Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Θα σου απαντήσω με τα λογια σου, θα το έκανες εσυ σε κατασταση πανικού? ;)

Οπως επίσης αφου οι σομπες ειναι τοσο επικυνδυνες γιατι δε τις καταργουμε και αυτες?

Εγω ξερω σιγουρα οτι θα σκεπαζομουν με οτι ποιο ζεστο ειχα και ας μην μπορουσα να κοιμηθω τοσο καλα παρα να κοιμόμουν μια και καλή απο έλλειψη οξυγόνου.

Συζητηση κανουμε, εκφωνω τις σκεψεις μου επι του θεματος.Ολα cool απο εμενα :)

Οκ :)

Αυτό που λέω, είναι ότι κάποιος άλλος μπορεί να σκεφτόταν "μικρή φωτιά, την σβήνω με έναν κουβά νερό", ώσπου να φέρει τον κουβά καταλαβαίνει ότι δεν την σβήνει και πανικοβάλεται. Ήταν πολλά ατομά, πιθανόν σε διαφορετικά δωμάτια, ίσως να νόμιζαν ότι ήδη βγήκανε, και αφότου βγήκανε, δεν ξαναμπήκανε μέσα όπως ο 15χρονος.

Ο πανικός είναι κακός σύμβουλος γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι γονείς/παπούδες τους έφταιγαν που δεν είχαν λεφτά για να ζεσταθούν με άλλον τρόπο.

edit: Θέλω να πω, ότι δεν μου κάθεται καλά ρε γμτ (και το λέω τελοίως φιλικά) να λέμε ότι στεναχωριόμαστε για τα παιδιά θύματα των τρελών στις 2 άκρες του κόσμου και δεν αναφερθήκαμε στα 3 αδικοχαμένα παιδάκια εδώ, με πολύ γνωστούς ηθικούς αυτουργούς.

Τουλάχιστον έμετικος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, είναι πολύ ευκολότερο να αφοπλίσεις ή να εξουδετερώσεις τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη από ό,τι τον Τζον Ράμπο.

:OT: επι του συγκεκριμένου θα διαφωνήσω. Όσο και να φαίνεται απίστευτο, το να αφοπλίσεις ένα άτομο οπλισμένο με μαχαίρι που σκοπεύει να σε βλάψει, προυποθέτει πολύωρη εκπαίδευση στη διαχείριση του τρόμου που νιώθει φυσιολογικά κάθε άτομο, καθώς και επαρκείς γνώσεις κάτι τέτοιου. :OT:

Link to comment
Share on other sites

:OT: επι του συγκεκριμένου θα διαφωνήσω. Όσο και να φαίνεται απίστευτο, το να αφοπλίσεις ένα άτομο οπλισμένο με μαχαίρι που σκοπεύει να σε βλάψει, προυποθέτει πολύωρη εκπαίδευση στη διαχείριση του τρόμου που νιώθει φυσιολογικά κάθε άτομο, καθώς και επαρκείς γνώσεις κάτι τέτοιου. :OT:

Αυτό που παραθέτεις προϋποθέτει εμμονή να τον αφοπλίσεις με γυμνά χέρια, και δεν προτίθεσαι να του πετάξεις πέτρες μπουκάλια καρέκλες ή να του καθίσεις μια στην γκλάβα με κάνα λατάκι οικοδομής. : P

Μόνο ψυχραιμία χρειάζεσαι : )

Link to comment
Share on other sites

Καλά. Αλλά ειδικά για το λατάκι φρόντισε να είσαι εύστοχος διαφορετικά μέχρι να το ξανασηκώσεις, ο άλλος θα έχει άπειρο χρόνο να σε έχει κάνει λουρίδες :p

Οσον αφορά την ψυχραιμία αν και ακούγεται αυτονότηο, κατά κανόνα απουσιάζει σε κατάσταση φόβου.

Link to comment
Share on other sites

Να είχαμε στεναχωρηθεί τόσο και για αυτή την είδηση ε;
Ναι οι γονείς/παπούδες τους έφταιγαν που δεν είχαν λεφτά για να ζεσταθούν με άλλον τρόπο.

edit: Θέλω να πω, ότι δεν μου κάθεται καλά ρε γμτ (και το λέω τελοίως φιλικά) να λέμε ότι στεναχωριόμαστε για τα παιδιά θύματα των τρελών στις 2 άκρες του κόσμου και δεν αναφερθήκαμε στα 3 αδικοχαμένα παιδάκια εδώ, με πολύ γνωστούς ηθικούς αυτουργούς.

:o

Αφού το στεναχώμετρο σου βάρεσε κόκκινα με αυτή την είδηση πως και δεν την πόσταρες τότε στις 8/12;

Σόρρυ κιόλας άλλα μοιάζεις να "ζήλεψες" που στεναχωρηθήκαμε περισσότερο με την δολοφονία 20 παιδιών και 8 ενηλίκων στην Αμερική των "τρελών" παρά με το θάνατο 3 παιδιών λόγω της οικονομικής κρίσης της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.

Λες και πριν στεναχωρηθούμε θα πρέπει να βάζουμε στη ζυγαριά την εθνικότητα, το χρώμα, το αν γέρνουν αριστερά ή δεξιά, τι ψήφισαν στις προηγούμενες εκλογές οι γονείς τους κτλ.

Η είδηση είναι σοκαριστική μέχρι εκεί που δεν πάει κι ακόμα παραπέρα και απλά διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με τη λογική σου.

Link to comment
Share on other sites

:o

Αφού το στεναχώμετρο σου βάρεσε κόκκινα με αυτή την είδηση πως και δεν την πόσταρες τότε στις 8/12;

Σόρρυ κιόλας άλλα μοιάζεις να "ζήλεψες" που στεναχωρηθήκαμε περισσότερο με την δολοφονία 20 παιδιών και 8 ενηλίκων στην Αμερική των "τρελών" παρά με το θάνατο 3 παιδιών λόγω της οικονομικής κρίσης της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.

Λες και πριν στεναχωρηθούμε θα πρέπει να βάζουμε στη ζυγαριά την εθνικότητα, το χρώμα, το αν γέρνουν αριστερά ή δεξιά, τι ψήφισαν στις προηγούμενες εκλογές οι γονείς τους κτλ.

Η είδηση είναι σοκαριστική μέχρι εκεί που δεν πάει κι ακόμα παραπέρα και απλά διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με τη λογική σου.

Δεν βάρεσε κόκκινα, ούτε καν κίτρινα, έχω αποκτήσει αντισώματα όταν δεν πρόκεται για κάποιον γνωστό μου.

Δεν το πόσταρα γιατί νόμιζα ότι ήταν γνωστό στην Ελλάδα, ότι θα το είχαν πει οι ειδήσεις, αφιερώματα αφιερωμάτων θα είχαν γίνει για αυτό, αλλά μάλλον τελικά δεν ήταν αρκετά σημαντικό.

Τα περί ζυγαριάς δεν τα καταλαβαίνω και ουδέποτε εννοούσα κάτι τέτοιο, το point μου ήταν ότι εκεί υπάρχουν τρελοί και εδώ μακάκες, και στις 2 περιπτώσεις θρηνούμε θύματα.

[MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] μόνο μην βγάλεις :bad: την πίτσα που σε ταϊζει ο φίλος σου στο φόρουμ..

Link to comment
Share on other sites

:o

Αφού το στεναχώμετρο σου βάρεσε κόκκινα με αυτή την είδηση πως και δεν την πόσταρες τότε στις 8/12;

Σόρρυ κιόλας άλλα μοιάζεις να "ζήλεψες" που στεναχωρηθήκαμε περισσότερο με την δολοφονία 20 παιδιών και 8 ενηλίκων στην Αμερική των "τρελών" παρά με το θάνατο 3 παιδιών λόγω της οικονομικής κρίσης της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.

Λες και πριν στεναχωρηθούμε θα πρέπει να βάζουμε στη ζυγαριά την εθνικότητα, το χρώμα, το αν γέρνουν αριστερά ή δεξιά, τι ψήφισαν στις προηγούμενες εκλογές οι γονείς τους κτλ.

Η είδηση είναι σοκαριστική μέχρι εκεί που δεν πάει κι ακόμα παραπέρα και απλά διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με τη λογική σου.

Κατά πολύ μεγάλο ποσοστό, ναι στο ποστ.

Βέβαια, για του λόγου το αληθές, κάποιοι δεν θα στεναχωρηθούν τόσο για ένα περιστατικό που βρίσκεται στην άλλη άκρη του κόσμου (από μία χώρα που έχει ήδη ιστορικό), δεν έχουν καμμία απολύτως σύνδεση με το συμβάν και έχουν κάποια επίγνωση με τα θέματα βίας παγκοσμίως. Δεν νομίζω να έχουν κάποια υποχρέωση άλλωστε, αλλά σίγουρα μπορούν να ευαισθητοποιηθούν.

Προσωπικά σιχτιριάζω την είδηση, όχι το γεγονός, στα ελληνικά ΜΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΚ στην Αγία Νάπα: Πα – Τέρας βίαζε τα 3 ανήλικα κοριτσάκια του!

Δέσιμο στην πλατεία του "χωριού" και όπως πεθάνει. Ή από την ασιτία, καιρικές συνθήκες ή από τον κόσμο.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Σοκ στην Αγία Νάπα: Πα

Δέσιμο στην πλατεία του "χωριού" και όπως πεθάνει. Ή από την ασιτία, καιρικές συνθήκες ή από τον κόσμο.

εχω πολυ καλυτερες ιδεες.

Αλλα πιστεψε με.

Δεν θες να τηις ακουσεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Βασικά να σου πω βλακεία μου. Έχετε αποδείξει προ πολλού ότι δεν έχετε κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσετε νεκρούς στην προπαγάνδα σας. Είτε πραγματικούς είτε φανταστικούς . Οπότε τι παραξενεύομαι;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Βασικά να σου πω βλακεία μου. Έχετε αποδείξει προ πολλού ότι δεν έχετε κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσετε νεκρούς στην προπαγάνδα σας. Είτε πραγματικούς είτε φανταστικούς . Οπότε τι παραξενεύομαι;

Ξέρεις πως μπορείς να το αποτρέψεις αυτό? Με το να μην σκοτώνετε κόσμο! Είτε επίτηδες είτε κατά λάθος. Αλλά έχετε αποδείξει προ πολλού ότι δεν σας νοιάζουν οι νεκροί, αρκεί να πληρωθείτε καλά..

Υ.Γ. Το να λες για τον ΣΥΡΙΖΑ ότι χρησιμοποιεί νεκρούς στην προπαγάνδα όταν τόσες φορές "μου την έχεις πει" για την Μαρφίν είναι όντως λίγο εμετικό.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες μόνο ώρες μετά την επίθεση του 20χρονου στο δημοτικό σχολείο του Κονέκτικατ, ο Σάμι Τσάβες, από το Μπάρτλεσβιλ της Οκλαχόμα, κατηγορείται ότι προσπάθησε να στρατολογήσει συμμαθητές του οι οποίοι θα οδηγούσαν τα άλλα παιδιά στην αίθουσα συνελεύσεων του σχολείου. Εκεί σκόπευε να κλείσει τις πόρτες τοποθετώντας αλυσίδες και να αρχίσει να τους πυροβολεί. Ο Τσάβες είπε στους συμμαθητές του ότι θα τοποθετούσε βόμβες στις πόρτες της αίθουσας και θα τις πυροδοτούσε όταν θα έφτανε η αστυνομία. Απείλησε μάλιστα ότι εάν οι μαθητές που θα τον «βοηθούσαν» δεν έκαναν ό,τι τους έλεγε, δεν θα δίσταζε να τους σκοτώσει και να σκοτωθεί...

We need to talk about Kevin :...:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πως μπορείς να το αποτρέψεις αυτό? Με το να μην σκοτώνετε κόσμο! Είτε επίτηδες είτε κατά λάθος. Αλλά έχετε αποδείξει προ πολλού ότι δεν σας νοιάζουν οι νεκροί, αρκεί να πληρωθείτε καλά..

Υ.Γ. Το να λες για τον ΣΥΡΙΖΑ ότι χρησιμοποιεί νεκρούς στην προπαγάνδα όταν τόσες φορές "μου την έχεις πει" για την Μαρφίν είναι όντως λίγο εμετικό.

Μόλις έκανα δυο search με marfin και μαρφιν στο offtopic αλλά δε βρήκα κάποιο δικό μου ποστ. Απο την άλλη θα μπορούσα κάλλιστα να χρησιμοποιήσω αυτό ως απάντηση στα κροκοδείλεια δάκρυα που έριξες στο πρώτο σου ποστ. Δεν το έκανα (αν αυτό σου λέει κάτι).

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα που έπρεπε σαν κοινωνικό αγαθό να είναι φθηνο, λόγω του μονοπωλίου της ΔΕΗ είναι πανάκριβο. Και μετά σου λένε οι ιδιώτες θα ανεβάσουν το ρεύμα αν γίνει ιδιωτική η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες. Το ρεύμα επειδή η ΔΕΗ ήταν δημόσια και είχε το μονοπώλιο ήταν φθηνό. Τώρα αυξάνει για να γίνει η αγορά βιώσιμη και για ιδιώτες έτσι ώστε να μπουν και αυτοί στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον άοκνο στυλοβάτη της Δημοκρατίας πρέπει κάποιος να τον ενημερώσει ότι το Σύνταγμα ήδη προβλέπει ότι αν απουσιάζει αδικαιολόγητα σε περισσότερες από πέντε συνεδριάσεις το μήνα, υποχρεωτικά κρατείται υποχρεωτικά το 1/30 της μηνιαίας αποζημίωσης για κάθε απουσία.

Ας μας εξηγήσει λοιπόν τώρα για τα άδεια έδρανα στην ολομέλεια και πιάνουμε μετά και τις επιτροπές - που θα έπρεπε να είναι όλες άμισθες, υποχρεωτικές και οι απουσίες να προσμετρώνται στο μηνιαίο σύνολο.

Άδεια έδρανα σημαίνει πως θέλουν να είναι βουλευτές μόνον για τη μαμαλικα

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα που έπρεπε σαν κοινωνικό αγαθό να είναι φθηνο, λόγω του μονοπωλίου της ΔΕΗ είναι πανάκριβο. Και μετά σου λένε οι ιδιώτες θα ανεβάσουν το ρεύμα αν γίνει ιδιωτική η ΔΕΗ.

Δεν θα μπορούσες να εισαι μακρύτερα απο την αλήθεια!!!!

Αυτό θέλουν να σε κάνουν να πιστεψεις, ακριβως για τους λογους που λέειο Αstro .

Δεν κατάλαβες. Το ρεύμα επειδή η ΔΕΗ ήταν δημόσια και είχε το μονοπώλιο ήταν φθηνό. Τώρα αυξάνει για να γίνει η αγορά βιώσιμη και για ιδιώτες έτσι ώστε να μπουν και αυτοί στο παιχνίδι.

'Οσο η ΔΕΗ ήταν μονοπώλειο και τα εσοδά της διετιθεντο στην ανάπτυξη της , περισευαν αρκετά για να γίνεται και κοινωνικη πολιτική μέσω των χαμηλών τιμων

ειχαμε το φτηνοτερο ρευμα της Ευρώπης, χωρις πυρηνικά!!!!!

ΑΠο την στιγμη όμως που ειδαν κάποιοι οτι αυτο το φιλέτο αποδίδει 500 με 700 εκετομυρια κερδη το χρόνο , ειπαν ,

Σιγα μην τα αφήσουμε να γινονται κοινωνικη πολιτική και λοιπές επενδυσεις!!

Έτσι μπηκε η ΔΕΗ στο χρηματηστηριο!!

Και ετσι φτιάχτηκε αυτο που λενε Οριακη Τιμη Συστήματος (ΟΤΣ)

Αυτο με λιγα λόγια εχει καταλήξει στο εξής:

Στην αρχή του χρονου η ΡΑΕ(Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας) λεει π.χ. Γι ατην επόμενη χρονια χρειάζομαι 1000 GW

Λεει η ΔΕΗ: Να στα παράγω εγώ , να βάλω τους λιγνιτες , τα νερά κλπ κλπ και να εχεις χαμηλή τιμη!

Και η ΡΑΕ απαντά :

ΟΧΙ!!!!!

Εσύ ΔΕΗ πρώτα θα αγοράσεις ¨οτι παράγουν οι ντόπιοι παραγωγοί προς 0,5 Ε την μονάδα , Υστερα θα αγοράσεις ότι εισάγουν οι ντόπιοι εισαγωγεις ρευματος , προς 0,5 Ε την μονάδα, και οτι δεν καλυφθει απο την προσφορά αυτη , θα το παράγεις εσύ

Και μετά ολη αυτη την ποσοτητα (αγορασμένη και παραγμενη) θα τη πουλησεις προς 0.15 Ε στους καταναλωτές!!!!!!!!!

Με αυτον τον τροπο η συσωρευμένη περιουσια τηε ΔΕΗ την οποιας ενα τεράστιο μερος ανηκει στους εργαζόμενους της περνα με ταχεις ρυθμους στα χερια των εκ του ασφαλους και χωρις κανενα ρισκο δρωντων ιδιωτών!!!

Ετσι εφτασε η ΔΕΗ απο κερδη 500 εκατ το 2010 να εχει τωρα ζημιες 300 εκατ !!!

Και αφου άρχισε να τελειώνει το λαδάκι της ΔΕΗ απο κάπου αλλου πρε΄πει να τροφοδοτηθει το προστατευτικο πάπλωμα των ιδιωτών , οπότε να σου και οι αυξήσεις!!!!

Αλλα να κάνει κανεις απο αυτους τους μεγαλοσχημους να πληρωσει τα εκατοντάδες εκατομυρια που χρωστάνε στην ΔΕΗ , δεν το κάνει , και το κράτος δεν τον εξεναγκάζει , άλλωστε και το ιδιο χρωστάει αρκετε΄ς εκατοντάδες απο αυτά!!!

Οπότε η ευκολη λυση ειναι εδώ:

ΑΥξησεις στον κοσμάκη !!!!

Κια ς ειναι δεκαδες χιλιαδες τα νοικοκυριά που ειναι στο σκοτάδι γιατι δεν μπορουν να πληρώσουν!!

Οπως καταλαβαινετε αδω ειναι στημενο ενα αισχρο παιχνίδι σε βαρος της ΔΕΗ και όσων αυτη σημαίνει γαι τον κοσμο.

Αυτα εινα μονο ενα πολύ μικρο κομματι του προβλήματος, και να ειστα σιγουροι οτι θα δουμε και χειροτερα , γιατι δεν υπάρχει καμια χωρα που "απαλευθερωθηκε" η ενέργεια και αυτο να μην οδήγησε σε μεγάλες αυξήσεις της τιμης του ρευματος!!

Όλα τα υπόλοιπα ειναι εκ του πονηρού και το βλέπουμε

Συμπαθάτε με για το συναισθημα , αλλα μου εχει αργάσει το τομάρι αυτη η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.