Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

: (

Μεγάλο κρίμα για τα αγγελούδια που έφυγαν, μεγάλο κρίμα για αυτά που έμειναν. Ποιος θα γιατρέψει αυτές τις ψυχές ;

: (

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό η NRA έλεγε "Guns don't kill people; people with guns kill people". Ο 24χρονος δολοφόνος έκανε την επίθεση του λέει με 4 αυτόματα; "People with easy and unchecked access to guns, kill people" λέω γω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό η NRA έλεγε "Guns don't kill people; people with guns kill people". Ο 24χρονος δολοφόνος έκανε την επίθεση του λέει με 4 αυτόματα; "People with easy and unchecked access to guns, kill people" λέω γω.

Ενω ο Κινεζος κατεβηκε με bazookas και miniguns, ενα μαχαιρι ειχε...

Το θεμα ειναι πως οι κυβερνησεις δεν δινουν λεφτα σε ιδρύματα για ανθρωπους με νοητικά και πνευματικα προβληματα και χωρις κατάλληλη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη φτανουν να κανουν τετοιες πραξεις.

Ισως ειχε προληφθεί κιόλας.Η υγεια ειναι ο 1ος τομέας που πέφτει το μαχαιρι (pun intented)

Ασε που η τηλεόραση τους δινει τη μεγίστη δημοσιότητα και "παιρνουν θαρρος" παρόμοιοι του.

Link to comment
Share on other sites

Ενω ο Κινεζος κατεβηκε με bazookas και miniguns, ενα μαχαιρι ειχε...

Το θεμα ειναι πως οι κυβερνησεις δεν δινουν λεφτα σε ιδρύματα για ανθρωπους με νοητικά και πνευματικα προβληματα και χωρις κατάλληλη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη φτανουν να κανουν τετοιες πραξεις.

Ισως ειχε προληφθεί κιόλας.Η υγεια ειναι ο 1ος τομέας που πέφτει το μαχαιρι (pun intented)

Ασε που η τηλεόραση τους δινει τη μεγίστη δημοσιότητα και "παιρνουν θαρρος" παρόμοιοι του.

Και τα 2 περιστατικά είναι τραγικά. Η βασική διαφορά είναι ότι στην Αμερική 20 παιδιά είναι νεκρά και στην Κίνα 20 παιδιά τραυματισμένα. Γι αυτό είναι σημαντικός ο αυστηρότερος έλεγχος των αυτόματων όπλων. Είναι πολύ περισσότερο θανατηφόρα από ένα μαχαίρι.

Επίσης, είναι πολύ ευκολότερο να αφοπλίσεις ή να εξουδετερώσεις τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη από ό,τι τον Τζον Ράμπο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να φτασεις στο σημειο να αφοπλισεις καποιον απο τη στιγμη που αν υπηρχε καποια θεραπεία για αυτους, δεν θα εφταναν -ισως- σε αυτο το σημείο να βλαψουν καποιον συνάνθρωπο τους χωρις αιτία?

Ακομα και να μην ειχε οπλο-μαχαιρι, καποιος σωματώδης με γνωσεις πολεμικών τεχνών θα μπορούσε να κανει το ιδιο πράγμα.

Νομιζω χανεις το νοημα.Τα 20 αυτα τραυματισμενα παιδια ειναι πολυ πιθανο να αποκτησουν σοβαρα ψυχολογικα προβληματα στο μελλον.

Μη φτασουμε στο σημειο να μηδενιζουμε τα παντα... μιλαμε για ανθρωπινες ψυχες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ίσως η δική μου λογική είναι στρεβλή, οπότε δε θα επιμείνω πολύ.

Αλλά αν το σύστημα αποτύχει - και δεν έχει καταφέρει να προσφέρει στον πάσχοντα τη "θεραπεία" που περιγράφεις, προτιμώ να χάσει αύτος τη ζωή του (όσο κι αν είναι σκληρό ή άδικο) παρά 20 αθώα παιδιά.

Επιπλέον, εγώ μηδενιστικό θεωρώ να εξισώνουμε το αμετάκλητο του θανάτου με τον τραυματισμό από μαχαίρι και το ενδεχόμενο ψυχολογικών προβλημάτων.

Προφανώς θα προτιμούσα να μην είχε συμβεί καμία από τις δύο τραγωδίες. Όμως η κλίμακα των δύο είναι εντελώς διαφορετική και είναι τεράστιο λάθος να το παραβλέπουμε, ειδικά όταν η χειρότερη των δύο θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί ευκολότερα.

Σε διαβεβαιώ ότι αν ρωτήσεις οποιονδήποτε από τους γονείς των αδικοχαμένων παιδιών στην Αμερική θα έδινε τη θέση του στον αντίστοιχο δυστυχή Κινέζεο χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όπως κι εγώ προτιμώ να είμαι υγιής και πλούσιος παρά φτωχός και άρρωστος. Εσύ όχι;

Link to comment
Share on other sites

Να είχαμε στεναχωρηθεί τόσο και για αυτή την είδηση ε;

Τι θελεις να πεις με αυτο?

Σαφως κριμα τα παιδια,απο την ηλιθιοτητα-ανευθυνοτητα των γονιων-παππουδων τους ...

Λιγο common sense δε βλαπτει, τρεχεις εξω να φωναξεις βοηθεια και αφήνεις τα μελη της οικογενείας σου πισω?

Δηλαδι ρε π@στη μου μια κραυγη να βαλεις να ξυπνησουν και να τα τραβηξεις απο το χερι την ωρα που τρεχεις να σωσεις το κ@λο σου δε μπορεις να βαλεις?

Θελω να πω δηλαδή το ενα ειναι κοινωνικό προβλημα το αλλο μ@λ@κια στο κεφαλι.

Σε διαβεβαιώ ότι αν ρωτήσεις οποιονδήποτε από τους γονείς των αδικοχαμένων παιδιών στην Αμερική θα έδινε τη θέση του στον αντίστοιχο δυστυχή Κινέζεο χωρίς δεύτερη σκέψη.

Τα παιδια αυτα μπορεί -ειναι παρα πολυ πιθανο -για την υπόλοιπη ζωή τους να υποφέρουν από τα συμπτώματα του

http://en.wikipedia.org/wiki/Posttraumatic_stress_disorder

Εγω αμα ημουν γονεας δε θα ηθελα ουτε το ενα ουτε το αλλο ;)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Τι θελεις να πεις με αυτο?

Σαφως κριμα τα παιδια,απο την ηλιθιοτητα-ανευθυνοτητα των γονιων-παππουδων τους ...

Λιγο common sense δε βλαπτει, τρεχεις εξω να φωναξεις βοηθεια και αφήνεις τα μελη της οικογενείας σου πισω?

Δηλαδι ρε π@στη μου μια κραυγη να βαλεις να ξυπνησουν και να τα τραβηξεις απο το χερι την ωρα που τρεχεις να σωσεις το κ@λο σου δε μπορεις να βαλεις?

Να χαλαρώσουμε λίγο όλοι, γιατί είναι και αργά; Και εγώ έφριξα με την ερώτηση και προς στιγμήν αναρωτήθηκα αν μόνο ο Τσίπρας στεναχωρήθηκε με αυτήν την είδηση, αλλά νομίζω ξέφυγες κι εσύ λίγο. Δεν είναι δυνατόν να κατηγορείς τους δύσμοιρους που έψαχναν τρόπο να γλυτώσουν το κρύο επειδή δεν κατάφεραν να γλυτώσουν τα παιδιά τους...

Αν έκαναν όλοι ότι έκανε ο μεγάλος γιος, απλά θα θρηνούσαμε περισσότερους τώρα.

Και για να μην αφήσω το ερώτημα αναπάντητο, εγώ στεναχωρήθηκα ακριβώς 22/3 περισσότερο σήμερα. Για εντελώς άλλους λόγους, αλλά δυστυχώς η στεναχώρια μπορεί να μετρηθεί σε χαμένες ζωές.

Link to comment
Share on other sites

Τι θελεις να πεις με αυτο?

Σαφως κριμα τα παιδια,απο την ηλιθιοτητα-ανευθυνοτητα των γονιων-παππουδων τους ...

Ναι οι γονείς/παπούδες τους έφταιγαν που δεν είχαν λεφτά για να ζεσταθούν με άλλον τρόπο.

edit: Θέλω να πω, ότι δεν μου κάθεται καλά ρε γμτ (και το λέω τελοίως φιλικά) να λέμε ότι στεναχωριόμαστε για τα παιδιά θύματα των τρελών στις 2 άκρες του κόσμου και δεν αναφερθήκαμε στα 3 αδικοχαμένα παιδάκια εδώ, με πολύ γνωστούς ηθικούς αυτουργούς.

Λιγο common sense δε βλαπτει, τρεχεις εξω να φωναξεις βοηθεια και αφήνεις τα μελη της οικογενείας σου πισω?

Αυτό είναι πολύ debatable, όχι το common sense που συμφωνώ, αλλά στο πόσο εφικτό ήταν αυτό όταν μιλάμε για φλεγόμενο σπίτι, γονείς, παππούδες και 6 παιδιά!

Επίσης "Τότε ο 15χρονος γιος μπήκε και πάλι στο σπίτι για να βοηθήσει τα μικρά του αδελφάκια αλλά έχασε τις αισθήσεις του από τους καπνούς", λέει πολλά για την κατάσταση..

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] Ξέρεις, συνήθως χρειάζεται εκπαίδευση ώστε ένας άνθρωπος να χαλιναγωγίσει την συμπεριφορά του σε καταστάσεις πανικού.

Και όσον αφορά το gun control, automatics και semi δεν χρειάζονται στο κυνήγι και μοναδικό σκοπό έχουν το φόνο. kick-ban-kthxbye τα ρημάδια

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] Ξέρεις, συνήθως χρειάζεται εκπαίδευση ώστε ένας άνθρωπος να χαλιναγωγίσει την συμπεριφορά του σε καταστάσεις πανικού.

Αυτό ακριβώς, φωτιά μέσα στο σπίτι, ακόμα και για πολύ μικρή φωτιά, και ακίνδυνη, δεν ξέρεις πως να αντιδράσεις.

Να τρέξεις έξω? να τρέξεις να φωνάξεις τα παιδιά? Να καλέσεις την πυροσβεστική? να προσπαθήσεις να την σβήσεις μόνος σου? να προσπαθήσεις να σώσεις κάτι?

Και όσον αφορά το gun control, automatics και semi δεν χρειάζονται στο κυνήγι και μοναδικό σκοπό έχουν το φόνο. kick-ban-kthxbye τα ρημάδια

Η Αμερική είναι Αμερική, οι νόμοι διαφορετικοί, και δεν νομίζω οι rednecks να έχουν πρόβλημα να κυνηγάνε με sniper rifle. Εκεί τα όπλα είναι ότι είναι εδώ η μερσεντές όσων αφορά το στάτους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, φωτιά μέσα στο σπίτι, ακόμα και για πολύ μικρή φωτιά, και ακίνδυνη, δεν ξέρεις πως να αντιδράσεις.

Να τρέξεις έξω? να τρέξεις να φωνάξεις τα παιδιά? Να καλέσεις την πυροσβεστική? να προσπαθήσεις να την σβήσεις μόνος σου? να προσπαθήσεις να σώσεις κάτι?

Εγω το πρωτο πραγμα που θα εκανα παντως θα ηταν να ειδοποιησω ολους που βρισκονται μεσα να παμε προς καποια εξοδο, αν η φωτια ειναι μικρη αφου εχεις καλεσει πυροσβεστικη και εχεις τουλαχιστον πυροσβεστηρα κοντα σου δοκιμαζεις να σβησεις τη φωτια. ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και ναι δεν ξερω αν οντως το εκανα αυτο,αλλα πολλες φορες εχω υποβαλει τον εαυτο μου σε τετοια σεναρια.

Την υπερτατη αυτοθυσια εκανε ο 15χρονος, κατι που επρεπε να κανουν οι μεγαλύτεροι του πριν καν βγουν απο το σπιτι,Μπραβο του το παλικαρι,ειναι ο ήρωας της υποθεσης, τουλαχιστον εκει που ειναι να ειναι καλα.

Η Αμερική είναι Αμερική, οι νόμοι διαφορετικοί, και δεν νομίζω οι rednecks να έχουν πρόβλημα να κυνηγάνε με sniper rifle. Εκεί τα όπλα είναι ότι είναι εδώ η μερσεντές όσων αφορά το στάτους.

Η οπλοκατοχή ειναι μεσα στο 2ο, νομίζω, αρθρο του Συντάγματος τους. Για το status εκτος αν αναφερεσαι σε ganksters, νομιζω υπερβάλεις λιγακι :p. Οπλο ειναι και ενα πιστολι 9 χιλιοστών που σε μη προστατευμένο σωμα μπορει να προκαλεσει εξισου σοβαρα τραύματα, στα αυτόματα κολλήσαμε ?;) Συμφωνω οτι καλο θα ηταν να απαγορευθουν αλλα αυτο δε θα γινει ετσι απλα.Το μονο που βλεπω ειναι ολες οι πολιτειες να συμφωνησουν σε καποιους κοινους νομους περι ευκολιας αποκτησης οπλου.

[MENTION=22279]acct[/MENTION]

Επίσης, είναι πολύ ευκολότερο να αφοπλίσεις ή να εξουδετερώσεις τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη από ό,τι τον Τζον Ράμπο.

Θα σου απαντήσω με τα λογια σου, θα το έκανες εσυ σε κατασταση πανικού? ;)

Οπως επίσης αφου οι σομπες ειναι τοσο επικυνδυνες γιατι δε τις καταργουμε και αυτες?

Εγω ξερω σιγουρα οτι θα σκεπαζομουν με οτι ποιο ζεστο ειχα και ας μην μπορουσα να κοιμηθω τοσο καλα παρα να κοιμόμουν μια και καλή απο έλλειψη οξυγόνου.

Συζητηση κανουμε, εκφωνω τις σκεψεις μου επι του θεματος.Ολα cool απο εμενα :)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.