Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Που μίλησα εγώ για φασισταριό? Είπα ότι ηδονίζεται κανείς ή είπα ότι οι γονείς ήταν φασιστοειδή?

Είπα ότι οι μαθητικές παρελάσεις μπροστά σε ξεπουλημένους πολιτικούς είναι μια χαζομάρα, και δεν κατανοώ πως γίνεται να επικροτείτε αυτή την χαζομάρα και να ρίχνετε βέλη εναντίον της πορείας μετά.

Ε τώρα

Μήπως γιατί οι επίσημοι ήταν εκεί? στις εξέδρες και απολάμβαναν τα παιδάκια να περπατάνε με "πειθαρχία"..

Τι να πει κανείς..

Απολαμβάνεις δηλαδή παιδάκια να δείχνουν υποταγή (πρακτικά κάνοντας παρέλαση μπροστά τους) σε αυτούς που τους έχουν διαλύσει το μέλλον, και σε ενοχλεί η πορεία εναντίον του πολιτικού συστήματος και της κατάστασης της χώρας που έγινε αμέσως μετά δείχνοντας την αντίθεση στους ίδιους ανθρώπους?

Τα bold τι είναι; Και από ότι κατάλαβα αν δεν υπήρχε αστυνομία θα είχαν εισβάλει την ώρα της παρέλασης προκειμένου να την πουν σε αυτούς που ήταν στην εξέδρα. Μπορεί να την έλεγαν, αλλά η ιστορία θα έγραφε ότι ο εορτασμός των 100 χρόνων αμαυρώθηκε. Μιλάμε για εορτασμό 100 χρόνων, δεν μιλάμε για κάτι συνηθισμένο κάτι που γίνεται κάθε χρονιά και άρα αν το χ3σουμε και μια φορά δεν έγινε και τίποτα. Διότι εκεί έχουμε φτάσει πλέον. Χ3ζουμε μερικά εμείς διότι πρέπει να περάσουμε τα πολιτικά μας μηνύματα. Μετά χ3ζουνε και οι άλλοι ότι έχει απομείνει για να περάσουν τα δικά τους πολιτικά μηνύματα και στο τέλος τα χ3ζουμε όλα μιας και έτσι και αλλιώς η χώρα βρωμάει σαν υπόνομος.

Όταν οι αντιφασίστες διαδηλώνουν κατά αυτών που πολέμησαν τον φασισμό | DefenceNet.gr

Συχαίνομαι να μιλάω έτσι αλλά όταν βλέπω ότι κανείς δεν σέβεται τίποτα, ειλικρινά μου την βιδώνει. Και θα μπορούσα να γράψω και για τα άλλα κόμματα, πως ξεφτιλίσανε το όνομα Έλληνας στο εξωτερικό, πως έχουν μετατρέψει την Ακρόπολη σε χώρο ανύψωσης πανό, πως έχουν μετατρέψει την Ελληνική σημαία σε ρόπαλο.

Οι κάμερες δεν είναι ο μόνος λόγος, μπροστά στο σπίτι του Σαμαρά ποιους θα τους δει? Κανείς.. Μέσα στους δρόμους θα τους δεις και εσύ και εγώ, και μετά που θα γίνουμε πολλοί, πάμε από το σπίτι του Σαμαρά.

Με άλλα λόγια, είναι εκεί, που θα "μαζέψουνε" (με την καλή την έννοια) περισσότερο κόσμο, από κοντά, η κάμερα δεν θα πει τίποτα.

Το γιατί δεν είναι ΚΑΘΕ μέρα έξω από τα σπίτια τους, δεν χρειάζεται απάντηση.. απλό ειναι.

Μετά που θα γίνετε πολλοί; Μα υποτίθεται ότι κυβερνάει η μειοψηφία και άρα είστε περισσότεροι. :p

Βασικά το "όταν θα γίνουμε πολλοί" είναι φτηνή δικαιολογία. Δε χρειάζεται να έχεις 300 χιλιάδες κόσμο για να πας έξω από το σπίτι του Σαμαρά. Να σου πω τον δεύτερο λόγο που κανένας Κουράκης δεν θα πάει έξω από το σπίτι του Σαμαρά; Διότι κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.

Ήσουν κοντά να δεις αν μυρίζουν?

LOL!!!

Δεν είναι το μόνο που canceled

Ο κυκλώνας Σάντι φέρνει νωρίτερα στην Αθήνα τον Ευ.Βενιζέλο | News Apsou.gr

Όπου φύγει φύγει....

Πήγε εκεί για να τριπλάρει τον Κουβέλη, αλλά με τις καταιγίδες δεν παίζουμε. :p

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν είμαι κομμουνιστής, δεν ανήκω σε καμιά κομματική παράταξη και σιχαινόμουν τις παρελάσεις (στρατιωτικές/μαθητικές) ολόκληρες δεκαετίες πριν την ύφεση, την επέμβαση της Τρόικα και την είσοδο της ΧΑ στην Βουλή (hipster Chosen is hipster), θα μου πει κανείς ποια είναι τα οφέλη στο να παρελαύνουν οι μαθητές και οι φαντάροι;

Από πολιτισμικής αλλά και ψυχολογικής άποψης, τι κερδίζουμε ως πολίτες/Έλληνες/άνθρωποι αντίστοιχα;

Δεν έχω πρόβλημα το να καταθέτεις στεφάνι στο μνημείο κάποιου ήρωα, ή στο να δίνεις σε κάποιον μετάλλιο για κάποιο κατόρθωμα, ή στο να διδάσκεις το έργο κάποιου αξιόλογου/ήρωα στα σχολεία ως φόρο τιμής. Απλά δε μπορώ να βρω λογική στο να βάζεις μαθητές να περπατάνε με βήμα μπροστά από τον δήμαρχο ή τον βουλευτή. Ποιος ο λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Οι κάμερες δεν είναι ο μόνος λόγος, μπροστά στο σπίτι του Σαμαρά ποιους θα τους δει? Κανείς.. Μέσα στους δρόμους θα τους δεις και εσύ και εγώ, και μετά που θα γίνουμε πολλοί, πάμε από το σπίτι του Σαμαρά.

Με άλλα λόγια, είναι εκεί, που θα "μαζέψουνε" (με την καλή την έννοια) περισσότερο κόσμο, από κοντά, η κάμερα δεν θα πει τίποτα.

Εμ γιαυτό σου λέω πως είστε χαμένοι από χέρι. Γιατί πας να πολεμήσεις ένα σύστημα με όπλα τα οποία υπηρετούν το ίδιο και όχι τους αντιπάλους του. Μ' αρέσει που πριν 45 χρόνια κάποιοι ομοϊδεάτες σας ζητούσαν την φαντασία στην εξουσία..... ευσεβείς πόθοι και νεανικές απερισκεψίες.... και τώρα που ο κόσμος έχει (?) ανάγκη πάλι κατώτεροι των περιστάσεων φαίνεστε, περιμένοντας απο το βδέλυγμα την τηλεοπτική δημοκρατία το μερίδιό σας.

.....που είσαι νιότη που 'δείχνες πως θα γινόμουν άλλος...

Το γιατί δεν είναι ΚΑΘΕ μέρα έξω από τα σπίτια τους, δεν χρειάζεται απάντηση.. απλό ειναι.

Γιατί ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν είμαι κομμουνιστής, δεν ανήκω σε καμιά κομματική παράταξη και σιχαινόμουν τις παρελάσεις (στρατιωτικές/μαθητικές) ολόκληρες δεκαετίες πριν την ύφεση, την επέμβαση της Τρόικα και την είσοδο της ΧΑ στην Βουλή (hipster Chosen is hipster), θα μου πει κανείς ποια είναι τα οφέλη στο να παρελαύνουν οι μαθητές και οι φαντάροι;

Από πολιτισμικής αλλά και ψυχολογικής άποψης, τι κερδίζουμε ως πολίτες/Έλληνες/άνθρωποι αντίστοιχα;

Δεν έχω πρόβλημα το να καταθέτεις στεφάνι στο μνημείο κάποιου ήρωα, ή στο να δίνεις σε κάποιον μετάλλιο για κάποιο κατόρθωμα, ή στο να διδάσκεις το έργο κάποιου αξιόλογου/ήρωα στα σχολεία ως φόρο τιμής. Απλά δε μπορώ να βρω λογική στο να βάζεις μαθητές να περπατάνε με βήμα μπροστά από τον δήμαρχο ή τον βουλευτή. Ποιος ο λόγος;

Γι'αυτόν τον λόγο ( κανονικά έπρεπε να φύγει μολότοφ αλλά και η μούντζα καλή είναι):

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lwZ5eXPBUx8]ομαδική μούτζα σε παρελαση χαχαχα - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν είμαι κομμουνιστής, δεν ανήκω σε καμιά κομματική παράταξη και σιχαινόμουν τις παρελάσεις (στρατιωτικές/μαθητικές) ολόκληρες δεκαετίες πριν την ύφεση, την επέμβαση της Τρόικα και την είσοδο της ΧΑ στην Βουλή (hipster Chosen is hipster), θα μου πει κανείς ποια είναι τα οφέλη στο να παρελαύνουν οι μαθητές και οι φαντάροι;

Από πολιτισμικής αλλά και ψυχολογικής άποψης, τι κερδίζουμε ως πολίτες/Έλληνες/άνθρωποι αντίστοιχα;

Δεν έχω πρόβλημα το να καταθέτεις στεφάνι στο μνημείο κάποιου ήρωα, ή στο να δίνεις σε κάποιον μετάλλιο για κάποιο κατόρθωμα, ή στο να διδάσκεις το έργο κάποιου αξιόλογου/ήρωα στα σχολεία ως φόρο τιμής. Απλά δε μπορώ να βρω λογική στο να βάζεις μαθητές να περπατάνε με βήμα μπροστά από τον δήμαρχο ή τον βουλευτή. Ποιος ο λόγος;

δεν ανέφερες τα gay parade (αν το γράφω και σωστά) και τα καρναβάλια. Γιατί τέτοιες διακρίσεις ?? :p :p

Link to comment
Share on other sites

περιμένοντας απο το βδέλυγμα την τηλεοπτική δημοκρατία το μερίδιό σας.

Σου λέω δεν είναι για να τους δει η κάμερα, αλλά για να τους δει ο κόσμος που είναι εκεί, να του μιλήσουν και (ίσως) να τους ακολουθήσουν όπως έγινε σε άλλες παρελάσεις πέρσι, πρόπερσι κτλ.,.

Γιατί ??

Γιατί είναι αδύνατον να πείσεις τον κόσμο, τον οποιονδήποτε κόσμο, να είναι κάθε μέρα έξω από το σπίτι ενός πολιτικού και να φωνάζει..

Δεν είναι θέμα πείσματος, είναι θέμα του τι είναι αναγκαίο ΚΑΙ εφικτό.

Αναγκαίο είναι ΣΙΓΟΥΡΑ να πάρεις περισσότερο κόσμο μαζί σου, αναγκαίο δεν βλέπω να είναι να είσαι κάθε μέρα κάτω από το σπίτι του πολιτικού. Τουλάχιστον όχι αυτή την χρονική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν είμαι κομμουνιστής, δεν ανήκω σε καμιά κομματική παράταξη και σιχαινόμουν τις παρελάσεις (στρατιωτικές/μαθητικές) ολόκληρες δεκαετίες πριν την ύφεση, την επέμβαση της Τρόικα και την είσοδο της ΧΑ στην Βουλή (hipster Chosen is hipster), θα μου πει κανείς ποια είναι τα οφέλη στο να παρελαύνουν οι μαθητές και οι φαντάροι;

Από πολιτισμικής αλλά και ψυχολογικής άποψης, τι κερδίζουμε ως πολίτες/Έλληνες/άνθρωποι αντίστοιχα;

Δεν έχω πρόβλημα το να καταθέτεις στεφάνι στο μνημείο κάποιου ήρωα, ή στο να δίνεις σε κάποιον μετάλλιο για κάποιο κατόρθωμα, ή στο να διδάσκεις το έργο κάποιου αξιόλογου/ήρωα στα σχολεία ως φόρο τιμής. Απλά δε μπορώ να βρω λογική στο να βάζεις μαθητές να περπατάνε με βήμα μπροστά από τον δήμαρχο ή τον βουλευτή. Ποιος ο λόγος;

Για πόσες άλλες παραδόσεις ή συνήθειες θα μπορούσαμε να πούμε το ίδιο; Και οι καταθέσεις στεφανιών σε κάποιους θα φαντάζονταν περιττές. Πολύ περισσότερο κάποιοι άλλοι θα λέγανε ότι είναι ντροπή οι κλέφτες/απατεώνες πολιτικοί να καταθέτουν στεφάνι στα μνημεία ανθρώπων που δεδομένα βοήθησαν τον τόπο.

Τώρα οι εξέδρες και οι επίσημοι είναι κάτι που ισχύει παντού, όχι μόνο στις παρελάσεις. Ακόμα και στα γήπεδα και στα θέατρα υπάρχουν θέσεις για τους επισήμους. Στο θέατρο μπορεί να δεις τον ηθοποιό να χαιρετάει συγκεκριμένα κάποιον επίσημο, στο γήπεδο οι παίκτες που μόλις κέρδισαν π.χ. το κύπελλο, από επισήμους θα πάρουν τα μετάλλια, επισήμων θα σφίξουν το χέρι.

Ότι μας ενοχλεί στις παρελάσεις είναι μέρος της καθημερινότητας. Απλά ίσως να μας ενοχλεί στις παρελάσεις περισσότερο, επειδή απλά μας ενοχλούν οι παρελάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω δεν είναι για να τους δει η κάμερα, αλλά για να τους δει ο κόσμος που είναι εκεί, να του μιλήσουν και (ίσως) να τους ακολουθήσουν όπως έγινε σε άλλες παρελάσεις πέρσι, πρόπερσι κτλ.,.

... και αν μας κάτσει και κανένας νεκρός από την ''πρωτοφανή αστυνομική βία'' θα χουμε τζακποτ έ ??

Γιατί είναι αδύνατον να πείσεις τον κόσμο, τον οποιονδήποτε κόσμο, να είναι κάθε μέρα έξω από το σπίτι ενός πολιτικού και να φωνάζει..

Δεν είναι θέμα πείσματος, είναι θέμα του τι είναι αναγκαίο ΚΑΙ εφικτό.

Αναγκαίο είναι ΣΙΓΟΥΡΑ να πάρεις περισσότερο κόσμο μαζί σου, αναγκαίο δεν βλέπω να είναι να είσαι κάθε μέρα κάτω από το σπίτι του πολιτικού. Τουλάχιστον όχι αυτή την χρονική περίοδο.

Δεν χρειάζεται να επιμένουμε. Απλά διαφωνούμε. Εσύ επιμένεις πως ότι είναι να γίνει θα πρέπει να γίνει υπό τη σκέπη ενός κομματικού μηχανισμού, εγώ πάλι λέω πως όχι άλλο καπέλωμα. Και αν κρίνω από τις αντιδράσεις του κόσμου στα βίντεο, δεν είμαι και ο μόνος (καλά στα βίντεο ήταν και φασισταριά θα μου πεις κλπ κλπ κλπ). Όσο για το εφικτό και το αναγκαίο, σίγουρα μπορείς να βρεις πολλούς γύρω σου να σε βεβαιώσουν πως όταν υπάρχει ανάγκη τα πάντα είναι εφικτά. Αν με ρωτήσεις όμως αν σήμερα υπάρχει ανάγκη, τότε βάσει της προηγούμενης πρότασης θα σου πω ρητά πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

δεν ανέφερες τα gay parade (αν το γράφω και σωστά) και τα καρναβάλια. Γιατί τέτοιες διακρίσεις ?? :p :p

Είχα την εντύπωση ότι τα gay parade και τα καρναβάλια γίνονται για λόγους επίδειξης/show, ενώ οι στρατιωτικές και μαθητικές παρελάσεις γίνονται ως κάποιο είδος πειθαρχίας ή απόδοσης τιμής ή κάτι άλλο (γι'αυτό ρωτάω).

Αν μου λες ότι ανήκουν στην ίδια κατηγορία, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να κατατάξω τις στρατιωτικές παρελάσεις μαζί με τα gay parade (ίσα ίσα που έτσι κολλάνε πολλά κομμάτια του παζλ ;) ) αλλά υποψιάζομαι ότι και οι gays και οι στρατιωτικοί έχουν διαφορετική άποψη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι τα gay parade και τα καρναβάλια γίνονται για λόγους επίδειξης/show, ενώ οι στρατιωτικές και μαθητικές παρελάσεις γίνονται ως κάποιο είδος πειθαρχίας ή απόδοσης τιμής ή κάτι άλλο (γι'αυτό ρωτάω).

Αν μου λες ότι ανήκουν στην ίδια κατηγορία, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να κατατάξω τις στρατιωτικές παρελάσεις μαζί με τα gay parade (ίσα ίσα που έτσι κολλάνε πολλά κομμάτια του παζλ ;) ) αλλά υποψιάζομαι ότι και οι gays και οι στρατιωτικοί έχουν διαφορετική άποψη :hehe:

Κοίτα χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου απλά βασιζόμενος στου λόγους που γινόταν οι παρελάσεις από τα πρώρα χρόνια του πολιτισμού ,μου προκύπτει το ζήτημα της επίδειξης. Βέβαια μπορεί να είναι και εντελώς άκυρο, πάντως για χάρη της συζήτησης θα με ενδιέφερε μια περιγραφή της εικόνας που σου έδωκε το παζλ, αμα ο συλλογισμός μου είναι σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτόν τον λόγο ( κανονικά έπρεπε να φύγει μολότοφ αλλά και η μούντζα καλή είναι):

expectation: Οργανωμένη, ομαδική μούτζα κάποιας διάρκειας ως σοβαρή ένδειξη διαμαρτυρίας

reality: απογοητευτική παρουσίαση, μπάχαλο με συμπεριφορά βαρεμάρας κι αδιαφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι τα gay parade και τα καρναβάλια γίνονται για λόγους επίδειξης/show, ενώ οι στρατιωτικές και μαθητικές παρελάσεις γίνονται ως κάποιο είδος πειθαρχίας ή απόδοσης τιμής ή κάτι άλλο (γι'αυτό ρωτάω).

Αν μου λες ότι ανήκουν στην ίδια κατηγορία, εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να κατατάξω τις στρατιωτικές παρελάσεις μαζί με τα gay parade (ίσα ίσα που έτσι κολλάνε πολλά κομμάτια του παζλ ;) ) αλλά υποψιάζομαι ότι και οι gays και οι στρατιωτικοί έχουν διαφορετική άποψη :hehe:

Προσπερνάς μια λέξη, γι αυτό σε δυσκολεύει στην κατανόηση. Στην πραγματικότητα συχνά είναι gay pride parade. Είναι επίδειξη υπερηφάνιας -σε αυτήν την περίπτωση της διαφορετικότητας που συνδέει τα μέλη αυτής της κοινότητας.

Αντίστοιχα, οι μαθητικές και στρατιωτικές παρελάσεις είναι επιδείξεις εθνικής περηφάνιας. Εγώ δεν το συμμερίστηκα ιδιαίτερα και δεν τις πήρα ποτέ πολύ σοβαρά, αλλά η αλήθεια είναι ότι για πολύ κόσμο λειτουργούν.

Προφανώς -ειδικά οι στρατιωτικές παρελάσεις- είναι και επίδειξη δύναμης, όχι πολύ διαφορετική από κάθε άλλη που θα παρατηρήσεις σε όλο το ζωικό βασίλειο, όταν προμηνύεται σύρραξη.

Επίσης, είναι μια δυνατότητα για γονείς/συγγενείς/άσχετους να νιώσουν ότι τα παιδιά τους έχουν επιτύχει να ενταχθούν σε μια κοινωνική ομάδα και να λειτουργήσουν ως μέλη μιας οργανωμένης κοινωνίας.

Γενικά, η ιστορική χρησιμότητα των παρελάσεων είναι κοινωνιολογικά τεκμηριωμένη, είτε πρόκειται για απλούς ρωμαϊκούς θριάμβους είτε πρόκειται για τις τελετουργικές παρελάσεις στα πεδία της μάχης (πχ το Haka των Maori).

Ασε που πάντα είναι διασκεδαστικό θέαμα. Όταν είναι άψογα εκτελεσμένη μια παρέλαση, απολαμβάνεις να παρατηρείς την οργάνωση και την ομοιομορφία της. Όταν είναι τραγική, κυλιέσαι στο πάτωμα βλέποντας ανθρώπους σαν κι αυτούς που ταξίδεψαν στο φεγγάρι να μην μπορούν καν να συντονίσουν το βήμα τους. Σε ενδιάμεσες καταστάσεις μπορείς να απορείς με τα 14χρονα που πασχίζουν να περπατήσουν το 12ποντο και μοιάζουν

.

Τώρα που το σκέφτομαι, έχω χρόνια να πάω σε παρέλαση. Χμμ...

Link to comment
Share on other sites

... και αν μας κάτσει και κανένας νεκρός από την ''πρωτοφανή αστυνομική βία'' θα χουμε τζακποτ έ ??

Ναι, θέλουμε νεκρό, αλλιώς δεν μπορούμε, μερικές φορές συμβιβαζόμαστε και με συλληφθέντες..

Η προφανής ειρωνία για να να σου δείξω ότι κανείς δεν θέλει νεκρούς.

Εσύ επιμένεις πως ότι είναι να γίνει θα πρέπει να γίνει υπό τη σκέπη ενός κομματικού μηχανισμού

Όχι! Καθόλου!

Ο ΛΑΟΣ πρέπει να κάνει κάτι, ο ΛΑΟΣ πρέπει να πρωτοστατήσει. Ούτε κόμμα ούτε κανένας άλλος.

Τα Κόμματα μπορούν και πρέπει να δώσουν κατευθύνσεις, να βάλουν ζητήματα, αλλά δεν εδώ για να χαλιναγωγήσουν κανέναν.

Νομίζεις πως δεν θα χαιρόμουν αν δεν υπήρχε πανό ΣΥΡΙΖΑ? Ότι (αν μπορούσα) δεν θα πήγαινα πίσω από οποιοδήποτε πανό (γειτονιάς, κατοίκων, οτιδήποτε μπορώ να έχω σχέση)?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.