Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Υπάρχουν οφέλη:

Σενάριο 1: Ο ΣΥΡΙΖΑ ανεβαίνει αυτοδύναμος και τελικά όντως βρίσκει τον τρόπο να επαναφέρει το βιωτικό μας επίπεδο στο 2009. 1.000.000 άνθρωποι ξαναβρίσκουν δουλειά, και όλα πάνε καλά. Αρα κερδίζουμε

Σενάριο 2: Στα πλαίσια της εφαρμογής της πολιτικής που θελουν να εφαρμόσουν προβαίνουν σε καταγγελία / άρνηση / στάση / δεν-γνωρίζω-δεν-απαντώ του μνημονίου οπότε οι κουτόφραγκοι σταματάνε να δανείζουν. Μόλις ξαναανακαλύψουμε πως τελικά λεφτά δεν υπάρχουν τσάμπα ούτε στον Άλφα Κενταύρου, κάποιοι θα μείνουν απλήρωτοι, κάποιοι θα θυμηθούν τις καταθέσεις στις τράπεζες για να κάνουν την υπέρβαση, και τελικώς όλοι θα ψάχνουν θέση στο ελικόφτερο. Το κέρδος είναι πασιφανές: Τελειώνει οριστικά & αμετάκλητα το παραμύθι των εξ αριστερά σωτήρων, και των ''γυρολόγων'', και επειδή δεν θα γίνει με ήπιο τρόπο, όχι μόνο δεν θα τους ξαναακούσουμε, αλλά ο επόμενος που θα ανέβει στην εξουσία δεν θα λέει λαμακίες, φοβούμενος την ίδια κατάληξη. Διπλό όφελος λοιπόν.

Σενάριο 3: Ο ΣΥΡΙΖΑ ανεβαίνει στην εξουσία αλλά επειδή βλέπει τα παραστενά και δεν ρισκάρει να εφαρμόσει ότι δήλωνε πρίν για να μη διαλύσει τη χώρα εφαρμόζει μια πολιτική η οποία τελικώς ομοιάζει με την τρέχουσα. Το όφελος και εδώ είναι φανερό: Καταλήγουμε όλοι εν χωρώ ότι ''όλοι ίδιοι είναι'', λαγοί με πετραχήλια όπως μας λέγανε οι επαναστάτες δεν υπάρχουν, καταρρέει οριστικά το παραμύθι των αριστερών τύπου ''δώστα όλα'' που θέλουν ευημερία για όλο τον κόσμο και μισθούς Ελβετίας.

Το μόνο που ελπίζω είναι μετά απο αυτά να μπορούμε να διαλέξουμε σοφότερα.

Εντιτ: και ένα μπόνους: Δεν θα χάσω με τίποτα, το πρώτο βρωμόξυλο που ρίξουν τα ΜΑΤ επι προοδευτικής διακυβέρνησης στην πρώτη πορεία / απεργία που θα γίνει, και επίσης θα βιντεοσκοπήσω και θα κρατήσω σαν φυλακτό τις εξηγήσεις του τότε υπουργού αγάπης του πολίτη..... Πραγματικά priceless !!

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

και για να επανερχόμαστε....

kathimerini.gr | «Τέλος εποχής» για τα netbook

οδεύουμε λοιπόν σε μια εποχή που όταν τα παίζει η μπαταρία πετάς όλο το μηχάνημα, προς δόξα του καταναλωτισμού....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που νόμιζα ότι το άσυλο συντελεί στην ελεύθερη διάδοση των ιδεών..... οποία αφέλεια.

Ο κ. Σκουρλέτης εμμένοντας στην άποψη του ΣΥΡΙΖΑ ότι η αστυνομική επιχείρηση που έγινε την περασμένη Παρασκευή στην πρώην ΑΣΟΕΕ ήταν επιχείρηση κατάλυσης του πανεπιστημιακού ασύλου και παρεμπόδισης της εύρυθμης λειτουργίας του πανεπιστημίου υποστήριξε ότι η αστυνομία είχε στόχο τα γραφεία των νεολαιών που βρίσκονται στο κτίριο της Σχολής.

Σκουρλέτης: Στα σπίτια όλων υπάρχουν αντιασφυξιογόνες μάσκες και κοντάρια - NEWS247

τελικώς το άσυλο συντελεί στην επιβολή των ιδεών. Και για όποιον διαφωνεί θα φροντίσει το παιδαγωγικό στυλιάρι.

.....αμα ο άνθρωπος είναι προοδευτικός τελικά.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που νόμιζα ότι το άσυλο συντελεί στην ελεύθερη διάδοση των ιδεών..... οποία αφέλεια.

Σκουρλέτης: Στα σπίτια όλων υπάρχουν αντιασφυξιογόνες μάσκες και κοντάρια - NEWS247

τελικώς το άσυλο συντελεί στην επιβολή των ιδεών. Και για όποιον διαφωνεί θα φροντίσει το παιδαγωγικό στυλιάρι.

.....αμα ο άνθρωπος είναι προοδευτικός τελικά.....

To θέμα με το άσυλο πάει αλλού, πρακτικά, δεν υπήρχε καμιά καταπάτηση, αφού δεν υπάρχει άσυλο (δεν συμφωνώ με αυτή την ανακοίνωση του Σκουρλέτη).

Θέμα υπάρχει με τον αυταρχισμό της Αστυνομίας, γιατί αυτό που είπαν είναι "μπήκαν μέσα και μάζεψαν τις μαϊμούδες", αυτό που έγινε ήταν "μπήκαν μέσα, μάζεψαν τις μαϊμούδες και μπήκανε στους χώρους καποιων παρατάξεων και τα σήκωσαν όλα"

Μάσκες φυσικά και θα βρεθούν, όλοι τις χρησιμοποιούμε στις πορείες, ξυλάρια φυσικά και θα βρεθούν, άλλοι τα έχουν για να παίζουν ξύλο (μπάχαλοι), άλλοι για να διατηρούν τα μπλοκ στις πορείες χωρίς σκηνικά , και άλλοι για να κρεμάνε τα πανό, στυλιάρια για "επιβολή ιδεών" δεν ξέρω, και ωραία η ειρωνία αλλά στο σπίτι έχω 2-3 μάσκες και 4 στυλιάρια από το πράκτικερ έχουν ενωθεί και έχω φτιάξει μια ωραιότατη απλώστρα για τα ρούχα στο μπαλκόνι. Σίγουρα υπάρχουν και στυλιάρια σε άλλα σπίτια (είτε σκουπόξυλα ή στις γλάστρες για να στέκοντε τα φυτά), αυτά δεν είναι καθημερινά είδη?

Επισυνάπτω ένα από τα ενημερωτικά mail που πήρα από τις λίστες της Αριστερής Ενότητας.

[...]Φέρανε καμιά 300άρα μπάτσους στην ΑΣΟΕΕ σήμερα και κάναν τη σχολή φύλλο και φτερό κυριολεκτικά. Οι μπάτσοι μας κάνανε κανονική επίδειξη δύναμης (μου κάνανε εξακρίβωση στοιχείων 2 φορές και τη μία πήγαν να κάνουν προσαγωγή σε μένα και άλλον ένα σύντροφο και μας γλύτωσαν οι Φωτίου και η Βαλαβάνη. Ο Γάτσιος (πρύτανης) ισχυρίζεται ότι έψαξαν μέχρι και στα γραφεία των καθηγητών για να βρούνε "αποθήκες παρεμπορίου". Οι μπάχαλοι για κάποιο λόγο το ξέρανε ότι η αστυνομία κάνει έλεγχο και μπήκαν απ' την πίσω πόρτα του στεκιού τους που βγάζει έξω απ' τη σχολή και το αδειάσανε απ' το επίμαχο υλικό. Οτι άφησαν κατασχέθηκε (κράνη, υπολογιστές, μικροφωνική-ο περιβόητος "παράνομος ραδιοφωνικός σταθμός", μπουκάλια κλπ) Στο γραφείο της ΚΝΕ βρήκανε παλούκια των μπάχαλων. Το παράθυρο του στεκιού τους ήταν σπασμένο και οι κνίτες λένε ότι οι μπάχαλοι το σπάσανε και τα ρίξανε μέσα. Το στέκι των ΕΑΑΚ ήταν άθικτο. Τη δικιά μας κλειδαριά δεν μπόρεσαν να την ανοίξουν και τη σπάσανε. δεν πείραξαν τίποτα. [...]. Οι πασόκοι λένε ότι τους άνοιξαν το γραφείο αλλά κανείς δεν τους πιστεύει. Αυτά
Link to comment
Share on other sites

Μονο γω αηδιαζω απο την κατασταση μεσα στην ασοεε και γενικα στα ελληνικα ιδρυματα;

Δηλαδη φαντασου τι εικονα δημιουργειται αν μεταφρασει κανεις το παραπανω σε εναν απλο φοιτητη ενος αγγλικου πανεπιστημιου...

Link to comment
Share on other sites

Μονο γω αηδιαζω απο την κατασταση μεσα στην ασοεε και γενικα στα ελληνικα ιδρυματα;

Δηλαδη φαντασου τι εικονα δημιουργειται αν μεταφρασει κανεις το παραπανω σε εναν απλο φοιτητη ενος αγγλικου πανεπιστημιου...

Όχι, το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε στο τι φταίει για αυτήν την κατάσταση, και τι λύσεις υπάρχουν.

Άσε που το θέμα προκύπτει κάθε φορά όταν θέλουν να κουκουλώσουν κάτι, ή να στρέψουν αλλού τα μάτια, ή χρησιμοποιούνε διάφορες προφάσεις για να κάνουν κάτι στα πανεπιστήμια και τελικά κάνουν κάτι διαφορετικό.

Στην τελική για εμένα, το πανεπιστήμιο ήταν και είναι πάντα μια μικρογραφία της κοινωνίας, εφόσον η κοινωνία σαπίζει μέρα με την μέρα και η φτωχοποίηση αρχίζει και δείχνει τα δόντια της, το ίδιο θα γίνεται και στα πανεπιστήμια.

Κάποιοι βέβαια άφησαν να δημιουργηθεί αυτή η κατάσταση και δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ εναντίον της, αλλά τα βλέματα, οι κατηγορίες και η κριτική μόνο εκεί δεν πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα υπάρχει με τον αυταρχισμό της Αστυνομίας, γιατί αυτό που είπαν είναι "μπήκαν μέσα και μάζεψαν τις μαϊμούδες", αυτό που έγινε ήταν "μπήκαν μέσα, μάζεψαν τις μαϊμούδες και μπήκανε στους χώρους καποιων παρατάξεων και τα σήκωσαν όλα"

Πες μας σε παρακαλώ ποιά είναι ακριβώς η δουλειά των κομματικών παρατάξεων μέσα στο παενεπιστήμιο, ποιός τους χορηγεί το χώρο, με τι δικαίωμα / αντίτιμο, και το κυρίότερο σε ποιά πανεπιστήμια στον πλανήτη επιτρέπεται αν όχι η ύπαρξη κομματικής παράταξης, ο ρόλος να είναι καθοριστικος για τη λειτουργία του πανεπιστημίου, καθώς και την υγεία του κόσμου. Επίσης πες μας σε παρακαλώ που υπάρχει έστω ένα ψηγμα νομιμότητας στην πώληση μαιμούδων, και απο πότε η υπόθαλψη εγκληματία είναι και μαγκιά.

Μάσκες φυσικά και θα βρεθούν, όλοι τις χρησιμοποιούμε στις πορείες, ξυλάρια φυσικά και θα βρεθούν, άλλοι τα έχουν για να παίζουν ξύλο (μπάχαλοι), άλλοι για να διατηρούν τα μπλοκ στις πορείες χωρίς σκηνικά , και άλλοι για να κρεμάνε τα πανό, στυλιάρια για "επιβολή ιδεών" δεν ξέρω, και ωραία η ειρωνία αλλά στο σπίτι έχω 2-3 μάσκες και 4 στυλιάρια από το πράκτικερ έχουν ενωθεί και έχω φτιάξει μια ωραιότατη απλώστρα για τα ρούχα στο μπαλκόνι. Σίγουρα υπάρχουν και στυλιάρια σε άλλα σπίτια (είτε σκουπόξυλα ή στις γλάστρες για να στέκοντε τα φυτά), αυτά δεν είναι καθημερινά είδη?

Υπάρχει ξέρεις μια διαφορά απο τα σκοπόξυλα και τα καλάμια στήριξης των φυτών με αυτά και αυτά. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ρόπαλα με υποψία υφάσματος για ξεκάρφωμα. Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι δουλειά έχουν μέσα στο πανεπιστήμιο και δη σε χώρους που έχουν παραχωρηθεί (με ποιο σκεπτικό είπαμε ?) σε κομματικές παρατάξεις. Αν λοιπόν κρίνω απο τα γραφόμενά σου οι κομματικές παρατάξεις είτε: α) στελεχώνονται απο μπάχαλους, είτε β) έχουν ένα μικρό ''στοκ'' απο ''εργαλεία'' για να το παίζουν κάποιοι ''ποιμενάρχες''. Κοινώς τσομπάνοι. Αν ισχύει το πρώτο τότε ο εν λόγω πανεπιστημιακός χώρος θα πρέπει να μετονομαστεί σε ''η μεγάλη των τραμπούκων σχολή'' και κάποιος εισαγγελέας θα πρέπει να ασχοληθεί σοβαρά μαζί τους. Αν πάλι ισχύει το δεύτερο, πάλι δεν εκπλήσσομαι. Το αντίθετο. Μου έχει καταστεί κατανοητό καιρό τώρα, πως ιδιαίτερα αυτοι που σκίζονται για την κοινωνία και την πρόοδο της, αυτό που πραγματικά αποζητούν είναι το ακριβώς αντίθετο: η συσκότισή και ο διχασμός της, ενέργειες που θα προσφέρουν νέες στρατιές ακόλουθων, οπαδών, και αυτοί φυσικά θα έχουν τον πιο ενδιαφέροντα ρόλο: του καθοδηγητή. Δηλαδή του τσομπάνου.

Ειλικρινά, δεν βλέπω την ώρα να κυβερνήσουν τέτοιες δημοκρατικές δυνάμεις. Αφου θα σας στηρίξω κιόλας. Αλήθεια !

Link to comment
Share on other sites

Πες μας σε παρακαλώ ποιά είναι ακριβώς η δουλειά των κομματικών παρατάξεων μέσα στο παενεπιστήμιο

Ελευθερη διακίνηση ιδεών δεν έχουμε? Διακινούν τις ιδέες τους.

ποιός τους χορηγεί το χώρο, με τι δικαίωμα / αντίτιμο,

Το πανεπιστήμιο, κανένα αντίτιμο.

και το κυρίότερο σε ποιά πανεπιστήμια στον πλανήτη επιτρέπεται αν όχι η ύπαρξη κομματικής παράταξης, ο ρόλος να είναι καθοριστικος για τη λειτουργία του πανεπιστημίου, καθώς και την υγεία του κόσμου.

Δεν ξέρω, τα παράπονα σου σε αυτούς που το επέτρεψαν in the first place (μερικές δεκαετίες πριν).

Τώρα, δεν μπορείς να το καταργήσεις όμως (δώσε θάρρος στον χωριάτη...), και σίγουρα δεν μπορείς να το καταργήσεις μονομερώς, δηλαδή, να καταργήσεις τον ρόλο των παρατάξεων αλλά να κρατήσεις τον ρόλο των καθηγητών στην πολιτική διαμόρφωση του πανεπιστημίου.

Στο πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ που είμαι, ξέρω ότι υπάρχουν κάποιοι χώροι για διάφορες ομάδες, αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι ομάδες είναι αυτές. Πολιτικές? Πολιτιστικές? Αθλητικές? Καλλιτεχνικές?

Επίσης πες μας σε παρακαλώ που υπάρχει έστω ένα ψηγμα νομιμότητας στην πώληση μαιμούδων, και απο πότε η υπόθαλψη εγκληματία είναι και μαγκιά.

Καμία νομιμότητα! Να πιάσουν τους πωλητές να τους καταδικάσουν, να κατασχέσουν το υλικό και να το δώσουν σε φτωχούς ανθρώπους.

Καμία μαγκιά δεν βλέπω, να τους πιάσουν και αυτούς. (ποιοι είναι?)

Υπάρχει ξέρεις μια διαφορά απο τα σκοπόξυλα και τα καλάμια στήριξης των φυτών με αυτά και αυτά. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ρόπαλα με υποψία υφάσματος για ξεκάρφωμα.

Υποθέτω από όλα βρήκανε, και από αυτά που λες εσύ και από αυτά που λέω εγώ, στο σπίτι μου δεν έχω κήπο, αν είχα, πολύ πιθανό να είχα και τέτοια ξύλα.

Επίσης εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι δουλειά έχουν μέσα στο πανεπιστήμιο και δη σε χώρους που έχουν παραχωρηθεί (με ποιο σκεπτικό είπαμε ?) σε κομματικές παρατάξεις.

Αν λοιπόν κρίνω απο τα γραφόμενά σου οι κομματικές παρατάξεις είτε: α) στελεχώνονται απο μπάχαλους, είτε β) έχουν ένα μικρό ''στοκ'' απο ''εργαλεία'' για να το παίζουν κάποιοι ''ποιμενάρχες''. Κοινώς τσομπάνοι. Αν ισχύει το πρώτο τότε ο εν λόγω πανεπιστημιακός χώρος θα πρέπει να μετονομαστεί σε ''η μεγάλη των τραμπούκων σχολή'' και κάποιος εισαγγελέας θα πρέπει να ασχοληθεί σοβαρά μαζί τους. Αν πάλι ισχύει το δεύτερο, πάλι δεν εκπλήσσομαι. Το αντίθετο.

1) Τα ΜΜΕ πολύ εντέχνως δεν είπαν τι ακριβώς βρέθηκε που, και ο καθένας λέει ότι του κατέβει.

Είπαν ότι βρέθηκαν άδεια μπουκάλια, (δεν λένε που), και ο Άδωνης λέει "ο ΣΥΡΙΖΑ είχε μολότωφ" , καταλαβαίνεις την διαφορά?

2) Ρόλος μου τώρα που γράφω δεν είναι να υπερασπιστώ τους μπάχαλους, αλλά την φοιτητική παράταξη του ΣΥΡΙΖΑ, και αυτή την στιγμή δεν ξέρουμε αν βρέθηκαν 50 κοντάρια, 15 μάσκες, και 50 μπουκάλια μέσα στον χώρο της ΑΡ.ΕΝ. , ή 3 κοντάρια, και 5 μασκούλες του μισού ευρώ στην Αρ.Εν. και τα υπόλοιπα στο στέκι των ΕΑΑΚ της ΚΝΕ, ή των μπάχαλων (το τι χώρο έχουν οι μπάχαλοι στο πανεπιστήμιο, την στιγμή που δεν αυτοορίζοντε ως παράταξη μου διαφευγει, υποθέτω είχαν κάποια κατάληψη σε άδειο χώρο).

Πάντως από το mail καταλαβαίνω ότι δεν βρέθηκε κάτι περίεργο σε εμάς.

3) Θεωρώ λοιπόν, από αυτά που ξέρω, ότι δεν βρέθηκε κανένα μπουκάλι στον χώρο της Αρ.Εν. , πιθανόν να βρέθηκαν φθηνές μάσκες, πολύ δύσκολα να βρέθηκε πιο ακριβή, και από στυλιάρια, πέρα από τα τεράστια για τα πανό, δύσκολα να βρέθηκε κάτι άλλο.

4) Και για να απαντήσω, στυλιάρια στυλ τσάπας κτλ χρησιμοποιούντε σε φοιτητικές πορείες για περιφρούρηση των γκρουπ και μόνο και αυτό σπάνια από δυνάμεις του ΣΥΡΙΖΑ , ποτέ για ξύλο με "αντίπαλη" ομάδα μέσα ή έξω από το πανεπιστήμιο. Βάζω το χέρι μου στην φωτιά για αυτό το πράγμα και προκαλώ οποιονδήποτε να με διαψευσει.

5) Τι κάνουν με τα στυλιάρια ΕΑΑΚ/ΚΝΕ/Μπάχαλοι/κτλ δεν με αφορά.

Δεν με ενδιαφέρει λοιπόν αν άλλη παράταξη στελεχώνεται από τσοπαναρέους ή μπάχαλους, ξέρω ότι δεν ισχύει για την δικιά μου παράταξη.

Μου έχει καταστεί κατανοητό καιρό τώρα, πως ιδιαίτερα αυτοι που σκίζονται για την κοινωνία και την πρόοδο της, αυτό που πραγματικά αποζητούν είναι το ακριβώς αντίθετο: η συσκότισή και ο διχασμός της, ενέργειες που θα προσφέρουν νέες στρατιές ακόλουθων, οπαδών, και αυτοί φυσικά θα έχουν τον πιο ενδιαφέροντα ρόλο: του καθοδηγητή. Δηλαδή του τσομπάνου.

Ειλικρινά, δεν βλέπω την ώρα να κυβερνήσουν τέτοιες δημοκρατικές δυνάμεις. Αφου θα σας στηρίξω κιόλας. Αλήθεια !

Δεν πρόκειται να σου αλλάξω την γνώμη σε αυτό, αλλά πολύ θα ήθελα την αιτιολόγηση του. Πως φτάνεις σε αυτό το συμπέρασμα?

Και ένα σχόλιο, σε κανέναν δεν προκαλεί εντύπωση το ότι η σκούπα έγινε σε μέρες που το πανεπιστήμιο είναι άδειο?

Επίσης, σε κανέναν δεν προκαλεί εντύπωση το ότι ενώ μιλάμε για "ελευθερη διακίνηση ιδεών" οι αστυνομικοί πήγαν μέσα στα γραφεία των παρατάξεων με την πρόφαση της διακίνησης ναρκωτικών, και δεν βρέθηκε φυσικά τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι αφελής, αλλά είναι απόλυτα ειλικρινής, και χωρίς ψήγμα ειρωνείας, η ερώτησή μου, για την οποία παίρνω αφορμή από αυτό:

Ελευθερη διακίνηση ιδεών δεν έχουμε? Διακινούν τις ιδέες τους.

Οι φασίστες γιατί (θεωρείτε ότι) δεν έχουν δικαίωμα να διακινούν τις ιδέες τους; Ελεύθερη διακίνηση ιδεών δεν έχουμε;

Δεν είμαι υπέρ τους (τζίζους κράιστ), αλλά η λογική σας βρίσκει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι αφελής, αλλά είναι απόλυτα ειλικρινής, και χωρίς ψήγμα ειρωνείας, η ερώτησή μου, για την οποία παίρνω αφορμή από αυτό:

Οι φασίστες γιατί (θεωρείτε ότι) δεν έχουν δικαίωμα να διακινούν τις ιδέες τους; Ελεύθερη διακίνηση ιδεών δεν έχουμε;

Δεν είμαι υπέρ τους (τζίζους κράιστ), αλλά η λογική σας βρίσκει κάπου.

**Μέσα στα όρια της Δημοκρατίας πάντα. Ο φασισμός δεν είναι δημοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο κομμουνισμός

Γιατί ΚΑΘΕ φορά το πάμε εκεί?

Και μετά πάμε σε "παραδείγματα" κομμουνιστικών καθεστώτων (ο θεός να τα κάνει κομμουνιστικά), κάποιος θα αναφέρει την Κίνα, τον Στάλιν, τον Λένιν και την Βόρεια Κορέα και πάλι δεν θα βγάλουμε άκρη.

Anyway, διαφωνώ σε αυτό γιατί θεωρώ ότι ο Κομμουνισμός έχει ως βάση την ισότητα και την δημοκρατία, αλλά δεν θα ξανα-αναφερθώ στο θέμα για 15η φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερη διακίνηση ιδεών δεν έχουμε? Διακινούν τις ιδέες τους.

έχουμε ?? εκπροσωπούνται όλα τα κόμματα και όλο το πολιτικό φάσμα ?? είσαι σίγουρος πως οι όποιες ''απουσίες'' δεν πηγάζουν εξ αιτίας της πολλής δημοκρατίας που καπηλεύονται κάποιες άλλες παρατάξεις ?

Δεν ξέρω, τα παράπονα σου σε αυτούς που το επέτρεψαν in the first place (μερικές δεκαετίες πριν).

Τώρα, δεν μπορείς να το καταργήσεις όμως (δώσε θάρρος στον χωριάτη...), και σίγουρα δεν μπορείς να το καταργήσεις μονομερώς, δηλαδή, να καταργήσεις τον ρόλο των παρατάξεων αλλά να κρατήσεις τον ρόλο των καθηγητών στην πολιτική διαμόρφωση του πανεπιστημίου.

Στο πανεπιστήμιο του Άμστερνταμ που είμαι, ξέρω ότι υπάρχουν κάποιοι χώροι για διάφορες ομάδες, αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι ομάδες είναι αυτές. Πολιτικές? Πολιτιστικές? Αθλητικές? Καλλιτεχνικές?

Αυτό εμένα στο χωριό μου αν δεν το λένε ''όποιος δε θέλει να ζυμώσει χίλια χρόνια κοσκινάει'' το λένε σίγουρα καιροσκοπισμό Αφου και εσεις θεωρείτε οτι ο χωριάτης κακώς πήρε τόσο θάρρος, ας δούμε και μια φορά έστω και μια (για τα μάτια του κόσμου βρε αδερφέ) ενέργεια / ανακοίνωση πως αυτό το χάλι πρέπει να λάβει τέλος.

Οσο για το Αμστερνταμ σου έχω ένα σίγουρο τρόπο να μάθεις τι ρόλο βαράνε: πήγαινε και συστήσου σαν στέλεχος αριστερής παράταξης και πρότεινέ τους να κάνετε μια κατάληψη σε κάποιο δημόσιο κτίριο με αιτήματα κουκουρούκου.

Καμία νομιμότητα! Να πιάσουν τους πωλητές να τους καταδικάσουν, να κατασχέσουν το υλικό και να το δώσουν σε φτωχούς ανθρώπους.

Καμία μαγκιά δεν βλέπω, να τους πιάσουν και αυτούς. (ποιοι είναι?)

Δεν έψαξες καλά... Ο σύντροφος Σκουρλέτης τους συμπεριέλαβε ως άλλα προστατευόμενα είδη στην προστασία του ασύλου. Αρα ?

1) Τα ΜΜΕ πολύ εντέχνως δεν είπαν τι ακριβώς βρέθηκε που, και ο καθένας λέει ότι του κατέβει.

Είπαν ότι βρέθηκαν άδεια μπουκάλια, (δεν λένε που), και ο Άδωνης λέει "ο ΣΥΡΙΖΑ είχε μολότωφ" , καταλαβαίνεις την διαφορά?

2) Ρόλος μου τώρα που γράφω δεν είναι να υπερασπιστώ τους μπάχαλους, αλλά την φοιτητική παράταξη του ΣΥΡΙΖΑ, και αυτή την στιγμή δεν ξέρουμε αν βρέθηκαν 50 κοντάρια, 15 μάσκες, και 50 μπουκάλια μέσα στον χώρο της ΑΡ.ΕΝ. , ή 3 κοντάρια, και 5 μασκούλες του μισού ευρώ στην Αρ.Εν. και τα υπόλοιπα στο στέκι των ΕΑΑΚ της ΚΝΕ, ή των μπάχαλων (το τι χώρο έχουν οι μπάχαλοι στο πανεπιστήμιο, την στιγμή που δεν αυτοορίζοντε ως παράταξη μου διαφευγει, υποθέτω είχαν κάποια κατάληψη σε άδειο χώρο).

Πάντως από το mail καταλαβαίνω ότι δεν βρέθηκε κάτι περίεργο σε εμάς.

3) Θεωρώ λοιπόν, από αυτά που ξέρω, ότι δεν βρέθηκε κανένα μπουκάλι στον χώρο της Αρ.Εν. , πιθανόν να βρέθηκαν φθηνές μάσκες, πολύ δύσκολα να βρέθηκε πιο ακριβή, και από στυλιάρια, πέρα από τα τεράστια για τα πανό, δύσκολα να βρέθηκε κάτι άλλο.

4) Και για να απαντήσω, στυλιάρια στυλ τσάπας κτλ χρησιμοποιούντε σε φοιτητικές πορείες για περιφρούρηση των γκρουπ και μόνο και αυτό σπάνια από δυνάμεις του ΣΥΡΙΖΑ , ποτέ για ξύλο με "αντίπαλη" ομάδα μέσα ή έξω από το πανεπιστήμιο. Βάζω το χέρι μου στην φωτιά για αυτό το πράγμα και προκαλώ οποιονδήποτε να με διαψευσει.

5) Τι κάνουν με τα στυλιάρια ΕΑΑΚ/ΚΝΕ/Μπάχαλοι/κτλ δεν με αφορά.

Δεν με ενδιαφέρει λοιπόν αν άλλη παράταξη στελεχώνεται από τσοπαναρέους ή μπάχαλους, ξέρω ότι δεν ισχύει για την δικιά μου παράταξη.

Πάμε αλλη μια: Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να φαίνεται μόνο τίμια, πρέπει να είναι κιόλας. Όσο λοιπόν δεν διαχωρίζετε τη θέση σας απο τους λοιπούς, εύλογα όλοι καταλήγουν ότι συμμερίζεστε τις απόψεις τους, και πράτετε τα ίδια. Είτε διαφοροποιηθείττε ρητά και ξεκάθαρα, είτε μεγιά την ταμπέλα. Όλα δικά μας δεν παίζει.

Δεν πρόκειται να σου αλλάξω την γνώμη σε αυτό, αλλά πολύ θα ήθελα την αιτιολόγηση του. Πως φτάνεις σε αυτό το συμπέρασμα?

Το έχω ξαναγράψει: η κοινωνία εδώ είναι αρκετά μικρή ώστε να ξέρουμε τι ρόλο βαράει ο καθένας. Δυο πολύ δικοί μου άνθρωποι βρέθηκαν απο τους συνεργάτες τους στις δουλειές τους να υποστηρίζονται απο κάποιο κόμμα που έτρεξε για συμπαράσταση όταν δεν πληρώνωνταν, και τελικώς τους ζητήθηκε να στρατολογηθούν μαζί με τους άλλους για τους επόμενους αγώνες. Φυσικά και ήταν επόμενο, δανεικά άλλωστε είναι αυτά αλλά σε κάποιους χτύπησε παράξενο που έκτοτε κάθε 3 και λίγο πέφτανε μυνήματα για το που θα συγκεντρωθούν να κανουν μπούγιο.

Και ένα σχόλιο, σε κανέναν δεν προκαλεί εντύπωση το ότι η σκούπα έγινε σε μέρες που το πανεπιστήμιο είναι άδειο?

Επίσης, σε κανέναν δεν προκαλεί εντύπωση το ότι ενώ μιλάμε για "ελευθερη διακίνηση ιδεών" οι αστυνομικοί πήγαν μέσα στα γραφεία των παρατάξεων με την πρόφαση της διακίνησης ναρκωτικών, και δεν βρέθηκε φυσικά τίποτα?

είσαι σίγουρος για το ''φυσικά''? είσαι σίγουρος ότι δεν έπαιξε πληροφόρηση εκ των έσω ώστε να δωθεί ο απαραίτητος χρόνος ??

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ΚΑΘΕ φορά το πάμε εκεί?

Και μετά πάμε σε "παραδείγματα" κομμουνιστικών καθεστώτων (ο θεός να τα κάνει κομμουνιστικά), κάποιος θα αναφέρει την Κίνα, τον Στάλιν, τον Λένιν και την Βόρεια Κορέα και πάλι δεν θα βγάλουμε άκρη.

Anyway, διαφωνώ σε αυτό γιατί θεωρώ ότι ο Κομμουνισμός έχει ως βάση την ισότητα και την δημοκρατία, αλλά δεν θα ξανα-αναφερθώ στο θέμα για 15η φορά.

Πρώτα από όλα τα κράτη που ανέφερες είχαν σοσιαλιστικά καθεστώτα μιας και ως γνωστόν ο σοσιαλισμός είναι ο προθάλαμος του κομμουνισμού.

Νομίζω ότι υπάρχει διακριτή διαφορά μεταξύ της κλασσικής δημοκρατίας αυτής που όλοι ευαγγελίζονται, του φασισμού, του εθνικοσοσιαλισμού, και του σοσιαλισμού, όπου αυτος εφαρμόστηκε.

Δεν συζητάμε ποιός είναι καλύτερος, απλά λέμε το αυτονόητο ότι το "Α" δεν είναι "Β"

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.