύης για τους διαδηλωτές στην Τουρκία. Αυτό δεν είναι παράλογο.

Τώρα αν κάπου παρεξήγησα.... ξυπνήσαμε και από σεισμό, μπορεί ακόμα να κουνάει το κεφάλι!!!

[MENTION=4080]darien[/MENTION]

Αυτά που γράφω πάνε ως απάντηση και σε σένα (πολλοί ninja μαζευτήκατε και με μπερδεύετε :p )

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με θεωρείτε χίππη, αλλά στην πραγματικότητα τίποτα δεν διαχωρίζει πραγματικά τους λαούς.

Καλημερούδια

θα βρεθώ και πάλι στη δυσάρεστη θέση να σε στεναχωρήσω... Αυτό που έχεις σε έντονη γραφή έχει παρέλθει απο την εποχή της δημιουργίας των πρώτων πόλεων-κρατών (περίπου 2300 χρόνια πίσω). Οι θιασώτες δε αυτής της άποψης είναι τόσο λίγοι που δε γεμίζουν ούτε τα Μάταλα. η ύπαρξη κρατών σήμερα είναι εφικτή ακριβώς επειδή η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου επιθυμεί να διαχωρίζεται απο τον διπλανό του και να συγχρωτίζεται με τον ομοιδεάτη-ομόδοξο-ομόγλωσσο του. Ως εκ τούτου η παραπάνω φράση σου δεν αποτελεί αξίωμα, αλλά αυστηρά προσωπική άποψη, η οποία έχει έρεισμα σε τόσο μικρή μειοψηφία, που ούτε με διεθνές πραξικόποιημα δεν θα μπορούσε να επιβληθεί. Πόσο δημοκρατικό θα ήταν όμως κάτι τέτοιο ;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.