Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Διαβάζω για την παγκόσμια καταγραυγή της καταδίκης των Ιταλών σεισμολόγων και αρχίζω να αναρωτιέμαι αν είναι στραβός ο γιαλός. Ήταν όλοι τους μέλη σε μια επιτροπή που μια βδομάδα πριν το σεισμό των 6.3R αποφάνθηκαν ότι "δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας και ότι είναι μάλλον απίθανο να συμβεί στο εγγύς μέλλον μεγάλος σεισμός". Για αυτή τους την εκτίμηση αξιοποίησαν την επιστημονική τους κατάρτιση και αποζημιώθηκαν ανάλογα.

Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι θα έπρεπε να είχαν προβλέψει το σεισμό. Όμως, η δήλωση τους ήταν υπερβολικά καθησυχαστική, με αποτέλεσμα άνθρωποι που είχαν αποφασίσει να εγκαταλείψουν την πόλη να μείνουν και να βρουν τραγικό θάνατο στα ερείπια.

Επιτέλους, κανείς δεν πρέπει να είναι υπεύθυνος για όσα λέει δημόσια και από θέση ευθύνης; Συμφωνώ ότι η πρωτόδικη ποινή είναι δυσανάλογα βαριά. Όμως, αφού προφανώς δεν είχαν τη δυνατότητα να κάνουν πρόβλεψη, ας έλεγαν απλά ότι δεν ξέρουν και ότι συνιστούν επαγρύπνηση.

Είτε το παραδέχονται είτε όχι, πήραν ανθρώπους στο λαιμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή τους την εκτίμηση αξιοποίησαν την επιστημονική τους κατάρτιση και αποζημιώθηκαν ανάλογα.

Αυτό ακριβώς. Δεν θα αρχίσω τη διάλεξη περί δικαιωμάτων και υποχρεώσεων, αλλά η πληρωμή είναι πάντα ανάλογη των ανθρώπινων ζωών που κρέμονται από εσένα, άμεσα ή έμμεσα καθώς και ο κίνδυνος να υποστείς τις συνέπειες μιας λάθος απόφασης.

Link to comment
Share on other sites

Πολωνός στο Άουσβιτς : O

Τι άλλα ψέματα θα διαβάσουμε!

Μάλον ήταν εβραίος και δεν το γνώριζε.

Μπορεί και να ήταν έτσι. Όμως επειδή τελευταία είδα στην τηλεόραση τι πέρασαν μέσα στα κρεματόρια σκέφτομαι πόσο κακό είναι να το εκμεταλλεύονται οι Εβραίοι για να πετύχουν τους στόχους τους.

Το χειρότερο είναι πως δεν είδα πολλά ρεπορτάζ για τη λιμοκτονία που έζησαν οι Έλληνες ειδικά στην Αθήνα. Στο δικό μας βιβλίο ιστορίας ούτε μία γραμμή δεν υπήρχε, ούτε μια φωτογραφία με τα σκελετωμένα παιδιά λόγω της πείνας κατά την κατοχή. Και δε θέλω να πιστέψω πως οι σημερινοί νέοι δε γνωρίζουν τα παραπάνω, αλλά γνωρίζουν την κομματική προπαγάνδα είτε προς τα δεξιά είτε προς τα αριστερά. Η ιστορία μας έχει γίνει μάθημα πολυτέλειας.

Link to comment
Share on other sites

Μωραίνει Κύριος......

Μ. Γλέζος: Η παρουσία της Χρυσής Αυγής αποτελεί ύβρη στον ελληνικό πολιτισμό- Capital.gr

ε ρε φάρσες που (επιτρέπουμε να) σκαρώνει η ιστορία.....

Link to comment
Share on other sites

Μωραίνει Κύριος......

Μ. Γλέζος: Η παρουσία της Χρυσής Αυγής αποτελεί ύβρη στον ελληνικό πολιτισμό- Capital.gr

ε ρε φάρσες που (επιτρέπουμε να) σκαρώνει η ιστορία.....

Οκ, θα τσιμπήσω..

Τι ακριβώς δεν σου αρέσει από αυτά που είπε? Εγώ όλα σωστά τα βλέπω. Και αυτα τα λέει ένας άνθρωπος που κατέβασε την Ναζιστική σημαία από την Ακρόπολη (υποθέτω ότι δεν το πιστευεις αυτό, αλλά δεν θα μείνω σε αυτό), πέρασε πολύ καιρό στην φυλακή από τους Γερμανούς (δεν μπορείς να το αρνηθείς αυτό) και πολλές φορές ήταν να τον εκτελέσουν αλλά κάπως την γλύτωνε.. (και πάλι δεν μπορείς να το αρνηθείς).

Όλα αυτά, γιατί είχε μία αντιστασιακή στάση εναντίον του κατακτητή, εναντίον Γερμανών, όχι εναντίον Ελλήνων.

Για πες μας λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Και η Χρυση Αυγή πάντως δεν μπορεις να πεις οτι τα βάζει με Έλληνες. (χωρίς να διαφωνώ με αυτά που λες σε γενικές γραμμές)

Είμαι σίγουρος ότι μπορώ, εκτός αν στο corpus christi όλοι όσοι ήθελαν να γίνει η παράσταση, μαζί με τους συντελεστές ήταν ξένοι...

Όχι όμως δεν ήταν, και το υβρεολόγιο του Παναγιώταρου είχε αιχμές και για ομοφυλόφιλους (ξένους και Έλληνες) κτλ..

Τώρα το να πω "Α! Χρυσαυγήτες επιτέθηκαν σε (Έλληνες) ΣΥΡΙΖΑίους, ή Χρυσαυγήτες επιτέθηκαν σε (Έλληνες) Αναρχικούς" χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις δεν λέει κάτι, ντάξυ, επιτέθηκε ο Κασιδιάρης στην (Ελληνίδα) Κανέλη κτλ κτλ... ψιλοπράγματα θα πει κάποιος..

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα τσιμπήσω..

Τι ακριβώς δεν σου αρέσει από αυτά που είπε? Εγώ όλα σωστά τα βλέπω. Και αυτα τα λέει ένας άνθρωπος που κατέβασε την Ναζιστική σημαία από την Ακρόπολη (υποθέτω ότι δεν το πιστευεις αυτό, αλλά δεν θα μείνω σε αυτό), πέρασε πολύ καιρό στην φυλακή από τους Γερμανούς (δεν μπορείς να το αρνηθείς αυτό) και πολλές φορές ήταν να τον εκτελέσουν αλλά κάπως την γλύτωνε.. (και πάλι δεν μπορείς να το αρνηθείς).

Όλα αυτά, γιατί είχε μία αντιστασιακή στάση εναντίον του κατακτητή, εναντίον Γερμανών, όχι εναντίον Ελλήνων.

Για πες μας λοιπόν.

Κακώς τσίμπησες....

Ας τα πάρουμε απο την αρχή όμως. Με κάθε ειλικρίνεια σου λέω πως πιστεύω ότι κατέβασε τη σημαία απο την Ακρόπολη (και ας λένε οι δύσπιστοι πως κανένς δεν την είδε ποτέ ;) ) Θα σου πω όμως πως μονο αυτη την πράξη εξαργυρώνει ακόμα και σήμερα. Υπήρξε πατριώτης λές επειδή πέρασε καιρό στη φυλακή. Μπράβο του. Τους υπόλοιπους δεκάδες χιλιάδων που υπέστησαν τα ίδια δεν τους φρόντισε ''το κόμμα'' (είπαμε ένα είναι το κόμμα) με θέσεις συντάκτη στη φυλλάδα του. Κάποιους μάλιστα φρόντισε να τους πουλήσει κιόλας επειδή είχανε ξεφύγει λέει, απο κάποια γραμμή λέει, και ήταν ασταθή στοιχεία λέει... τέτοια φαιδρά. Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για εσένα που η δική του φύλάκιση απο τους Γερμανούς βαραίνει περισσότερο σε σχέση με τους υπόλοιπους ?? Και αν το πάρουμε και κυνικά, Καθήκον του ήταν. Αρκετά με την αγιοποίηση. Υπήρχαν και πάρα πολλοί άλλοι (και μερικοί παίζει να ήταν και καλύτεροί του)

Σήμερα προφανώς τον απόλαυσες στα γραφόμενά του. Ωράιος. Με μερικές όμως ενστάσεις....

1. Δεν μας είπε τίποτα για τους παλιούς του συντρόφους. (αλήθεια δεν ήξερες πως έχει ήδη καβατζάρει τη βουλευτική σύνταξη μόνο και μόνο απο τις 2 τετραετίες που ''δρούσε'' στο ΠΑΣΟΚ) Είδες τι κάνουν οι παλιές αγάπες ?

2. Δεν μας είπε τίποτα για το άλλο μόρφωμα τη 17 Νοέμβρη την οποία φρόντισε να υπερασπιστεί (είπαμε η μαύρη βία είναι η κακιά. Η κόκκινη μυρίζει λεβάντα)

3. Δεν προσβλήθηκε η αισθητική του όταν το 2008 καίγανε την Αθήνα απο άκρη σε άκρη. Προφανώς και αυτό δεν ήταν ολίσθημα, αλλά ''επανάστασις''

4. τελικώς ξέχασε πως είναι να σου ορίζουν άν η γνώμη σου είναι και σύννομη και political correct. Οταν ήταν το ΚΚΕ εκτός νόμου τον χάλαγε και όλοι φώναζαν για μη δημορατικά καθεστότα. Τοσο όμως δεν του άρεσε που τώρα ζητάει την επαναφορά τους. Μπράβο.

5. Παλιότερα, όταν ήτανε μόδα να είσαι ''αριστερός'' ύψωνε και αυτός το χέρι ξέρεις.

Εμένα αυτά στο χωριό μου τα λένε καθαρή και ανόθευτη υποκρισία. Εσένα πάλι μπορεί να σου αρέσουν. Ε ! δε θα τα χαλάσουμε κιόλας...:flower:

Έγινε επεξεργασία από colt3003
συμπλήρωμα
Link to comment
Share on other sites

Τους υπόλοιπους δεκάδες χιλιάδων που υπέστησαν τα ίδια δεν τους φρόντισε ''το κόμμα'' (είπαμε ένα είναι το κόμμα) με θέσεις συντάκτη στη φυλλάδα του. Κάποιους μάλιστα φρόντισε να τους πουλήσει κιόλας επειδή είχανε ξεφύγει λέει, απο κάποια γραμμή λέει, και ήταν ασταθή στοιχεία λέει... τέτοια φαιδρά. Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για εσένα που η δική του φύλάκιση απο τους Γερμανούς βαραίνει περισσότερο σε σχέση με τους υπόλοιπους ?? Και αν το πάρουμε και κυνικά, Καθήκον του ήταν. Αρκετά με την αγιοποίηση. Υπήρχαν και πάρα πολλοί άλλοι (και μερικοί παίζει να ήταν και καλύτεροί του)

Τι το μπλέκεις το Κ.Κ.Ε. ? Άλλο το ΚΚΕ τότε, άλλο τώρα, και δεν είναι και στο ΚΚΕ τώρα, τι μπλέκεις τον Βελουχιώτη?

Όχι, δεν βαραίνει καθόλου περισσότερο, καθήκον του ήταν όπως λες, οφείλουμε να του το αναγνωρίσουμε όμως, ειδικά όταν άλλοι φόραγανε κουκούλες..

Σήμερα προφανώς τον απόλαυσες στα γραφόμενά του. Ωράιος. Με μερικές όμως ενστάσεις....

1. Δεν μας είπε τίποτα για τους παλιούς του συντρόφους. (αλήθεια δεν ήξερες πως έχει ήδη καβατζάρει τη βουλευτική σύνταξη μόνο και μόνο απο τις 2 τετραετίες που ''δρούσε'' στο ΠΑΣΟΚ) Είδες τι κάνουν οι παλιές αγάπες ?

Που δρούσε? Για εξήγα λίγο.

2. Δεν μας είπε τίποτα για το άλλο μόρφωμα τη 17 Νοέμβρη την οποία φρόντισε να υπερασπιστεί (είπαμε η μαύρη βία είναι η κακιά. Η κόκκινη μυρίζει λεβάντα)

Δεν ξέρω τι είπε για την 17Ν, αλλά πόσοι άραγε πραγματικά στεναχωρέθηκαν για τις δολοφονίες των Χουντικών? Δεν το επικροτώ, αλλά, δεν στεναχωρέθηκα.. Το μετα βέβαια, φυσικά και το καταδικάζω. Αλλά και πάλι, τι ακριβώς είπε?

3. Δεν προσβλήθηκε η αισθητική του όταν το 2008 καίγανε την Αθήνα απο άκρη σε άκρη. Προφανώς και αυτό δεν ήταν ολίσθημα, αλλά ''επανάστασις''

Όλων μας η αισθητική προσβλήθηκε νομίζω που μπάτσος σκότωσε παιδάκι.. Το να βγει και να πει κάποιος "καταδικάζω την βία από όπου και αν προέρχεται" είναι το μόνο ευκολο, αλλά δεν είναι αληθινό για κανέναν.

Όλοι μας σε κάποιο βαθμό την έχουμε επικροτήσει, όχι όμως όταν δεν μας συμφέρει.. εκεί, ζητάμε την καταδίκη της.

Σίγουρα κανείς δεν χάρηκε που κάηκε η Αθήνα, αλλά ας δούμε λίγο ποιος την έκαψε.. Ήταν 15χρονα? σε έναν μικρό βαθμό ναι, τα περισσότετα βέβαια κοιμόντουσαν, κουρασμένα από το να αναποδογυρίζουνε περιπολικά το πρωι.. Ήταν Αναρχικοί? Ναι.. Φυσικά και ήταν, τι νόημα έχει να καταδικάσει πάλι κανείς την στάση τους? Ήταν ασφαλήτες? ΝΑΙ, ακόμα θυμάμαι τα βίντεο του Λαζόπουλου.. Αυτούς τους καταδίκασε κανείς? Ήταν ΣΥΡΙΖΑίοι? Όχι δεν ήταν, άσχετα αν αυτό ήθελαν να προωθήσουν.

Επανάσταση δεν ήταν, ξεσηκωμός ήταν (εκτός αν είναι λογικό τα 15χρονα να αναποδογυρίζουν μπατσικά)

4. Παλιότερα, όταν ήτανε μόδα να είσαι ''αριστερός'' ύψωνε και αυτός το χέρι ξέρεις.

Εμένα αυτά στο χωριό μου τα λένε καθαρή και ανόθευτη υποκρισία. Εσένα πάλι μπορεί να σου αρέσουν. Ε ! δε θα τα χαλάσουμε κιόλας...:flower:

Ήμουν 1000% σίγουρος ότι θα έβαζες αυτό το βίντεο.

Ιστορία δεν ξέρω, (όχι αλήθεια, δεν έκατσα να μάθω ποτέ τι έγινε στην Αλβανία τότε), αλλά είμαι σίγουρος ότι κάποιοι άλλοι δεν τον παρουσιάζουν για Αιμοσταγή δολοφόνο παρανοικό δικτάτορα που ήπιε το αίμα αθώων", για κάποιους άλλους έκανε καλό, και δεν βλέπω πουθενά να σκότωσε Έλληνες.

Βέβαια, από την άλλη, είμαι σίγουρος, ότι είτε για την Αλβανία του Χότζα, είτε για τον Ελληνικό εμφύλιο, έχουν γραφτεί ΑΠΕΙΡΑ πράγματα, και ποτέ δεν θα μάθουμε τι πραγματικά γινόταν, γιατί πάντα αυτός που γράφει έχει εμπειρία από την μία ή από την άλλη μπάντα.

Ο Χότζας λοιπόν, για τον Γλέζο ήταν ένας Κομμουνιστής, και για αυτό πήγε και τον χαιρέτησε στην κηδεία του, το ότι ένα βίντεο (οκ, πολλά, ίδια βίντεο) λένε ότι σκότωσε τον Ελληνισμό της Βόρειας Ηπείρου δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια (ξαναλέω, δεν ξέρω ιστορία, αλλά μου φαίνεται περέργο, σαν κάτι να βρομάει...). Εννοώ, σκοτωνόταν ο Ελληνισμός της Βόρειας Ηπείρου και δεν το ξέραμε? δεν κάναμε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Οι Αρχαίοι ημών Πρόγονοι θα πέταγαν με ΜΕΓΑ ευχαρίστηση τους Τουρκόσπορους της Χ.Α. στην περίοπτη θέση του Καιάδα, εκεί που οι Σπαρτιάτες πετούσαν όλα τα άχρηστα μέλη της κοινωνίας τους και τους προδότες.

Όλα τα υπόλοιπα είναι γαργάρα,σκ@τοναζί:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qwA-6YCfKF8]ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΡΑΦΛΗ [psy2014] - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Τι το μπλέκεις το Κ.Κ.Ε. ? Άλλο το ΚΚΕ τότε, άλλο τώρα, και δεν είναι και στο ΚΚΕ τώρα, τι μπλέκεις τον Βελουχιώτη?

Όχι, δεν βαραίνει καθόλου περισσότερο, καθήκον του ήταν όπως λες, οφείλουμε να του το αναγνωρίσουμε όμως, ειδικά όταν άλλοι φόραγανε κουκούλες..

Εγώ λες να θέλω να το μπλέξω ''το κόμμα'' ? Το ''κόμμα'' μπλέχτηκε προσφέροντάς του εργασία στη φυλλάδα του και αυτός δέχτηκε. Αν τώρα νομίζεις πως μπορεί οποιοσδήποτε δημοσιογράφος, με όσες περγαμηνες και διπλόματα γουστάρεις (και όχι ''κατα δήλωσιν'' όπως ο κύριος) μπορεί να γίνει αρχισυντάκτης στην εν λόγω φυλλάδα, νομίζεις.

Και δεν είναι μόνο ο Βελουχιώτης επειδή είναι επώνυμος. Επώνυμος είναι και ο Μπελογιάνης. Δεν έμαθες όμως για τους ανώνυμους. Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις το ''καλά εσύ σκοτώθηκες νωρίς'' να δείς πως αντιμετωπίζανε το απόσπασμα τα πιτσιρίκια, να μάθεις πότε έκλαιγαν οι αγωνιστές, να δείς πόσοι άκομα ήταν. Μπας και πείς για την πράξη του Γλέζου όπως και εγώ: Ε ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ??

Που δρούσε? Για εξήγα λίγο.

όπως ο κόσμος δεν φτιάχτηκε σε μια εβδομάδα έτσι και ο 'Ακης δεν έκανε περιουσία σε 2 μέρες. Την εποχή που ο Γλέζος χρημάτιζε βουλευτής του ΠΑΣΟΚ κάποια τζάκια μόλις χτίζονταν. (Το ξέρεις ότι τότε η συνήθης προσφώνηση μεταξύ ΠΑΣΟΚον ήταν ''σύντροφε'' ?? πλάκα ε ??) Του πήρε μόλις 8 χρόνια για να τραυματιστεί η ηθική του και να σαλπάρει για άλλους σχηματισμούς. Τώρα βγαίνει και λέει για τη ΧΑ, αλλά για το κόμμα που του καθάρισε τη σύνταξη δεν βρίσκει τίποτα μεμτό να αναφέρει. Λες και η πολιτική του ΠΑΣΟΚ ειδικά τα τελυταία χρόνια ήταν άψογη... Κοροιδευόμαστε μου φαίνεται.

Δεν ξέρω τι είπε για την 17Ν, αλλά πόσοι άραγε πραγματικά στεναχωρέθηκαν για τις δολοφονίες των Χουντικών? Δεν το επικροτώ, αλλά, δεν στεναχωρέθηκα.. Το μετα βέβαια, φυσικά και το καταδικάζω. Αλλά και πάλι, τι ακριβώς είπε?

Γιαυτό ο Γκάντι ήταν ΕΝΑΣ και όλοι ο άλλοι είναι σκερβελέδες. Οταν επιμένεις να καθαγιάζεις τη βια βαφτίζοντάς τη αντεκδίκηση κατα τα συμφέροντά σου (πολιτικά ή οικονομικά) είσαι ίδιος του θύτη

Όλων μας η αισθητική προσβλήθηκε νομίζω που μπάτσος σκότωσε παιδάκι.. Το να βγει και να πει κάποιος "καταδικάζω την βία από όπου και αν προέρχεται" είναι το μόνο ευκολο, αλλά δεν είναι αληθινό για κανέναν.

Όλοι μας σε κάποιο βαθμό την έχουμε επικροτήσει, όχι όμως όταν δεν μας συμφέρει.. εκεί, ζητάμε την καταδίκη της.

Σίγουρα κανείς δεν χάρηκε που κάηκε η Αθήνα, αλλά ας δούμε λίγο ποιος την έκαψε.. Ήταν 15χρονα? σε έναν μικρό βαθμό ναι, τα περισσότετα βέβαια κοιμόντουσαν, κουρασμένα από το να αναποδογυρίζουνε περιπολικά το πρωι.. Ήταν Αναρχικοί? Ναι.. Φυσικά και ήταν, τι νόημα έχει να καταδικάσει πάλι κανείς την στάση τους? Ήταν ασφαλήτες? ΝΑΙ, ακόμα θυμάμαι τα βίντεο του Λαζόπουλου.. Αυτούς τους καταδίκασε κανείς? Ήταν ΣΥΡΙΖΑίοι? Όχι δεν ήταν, άσχετα αν αυτό ήθελαν να προωθήσουν.

Επανάσταση δεν ήταν, ξεσηκωμός ήταν (εκτός αν είναι λογικό τα 15χρονα να αναποδογυρίζουν μπατσικά)

Έχουν γραφτεί πάρα πολλά σε θέμα που δημιουργήθηκε εδω μέσα τότε. Εξακολουθώ να κρατάω τα μυνήματα στα κινητά για την συγκέντρωση, και το ποιόν είδα με τα μάτια μου επικεφαλής της πορείας εδώ στο νησί. Το έχω ξαναγράψει: εδώ (και αλλού) ο κόσμος είναι μικρός και όλοι ξέρουμε τι καπνό φουμάρει ο καθένας. Εμείς εδώ είχαμε στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ. Τυχαίο ?

Όσο για το ρομαντικό του ''ξεσηκωμού'' θα βρεθεί κανένας να μας απαντήσει που χαθήκανε τόσο καιρό, τόσοι ''ξεσηκωμένοι'' ??

Ήμουν 1000% σίγουρος ότι θα έβαζες αυτό το βίντεο.

Ιστορία δεν ξέρω, (όχι αλήθεια, δεν έκατσα να μάθω ποτέ τι έγινε στην Αλβανία τότε), αλλά είμαι σίγουρος ότι κάποιοι άλλοι δεν τον παρουσιάζουν για Αιμοσταγή δολοφόνο παρανοικό δικτάτορα που ήπιε το αίμα αθώων", για κάποιους άλλους έκανε καλό, και δεν βλέπω πουθενά να σκότωσε Έλληνες.

Βέβαια, από την άλλη, είμαι σίγουρος, ότι είτε για την Αλβανία του Χότζα, είτε για τον Ελληνικό εμφύλιο, έχουν γραφτεί ΑΠΕΙΡΑ πράγματα, και ποτέ δεν θα μάθουμε τι πραγματικά γινόταν, γιατί πάντα αυτός που γράφει έχει εμπειρία από την μία ή από την άλλη μπάντα.

Ο Χότζας λοιπόν, για τον Γλέζο ήταν ένας Κομμουνιστής, και για αυτό πήγε και τον χαιρέτησε στην κηδεία του, το ότι ένα βίντεο (οκ, πολλά, ίδια βίντεο) λένε ότι σκότωσε τον Ελληνισμό της Βόρειας Ηπείρου δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια (ξαναλέω, δεν ξέρω ιστορία, αλλά μου φαίνεται περέργο, σαν κάτι να βρομάει...). Εννοώ, σκοτωνόταν ο Ελληνισμός της Βόρειας Ηπείρου και δεν το ξέραμε? δεν κάναμε τίποτα?

Ουτε και εγώ ξέρω ιστορία. Και μέγας ψεύτης όποιος ισχυριστεί πως ξέρει. Μπορείς όμως να διαβάσεις μερικές μαρτυρίες, Κάποια να τα δείς και στις εφημερίδες αν είσαι κάποιας ηλικίας, και να κρίνεις. Για τον Χότζα κάνε ένα κόπο να διαβάσεις το ''μικρό ημερολόγιο συνόρων'' του Γκασμέντ Καπλάνι. Οτι διαβάσεις εκεί τα έχω ακούσει δεκάδες φορές απο μαρτυρίες ανθρώπων που έφυγαν απο εκεί. Αν έχεις κάποια χρόνια πάνω σου θα έχεις διαβάσει και καμιά εφημερίδα για τον έτερο κομμουνιστή τον Τσαουσέσκου, ή σίγουρα θα έμαθες τι συνέβη σε όσους δεν έπεισαν με το κλάμα τους για το χαμό του κομμουνιστή Κιμ Γιονκ Ιλ. Και αν τελικά σου περισέψει ακόμα λίγος χρόνος δώσε μια ματιά στη ''φάρμα των ζώων'' και στο ''1984'' να εμπεδώσεις σε τι μηχανισμούς και σε τι υποκείμενα ο λατρεμένος σου ύψώνει το χέρι ''εις ένδειξην αλληλεγγύης''.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.