Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Σκέψου πόσο ανίκανο, πόσο άχρηστο και πόσο λίγο είναι όοοοοοοοοολο το πολιτικό σύστημα ώστε να μην μπορεί να τους αντιμετωπίσει σε πολιτικό επίπεδο.

......από την άλλη πάλι, μπορεί όλοι να έχουν τις φωλιές τους λερωμένες, και να κάνουν τα κορόιδα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν είναι λογικό να μιξοκλαίς επειδή δεν σε αφήνουν να κάνεις εκδήλωση και καλά, και να λες για ελευθερία του λόγου, σύνταγμα και δημοκρατία και στην εκδήλωση (που προφανώς έγινε) να ανοίγεις την σημαία με το πουλί της Χούντας και τον στρατιώτη.. και πάει στο διάολο μια σημαία με ένα πουλί δεν λέει τίποτα, τι γίνεται όμως αν η σημαία γράφει 21 Απριλίου?

Μπορείτε να συνεχίσετε να πιστεϋετε ότι η δημοκρατία δεν απειλείται από την Χ.Α. και ότι είναι δημοκρατικό κόμμα, ότι σημασία έχει το ότι δεν υπήρχαν νεκροί εντός του πολυτεχνείου άσχετα από το ότι 15+ άνθρωποι πεθάνανε εκεί δίπλα, ότι ο γαιδαρος πετάει, κτλ. Εγώ θα ξαναθυμίσω το απόσπασμα του Γκέμπελς.

Η σημαία θα μπορούσε να γράφει και "SS-Panzergrenadier-Division Totenkopf" και μια πραγματική δημοκρατία δε θα είχε τίποτα να φοβηθεί. Στην κατ' επίφαση "Ελληνική Δημοκρατία" όμως συμβαίνουν ενδεικτικά τα εξής:

* κυβερνούν αυτοδύναμα μειοψηφίες <40% επιβάλλοντας τη βούλησή τους στην πλειοψηφία

* οι δικαστικοί λειτουργοί ασελγούν ελεύθερα πάνω στο Σύνταγμα απεργώντας αμοιβόμενοι

* 100 μασκοφόροι "διαδηλωτές" επιτρέπεται να κρατούν ομήρους 2 εκατομμύρια πολίτες

* "συνδικαλιστές" αρνούνται με την απειλή βίας το δικαίωμα των συναδέλφων τους στην εργασία

* αφαιρούνται ή καταστρέφονται κάλπες ανεξαιρέτως σχεδόν σε κάθε τύπου εκλογικές διεργασίες ή εναλλακτικά παρεμποδίζονται οι εκλέκτορες ή νοθεύονται τα αποτελέσματα

* ... άλλα όμοια ων ουκ έστι αριθμός

Σε όλες τις περιπτώσεις, όσοι πραγματικά βυσσοδομούν εις βάρος της πραγματικής δημοκρατίας και της ατομικής ελευθερίας μένουν ατιμώρητοι. Οπότε, το πρόβλημα δεν είναι ότι η ΧΑ δεν είναι δημοκρατικό κόμμα (που δεν είναι). Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι δεν είναι και κανένα από τα υπόλοιπα.

Η διαφορά είναι ότι την αντιδημοκρατικότητά τους την κάνουν σημαία και ισχυρίζονται ότι θα ανατρέψουν το σύστημα με τα ίδια του τα όπλα. Είναι δυνατόν σε αυτό ο αντίλογος της αριστεράς να είναι "απαγορέψτε τους";! Ακόμη δεν καταλαβαίνεις ότι σε αυτό το παιχνίδι δεν μπορείς να τους νικήσεις; Η λύση ειναι ο εκδημοκρατισμός της κοινωνίας όχι ο εκφασισμός της με πρόσχημα την προστασία από τους φασίστες. Καληνύχτα...

Link to comment
Share on other sites

ταμπέλες είναι εύκολο να βάζουμε όλοι μας.μην χρησιμοποιούμε τους μετανάστες όμως για να δικαιολογήσουμε την τεμπελιά που μας δέρνει ως έθνος γιατί αυτοί οι άνθρωποι κάλυψαν ένα κενό στην κοινωνία που εμείς δημιουργήσαμε.τώρα θέλουμε να τους ξεφορτωθούμε.

τι άλλαξε;αποφασίσαμε να δουλέψουμε ή το κενό δεν υπάρχει πλέον;

Πράγματι οι ταμπέλες είναι εύκολη υπόθεση όπως και ο ρατσισμός στη χειρότερη μορφή του όπως είναι ο ενδοφυλετικός!

Στη μαλλιαρή: "Όταν κατουράς το δέντρο σου ξεραίνεις τις ρίζες σου."

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι ταμπέλες είναι εύκολη υπόθεση όπως και ο ρατσισμός στη χειρότερη μορφή του όπως είναι ο ενδοφυλετικός!

Στη μαλλιαρή: "Όταν κατουράς το δέντρο σου ξεραίνεις τις ρίζες σου."

δλδ εσύ πιστεύεις τα blog που λένε για τον σκληρά εργαζόμενο Ελληνα ;σε καμιά δημόσια υπηρεσία έχεις πάει τελευταία,ξέρεις εκεί που σε πάνε μπαλάκι από το ένα γραφείο στο άλλο,από όροφο σε όροφο και από κτίριο σε κτίριο ή να πούμε για τους τιμημένους μας αγρότες που δουλεύουν 2 μήνες το χρόνο,μετά αράζουν στο καφενείο και άμα βαριούνται υπερβολικά κλείνουν και κανένα δρόμο και όλα αυτά έχοντας εισπράξει τις επιδοτήσεις

αν δεν υπήρχε ο ιδιωτικός τομέας να σηκώσει τα βάρη και να πληρώσει,όλοι οι παραπάνω δεν έπρεπε να υπάρχουν

σίγουρα δεν είναι όλοι έτσι,αλλά μπορείς να με πείσεις για το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε καλά, ο πολιτικός λόγος έγινε υποδεέστερος από αντίστοιχους στον καφενέ.

Κοραή, μην τους ακούς σε παρακαλώ και τρίξουν τα χώματα, όχι τα κόκκαλά σου. :nono::...:

Link to comment
Share on other sites

δλδ εσύ πιστεύεις τα blog που λένε για τον σκληρά εργαζόμενο Ελληνα ;σε καμιά δημόσια υπηρεσία έχεις πάει τελευταία,ξέρεις εκεί που σε πάνε μπαλάκι από το ένα γραφείο στο άλλο,από όροφο σε όροφο και από κτίριο σε κτίριο ή να πούμε για τους τιμημένους μας αγρότες που δουλεύουν 2 μήνες το χρόνο,μετά αράζουν στο καφενείο και άμα βαριούνται υπερβολικά κλείνουν και κανένα δρόμο και όλα αυτά έχοντας εισπράξει τις επιδοτήσεις

αν δεν υπήρχε ο ιδιωτικός τομέας να σηκώσει τα βάρη και να πληρώσει,όλοι οι παραπάνω δεν έπρεπε να υπάρχουν

σίγουρα δεν είναι όλοι έτσι,αλλά μπορείς να με πείσεις για το αντίθετο;

Ο θειος μου άνοιγε το μαγαζί του 7 το πρωί και το έκλεινε 10 το βράδυ. Οι αργίες για αυτόν ήσαν μισή μέρα τα Χριστούγεννα και μισή το Πάσχα. Θεωρούσε τον πατέρα μου τεμπέλη επειδή άνοιγε το μαγαζί του στις 7:30 το έκλινε στις 8 το βράδυ και τις Κυριακές δεν δούλευε. Εμένα δε, με θεωρούσαν και οι δυο τεμπέλη έως ανεπρόκοπο επειδή πήγαινα στη δουλειά 8+ και ήθελα να φεύγω στις 6.

Όπως αντιλαμβάνεσαι ο ορισμός τεμπέλης είναι κάργα υποκειμενικός.

Στη περίπτωση που εκτοξεύεται εναντίον λαών είναι εκ του πονηρού, εξυπηρετώντας συμφέροντα. Τα συμφέροντα των τοκογλύφων για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα με εργολαβία που ανέλαβαν τα ντόπια παπαγαλάκια και σε έπεισαν.

Πουθενά στο ζωικό βασίλειο δεν προσάπτετε ο όρος ούτε καν στον βραδύποδα. Όλα τα ζώα επιβιώνουν με τον λιγότερο δυνατό κόπο και αυτό θεωρείται φυσιολογικό.

Εκείνο που ξεχωρίζει τους ανθρώπους στο θέμα της εργασίας είναι οι διαφορετικές φιλοδοξίες που οδηγούν κάποιους να δουλεύουν περισσότερο.

Εάν θεωρείς τις απεργίες και τις επιχορηγήσεις των αγροτών άδικες, πάνω σε αυτό να επιχειρηματολογήσεις. Το πόσο εργάζονται για να ζήσουν, δεν είναι δικό σου θέμα.

Το ίδιο ισχύει για τους δημόσιους. Καταγγέλλεις αυτούς που δεν σε εξυπηρετούν και δεν του τσουβαλιάζεις όλους αυθαίρετα.

Με χαλάει αφάνταστα όταν βρίσκει ευήκοα ώτα η προσφιλής μέθοδος του κατεστημένου να αποσυμπιέζει την οργή των πολιτών που αδικούνται, στρέφοντας την μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης

Link to comment
Share on other sites

δλδ για το ότι είμαστε αστοιχείωτοι,αγράμματοι και αγενείς μας φταίνε οι ξένοι;

φακελάκια;μαύρα ιδιωτικά μαθήματα από δάσκαλους/καθηγητές;ότι η απόδειξη

είναι άγνωστη λέξη για πολλούς;δημόσια έργα;

κατεβατό θα μπορούσα να γράψω.οι ξένοι μας φταίνε ή το ξερό μας το κεφάλι

που ποτέ δεν έμαθε να σκέφτεται και περιμένει την επιδότηση;

το πως φερόμαστε στους μετανάστες,δείχνει και το επίπεδό μας και τι ειρωνεία,ενώ πάμε ζητιανεύοντας να τσιμπήσουμε κανένα Ευρωπαϊκό κονδύλι

για να μην πάμε για φούντο,στους εδώ ζητιάνους είμαστε ακόμα σκληρότεροι :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι ταμπέλες είναι εύκολη υπόθεση όπως και ο ρατσισμός στη χειρότερη μορφή του όπως είναι ο ενδοφυλετικός!

Στη μαλλιαρή: "Όταν κατουράς το δέντρο σου ξεραίνεις τις ρίζες σου."

Ρατσισμός είναι όταν θεωρείς ότι κάποια φυλή ή κάποιο έθνος αξίζει περισσότερο (ή λιγότερο) από τα άλλα. Όταν αρχίζεις να μετράς την αξία της ανθρώπινης ζωής με βάση τα σύνορα μιας χώρας. Ακόμα και όταν λες ότι υπάρχει καλύτερος και χειρότερος ρατσισμός, με βάση το ποια ράτσα "ρίχνεις".

Το να ασκείς κριτική στα χαρακτηριστικά ενός λαού όμως, δεν είναι απαραίτητα ρατσισμός. Το να πεις ότι οι Φινλανδοί τρελαίνονται για παστό τάρανδο (που δεν τον τρώνε όλοι), οι Γιαπωνέζοι είναι εργασιομανείς που δεν παίρνουν άδεια και καταλήγουν να βγαίνουν σε υποχρεωτική σύνταξη στα 45 τους (που δεν το κάνουν όλοι αυτό) και οι Έλληνες έχουν πρόβλημα υπερπλυθησμού και γραψταρxιδισμού στο Δημόσιο (που δεν είναι όλοι έτσι), ασχέτως μα το αν αρέσει ή όχι το θέμα, δεν είναι ρατσισμός.

Το να πει (ή να υποννοήσει) κάποιος ότι οι Έλληνες είναι χειρότεροι από π.χ. τους Βέλγους γιατί το Δημόσιο των μεν μπλα-μπλα-μπλα, ναι, αυτό είναι ρατσισμός. Όμως, δεν θα έπρεπε να μας σταματάει κανείς από το να αποφύγουμε την σύγκριση που έχει σκοπό να μας νιώσει χειρότερους και απλά να κάνουμε την αυτοκριτική μας με ειλικρίνεια και με σκοπό την βελτίωση.

Γιατί στην τελική τα τελευταία Χ χρόνια μας έχει κάνει απείρως μεγαλύτερη ζημιά η εαυτολαγνεία και ο ναρκισσισμός, παρά η σκληρή αυτοκριτική, που τελευταία μάλιστα έχει κυρηχθεί και ανθελληνική.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην τελική τα τελευταία Χ χρόνια μας έχει κάνει απείρως μεγαλύτερη ζημιά η εαυτολαγνεία και ο ναρκισσισμός, παρά η σκληρή αυτοκριτική, που τελευταία μάλιστα έχει κυρηχθεί και ανθελληνική.

Που την είδες βρε συ Πέτρο την εαυτολαγνεία τα τελευταία 40 έτη;

Στους Ολυμπιονίκες και στα πόδια του Χαριστέα; Η στα βυζιά της Παπαρίζου στην eurovision; Το να περηφανεύομαι για αυτά ότι είμαι Έλληνας, δεν είμαι απλά ευησηχασμός, είναι ύβρις!

Γιατί εγώ δεν έχω προσέξει τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ που να ανεβάζει αυτόν τον λαό και να προέρχεται από το ΚΡΑΤΟΣ που θεωρητικά αντιπροσωπεύει αυτόν τον λαό. Τουναντίον. Διαγράφει γλώσσα, διαγράφει ήθη, υποβαθμίζει καθε τι που πιθανόν να παραπέμπει σε άνοδο της περηφάνιας (όχι της ξυπασιάς, έχει διαφόρα) του Έλληνα. Κάντε τον να μην σκέφτεται, να γράφει όπως όπως, (sms=d br na rtho g cafe tora r mlka. th vgo me to moro kai borei na rikso kai kana ptso an m katsei). Δεν υπάρχει μεγαλύτερος εχθρός από το κράτος εδώ και δεκαετίες. Δεν είναι η ράτσα, δεν είναι "αυτοί είμαστε, δεν αλλάζουμε ποτέ". Αλλά δυστυχώς, η συμπεριφορά αυτή του επίσημου κράτους, δημιουργεί ιδίως στους νέους, που δεν είχαν την πολυτέλεια να μάθουν κάποια πράγματα σωστά, να στρέφονται εχθρικά κατά παντός Ελληνικού. Περνάμε δηλαδή στο άλλο άκρο.

Και προσωπικά θεωρώ ΒΛΑΚΑ τον "περήφανο" Έλληνα που απλά, κοκορεύεται ότι είναι κάποιος, χωρίς να ξέρει τι θα πει Έλληνας.

Κατά τα άλλα, μου κάνει εντύπωση πως έπειτα από 3 τόμους σχολίων περι μεταναστών στο φόρουμ, δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε ότι δεν μας φταίνε οι νόμιμοι που εργάζονται, που προσφέρουν υπηρεσίες, των οποίων τα παιδιά τους παίζουν με τα δικά μας, αλλά ΜΟΝΟ οι παράνομοι και επικίνδυνοι. Και μαζί μ' αυτούς φταίνε και αυτοί που τους άφησαν να έρθουν. Αλλά, μέχρι εκεί. Τα περι προσφυγιάς και περί "ο πόμελος σε κάνει ζώο" και "αν δεν έχεις να φας θα κλέψεις και θα σκοτώσεις" είναι άκρως επικίνδυνες ιδέες και αντιλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο-υποκειμενικό το θέμα, εσύ πιστεύεις ότι το κράτος στοχεύει και βάλεται κατά της εθνικής μας περιουσίας και υπερηφάνιας κι εγώ πιστεύω ότι δεν έχει λογική το να αισθάνεσαι υπερήφανος για κάτι που δεν είναι επιτυχία ή για κάτι για το οποίο δεν έχεις συμβάλλει στην επιτυχία του.

Το ότι είμαι Έλληνας είναι χαρακτηριστικό που έχει να κάνει με τη γέννησή μου και πιο συγκεκριμένα με το γεγονός ότι γεννήθηκα στο Π.Φάληρο Αττικής, στην Ελλάδα. Το να αισθάνομαι υπερήφανος ότι γεννήθηκα σε Ελληνικό μαιευτήριο, το θεωρώ εξίσου αστείο με το αισθάνομαι υπερήφανος που γεννήθηκα μελαχρινός, ή δεξιόχειρας.

Αισθάνομαι υπερήφανος για πράγματα που έχω καταφέρει, που δεν έχω βλάψει άνθρωπο, που δεν αφήνω χρέη πίσω μου, που μεγαλώνω τα παιδιά μου με σωστούς (θέλω να πιστεύω) τρόπους, που καμιά 40ριά άτομα σβύσαμε μια φωτιά που απειλούσε κάποια σπίτια στο χωριό της γιαγιάς μου, που βοηθάω ανώνυμα κάποιος ανθρώπους που το έχουν ανάγκη, που βάφψ μόνος μου κάθε σπίτι που μπαίνω μέσα και άλλα πολλά.

Αλλά δεν ζητάω μερτικό από τις επιτυχίες άλλων, δεν ποστάρω στο Facebook φωτογραφίες της προτομής του Επίκουρου με μια σοφή ατάκα του από κάτω και με στυλάκι "ψιτ βάρβαροι ξένοι συνάδελφοί μου, κοιτάτε τι έξυπνος που ήταν το πατριωτάκι μου, Έλληνας ήταν κι αυτός σαν κι εμένα", κι ούτε κοκορεύτηκα όταν έγινε hit το "300" επειδή ο ένας από τους δυο παππούδες μου ήταν από την Σπάρτη.

Ξέρω, ξέρω, βλασφήμια, ανθέλληνας, τα έχω συνηθίσει. Είναι ένα από τα τιμήματα του να βάζεις τον άνθρωπο πάνω από τον συμπατριώτη.

Link to comment
Share on other sites

Που την είδες βρε συ Πέτρο την εαυτολαγνεία τα τελευταία 40 έτη;

Δεν περιόριζεται στο τι καταφέραμε τα τελευταια 40 χρόνια, αλλά σε όλα..

"Οι Έλληνες έφτιαξαν την Δημοκρατία, έφτιαξαν πολιτισμό και είχαμε τον Σςκράτη όταν οι άλλοι έτρωγαν μπανάνες και πηδούσαν από κλαδί σε κλαδί"

Λίγες φορές το έχεις ακούσει?

έπειτα από 3 τόμους σχολίων περι μεταναστών στο φόρουμ, δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε ότι δεν μας φταίνε οι νόμιμοι που εργάζονται, που προσφέρουν υπηρεσίες, των οποίων τα παιδιά τους παίζουν με τα δικά μας, αλλά ΜΟΝΟ οι παράνομοι και επικίνδυνοι. Και μαζί μ' αυτούς φταίνε και αυτοί που τους άφησαν να έρθουν.

Εδώ μπαίνουν 2 θέματα.

1) Κάποιοι θεωρούν ότι δεν υπάρχουν νόμιμοι και παράνομοι μετανάστες και ότι όλοι είναι παράνομοι. (Κάποιοι πάνε και ένα βήμα ποιο πέρα και τους αποκαλούν όλους "λάθρο"...

2) Πως κάποιος μετανάστης θεωρείται νόμιμος? όταν έχει πράσινη κάρτα? Γιατί πολύ θεωρούν ότι αν την κάρτα την πήραν λίγο πριν τις εκλογές λόχου χάρη δεν είναι νόμιμοι..

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια λέμε.

Δεν είπα για το τι έχουμε καταφέρει εδώ και 40 χρόνια, που είναι ένα τίποτα. Το κράτος είναι υπεύθυνο για το ψευτοδήθεν που μας ανεβάζει, χωρίς να μας ΠΑΙΔΕΥΕΙ. Αν είχαμε σωστή παιδεία, θα είχαμε και τα μυαλά μας στην γή. Δεν θα εφησυχάζαμε ότι επειδή κάποιοι κάποτε χτίσαν τον Παρθενώνα, μας κάνει εμάς κάποιους τρομερούς και άρα δεν χρειάζεται να κουνήσουμε το μικρό μας δαχτυλάκι. Ολά θα γίνουν όπως τα θέλουμε με μια σκέψη μας μόνο!

Πως κάποιος μετανάστης θεωρείται νόμιμος?

Όταν είτε έχει, είτε δεν έχει πράσινη-κόκκινη-κίτρινη-μπλέ κάρτα, δεν περιορίζει την δική μου ελευθερία.

Link to comment
Share on other sites

Τσιγγανοι παιζουν gta εδω. Αλλα δεν ειδα τιποτα να παιζει ισως επειδη κοιμομουν πολυ

το σουκου.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bk_y8jM6_TE&feature=player_embedded]ilialive.gr - Άγρια συμπλοκή τσιγγάνων στην Π.Υ. Πύργου - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ρατσισμός είναι όταν θεωρείς ότι κάποια φυλή ή κάποιο έθνος αξίζει περισσότερο (ή λιγότερο) από τα άλλα. Όταν αρχίζεις να μετράς την αξία της ανθρώπινης ζωής με βάση τα σύνορα μιας χώρας. Ακόμα και όταν λες ότι υπάρχει καλύτερος και χειρότερος ρατσισμός, με βάση το ποια ράτσα "ρίχνεις".

Το να ασκείς κριτική στα χαρακτηριστικά ενός λαού όμως, δεν είναι απαραίτητα ρατσισμός. Το να πεις ότι οι Φινλανδοί τρελαίνονται για παστό τάρανδο (που δεν τον τρώνε όλοι), οι Γιαπωνέζοι είναι εργασιομανείς που δεν παίρνουν άδεια και καταλήγουν να βγαίνουν σε υποχρεωτική σύνταξη στα 45 τους (που δεν το κάνουν όλοι αυτό) και οι Έλληνες έχουν πρόβλημα υπερπλυθησμού και γραψταρxιδισμού στο Δημόσιο (που δεν είναι όλοι έτσι), ασχέτως μα το αν αρέσει ή όχι το θέμα, δεν είναι ρατσισμός.

Το να πει (ή να υποννοήσει) κάποιος ότι οι Έλληνες είναι χειρότεροι από π.χ. τους Βέλγους γιατί το Δημόσιο των μεν μπλα-μπλα-μπλα, ναι, αυτό είναι ρατσισμός. Όμως, δεν θα έπρεπε να μας σταματάει κανείς από το να αποφύγουμε την σύγκριση που έχει σκοπό να μας νιώσει χειρότερους και απλά να κάνουμε την αυτοκριτική μας με ειλικρίνεια και με σκοπό την βελτίωση.

Γιατί στην τελική τα τελευταία Χ χρόνια μας έχει κάνει απείρως μεγαλύτερη ζημιά η εαυτολαγνεία και ο ναρκισσισμός, παρά η σκληρή αυτοκριτική, που τελευταία μάλιστα έχει κυρηχθεί και ανθελληνική.

Ενώ αν πεις ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες αστοιχείωτοι, αγράμματοι και αγενείς επειδή δεν χρησιμοποίησες την λέξη υποδεέστεροι δεν είναι ρατσιστικό;

Με τις λέξεις παίζουμε Πέτρο και χάνετε η ουσία. Η ουσία είναι ότι οι Έλληνες δεν είναι τεμπέληδες αλλά ούτε εργασιομανείς όπως οι Ιάπωνες. Ο έλληνας είναι εργατικός απλά χρειάζεται κίνητρο. Χωρίς κίνητρο δεν. Όταν δε, τεμπέληδες χαρακτηρίζονται όλοι οι νότιοι ευρωπαίοι βρωμάει η υπόθεση.

Πράγματι οι λαοί έχουν χαρακτηριστικά αλλά του έλληνα δεν είναι "ο υπερπληθυσμός και γραψαρχισισμος στο δημόσιο". Δεν θα μπορούσε άλλωστε γιατί παρά την παραφιλολογία και την σπέκουλα περί αυτού οι αριθμοί διαψεύδουν. Σε ένα προτεκτοράτο όπως το δικό μας που οτιδήποτε δίνεις ως φορολογία δεν σου επιστρέφει ανταποδοτικά αλλά παίρνει δρόμο για άλλες τσέπες, ο καθένας προσπαθεί να προφυλάξει τον κόπο του είτε με μια θέση στο δημόσιο είτε φοροδιαφεύγοντας. Αυτό ονομάζετε αγώνας για επιβίωση.

Το χαρακτηριστικό του έλληνα είναι το ενδοφυλετικό μίσος. Αυτό τον κάνει επιρρεπή στο να υιοθετεί οποιεσδήποτε κατηγόριες εκτοξεύονται από οπουδήποτε.

Πως αντιστέκεσαι σε αυτό; Ρωτάς τον τύπο που τις εκφράζει: Ώστε φίλε μου είσαι τεμπέλης αγράμματος αστοιχείωτος και αγενής;

Αν σου απαντήσει το γνωστό "όχι εγώ οι άλλοι" τράβα πάρα κάτω, χάνεις τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.