Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά φοβάμαι ότι μακροπρόθεσμα θα αυξηθούν οι απαγωγές για λύτρα... :nada:

Εύχομαι να βάλουν τουλάχιστον κανέναν εισαγγελέα να παρακολουθεί, έστω δειγματοληπτικά, τους λογαριασμούς που ανοίγουν οι "αδιάφθοροι".

Ε αυτοί που τα έχουν και δε θέλουν να τα δίνουν στην εφορία ας τα δίνουν στους απαγωγείς. Και οι φοροκλέφτες απαγωγείς του φόρου είναι. Τον παίρνουν και ζητούν και τα ρέστα με την κλάψα τους.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο γτ εγω νομιζα οτι τα παιδια δεν εχουν ιδεα απο Ιστορια ουτως ή αλλως. Μη τα ξυπνατε τα καημενα γτ εχουν να ανεβουν Γολγοθα μετα το σχολειο.

Δηλαδη πιστευουν οι ΠΑΜ(Ε)ιτες οτι απασχολει τα παιδια αυτο το θεμα; Επηρεαζονται πιο πολυ απο το περιβαλλον τους παρα απο τη διδακτεα υλη. Η ιστορικη

μπουρδολογια γενικα εχει σχεση με τη δημιουργια και διατηρηση εθνικης(ΟΧΙ φυλετικης) ταυτοτητας. Αμα μαθω δλδ οτι οι προγονοι μου μιλουσαν αρβανιτικα

θα πεσω κατω και θα κλαιω; Τους ενηλικες μορφωστε κι αφηστε τα παιδια να μαθουν ελευθερα ΑΝ ενδιαφερονται. Το πιστευω ακραδαντα οτι η μελετη της Ιστοριας

εχει ενοχοποιηθει ως ταση προς συντηρητισμο και εθνικισμο. Τωρα ξαφνικα μοιραζουν ιστορικα αναγνωσματα στα περιπτερα με χορηγιες τραπεζων...

Ελεος με αυτη την ιστορικη ΑΛΗΘΕΙΑ τελος παντων... Ειναι προσιτη σε λιγους και την επιλεγουν ακομα λιγοτεροι...

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που η τσίπα έχει πάρει μετάθεση απο τη χώρα.

''Δεν ήταν όλοι οι Έλληνες υπέρ της επανάστασης, το 1821 κάποιοι έβλεπαν στον Οθωμανό κατακτητή, τον φίλο, το στήριγμα της δικής τους εξουσίας...". "Το 1940 κάποιοι έλεγαν, οι "Γερμανοί είναι φίλοι μας" και συνεργάστηκαν με τους φασίστες. Είναι οι πολιτικοί πατεράδες των σύγχρονων ναζιστών της Χρυσής Αυγής''.

...Και εγω που είχα μείνει με την εντύπωση ότι τα πάντα είναι θέμα ταίμινγκ . Θυμήθηκαν τώρα οι δάσκαλοι να ''διαφωτίσουν''.

Link to comment
Share on other sites

Η μπάλα ήταν κουτσά στραβά στο γήπεδο μέχρι αυτή τη γραμμή

- Οι κοινωνίες χωρίζονται σε εκμεταλλευτές και εκμεταλλευόμενους. Στο λαό και τους από πάνω. Η αντίθεσή τους δεν λύνεται με διάλογο αλλά με πάλη.

Οι δικές μου κοινωνίες χωρίζονται σε αυτούς που ρισκάρουν και αυτούς που δεν ρισκάρουν. Μετά χωρίζονται σε αυτούς που ρισκάρουν και πετυχαίνουν και σε αυτούς που ρισκάρουν και αποτυγχάνουν. Αυτοί που ρισκάρουν και πετυχαίνουν μαζεύουν το χαρτί όπως το μαζεύει κάποιος που ρίσκαρε και κέρδισε στο πόκερ. Υπάρχουν κι αυτοί που κληρονομούν το χαρτί των γονιών τους και εκνευρίζουν όλους τους υπόλοιπους όπως εκνευρίζει κάποιον παίχτη του τάβλι ο κwlοφαρδος αντίπαλος. Φυσικά υπάρχουν κι αυτοί που θέλουν να ρισκάρουν αλλά δεν έχουν το ρημάδι το κεφάλαιο. ΕΔΩ όμως θα έπρεπε να βοηθάει το κράτος....

Τώρα... αν πρέπει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να παλέψω για κάτι θα είναι με το φόβο του να αποτύχει το ρίσκο μου. Θα είναι να παλέψω να βρω κάτι έξυπνο που θα έχει πιθανότητες να πετύχει και να δώσει δουλειά σε άλλους ανθρώπους που δεν θέλουν να ρισκάρουν ή που δεν έχουν το κεφάλαιο να ρισκάρουν. Κι όταν το βρω, θα θέλω το κράτος να με σεβαστεί και όχι να με γ@μήσει.

Αυτά.

Τις υπόλοιπες ΠΑΛΕΣ που μεταφράζονται σε ψήφους που μεταφράζονται σε πολιτικούς με φουσκωμένους λογαριασμούς, σε εξοχικά με πισίνες και αριστερή λογική, τις καταθέτω εκεί που φαντάζεστε.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που η τσίπα έχει πάρει μετάθεση απο τη χώρα.

...Και εγω που είχα μείνει με την εντύπωση ότι τα πάντα είναι θέμα ταίμινγκ . Θυμήθηκαν τώρα οι δάσκαλοι να ''διαφωτίσουν''.

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις αλλά καταλαβαίνω ότι πέταξες αλλού την μπάλα, γιατί?..

Ποιος ήταν που στην 17 Νοέμβρη διαμαρτυρόταν για την ιστορική αλήθεια και με ρώταγε αν με πειράζει ότι μου λέγανε ψέματα για τους νεκρούς?

Τώρα... αν πρέπει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να παλέψω για κάτι θα είναι με το φόβο του να αποτύχει το ρίσκο μου. Θα είναι να παλέψω να βρω κάτι έξυπνο που θα έχει πιθανότητες να πετύχει και να δώσει δουλειά σε άλλους ανθρώπους που δεν θέλουν να ρισκάρουν ή που δεν έχουν το κεφάλαιο να ρισκάρουν. Κι όταν το βρω, θα θέλω το κράτος να με σεβαστεί και όχι να με γ@μήσει.

Αυτά.

Τις υπόλοιπες ΠΑΛΕΣ που μεταφράζονται σε ψήφους που μεταφράζονται σε πολιτικούς με φουσκωμένους λογαριασμούς, σε εξοχικά με πισίνες και αριστερή λογική, τις καταθέτω εκεί που φαντάζεστε.

:hi:

Η Αριστερή λογική λέει για πάλη σαν συλλογικότητες, κανείς μόνος του απέναντι στους εκμεταλευτές.

Φουσκομένοι λογαριασμοί, εξοχικά και πισίνες δεν συνάδουν με Αριστερή λογική και δεν ξέρω που αναφέρεσαι, άλλοι είναι αυτοί που έχουν το κεφάλαιο, που μάζεψαν χρήμα από πάλες που δεν έκαναν ποτέ και έχουν πισίνες και μερσεντές.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις αλλά καταλαβαίνω ότι πέταξες αλλού την μπάλα, γιατί?..

Ποιος ήταν που στην 17 Νοέμβρη διαμαρτυρόταν για την ιστορική αλήθεια και με ρώταγε αν με πειράζει ότι μου λέγανε ψέματα για τους νεκρούς?

Καλημέρα

Η μπάλα παραμένει εντος του ιδίου γηπέδου. Αυτό γιατί απάντησα στο κομμάτι που έβαλα σε bold. Και αυτό που λέω είναι ότι για το 1940 που αναφέρονται, και το κόμμα στο οποίο ανήκουν, τους Γερμανούς φίλους τους είχε. Και εδώ είναι και η υποκρισία και η ξετσιπωσιά που τους προσάπτω: Την στιγμή που η χώρα μας ήταν σε πόλεμο, αυτοί αντί να πράξουν ότι ήταν απαιτητό για τη χώρα τους και τα συμφέροντά της, κρέμονταν απο το εν λόγω σύμφωνο και υποστήριζαν ότι ''οι Γερμανοί είναι φίλοι μας'', κάτι το οποίο έπαψε μόνο όταν το επέτρεψε η μαμά Ρωσία. Επομένως ειδικά για το συγκεκριμένο κομμάτι της ιστορίας όταν μιλάνε για συνεργάτες των Γερμανών και ναζιστές, φρόνιμο θα ήταν να θυμούνται ποιός ήταν και ο δικός τους ρόλος, καθώς και ο αντίκτυπος στο σύνολο της κοινωνίας. Όσον αφορά το υπόλοιπο της επιστολής εσύ μπορείς να το βλέπεις ως ''διαφωτισμό'' (λες και όποιος αναζητά την ιστορική αλήθεια περίμενε την συγκεκριμένη επιστολή απο την συγκεκριμένη παράταξη για να ''διαφωτιστεί'', λες και λείπουν οι πηγές), εγώ όντας πιο καχύποπτος τη βλέπω ως αιτιολόγηση στους αδαείς, του επερχόμενου διχασμού, και ως είδος ''παρηγοριάς'' ότι ''εμείς θα ανήκουμε στο σωστό στρατόπεδο'' (όπως συνήθως αρέσκονται να πιστεύουν). Η πιο απλά: πιάνουν στασίδι για την επανάσταση που θα έρθει. Τι ? χωρίς καθοδήγηση θα μέναμε τέτοιες κρίσιμες ώρες ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Η μπάλα παραμένει εντος του ιδίου γηπέδου. Αυτό γιατί απάντησα στο κομμάτι που έβαλα σε bold. Και αυτό που λέω είναι ότι για το 1940 που αναφέρονται, και το κόμμα στο οποίο ανήκουν, τους Γερμανούς φίλους τους είχε. Και εδώ είναι και η υποκρισία και η ξετσιπωσιά που τους προσάπτω: Την στιγμή που η χώρα μας ήταν σε πόλεμο, αυτοί αντί να πράξουν ότι ήταν απαιτητό για τη χώρα τους και τα συμφέροντά της, κρέμονταν απο το εν λόγω σύμφωνο και υποστήριζαν ότι ''οι Γερμανοί είναι φίλοι μας'', κάτι το οποίο έπαψε μόνο όταν το επέτρεψε η μαμά Ρωσία. Επομένως ειδικά για το συγκεκριμένο κομμάτι της ιστορίας όταν μιλάνε για συνεργάτες των Γερμανών και ναζιστές, φρόνιμο θα ήταν να θυμούνται ποιός ήταν και ο δικός τους ρόλος, καθώς και ο αντίκτυπος στο σύνολο της κοινωνίας. Όσον αφορά το υπόλοιπο της επιστολής εσύ μπορείς να το βλέπεις ως ''διαφωτισμό'' (λες και όποιος αναζητά την ιστορική αλήθεια περίμενε την συγκεκριμένη επιστολή απο την συγκεκριμένη παράταξη για να ''διαφωτιστεί'', λες και λείπουν οι πηγές), εγώ όντας πιο καχύποπτος τη βλέπω ως αιτιολόγηση στους αδαείς, του επερχόμενου διχασμού, και ως είδος ''παρηγοριάς'' ότι ''εμείς θα ανήκουμε στο σωστό στρατόπεδο'' (όπως συνήθως αρέσκονται να πιστεύουν). Η πιο απλά: πιάνουν στασίδι για την επανάσταση που θα έρθει. Τι ? χωρίς καθοδήγηση θα μέναμε τέτοιες κρίσιμες ώρες ??

Δεν πάμε καλά, που το άκουσες αυτό? ότι το ΚΚΕ του τότε υποστήριξε κάποτε "ότι οι γερμανοί είναι φίλοι μας"? Αυτός είναι βιασμός της ιστορίας. Οι του ΚΚΕ, μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες ήταν εκεί και πολεμούσαν τους Ιταλούς και μετά τους Γερμανούς στον πόλεμο. Κανείς δεν κρεμόταν από το σύμφωνο, είσαι σοβαρός? Μας πoλεμούσαν οι Γερμανοί και οι Ιταλοί και θεωρείς ότι οι Κομμουνιστες ξυνόντουσαν πριν το επιτρέψει η "μαμά Ρωσία"? Οι Κομμουνιστές, είναι πάνω από όλα πατριώτες, όσο και αν έχει περάσει το αντίθετο.

Όσο για την διαφώτιση, προσωπικά, δεν το ψάχνω πολύ, για αυτό και θέλω να είναι αλήθεια αυτά που μου μάθαιναν στο σχολείο... Αν μας έμαθαν κάτι, και ισχύει κάτι τελοίως διαφορετικό, έχουμε μεγάλο πρόβλημα, αλλά αυτό δεν σε ενοχλεί μάλλον.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάμε καλά, που το άκουσες αυτό? ότι το ΚΚΕ του τότε υποστήριξε κάποτε "ότι οι γερμανοί είναι φίλοι μας"? Αυτός είναι βιασμός της ιστορίας. Οι του ΚΚΕ, μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες ήταν εκεί και πολεμούσαν τους Ιταλούς και μετά τους Γερμανούς στον πόλεμο. Κανείς δεν κρεμόταν από το σύμφωνο, είσαι σοβαρός? Μας πελεμούσαν οι Γερμανοί και οι Ιταλοί και θεωρείς ότι οι Κομμουνιστες ξυνόντουσαν πριν το επιτρέψει η "μαμά Ρωσία"? Οι Κομμουνιστές, είναι πάνω από όλα πατριώτες, όσο και αν έχει περάσει το αντίθετο.

Όσο για την διαφώτιση, προσωπικά, δεν το ψάχνω πολύ, για αυτό και θέλω να είναι αλήθεια αυτά που μου μάθαιναν στο σχολείο... Αν μας έμαθαν κάτι, και ισχύει κάτι τελοίως διαφορετικό, έχουμε μεγάλο πρόβλημα, αλλά αυτό δεν σε ενοχλεί μάλλον.

Κοίτα, το γεγονός παραμένει ένα. Η Γερμανία έσπασε πρώτη το σύμφωνο.

Στην υποθετική ερώτηση του τι θα έκανε το ΚΚΕ αν δεν υπήρχε η επιχείρηση Μπαρμπαρόσα και το σύμφωνο παρέμενε ως έχει, ο καθένας μπορεί να απαντήσει ότι θέλει.

Για το πόσο πατριώτες είναι οι αριστεροί τώρα ρώτα τις οικογένειες των οποίων τα παιδιά μεταφέρθηκαν βιαίως στις χώρες του παραπετάσματος για να "σωθούν" στην περίοδο του συμμοριτοπολέμου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάμε καλά, που το άκουσες αυτό? ότι το ΚΚΕ του τότε υποστήριξε κάποτε "ότι οι γερμανοί είναι φίλοι μας"? Αυτός είναι βιασμός της ιστορίας. Οι του ΚΚΕ, μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες ήταν εκεί και πολεμούσαν τους Ιταλούς και μετά τους Γερμανούς στον πόλεμο. Κανείς δεν κρεμόταν από το σύμφωνο, είσαι σοβαρός? Μας πελεμούσαν οι Γερμανοί και οι Ιταλοί και θεωρείς ότι οι Κομμουνιστες ξυνόντουσαν πριν το επιτρέψει η "μαμά Ρωσία"? Οι Κομμουνιστές, είναι πάνω από όλα πατριώτες, όσο και αν έχει περάσει το αντίθετο.

.

Εμ... τι εννοείς; Προφανώς και οι επικεφαλής του ΚΚΕ ήταν κατά του Μεταξά και υπέρ των επελαύνοντων στρατευμάτων του Άξονα μέχρι την επίθεση στη Σ.Ε. και την αλλαγή γραμμής της Κομιντέρν.

Όταν ο Ζαχαριάδης έγραψε στο τέλος του 1940 ότι οι Έλληνες θα έπρεπε να συνεργαστούν με το Μεταξά ενάντια στον εξωτερικό εχθρό (επειδή δεν ήξερε για το σύμφωνο Μόλοτοφ-Ρίμπεντροπ), το ΚΚ τον αποκήρυξε. Μόλις τον ενημέρωσαν (2 μήνες μετά) ότι ο παππούλης τα είχε κάνει πλακάκια με τους φασίστες, ανακάλεσε και κατηγόρησε τον ελληνικό στρατό ότι διεξάγει ιμπεριαλιστικό πόλεμο.

Μέχρι τον Απρίλη του '41 η Ελλάδα είχε γίνει χωράφι από τους Γερμανούς και έπρεπε να φτάσουμε στο τέλος Ιουνίου (οπότε και επιτέθηκαν στη ΣΕ) για να απευθύνει η Κεντρική Επιτροπή κάλεσμα για αντίσταση.

Προφανώς και υπήρχαν μεμονωμένοι κομμουνιστές που μάχονταν εναντίον των εισβολέων νωρίτερα, αλλά μη λέμε κι ότι ήταν όλοι από τα γεννοφάσκια τους πατριώτες ταγμένοι στον εθνικό αγώνα.

Όλη η κατάσταση τότε ήταν "ο εχθρός του εχθρού μου"...

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λες..

να δει ο Τσίπρας πως θα δουλέψει εκεί το μέτρο πρώτα και μετά να το εφαρμόσει εδώ άμα γουστάρει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάμε καλά, που το άκουσες αυτό? ότι το ΚΚΕ του τότε υποστήριξε κάποτε "ότι οι γερμανοί είναι φίλοι μας"? Αυτός είναι βιασμός της ιστορίας. Οι του ΚΚΕ, μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες ήταν εκεί και πολεμούσαν τους Ιταλούς και μετά τους Γερμανούς στον πόλεμο. Κανείς δεν κρεμόταν από το σύμφωνο, είσαι σοβαρός? Μας πoλεμούσαν οι Γερμανοί και οι Ιταλοί και θεωρείς ότι οι Κομμουνιστες ξυνόντουσαν πριν το επιτρέψει η "μαμά Ρωσία"? Οι Κομμουνιστές, είναι πάνω από όλα πατριώτες, όσο και αν έχει περάσει το αντίθετο.

Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση που σου έδωσε και ο [MENTION=22279]acct[/MENTION]. Αυτό που δεν έννοείς να αντιληφθείς είναι ότι επιμένεις (και δυστυχώς μαζί με εσένα και πολλοί άλλοι) να βλέπεις την ιστορία υπο το πρίσμα του δίπολου αριστερά - δεξιά. Αυτό όμως είναι λάθος. Αυτοί που πολέμησαν τους Γερμανούς, πρωτίστως ήταν Έλληνες και δευτερευώντως ότι άλλο θέλεις. Απο εκεί και πέρα όμως κάποια τομάρια πουλημένα όντας ''γραμματείς'', ''καθοδηγητές'', ''κομμισάριοι'', ή σκέτο ''σύντροφοι'', είτε σου αρέσει είτε όχι, και επειδή με τον τρόπο αυτό διαφύλατταν τα οφίκια και το ιερατείο τους, αδιαφορώντας πλήρως, για το ποία ήταν η κατάσταση στη χώρα τους, παρέμεναν δογματικά στη γραμμή που τους χάρασσε το μητρικό τους κόμμα. Και δυστυχώς για αυτούς τα γραπτά έχουν μείνει. Αλλά επειδή όπως προέγραψα πρόκειται περί τιποτένιων, ποτέ μα ποτέ δεν πλήρωσαν το τίμημα των επιλογών τους, πέρα απο μια γελοία ''αυτοκριτική''. Και επιπλέον είτε σου αρέσει είτε όχι, έχουν εξίσου σοβαρό μερίδιο ευθύνης για τον μετέπειτα διχασμό και εμφύλιο. (και σε εκκλιπαρώ αν δεν έχεις διαβάσει κάτι παραπάνω επί αυτού απο τη σχολική ιστορία, κάντο πριν απαντήσεις)

Όσο λοιπόν εσύ και ο κάθε εσύ επιμένεις να ρίχνεις νερό στο δικό τους μύλο, δικαιολογώντας την ύπαρξή τους, μπορείς με ασφάλεια να περιμένεις παρόμοια με το παρελθόν αποτελέσματα.

Όσο για την διαφώτιση, προσωπικά, δεν το ψάχνω πολύ, για αυτό και θέλω να είναι αλήθεια αυτά που μου μάθαιναν στο σχολείο... Αν μας έμαθαν κάτι, και ισχύει κάτι τελοίως διαφορετικό, έχουμε μεγάλο πρόβλημα, αλλά αυτό δεν σε ενοχλεί μάλλον.

Ειχα μείνει με την εντύπωση ότι κατέχεις λίγα παραπάνω απο ιστορία απο όσα μας έμαθαν στο σχολείο. Λάθος μου. Ίσως αυτό να φταίει που δεν με σοκάρουν πλεόν τέτοιες επιστολές βόμβα (sic) τα τελευταία 10 - 15 χρόνια. Βλέπεις έτυχε να διαβάσω αρκετούς αριστερούς στο φρόνημα (και όχι στον καβάλο σαν κάτι σημερινούς), και απο αυτούς να μάθω και όση ιστορία δεν μας έδωσε το σχολείο, αλλά και πως εφαρμόστηκε στην Ελλάδα η αριστερή νοοτροπία, ώστε σήμερα να σιχαίνομαι όσο τίποτα τα σκυλιά που παράγει η κάθε παράταξη. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι για τη λίγη παραπάνω ιστορία ανάτρεξα στον Ραφαηλίδη (και αν η επιστολή σε σόκαρε μπορώ να σου προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο του ''η (κωμικοτραγική) ιστορία του νεοΕλληνικού έθνους 1832 - 1974'' αρκεί να έχεις γερό στομάχι), και όσον αφορά την αριστερή ηθική (χα χα) έλαβα γνώση απο τον Χρόνη Μίσσιο με το ''...καλά εσύ σκοτώθηκες νωρίς'' και με το ''χαμογέλα ρε... τι σου ζητάνε'' όπως και απο τον Τάκη Λαζαρίδη στο ''ευτυχώς ηττηθήκαμε σύντροφοι''. Αυτά ελπίζω να σου εξηγούν το λόγο γιατί αδιαφορώ παντελώς για τις επιστολές που συντάσσουν όψιμα οι δάσκαλοι (αλήθεια τόσα χρόνια γιατί δεν τους ακούσαμε ? τώρα τους ήρθε η φώτιση ?), καθώς και για αυτούς που περιμένουν να μάθουν λίγο παραπάνω ιστορία διαβάζοντας ''τηλεγραφήματα''.

Link to comment
Share on other sites

δεν αργήσανε βλέπω...

Κύπρος: Αποσύρουν τις καταθέσεις τους 150 εταιρείες - NEWS247

Τσιπράκο τα βλέπεις? ή θα τα εφαρμόσεις και εδώ?

…ρε οι κομμουνιστές δεν ήταν αυτοί που θα έπαιρναν σπίτια και καταθέσεις; « www.olympia.gr

:rolleyes:

Εγω Νίκος Αναστασιάδης Δεσμεύομαι οτι δεν προκειτε να δεχτω κουρεμα καταθεσεων !!

Gia sou Nikare ekataferes ta pale, 74, anan, simera. Aurio ti tha kameis? isos na pouliseis olokliri tin kypro?
Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

To defcenter βάζει ειδήσεις που δε μπορούν να επιβεβαιωθούν. Όταν αναφέρεται σε στρατιωτικές αποστολές, σχεδόν κανείς δε θα βγει να πει την αλήθεια. Όλοι ξέρουμε πως δουλεύει αυτό. Τις προάλλες όμως που έγραψε για την εκτέλεση του Έλληνα ομήρου, πάλι αναφέρθηκαν στην "αναξιοπιστία" του. Να όμως που είχε απόλυτο δίκιο.

Συγγνώμη που επανέρχομαι μετά από μέρες, προσπερνώντας δυστυχώς και άλλα σημαντικά άξια σχολιασμού, αλλά:

Κριτήριο εμπιστοσύνης για ένα ειδησιογραφικό μέσο είναι το να αποδειχθεί λάθος έστω και μία φορά. Όπως λέει και ένα ρητό, ακόμα κι ένα χαλασμένο ρολόι έχει δίκιο 2 φορές τη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επανέρχομαι μετά από μέρες, προσπερνώντας δυστυχώς και άλλα σημαντικά άξια σχολιασμού, αλλά:

Κριτήριο εμπιστοσύνης για ένα ειδησιογραφικό μέσο είναι το να αποδειχθεί λάθος έστω και μία φορά. Όπως λέει και ένα ρητό, ακόμα κι ένα χαλασμένο ρολόι έχει δίκιο 2 φορές τη μέρα...

Δεν υπάρχει κανένα ειδησιογραφικό που να μην έχει πει ψέμματα ποτέ. Κανένα.

Όσον αφορά στο συγκεκριμένο, βάζει ειδήσεις και πληροφορίες που δε μπορούν να διαπιστευθούν παρά ελάχιστες φορές. Αν είχες υπηρετήσει Ε.Δ. θα σου είχε τύχει τουλάχιστον μια φορά που σας μάζεψαν για επιφυλακή, κανείς δε γνώριζε τίποτα, συνήθως ούτε ο διοικητής, σας κράτησαν μέσα 5-10 ώρες και μετά έληξε η ιστορία. Αυτά δε μαθαίνονται ποτέ έξω. Κάποιος υψηλά ιστάμενος, ή ένα φαντάρι που έτυχε να έχει τα telex στα χέρια του, ξέρει τι παιζόταν. Αυτοί λοιπόν, "μιλάνε" έξω και τα γράφουν διάφορα blogs.

Μην περιμένεις ποτέ να βγουν να που τι γίνεται, εκτός αν είναι κάτι χοντρό όπως αυτό, με την εκτέλεση.

Link to comment
Share on other sites

Τα σημαντικά χαρτιά στο στρατό δεν πάνε με telex,ΑΣΔΑ κτλ ούτε καν με ΥΕΣΑ χέρι με χέρι τα πηγαίνουν. Φαντάρος σε ΚΕΠΙΚ δε βλέπει άκρως απόρρητο σήμα ή κάποια σημαντική πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.