Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν παραπληροφορούν. Διαφήμιση κάνουν :rofl:

Όποιος το παρακολούθησει, βλέπει ότι οι κατηγορίες είναι ψευδείς. Και το κακό είναι ότι αν το δει όλο θα γουστάρει κιόλας :p

Link to comment
Share on other sites

Τσιου τσιου τραλαλα .στο 20ο δευτερολεπτο δεν λεει τπτ για μαχαιρωμα και επεισοδιο πχ ηταν και αυτο με το σφαλιαρισμα της κανελη . Μαλλον βλεπετε μονιμως δρακους αλλα ας περιμενω και τον αδμινιστρατορα να απαντησει γιατι μπορει να μας ξεφευγει οντως. ... For the record ολα τα υπολοιπα που που λέει σας περνανε απαρατήρητα οπως πχ την χρησιμοποίηση των κρατικων επιδοτησεων απο την αριστερα για το χαρτζηλικωμα των απλυτων ? Και τις γενικότερες σπαταλες των κομμάτων τα οποια κανουν εκαναν τον τζάμπα μάγκα με τα λευτα των φορολογουμένων.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σχόλιο δεν χρειάζεται αυτό...

Εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι στο κοινό που απευθυνόταν σίγουρα κέρδισε πόντους. Και χωρίς να χρειάζεται teleprompter, όπως τα 4/5 των συναδέλφων του. Γι αυτό ο κόσμος έχει αρχίσει να αναρωτιέται μήπως είναι καλύτεροι οι φασίστες που πιστεύουν ό,τι λένε αντί για τους δημοκράτες που ποτέ δε λένε ό,τι πιστεύουν.

Δεν ξέρω, μπορεί να έχω αρχίσει να γίνομαι απαθής, αλλά περισσότερο με ενοχλεί ο Βενιζέλος να λέει πριν καταδικάσει σε φτώχια 11.000 πολίτες "οι Έλληνες που έχουν αποταμιεύσει μέσω τίτλων του Δημοσίου θα καλυφθούν απολύτως", παρά ο Κασιδιάρης να λέει "εκμεταλευόμαστε ορισμένα προνόμια της [Βουλευτικής] ιδιότητας". Το 2ο τουλάχιστον είναι αλήθεια...

ΥΓ: Προφανώς καθένας ανεβάζει ό,τι θέλει, αλλά κάποιες φορές έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οπωσδήποτε προς όφελος της Δημοκρατίας η διαρκής συζήτηση για τη ΧΑ. Φοβάμαι ότι περισσότεροι προσηλυτίζονται, έστω και μόνο από αντίδραση, από όσους αποστρέφονται την ιδεολογία της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραπληροφορούν. Διαφήμιση κάνουν :rofl:

Όποιος το παρακολούθησει, βλέπει ότι οι κατηγορίες είναι ψευδείς. Και το κακό είναι ότι αν το δει όλο θα γουστάρει κιόλας :p

O DJD έγραψε "τι εννοούσε" όχι τι είπε, έχει διαφορά.

Και φυσικά θα γουστάρει ο κόσμος και το κοινό του. Και εγώ αν σε 3 λεπτά πετάξω τόσα ψέματα και τόσο λαϊκισμό μαζεμένα και εσύ θα γουστάρεις.

"Δίνουμε συσσίτιο σε φτωχούς" , άσε ρε Ρομπέν..

οπως πχ την χρησιμοποίηση των κρατικων επιδοτησεων απο την αριστερα για το χαρτζηλικωμα των απλυτων ?

Μέγα ψέμα και λάσπη. Βέβαια κανείς δεν μπορεί να αποδείξει αυτό το πράγμα αλλά who cares ε?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

"Δίνουμε συσσίτιο σε φτωχούς" , άσε ρε Ρομπέν..

Εκεί στην Κουμουνδούρου καλό θα ήταν να ανοίξουν τα μάτια τους, και αντί να λένε συνέχεια για το πρόβλημα της Χρυσής Αυγής, να δουν γιατί μεγαλώνει συνέχεια το ρεύμα που έχει. 7 στους 10 που ψήφισαν χα δεν είχαν πρόβλημα με τους μετανάστες, και άρα δεν την ψήφισαν για αυτό. την ψήφισαν γιατί έλεγε αυτά που ήθελε να ακούσει ο κόσμος, αλλά και γιατί -σε αντίθεση με όλους τους άλλους: νδ, μπατσοκ, κκε, συριζα- έκανε πράγματα για το γκόσμο, που βελτίωναν την καθημερινότητά του. Όχι "αντιφασιστικές πορείες", "γκέι παρέιντ" και φεστιβάλ κνε ή νεολαίας σύριζα.

Ανοίχτε τα μάτια σας, πριν να είναι πολύ αργά, και αφήστε τις βλακείες για το αυγό του φιδιού που εκκολάφθηκε. ΕΣΕΙΣ το εκκολάψατε με την ανικανότητά σας.

Link to comment
Share on other sites

Τσιου τσιου τραλαλα .στο 20ο δευτερολεπτο δεν λεει τπτ για μαχαιρωμα και επεισοδιο πχ ηταν και αυτο με το σφαλιαρισμα της κανελη . Μαλλον βλεπετε μονιμως δρακους αλλα ας περιμενω και τον αδμινιστρατορα να απαντησει γιατι μπορει να μας ξεφευγει οντως. ... For the record ολα τα υπολοιπα που που λέει σας περνανε απαρατήρητα οπως πχ την χρησιμοποίηση των κρατικων επιδοτησεων απο την αριστερα για το χαρτζηλικωμα των απλυτων ? Και τις γενικότερες σπαταλες των κομμάτων τα οποια κανουν εκαναν τον τζάμπα μάγκα με τα λευτα των φορολογουμένων.

Δεν έγραψα τι είπε, έγραψα τι εννοούσε λέγοντας αυτά που έλεγε. Δε χρειάζεται να μας το πει ότι μαχαιρώνει, το ξέρουμε ότι μαχαιρώνει. Απλά η δίκη ξεχάστηκε...

Εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι στο κοινό που απευθυνόταν σίγουρα κέρδισε πόντους. Και χωρίς να χρειάζεται teleprompter, όπως τα 4/5 των συναδέλφων του. Γι αυτό ο κόσμος έχει αρχίσει να αναρωτιέται μήπως είναι καλύτεροι οι φασίστες που πιστεύουν ό,τι λένε αντί για τους δημοκράτες που ποτέ δε λένε ό,τι πιστεύουν.

Δεν ξέρω, μπορεί να έχω αρχίσει να γίνομαι απαθής, αλλά περισσότερο με ενοχλεί ο Βενιζέλος να λέει πριν καταδικάσει σε φτώχια 11.000 πολίτες "οι Έλληνες που έχουν αποταμιεύσει μέσω τίτλων του Δημοσίου θα καλυφθούν απολύτως", παρά ο Κασιδιάρης να λέει "εκμεταλευόμαστε ορισμένα προνόμια της [Βουλευτικής] ιδιότητας". Το 2ο τουλάχιστον είναι αλήθεια...

ΥΓ: Προφανώς καθένας ανεβάζει ό,τι θέλει, αλλά κάποιες φορές έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οπωσδήποτε προς όφελος της Δημοκρατίας η διαρκής συζήτηση για τη ΧΑ. Φοβάμαι ότι περισσότεροι προσηλυτίζονται, έστω και μόνο από αντίδραση, από όσους αποστρέφονται την ιδεολογία της.

Το ότι με ενοχλεί κι ο σιχαμένος Βενιζέλος δε πάει να πει ότι με ενοχλεί λιγότερο ή περισσότερο τι κάνουν οι νεοναζί φασίστες. Κι ο χίτλερ αυτά που ήθελε να ακούσει ο κόσμος έλεγε και μη ξεχνάμε ότι βγήκε και με εκλογές, νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

κι άλλοι κάνουν συσσίτια, αλλά δεν φέρνουν και κάμερες μαζί...

Ας φέρνουν και κάμερες, αρκεί να τρώει ο κόσμος. Ακόμη καλύτερα, ας κάνουν κάτι για να μη χρειάζονται τα συσσίτια. Με το να αξιώνετε αποτελέσματα από τη ΧΑ του 7% ή να την κρατάτε στο προσκήνιο απαξιώνετε περισσότερο το "έργο" της αριστεράς στην Ελλάδα τα τελευταία 40 χρόνια, που συστηματικά απολάμβανε μεγαλύτερα ποσοστά και το χάιλαϊτ της είναι η συγκυβέρνηση του '89.

Edit:

Το ότι με ενοχλεί κι ο σιχαμένος Βενιζέλος δε πάει να πει ότι με ενοχλεί λιγότερο ή περισσότερο τι κάνουν οι νεοναζί φασίστες. Κι ο χίτλερ αυτά που ήθελε να ακούσει ο κόσμος έλεγε και μη ξεχνάμε ότι βγήκε και με εκλογές, νόμιμα.

Υποθέτω περισσότερο απαντάς στον deninho, γιατί εγώ δε λέω πουθενά ότι "λένε αυτά που ο κόσμος θέλει να ακούσει". Και η παραπομπή στο Χίτλερ καταδεικνύει αυτό που λέω παραπάνω: αν συνεχίσουμε να ασχολούμαστε μαζί τους με ψύλλου πήδημα (πχ ομιλία ενώπιον 20 ομοϊδεατών στα Χανιά) κι εδώ "με εκλογές, νόμιμα" θα βγουν.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τη χρυσαυγή είναι ότι πολεμάει το αποτέλεσμα και όχι το αίτιο, κάνοντας τον αγώνα της ατελέσφορο.

δεν εχει ουτε δυναμη ουτε πλειοψηφια αλλιως θα εκανε πολλα. Κριμα να χουν τις

ψηφους οι πρωην πασοκ και οι νυν. νυν πασοκ ειναι οι νδ-έκτρομα, απλυτοι κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Ας έδειχνε ότι ξέρει τι κάνει και θα είχε την υποστήριξη του λαού. Αλλά όταν μου κυνηγάει τον κακόμοιρο στο φανάρι και όχι αυτόν που τον έφερε, ε, καταλαβαίνεις. Τζάμπα κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Ας έδειχνε ότι ξέρει τι κάνει και θα είχε την υποστήριξη του λαού. Αλλά όταν μου κυνηγάει τον κακόμοιρο στο φανάρι και όχι αυτόν που τον έφερε, ε, καταλαβαίνεις. Τζάμπα κόπος.

Η ΧΑ βγήκε με "σημαία" της το μεταναστευτικό. Πέρα από αυτό δεν έχουν κάτι ριζοσπαστικό στο πρόγραμμα τους. Τουναντίον θα έλεγα ότι είναι παρωχημένοι, ασχολούμενοι με φαντάσματα του παρελθόντος. Αγνοούν (εσκεμμένα ή όχι) ότι η σημερινή αριστερά του καναπέ δεν έχει καμία σχέση με αυτήν του εμφυλίου.

Το μεγάλο ερώτημα είναι αν τους ενδιαφέρει να επιλύσουν το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης περισσότερο από το να αυξήσουν τα ποσοστά τους στη βουλή. Επειδή αυτά τα μεγέθη είναι συγκρουόμενα για την ΧΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί στην Κουμουνδούρου καλό θα ήταν να ανοίξουν τα μάτια τους, και αντί να λένε συνέχεια για το πρόβλημα της Χρυσής Αυγής, να δουν γιατί μεγαλώνει συνέχεια το ρεύμα που έχει. 7 στους 10 που ψήφισαν χα δεν είχαν πρόβλημα με τους μετανάστες, και άρα δεν την ψήφισαν για αυτό. την ψήφισαν γιατί έλεγε αυτά που ήθελε να ακούσει ο κόσμος, αλλά και γιατί -σε αντίθεση με όλους τους άλλους: νδ, μπατσοκ, κκε, συριζα- έκανε πράγματα για το γκόσμο, που βελτίωναν την καθημερινότητά του. Όχι "αντιφασιστικές πορείες", "γκέι παρέιντ" και φεστιβάλ κνε ή νεολαίας σύριζα.

Ανοίχτε τα μάτια σας, πριν να είναι πολύ αργά, και αφήστε τις βλακείες για το αυγό του φιδιού που εκκολάφθηκε. ΕΣΕΙΣ το εκκολάψατε με την ανικανότητά σας.

Οκ, μερικά πραγματάκια να ξαναγράψω (γιατί τα έχουμε πει τόσες φορές).

Για το ότι "Το πολύ το Κυρ' Ελέησον το βαριέται και ο παπάς" ([MENTION=4482]LevelOne[/MENTION]) να συμφωνήσω, προσωπικά με ενόχλησε και εμένα και το έγραψα και σε ΣΥΡΙΖοsite, και συμφώνησαν, αλλά όταν βλέπω εδώ ανθρώπους να εκτοξευουν λάσπη εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ νομίζω έχω κάθε δικαίωμα να απαντήσω.

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] , που το ξέρεις αυτό περί 7/10;; Μου φαίνεται τελοίως ανακριβές, αφού αυτή ήταν η σημαία τους, και όποιον ξέρω να ψήφισε ΧΑ αυτό το πράγμα μου έλεγε, μάλλον 3/10 τους ψήφισε για "αντίδραση" και όχι για τους μετανάστες...

Όσο για την βελτίωση της καθημερινότητας, εδώ χωράει πολύ κουβέντα, για αυτό θα θέσω 2 ερωτήματα.

1)Αυτός είναι ο ρόλος των κομμάτων? Να οργανώνουν συσσίτια, να συνοδευουν γιαγιούλες στην τράπεζα και να διώχνουν μετανάστες από σπίτια (άσχετα αν όλες οι περιπτώσεις που εξετάστηκαν αποδείχθηκαν ψευδής, ήταν ένα ωραίο παραμύθι για να τους ψηφίσει ο κόσμος).

Δικιά μου γνώμη είναι πως όχι, αυτό δεν είναι τίποτα άλλο παρά φθηνός λαϊκισμός και πελατειακές σχέσεις. Γιατί λαικισμός είναι να δίνεις συσσίτιο σε μια χούφτα ανθρώπων (γιατί περί χούφτας πρόκειται, εκτός αν κατάφεραν τα παλικάρια με τα μαυρα να φτάσουν και στην γιαγιούλα που δεν έχει χρήματα στην Αετομηλίτσα του Γράμμου στα 1520 μέτρα υψόμετρο..) σε ένα αστικό κέντρο, να καλείς τις κάμερες όταν το κάνεις, και να παινευεσαι ότι το έκανες όταν μιλάς σε ένα άλλο ακροατήριο 300 χιλιόμετρα μακριά. Πελατειακές σχέσεις είναι όταν κάνεις τον φουσκωτό στον παππού στην Κυψέλη με την υπόσχεση "Να σε θυμηθεί στην κάλπη"...

Όλα αυτά δεν είναι δουλειά κανενός κόμματος, είναι δουλειά του κράτους, και όταν το κράτος είναι τόσο σάπιο και δεν λειτουργεί, οι τυχοδιώκτες κερδίζουν.

Ο ρόλος των κομμάτων είναι να προτείνουν συλλογικές λύσεις σε όλα αυτά τα θέματα, και όχι να προσπαθούν να κερδίσουν την ευνοια ολίγων.

Ο ρόλος των κομμάτων είναι να καταδείξουν τους ενόχους για όλα αυτά και να τους πολεμήσουν (και η Χ.Α. δείχνει τους μετανάστες και την Αριστερά ROFL).

Και από αυτά προκύπτει η επόμενη ερώτηση

2) Είναι κοινωνικά ή δημοκρατικά δίκαιο να κάνεις καλό για λίγους (και να περηφανεϋεσαι κιόλας)? Για τους λίγους που ήρθαν στο συσσίτιο? Για τους λίγους που το ήξεραν, για τους λιγους που ήταν κοντά και μπορούσαν να πάνε?

Δικιά μου γνώμη είναι πως όχι βέβαια!! Είναι μόνο ένα λαικίστικο τρυκ..

Στα υπόλοιπα τώρα, ναι μαζί σου, οι Αντιφασιστικές πορείες έχουν χάσει σχεδόν κάθε νόημα, θα έπρεπε να ήταν ΠΟΛΥ διαφορετικές (και λιγότερες) για να είχαν νόημα..

Το "Pride Paray" ή όπως λέγεται, δεν καταλαβαίνω που κολλάει στον συλλογισμό σου ή τον ΣΥΡΙΖΑ. Από μία άποψη όμως, κανείς δεν έχει κανένα δικαίωμα να τους εμποδίσει να το κάνουν. Έχουμε δημοκρατία υποτίθεται, οπότε το τι κάνει κάποιος στο κρεβάτι του δεν θα έπρεπε να αφορά κανέναν Χρυσαυγίτη. Αν σε ενοχλεί, μην τον κοιτάς, δεν θα κάνει κακό ούτε σε εσένα, ούτε σε κανέναν.

Τα Φεστιβάλ, πάλι δεν κολλάνε, γιατί οποιαδήποτε παράταξη να μην μπορεί να το κάνει? Ναι δεν θα βελτιώσει την ζωή σου άμεσα (έμμεσα βέβαια μπορεί να την βελτιώσει), αλλά όπως εξήγησα και πάνω, ούτε τα συσσίτια της Χ.Α. βελτίωσαν την δική σου ζωή, ή την δική μου..

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

χάνεις το νόημα. Συνεχίστε να κοιτάτε το δάχτυλο κι όχι το φεγγάρι. Φθηνός λαϊκισμός τα συσσίτια της χρυσής αυγής, υψηλή πολιτική οι πορείες. Μπράβο, αυτό ακριβώς θα μας πάει μπροστά. Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Ας έδειχνε ότι ξέρει τι κάνει και θα είχε την υποστήριξη του λαού. Αλλά όταν μου κυνηγάει τον κακόμοιρο στο φανάρι και όχι αυτόν που τον έφερε, ε, καταλαβαίνεις. Τζάμπα κόπος.

Άσχετα αν κυνηγάει τον κακόμοιρο στο φανάρι (και όχι το κακόμοιρο κομματόσκυλο όπως θα επιθυμούσα) Μπορείς να μου πεις ποίος είναι αυτός που τους έφερε στην Ελλάδα? Και μετά πες μου και αν μπορεί να τους κυνηγήσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα αν κυνηγάει τον κακόμοιρο στο φανάρι (και όχι το κακόμοιρο κομματόσκυλο όπως θα επιθυμούσα) Μπορείς να μου πεις ποίος είναι αυτός που τους έφερε στην Ελλάδα? Και μετά πες μου και αν μπορεί να τους κυνηγήσει κανείς.

ο σημερινός πρωθυπουργός αν δεν κάνω λάθος ήταν ο πρώτος που άνοιξε τα σύνορα (κυβ Μητσοτάκη)

μετά ο Σημίτης με τις παράνομες Ελληνοποιήσεις χιλιάδων Ρώσων που σε μια νύχτα έγιναν Έλληνες και ψήφισαν,

ήρθε καπάκι και ο "πλαιστατιο" Καραμανλής και έδεσε το γλυκό

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα αν κυνηγάει τον κακόμοιρο στο φανάρι (και όχι το κακόμοιρο κομματόσκυλο όπως θα επιθυμούσα) Μπορείς να μου πεις ποίος είναι αυτός που τους έφερε στην Ελλάδα? Και μετά πες μου και αν μπορεί να τους κυνηγήσει κανείς.

Δεν είναι δουλειά μου (ως απλός πολίτης) να ξέρω, αλλά αυτών που λένε ότι θέλουν να καθαρίσουν την κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα αν κυνηγάει τον κακόμοιρο στο φανάρι (και όχι το κακόμοιρο κομματόσκυλο όπως θα επιθυμούσα) Μπορείς να μου πεις ποίος είναι αυτός που τους έφερε στην Ελλάδα? Και μετά πες μου και αν μπορεί να τους κυνηγήσει κανείς.

Τι θα γίνει με τη λαθρομετανάστευση, αν φύγει ο Καντάφι;

"Για περισσότερο από μια δεκαετία, η ανθηρή λιβυκή οικονομία υπήρξε ο προορισμός νόμιμων και μη μεταναστών από την Αφρική, το Μπαγκλαντές και τη Κίνα. Η μεγάλη ακτογραμμή της χώρας αποτέλεσε εφαλτήριο για την ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση προς την Ευρώπη.

Μετά τον περίφημο πλέον εναγκαλισμό με τον Tony Blair το 2004, ο Καντάφι σύναψε συμφωνίες με την ΕΕ και διάφορες κυβερνήσεις, μέσω των οποίων η Λιβύη εφάρμοζε ευρωπαϊκούς συνοριακούς ελέγχους.

Υπήρχαν κοινές ναυτικές περιπολίες με τους Ιταλούς, νόμοι εναντίον της λαθρομετανάστευσης, δίωξη των «δουλεμπόρων», υποδοχή όλων όσων συλλαμβάνονταν στην ανοιχτή θάλασσα, και γενικά μια καλή θέληση από πλευράς Λιβύης να βοηθήσει την Ευρώπη, με χρήματα της ΕΕ και της Ιταλίας.

Οποιαδήποτε ανθρωπιστική παράμετρος ήταν σαφώς απούσα από αυτές τις διακρατικές συμφωνίες. Η Λιβύη ουδέποτε υπέγραψε τη Συνθήκη της Γενεύης του 1951 περί προσφύγων, και ούτε διαθέτει κάποιο λειτουργικό σύστημα παροχής ασύλου. Οι οικονομικοί μετανάστες στη Λιβύη, συνήθως κρατούνταν έγκλειστοι επί μήνες ή και χρόνια, σε απάνθρωπες συνθήκες, όπου η βία, οι βιασμοί και τα βασανιστήρια ήταν καθημερινό φαινόμενο.

Κάθε χρόνο, χιλιάδες Αφρικανοί μετανάστες απελαύνονταν στα σύνορα με το Σουδάν και εγκαταλείπονταν στην έρημο, ή τους επέστρεφαν αεροπορικώς στις πατρίδες τους χωρίς να ελέγξουν ποιος πραγματικά δικαιούνταν ασύλου ως πρόσφυγας. Μάλιστα, υπήρξαν αρκετές καταγγελίες πως τα περιπολικά σκάφη των Λίβυων πυροβολούν αδιάκριτα κατά των πλοιαρίων με τους μετανάστες.

Όλα αυτά δεν ήταν άγνωστα. Πολλά αναφέρονται σε εκθέσεις της Διεθνούς Αμνηστίας, και άλλων οργανώσεων. Οι ίδιες οι κυβερνήσεις που σήμερα καταδικάζουν τις παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων από πλευράς Καντάφι, δεν είχαν να πουν τίποτα για τη κακομεταχείριση των λαθρομεταναστών όλα τα προηγούμενα χρόνια."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δουλειά μου (ως απλός πολίτης) να ξέρω, αλλά αυτών που λένε ότι θέλουν να καθαρίσουν την κοινωνία.

Είναι λίγο οξύμωρο να δηλώνεις ότι αγνοείς τη ρίζα του προβλήματος, ενώ ταυτόχρονα να μέμφεσαι τον άλλο για τον ίδιο λόγο.

Πίστευα ότι θα ήταν παραπάνω από εμφανές πλέον ότι πέραν των Βορειοηπειρωτών (και σε αρκετούς Αλβανούς -δυστυχώς τα ''μπουμπούκια''-) που επέτρεψε την είσοδο η κυβέρνηση Μητσοτάκη, και πέραν της εισόδου ομογενών από την πρώην Σοβιετική Ένωση (και σε αρκετούς μαϊμού ομογενείς) που επέτρεψε η κυβέρνηση Σημίτη, Ξεκίνησε μια κακιά φάμπρικα όπου πλήθη από την Αφρική, και την Ασία ξεκίνησαν για τη ''γη της επαγγελίας'' ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. Δεν είναι δυνατόν να κάνουμε πως δεν το βλέπουμε αυτό. Την ίδια κατάσταση βιώνουν και στην Ισπανία με σημείο εισόδου τις κανάριες νήσους, και την ίδια κατάσταση βιώνουν και στην Ιταλία με σημείο εισόδου την Σικελία και ένα νησάκι ονόματι Λαμπεντούζα.

Για αυτές τις περιπτώσεις ομιλώ, και αναρωτιέμαι ποιος εδώ στην Ελλάδα τους κάνει εισαγωγή. Και αυτοί είναι που μας καίνε ξέρεις διότι τόσο από την Αλβανία όσο και από τη Γεωργία οι είσοδοι μεταναστών έχουν προ πολλού παύσει. Άρα ότι επιχείρημα περί προσκλήσεως μεταναστών (αναφερόμενο σε Αλβανούς και Ρώσους, και τεχνηέντως προεκτεινόμενο και στους λοιπούς) Παύει να ισχύει.

Η απάντηση στο ερώτημα ποιος τους φέρνει στην Ελλάδα είναι απλή: Υπάρχουν κυκλώματα σε κάθε χώρα προέλευσης που εμπορεύονται στεγνά όλους τους επίδοξους μετανάστες στους οποίους πουλάνε το ταξίδι με αντάλλαγμα ένα σοβαρό ποσό που θα πιάσουν στα χέρια τους όταν φτάσουν εκεί που επιθυμούν και ξεκινήσουν να δουλεύουν. Πιο εύκολο όπως καταλαβαίνεις είναι με τις γυναίκες, αλλά και οι άντρες είναι ισχυρή πηγή εισοδημάτων. Ρώτα αν θες πόσο κοστίζει στους Φιλιππινέζους που είναι πλήρωμα στα μεγάλα κρουαζιερόπλοια, μια θέση εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.