Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Some Don't Like BioShock's Forced Baptism. Enough To Ask For A Refund.

"As baptism of the Holy spirit is at the center of Christianity - of which I am a devout believer - I am basically being forced to make a choice between committing extreme blasphemy by my actions in choosing to accept this 'choice' or forced to quit playing the game before it even really starts," Malmberg explained to Kotaku.

Τον πειράζει το virtual βάπτισμα, αλλά όχι το virtual σκότωμα. Τζίσους κράιστ δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα γεννήθηκε ο Τσάρλι Τσάπλιν

Aποτέλεσε την πιο αναγνωρίσιμη φιγούρα στον παγκόσμιο κινηματογράφο. Ο Τσαρλς Σπένσερ Τσάπλιν, ο γνωστός σε όλους μας Σαρλό γεννήθηκε σαν σήμερα στις 16 Απριλίου του 1889 στο Λονδίνο.

Αν και γόνος καλλιτεχνικής οικογένειας, τα παιδικά του χρόνια ήταν δραματικά καθώς ο αλκοολικός πατέρας του εγκατέλειψε τη μητέρα του, τον ίδιο και το μεγαλύτερο αδερφό του, με αποτέλεσμα η οικογένεια να μείνει χωρίς πόρους. Η μητέρα του άφησε τη δουλειά της και προσπαθούσε να επιβιώσει ως ράφτρα, ενώ μετακινούνταν συνέχεια από τη μία φτωχογειτονιά στην άλλη.

Η κλονισμένη ψυχική υγεία της μητέρας οδήγησε τα παιδιά σε σχολείο για ορφανά και τελικά στον πατέρα τους και την επίσης αλκοολική φιλενάδα του. Ο μικρός Τσάρλι βρέθηκε σε θεατρικό πάλκο σε ηλικία μόλις 5 ετών, αντικαθιστώντας τη μητέρα του σε ένα κωμικό ρόλο. Προκειμένου να επιβιώσει έπαιζε από μικρός σε διάφορες παραστάσεις, ώσπου σε ηλικία 21 ετών εγκαταλείπει τη Βρετανία ακολουθώντας ένα περιοδεύοντα θίασο στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Από το 1915 έως το 1916 ο νεαρός Τσάπλιν έκανε συμβόλαιο με την εταιρία Εσανέι και γύρισε 15 ταινίες μεταξύ των οποίων και ο περίφημος Αλήτης. Εκεί απέκτησε και δύο χαρακτηριστικά της καρικατούρας του μετέπειτα Σαρλό καθώς υποδυόταν ένα περιπλανώμενος άνεργος που μια κοπέλα που πίστευε πως ήταν ερωτευμένη μαζί του. Το ρόλο αυτό αρχικά υποδυόταν η Έντνα Περβάιανς, που ήταν και ερωμένη του στην πραγματική ζωή.Έπειτα υπογράφει με τη Μιούτουαλ όπου παρέμεινε για έναν ακόμη χρόνο και γύρισε άλλες 12 ταινίες τελειοποιώντας την τεχνική του στην παντομίμα και σε σκηνές γκανγκ.

Από το 1947 και μετά θεωρείται ανεπιθύμητος στην Αμερική και ο ίδιος θα υποστεί τις συνέπειες του μακαρθισμού. Μάλιστα οι υπερσυντηρητικοί πολιτικοί κύκλοι ζητούν την απέλασή του λόγω των αριστερών πολιτικών του φρονημάτων. Το 1952 αποφασίζει να φύγει και επιστρέφει στην Ευρώπη, αυτή τη φορά όμως όχι στη Βρετανία αλλά στην Ελβετία όπου θα παραμείνει με την τέταρτη σύζυγό του Όνα. Ταξίδεψε ξανά στη Αμερική μόνο μια φορά, το 1972 για να παραλάβει τιμητικό Όσκαρ, για τη συνολική συνεισφορά του στην Έβδομη Τέχνη. Το 1975 η βασίλισσα Ελισάβετ τον ανακήρυξε ιππότη.

Ο Τσάπλιν παντρεύτηκε 4 φορές και απέκτησε 11 παιδιά! Τα οκτώ με την τέταρτη σύζυγό του Όνα, κόρη του Ευγένιου Ο’ Νηλ, η οποία όταν παντρεύτηκαν ήταν μόλις 18 χρόνων, ενώ εκείνος 54! Ωστόσο έζησαν μαζί μέχρι το θάνατό του, στις 25 Δεκεμβρίου του 1977, ενώ είχαν ζήσει μαζί επί 34 χρόνια! Ένα από τα παιδιά του είναι η γνωστή ηθοποιός Τζεραλντίν Τσάπλιν, το πρώτο από τα 8 παιδιά του με την τελευταία του σύζυγο, Όνα.

Οι σημαντικότερες ταινίες

1917: Ο Μετανάστης

1918: Σκυλίσια Ζωή

1921: Το Χαμίνι (η πρώτη μεγάλου μήυκους ταινία του)

1923: Ο Προσκυνητής

1923: Μια Γυναίκα από το Παρίσι

1925: Ο Χρυσοθήρας (έχει χαρακτηριστεί ως μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών)

1931: Τα Φώτα της Πόλης

1936: Μοντέρνοι Καιροί (εδώ εμφανίζεται τελευταία φορά ως Σαρλό)

1940: Ο Μεγάλος Δικτάτωρ

1952: Τα Φώτα της Ράμπας

1957: Ένας Βασιλιάς στη Νέα Υόρκη (ζώντας στην Ευρώπη πια)

1967: Η Κόμισσα του Χονγκ Κονγκ (με τη Σοφία Λόρεν και τον Μάρλον Μπράντο)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nR0ZRMZ9y_I]Η Σπουδαιότερη Ομιλία που έγινε ποτέ_Charlie Chaplin (Greek Subs) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

την μια μας λετε πως τα παιδια πεινανε την αλλη ειναι παχυσαρκα

δεν πατε στο διαολο?

Οι σκεψεις μου ακριβως :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει τις ουρές έξω από τα Donutsάδικα των 0.60€ ;

Έχουν πραγματικά σημασία οι ουρές έξω από τα ντονατσάδικα των 0.60€ ή οι ουρές έξω από οποιοδήποτε κατάστημα;

Κι εγώ στήνομαι τακτικά εκεί και ΔΕΝ είμαι παχύσαρκος, όπως και πάρα πολλοί άλλοι που βλέπω...

Οπότε το πρόβλημα, αν υπάρχει, δεν βρίσκεται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει τις ουρές έξω από τα Donutsάδικα των 0.60€ ;

Μην πέφτεις στη "λούμπα". Τα περισσότερα από αυτά είναι ανοιχτά για 2-3 ώρες μόνο, όπου "αδειάζουν" το προϊόν τους. Δες τα ωράρια τους για να καταλάβεις το concept τους.

Δεν είδα καμιά ουρά έξω από σουβλατζίδικα που τα έχουν 1 ευρώ, αν με εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πραγματικά σημασία οι ουρές έξω από τα ντονατσάδικα των 0.60€ ή οι ουρές έξω από οποιοδήποτε κατάστημα;

Κι εγώ στήνομαι τακτικά εκεί και ΔΕΝ είμαι παχύσαρκος, όπως και πάρα πολλοί άλλοι που βλέπω...

Οπότε το πρόβλημα, αν υπάρχει, δεν βρίσκεται εκεί.

Μην πέφτεις στη "λούμπα". Τα περισσότερα από αυτά είναι ανοιχτά για 2-3 ώρες μόνο, όπου "αδειάζουν" το προϊόν τους. Δες τα ωράρια τους για να καταλάβεις το concept τους.

Δεν είδα καμιά ουρά έξω από σουβλατζίδικα που τα έχουν 1 ευρώ, αν με εννοείς.

Εγώ όταν ήμουν 12-18, έτρεχα όλη μέρα, αλλά έτρωγα πρωινό στο σπίτι και τόστ από τη μαμά στο σχολείο.

Τα παιδιά σήμερα, εκτός του ότι στο διάλειμμα δεν τρέχουν, αλλά παίζουν με το smartphone και στο σπίτι με το ps3, τρώγανε τυρόπιτα και πίτσα από το κυλικείο και πλέον ντόνατς των 0.60€ ή και σουβλάκι του 1€.

Όλα αυτά, παχαίνουν πολύ περισσότερο από τη φυσιολογική διατροφή. Ενδεικτικά τυρόπιτα και donut είναι περίπου 300cal. Αν υπολογίσεις ότι ένα αγόρι 9-14 θέλει 1800cal την ημέρα, βλέπεις πόσο εύκολα ξεφεύγει.

Όσον αφορά στην ουρά Γιάννη, λογικό. Το ψωμί με ζάχαρη των 0.60€, δεν το φοβάται ο κόσμος, το κρέας όμως του 1€, σίγουρα ναι.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στην ουρά Γιάννη, λογικό. Το ψωμί με ζάχαρη των 0.60€, δεν το φοβάται ο κόσμος, το κρέας όμως του 1€, σίγουρα ναι.

0,50 έχει ένα κουλούρι Θεσ/νίκης, 0,80 - 1,00 έχει και μία μπριζόλα, 0,50 έχει ένα πακέτο μακαρόνια και μία φρατζόλα ψωμί.

Μην πας στην πείνα άλλος είναι ο λόγος που στήνονται έξω από τα μαγαζιά, ο φτωχός δεν πάει να φάει snacks. Εκτός αν μιλάμε για κάποιον καημένο άστεγο που δεν έχει κουζίνα, νερό κλπ.

Σιγά μην βγήκαν τα ντονατσάδικα να λύσουν το πρόβλημα του κόσμου, lol. Είναι απλά η νέα μόδα.

Όσο για την εμπιστοσύνη ότι ζυμώνεται (ζύμες, κιμάδες κλπ) το περιεχόμενο τους μπορεί άνετα να είναι αμφίβολο.

Link to comment
Share on other sites

0,50 έχει ένα κουλούρι Θεσ/νίκης, 0,80 - 1,00 έχει και μία μπριζόλα, 0,50 έχει ένα πακέτο μακαρόνια και μία φρατζόλα ψωμί.

Μην πας στην πείνα άλλος είναι ο λόγος που στήνονται έξω από τα μαγαζιά, ο φτωχός δεν πάει να φάει snacks. Εκτός αν μιλάμε για κάποιον καημένο άστεγο που δεν έχει κουζίνα, νερό κλπ.

Σιγά μην βγήκαν τα ντονατσάδικα να λύσουν το πρόβλημα του κόσμου, lol. Είναι απλά η νέα μόδα.

Όσο για την εμπιστοσύνη ότι ζυμώνεται (ζύμες, κιμάδες κλπ) το περιεχόμενο τους μπορεί άνετα να είναι αμφίβολο.

Νερό, μαγιά, αλεύρι, ζάχαρη. Τι μπορεί να είναι αμφίβολο; Το αλεύρι; Τότε μην πάρεις ούτε κουλούρι, ούτε τυρόπιτα, ούτε ψωμί. Για τα κρέατα, ακούς κάθε μέρα κομπίνες. Δεν είναι το ίδιο. Επίσης, θέλω να μου πεις που παίρνεις τη μπριζόλα 1€. 5-6€ το κιλό έχει το χοιρινό και βγάζει 4 μπριζόλες το πολύ. Χώρια το ψήσιμο.

Τα ντονατσάδικα δεν βγήκαν λόγω μόδας, απλά καλύπτουν μια ανάγκη: Φουσκώνω με 0.60€. Αν μια οικογένεια έχει 2 παιδιά και τους δίνει ένα την ημέρα, είναι 36€ το μήνα. Με τυρόπιτα είναι 70-110€. Μεγάλη διαφορά για ένα νοικοκυριό που δε βγαίνει. Δε στο λέω έτσι, γνωρίζω αρκετό κόσμο που το κάνει. Προχθές μίλαγα με φίλο πυροσβέστη, που πήγε και πήρε για όλο το σταθμό. Το κάνουν κάθε απόγευμα μου είπε και τρώνε σε όλη τη βάρδια 2-3 ο καθένας. Αυτό είναι το φαγητό για κάποιους. Μου θύμισε αμερικάνους μπάτσους.

Link to comment
Share on other sites

Τυρόπιτα ΚΑΙ ντόνατ, ελπίζω να εννοείς ΑΠΟ 300 (τουλάχιστον) θερμίδες το ένα...

Επίσης ένα παιδί 14-18 στην ανάπτυξη όπως εμείς παλιά που τρέχαμε όλη μέρα με 1400 θερμίδες θα είχαμε πεθάνει απο ασητεία... το πρόβλημα είναι πως δεν αθλούνται τα παιδιά σε συνδυασμό με την ελληνίδα μάνα του "φάε παιδί μου είσαι λεπτός (και το παιδί είναι 200 κιλά)"

Η διαφορά απο εμάς είναι πως τότε τρέχαμε.

Όσον αφορά ΓΕΝΙΚΑ το πρόβλημα είναι πως ειδικά τώρα 11 στα 10 πράγματα στο ραφι ειναί σκατά ποιότητα, ενώ παλιά δεν υπήρχε ΤΟΣΟ σκουπίδι freely available...

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα παντως η μειωση της αγοραστικης δυναμης σε συνδυασμο με τους εξαντλητικους συχνα ρυθμους εργασιας (για οσους εχουν) μαζι με την μειωμενη προσοχη στο διαιτολογιο των παιδιων (και οχι μονο),

εχει αποδειχθει και σε αλλες χωρες που εχουν προσβαση σε πληθωρα επεξεργασμενων ειδων διατροφης

οτι οδηγει σε οικονομικους, γρηγορους και βολικους μεν

αλλα επιπολαιους και ανθυγιεινους τροπους διατροφης δε

και κατ επεκταση σε φαινομενα παχυσαρκιας

συχνη καταναλωση οικονομικων μενου των απο fast food και πληθωρα πιτσας των 5€,

αναψυκτικα, σουβλακια, σοκολατοειδη και λοιπα σνακς απο το περιπτερο

ειναι ενα απλο παραδειγμα ευκολου και φτηνου τροπου να χορτασει καποιος

χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι τρεφεται και σωστα.

Σχετικα με τις λιποθυμιες, δεν σημαινει αναγκαστικα οτι ολα τα περιστατικα αφορουσαν τελειως νηστικα παιδια

μπορει να ευθυνεται πιθανη ελλειψη σιδηρου, υποταση και αλλοι παραγοντες

Link to comment
Share on other sites

Τυρόπιτα ΚΑΙ ντόνατ, ελπίζω να εννοείς ΑΠΟ 300 (τουλάχιστον) θερμίδες το ένα...

Τυπικές τιμές πάντα. Αν ο άλλος βάζει μέσα και 2 κιλά λίπος για γεύση... :tongue:

Επίσης ένα παιδί 14-18 στην ανάπτυξη όπως εμείς παλιά που τρέχαμε όλη μέρα με 1400 θερμίδες θα είχαμε πεθάνει απο ασητεία...

1800 έγραψα και είναι ο μέσος όρος για αγόρι 9-15 που κάνει καθιστική ζωή ως επί το πλείστον. Αναφέρθηκα στη διαφορά με εμάς, οπότε έβαλα παράδειγμα αυτής της κατηγορίας. Αγόρι 15-18 που τρέχει και γυμνάζεται, θέλει περίπου 2400cal.

Όσον αφορά ΓΕΝΙΚΑ το πρόβλημα είναι πως ειδικά τώρα 11 στα 10 πράγματα στο ραφι ειναί σκατά ποιότητα, ενώ παλιά δεν υπήρχε ΤΟΣΟ σκουπίδι freely available...

Ισχύει 100%

Άσχετο με το παραπάνω:

Ένα βίντεο που δείχνει κάτι περίεργο στη "βομβιστική επίθεση" στη Βοστόνη - ΔΕΙΤΕ ΤΟ !

Link to comment
Share on other sites

Νερό, μαγιά, αλεύρι, ζάχαρη. Τι μπορεί να είναι αμφίβολο; Το αλεύρι; Τότε μην πάρεις ούτε κουλούρι, ούτε τυρόπιτα, ούτε ψωμί. Για τα κρέατα, ακούς κάθε μέρα κομπίνες. Δεν είναι το ίδιο. Επίσης, θέλω να μου πεις που παίρνεις τη μπριζόλα 1€. 5-6€ το κιλό έχει το χοιρινό και βγάζει 4 μπριζόλες το πολύ. Χώρια το ψήσιμο.

Τα ντονατσάδικα δεν βγήκαν λόγω μόδας, απλά καλύπτουν μια ανάγκη: Φουσκώνω με 0.60€. Αν μια οικογένεια έχει 2 παιδιά και τους δίνει ένα την ημέρα, είναι 36€ το μήνα. Με τυρόπιτα είναι 70-110€. Μεγάλη διαφορά για ένα νοικοκυριό που δε βγαίνει. Δε στο λέω έτσι, γνωρίζω αρκετό κόσμο που το κάνει. Προχθές μίλαγα με φίλο πυροσβέστη, που πήγε και πήρε για όλο το σταθμό. Το κάνουν κάθε απόγευμα μου είπε και τρώνε σε όλη τη βάρδια 2-3 ο καθένας. Αυτό είναι το φαγητό για κάποιους. Μου θύμισε αμερικάνους μπάτσους.

1) Αμφίβολη δεν είναι η συνταγή, είναι το τελικό προϊόν που δεν γνωρίζεις τι έχει μπει μέσα και σε τι ποιότητα.

2) Μπριζόλες χοιρινές παίρνω τα τελευταία 2 χρόνια από το χασάπη μου με 4 ευρώ το κιλό και έχω καταναλώσει πολλά κιλά ήδη και είναι ανώτερες από των 5-9 ευρώ στα σούπερ μάρκετ. Μία των 250γρ. βγαίνει 1.00Ε. Στην Βαρβάκειο αγορά οι τιμές είναι ακόμα πιο χαμηλές.

3) Σιγά μην ταίζει μία οικογένεια το παιδί με ένα ντόνατ την ημέρα ρε, 2 βόλτες να κάνει το πιτσιρίκι το έχει κάψει. Αν θες να φουσκώσεις όπως λες με 60 λεπτά, δώσε 50 λεπτά και πάρε μία φρατζόλα ψωμί, φουσκώνουν δύο άτομα. Does not compile αυτό που λες.

4) Πριν τα ντόνατς, ήταν τα κουλούρια ή κάτι άλλο, όπως είπα είναι η νέα μόδα.

Link to comment
Share on other sites

1) Αμφίβολη δεν είναι η συνταγή, είναι το τελικό προϊόν που δεν γνωρίζεις τι έχει μπει μέσα και σε τι ποιότητα.

4) Πριν τα ντόνατς, ήταν τα κουλούρια ή κάτι άλλο, όπως είπα είναι η νέα μόδα.

1) +1 [MENTION=173]Wizard![/MENTION] Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι γίνονται με την συνταγή και τα υλικά που βάζει η μαμά.

4)Δεν συγκρίνεται ο υδατάνθρακας με τον υδατάνθρακα + λάδια + ζάχαρες + υγρό που θυμίζει μέλι +++

Link to comment
Share on other sites

1) Αμφίβολη δεν είναι η συνταγή, είναι το τελικό προϊόν που δεν γνωρίζεις τι έχει μπει μέσα και σε τι ποιότητα.

Μην παίζουμε με τις λέξεις ρε Γιάννη. Ρώτα 100 ανθρώπους τι θεωρούν πιό πιθανό να είναι χάλια, το κρέας ή το αλεύρι.

2) Μπριζόλες χοιρινές παίρνω τα τελευταία 2 χρόνια από το χασάπη μου με 4 ευρώ το κιλό και έχω καταναλώσει πολλά κιλά ήδη και είναι ανώτερες από των 5-9 ευρώ στα σούπερ μάρκετ. Μία των 250γρ. βγαίνει 1.00Ε. Στην Βαρβάκειο αγορά οι τιμές είναι ακόμα πιο χαμηλές.

Δεν παίρνω ποτέ από το ΣΜ. Πάντα από χασάπη. Μπορεί ο δικός σου να το έχει με 4€, αλλά ο δικός μου το έχει 5-6€ και κάποιοι άλλοι με περισσότερα. Όσο για τη Βαρβάκειο, άσε, ούτε να περάσεις απέξω δεν είναι. Αν έχεις υποψίες για το τι βάζουν μέσα στο ντόνατ, τότε να είσαι σίγουρος για την ποιότητα των κρεάτων που έχουν εκεί.

3) Σιγά μην ταίζει μία οικογένεια το παιδί με ένα ντόνατ την ημέρα ρε, 2 βόλτες να κάνει το πιτσιρίκι το έχει κάψει. Αν θες να φουσκώσεις όπως λες με 60 λεπτά, δώσε 50 λεπτά και πάρε μία φρατζόλα ψωμί, φουσκώνουν δύο άτομα. Does not compile αυτό που λες.

Δεν είπα ότι ταΐζει. Το κολατσιό του είναι, ίσως και το πρωϊνό του (τα νούμερα x2 τότε). Αν το τάιζε με ντόνατς, θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά, εκτός αν έτρωγε μόνο μακαρόνια και όσπρια.

4) Πριν τα ντόνατς, ήταν τα κουλούρια ή κάτι άλλο, όπως είπα είναι η νέα μόδα.

Κουλούρια υπάρχουν ακόμα. Από 0.60€, τα πήγαν 0.50€ οι περισσότεροι. Κλείνουν ο ένας μετά τον άλλον. Στην Ερμού και έχουν κλείσει 3, που το κουλούρι πουλιέται σα κουλούρι :p

Μόδα είναι τα πολλά μαγαζιά που ανοίγουν 7-9 το βράδυ. Δεν είναι το φθηνό junk-food. Εχθές περνούσα από την Pizza Fan (για εμένα από τις χειρότερες πίτσες) και είχε διαφήμιση που έλεγε "Πιό φθηνά κι από το να τη φτιάξετε στο σπίτι". Φυσικά δεν έλεγε με τι υλικά... Σε πάρα πολλά αλλαντικά β-γ κατηγορίας, βάζουν διάφορα χημικά και διογκωτικά. Ψάξε λίγο τα συσκευασμένα του Lidl να δεις τι λένε. Χώρια που πολλά έχουν και ζάχαρη μέσα για να γλυκαίνει τη γεύση του κακού κρέατος. Παρόλα αυτά, είχε 8 μηχανάκια απέξω και πηγαινοερχόντουσαν όλη την ώρα. 5-6€ μια πίτσα. Γρήγορα, εύκολα, οικονομικά. Πάρε και 2000cal να έχεις με ένα μόνο γεύμα...

Η παχυσαρκία είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Απλά στην Ελλάδα, χώρια του ότι είμαστε λαός που βασική διασκέδαση είναι να βγούμε για φαγητό, με την κρίση, τρώμε ότι σκ@τά βρούμε. Εναλλακτικές υπάρχουν. Ελάχιστοι ασχολούνται να τις βρουν. Δε δικαιολογώ την κατάσταση, απλά την εκλογικεύω.

1) +1 [MENTION=173]Wizard![/MENTION] Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι γίνονται με την συνταγή και τα υλικά που βάζει η μαμά.

Φτιάχνω donuts. Γνωρίζω πολύ καλά πως γίνονται. Δεν έχουν τίποτα περίεργο. Το δε υλικό που λες που μοιάζει με μέλι, είναι ζάχαρη με νερό.

http://www.sintagoulis.gr/glyka-zymis/ntonats-6

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω donuts. Γνωρίζω πολύ καλά πως γίνονται. Δεν έχουν τίποτα περίεργο. Το δε υλικό που λες που μοιάζει με μέλι, είναι ζάχαρη με νερό.

Συνταγή: Ντόνατς | Συνταγούλης

Φτιάχνεις προς μαζική πώληση με ότι πιο τζαμπαντάν υλικό υπάρχει ή για τα παιδιά σου με ότι καλύτερο για να μην πάθουν τίποτα; (συνδυασμό του πρώτου με το δεύτερο δεν τον δέχομαι, εκτός αν τα πουλάς 2 ευρώ το ένα)

Σε καντίνα που δούλευα κάτι φεγγάρια μας έφερναν ένα πηχτό σιρόπι που ρίχναμε βραστό νερό(? -έχουν περάσει και χρόνια) για να διαλυθεί. Στην κουτί είχε 500 συστατικά. Επίσης υδρογονωμένα λιπαρά και που ξέρω τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις προς μαζική πώληση με ότι πιο τζαμπαντάν υλικό υπάρχει ή για τα παιδιά σου με ότι καλύτερο για να μην πάθουν τίποτα; (συνδυασμό του πρώτου με το δεύτερο δεν τον δέχομαι, εκτός αν τα πουλάς 2 ευρώ το ένα)

Σε καντίνα που δούλευα κάτι φεγγάρια μας έφερναν ένα πηχτό σιρόπι που ρίχναμε βραστό νερό(? -έχουν περάσει και χρόνια) για να διαλυθεί. Στην κουτί είχε 500 συστατικά. Επίσης υδρογονωμένα λιπαρά και που ξέρω τι άλλο.

Σιρόπι (aka ζάχαρη+νερό και βράσιμο) συμπυκνωμένο με μερικά συντηρητικά. Αυτά μόνο στα "εργοστασιακά". Αυτά που πουλάνε όλοι αυτοί, είναι καθημερινά, αφού αν πας 9 το βράδυ, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να γλύψεις τη ζάχαρη από τις λαδόκολλες...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.