Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Ρωτάω λοιπόν και εγώ. Πόσες ζωές θα στοιχίσει η απώλεια της δόσης (και άρα η μη καταβολή μισθών σε πολλούς συμβασιούχους, η μη αποπληρωμή των χρωστούμενων προς τις επιχειρήσεις και τους φαρμακοποιούς), η κατάρρευση της κυβέρνησης μέσα σε μια μέρα και ο όλος πανικός μέχρι η σημερινή αντιπολίτευση μετά από νέες εκλογές να φέρει το καράβι στα ίσια; Και με την ελπίδα ότι ο κόσμος δεν θα πάει να ψηφίσει ΧΑ. Κανείς δεν ξέρει. Κανείς δεν μπορεί να το απαντήσει αυτό. Αλλά προσωπικά δεν θα με καθησυχάσει, ούτε θα με παρηγορήσει, ένας αισιόδοξος και δυναμικός λόγος για μια νέα αρχή από κάποιον νέο πρωθυπουργό που θα έχει προκύψει, μετά από μια καταστροφή. Αν είναι να πάμε σε νέα κυβέρνηση προτιμώ να περιμένω λίγο ακόμα και να πάμε ομαλά, παρά να βιώσουμε μια πτώχευση και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Εσύ μπορεί να ονειρεύεσαι την έξοδο του Μεσολογγίου. No problem.

Δηλαδή τώρα δεν βιώνουμε πτώχευση; Φυσικά και πρέπει να καταρρεύσει η πουλημένη κυβέρνηση γιατί δεν προσφέρει απολύτως τίποτα παραπάνω από το να μας βουλιάζει τα κεφάλια πιο βαθιά. Είναι τραγικά αφελές να περιμένεις οτιδήποτε θετικό από αυτή την κυβέρνηση ή από οποιαδήποτε άλλη που περιέχει τους γνωστούς κλέφτες μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα δεν βιώνουμε πτώχευση; Φυσικά και πρέπει να καταρρεύσει η πουλημένη κυβέρνηση γιατί δεν προσφέρει απολύτως τίποτα παραπάνω από το να μας βουλιάζει τα κεφάλια πιο βαθιά. Είναι τραγικά αφελές να περιμένεις οτιδήποτε θετικό από αυτή την κυβέρνηση ή από οποιαδήποτε άλλη που περιέχει τους γνωστούς κλέφτες μέσα.

Μπορεί να είναι αφελές, αλλά θεωρώ από την μεριά μου εγωιστικό το να θεωρεί κάποιος αφελή την δική μου άποψη επειδή ο ίδιος έχει συμβουλευτεί την μαγική του μπάλα. Διότι το να λες ότι θα ανέβει ένας "νέος" πολιτικός πάνω με "νέους" βουλευτές και η Ελλάδα θα αλλάξει προς το καλύτερο με μια κάποια σιγουριά, δεν είναι ολίγον "ρίχνω τα ζάρια και ξέρω ότι θα φέρω εξάρες"? Άσε που μια ζωή ο λαός ψήφιζε τον άλλον, διότι αυτός που κυβερνάει είναι κλέφτης. Μετά αποδεικνυόταν ότι ο άλλος ήταν μεγαλύτερος κλέφτης.

Όσον αφορά την πτώχευση, την βιώναμε και πέρσι, και πρόπερσι. Το thread "Χρεοκοπία Ελλάδας" έχει ημερομηνία έναρξης 11-02-10. Απλά κάθε φορά αλλάζει το τι ακριβώς αποκαλούμε πτώχευση. Και αυτό που μπορεί να έρθει με άδεια ταμεία και έξοδο από την ευρωζώνη, νέο νόμισμα και άγρια υποτίμηση μπορεί να αναθεωρήσει ξανά το τι εννοούμε πτώχευση. Και αν και δεν ήθελα να το γράψω αυτό, εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ και άλλοι εδώ μέσα όμως, είμαστε "πρώτο τραπέζι πίστα".

Αλλά πέρα από αυτό εμένα το πρόβλημα δεν είναι το αν θα ανέβει ο Αλέξης πάνω (αμφιβάλλω να μιλάμε για την Αλέκα), αλλά το πως. Διότι αυτό θα μετρήσει αρνητικά ή θετικά και για την δική του διακυβέρνηση. Ξανά λέω ότι μια κατάρρευση της κυβέρνησης τώρα, θα οδηγήσει σε μονοπάτια τα οποία ίσως να είναι πολύ ποιο άγρια από τα σημερινά. Και όπως ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, ένας νέος πολιτικός που θα διαβάζει έναν αισιόδοξο και δυναμικό λόγο για τις καλύτερες μέρες που θα έρθουν και ταυτόχρονα θα ζητάει υπομονή και δουλειά ώστε να διορθωθούν τα εγκλήματα των προηγούμενων κυβερνήσεων, δεν θα με παρηγορήσει αν η χώρα έχει καταρρεύσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Διότι έχω και βαρεθεί να ακούω τέτοιους λόγους.

Επιπλέον υπάρχει η παράμετρος ΧΑ. Η ΧΑ ανεβαίνει. Μια διάλυση της κυβέρνησης τώρα θα οδηγήσει σε ένα κοινοβούλιο όπου η ΧΑ θα είναι με διψήφιο νούμερο. Μια απογοητευτική διακυβέρνηση από την αριστερά ή πολύ περισσότερο μια έξοδος από την ευρωζώνη με αριστερή κυβέρνηση πάνω ακολουθούμενη από υποτίμηση, ειλικρινά δεν θέλω ούτε καν να σκέφτομαι το που μπορεί να οδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Tο καταλαβαίνείς ότι ο Ελληνικός Λαός πληρώνει τον λογαριασμό της διάσωσης των Ευρωπαικών Τραπεζών, οι οποίες είχαν επενδύσει στα "τοξικά μας" ομόλογα?

Κανένα Δημόσιο, καμία επικερδής δημόσια επιχείρηση (Βλέπε ΟΠΑΠ) η οποία θα ξεπουληθεί όσο όσο , καμία μαιμού σύνταξη δεν ήταν και δεν είναι ικανό να βουλιάξει έτσι μία χώρα.

Ήθελαν η Γερμανία, Ολλανδιά και όλες οι Ευρωπαικές χώρες να ξεφορτωθούν από πάνω τους ότι Ελληνικά ομόλογα είχαν.

Κανονικά έπρεπε να μας που και ευχαριστώ , όχι να μας αποκαλούν και τεμπέληδες και άχρηστους.

Κανένα χρονικό περιθώριο δεν πρέπει να δοθεί στην κυβέρνήση έκτρωμα , η οποία πρέπει να πέσει άμεσα και να δικαστούν από τον Λαό , ως προδότες.

Αυτήν την στιγμή έχει τεθεί σε λειτουργία το άρθρο 120 του Ελληνικού Συντάγματος.

Για ποιες επενδύσεις μιλάμε όταν υπάρχει η Κίνα με 1 δολάριο ημερομίσθιο????

Τον Λευκό Κινέζο τον ξέρεις? Εάν όχι τότε καλύτερα να κοιταχτούμε όλοι μας στον καθρέφτη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την άποψη σου αφελή διότι και ιστορικά αλλά και στατιστικά να το πάρεις οι πιθανότητες να κάνουν κάτι θετικό για την χώρα τείνουν στο 0. Τι καλό έχει γίνει στην Ελλάδα τα τελευταία 10-15 χρόνια; (για να μη μιλήσουμε από την μεταπολίτευση δηλαδή) Το να πάρουμε το νέο πακέτο δε θα δώσει τίποτα στη χώρα παρά στους δανειστές πίσω τους τόκους τους. Ειλικρινά χαίρομαι που μπορείς να ελπίζεις, αλλά τουλάχιστον πες μου που βασίζεις τις ελπίδες σου.

Επίσης δε θεωρώ ούτε τον Αλέξη ούτε την Αλέκα λύσεις και γενικότερα δε νομίζω ότι καμία κυβέρνηση μπορεί να φέρει λύσεις στην παρούσα φάση. Πιστεύω στην μαζική αντίδραση και κινητοποίηση του κόσμου που θα φέρει τις αλλαγές που χρειάζονται. Απλά είναι λίγο νωρίς ακόμα για να γίνει αυτό, όταν με τα μέτρα που συνεχίζουν να παίρνουν η ανεργία θα φτάσει στο 60% κι ο κόσμος θα ζει στους δρόμους μπορεί και να γίνει κάτι. Για την ώρα, λεφτά με το σταγονόμετρο στην αγορά για να μην έχουμε αντιδράσεις από τώρα, ας κρατήσουμε κι ένα ποσοστό να χαίρεται και να νομίζει ότι έχει νορμάλ ζωή. Μέχρι στιγμής το ψωνίζω άρα υπάρχω συνεχίζει να κυβερνάει.

Κι όπως έχω ξαναγράψει πολλές φορές, όλη η οικογένεια μου βρίσκεται στην Ελλάδα, φυσικά και θα με επηρεάσει το οτιδήποτε συμβεί, δε χρειάζεται να ξαναγράψω το γιατί νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

έδωσε ο Σόιμπλε μια συνέντευξη στο ZDF εχθές, στην οποία, απ'ότι άκουσα -από Έλληνες- είπε ότι η Ελλάδα οδηγήθηκε εδώ εξαιτίας των πολιτικών. Κάποιος που νιώθει με τα γερμανικά -το google translate δε νιώθει, κι εγώ τα έχω ξεχάσει & με τα νέα δεν τα πήγαινα καλά-, μπορεί να το επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την άποψη σου αφελή διότι και ιστορικά αλλά και στατιστικά να το πάρεις οι πιθανότητες να κάνουν κάτι θετικό για την χώρα τείνουν στο 0. Τι καλό έχει γίνει στην Ελλάδα τα τελευταία 10-15 χρόνια; (για να μη μιλήσουμε από την μεταπολίτευση δηλαδή) Το να πάρουμε το νέο πακέτο δε θα δώσει τίποτα στη χώρα παρά στους δανειστές πίσω τους τόκους τους. Ειλικρινά χαίρομαι που μπορείς να ελπίζεις, αλλά τουλάχιστον πες μου που βασίζεις τις ελπίδες σου.

Μια αμυδρή ελπίδα βρίσκεται στο ότι οι κυβερνώντες παίζουν το κεφάλι τους. Προχτές ο Κουβέλης αυτοδιαφημιζόταν ως το υπεύθυνο κομμάτι της αριστεράς που διατηρεί τα ποσοστά του στις δημοσκοπήσεις. Αλλά το θέμα για μένα δεν είναι το να φύγει η κυβέρνηση ή όχι. Το θέμα είναι ότι αν φύγει η κυβέρνηση, η νέα που θα έρθει να έχει ένα σημείο εκκίνησης που να μην ταυτίζεται πραγματικά με το χάος.

Επίσης δε θεωρώ ούτε τον Αλέξη ούτε την Αλέκα λύσεις και γενικότερα δε νομίζω ότι καμία κυβέρνηση μπορεί να φέρει λύσεις στην παρούσα φάση. Πιστεύω στην μαζική αντίδραση και κινητοποίηση του κόσμου που θα φέρει τις αλλαγές που χρειάζονται. Απλά είναι λίγο νωρίς ακόμα για να γίνει αυτό, όταν με τα μέτρα που συνεχίζουν να παίρνουν η ανεργία θα φτάσει στο 60% κι ο κόσμος θα ζει στους δρόμους μπορεί και να γίνει κάτι. Για την ώρα, λεφτά με το σταγονόμετρο στην αγορά για να μην έχουμε αντιδράσεις από τώρα, ας κρατήσουμε κι ένα ποσοστό να χαίρεται και να νομίζει ότι έχει νορμάλ ζωή. Μέχρι στιγμής το ψωνίζω άρα υπάρχω συνεχίζει να κυβερνάει.

Νομίζω ότι σε ένα βαθμό με ειρωνεύεσαι, όχι για να μου την πεις, αλλά μπας και δω το φως.

Κι όπως έχω ξαναγράψει πολλές φορές, όλη η οικογένεια μου βρίσκεται στην Ελλάδα, φυσικά και θα με επηρεάσει το οτιδήποτε συμβεί, δε χρειάζεται να ξαναγράψω το γιατί νομίζω.

Δεν είναι το ίδιο. Η οικογένειά σου θα έχει πάντα ένα στήριγμα από εσένα και η καθημερινότητά σου θα είναι πάντα διαφορετική από αυτή ενός κατοίκου π.χ. στο κέντρο της Αθήνας . Και εγώ που μένω στο Ίλιον θωρούσα ότι είχα μια κάποια εικόνα με το θέμα των παράνομων μεταναστών, μέχρι που έκανα μια βόλτα στην Πειραιώς ένα απόγευμα και κατανόησα ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα. Που να έμενα και Άγ. Παντελεήμονα.

Θα επιμείνω πάντως σε ένα θέμα. Θα σου κάνω μια ερώτηση. Αριστερή κυβέρνηση(δεν υπάρχει περίπτωση να βγει δεξιά ή κεντρώα αν καταρρεύσει αυτή εδώ) και ΧΑ αξιωματική αντιπολίτευση. ΚΑΒΟΟΜ?

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

NewsIt.gr: Ελλάδα | Ξεχάστε το ΜΕΤΡΟ από σήμερα στις 15.00! - Κλειστοί οι σταθμοί σε ΣΥΝΤΑΓΜΑ και ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ! - Στις 12.00 αύριο η Μέρκελ στην Αθήνα

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 2012:

-Συνεδριάζει εκτάκτως η ΓΣΕΕ - Της απογορεύτηκε να διαδηλώσει αύριο στο Σύνταγμα

- Θα αποκλειστεί και η διαδρομή που θα ακολουθήσει - Σχέδιο να μην δει καν τους διαδηλωτές η Καγκελάριος

Ενώ αυτό δεν είναι KABOOM ε?

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=57730&Itemid=139

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=167085&catid=3

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=167049&catid=3

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=167043&catid=3

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=167113&catid=13

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Με απόφαση του Γενικού Αστυνομικού Διευθυντή Αττικής απαγορεύεται για λογούς δημόσιας ασφάλειας και μη διατάραξης της κοινωνικοοικονομικής ζωής της πρωτεύουσας, κατά το χρονικό διάστημα από 09.00 ώρα της Τρίτης 09 Οκτωβρίου 2012 μέχρι και την 22.00 ώρα της ιδίας, κάθε δημόσια υπαίθρια συνάθροιση ή πορεία στην περιοχή της Πόλεως Αθηνών που περικλείεται από τις οδούς – Λεωφόρους: Β. Σοφίας (από τη συμβολή της με την Ακαδημίας) – Ακαδημίας – δεξιά Κανάρη – συνέχεια Πατριάρχου Ιωακείμ – αριστερά Μαρασλή – δεξιά Δεινοκράτους – αριστερά Αριστοδήμου – δεξιά Αθηναίων Εφήβων – συνέχεια Κόνιαρη – δεξιά Τσόχα – αριστερά Σούτσου Δ. – συνέχεια Πανόρμου – αριστερά Κηφισίας – δεξιά Κατεχάκη – αριστερά Καπετάν Χρονά – δεξιά Βλαχάκη – δεξιά Μεσογείων – αριστερά Μιχαλακοπούλου – αριστερά Διονυσίου Αιγηνίτου – δεξιά Ποταμιανού Ηλία – συνέχεια Ίωνος Δραγούμη – αριστερά Β. Αλεξάνδρου – δεξιά Ευφρονίου – αριστερά Σπ. Μερκούρη – δεξιά Ευτυχίδου – Πλατεία Πλαστήρα – δεξιά Αρχιμήδους – δεξιά Μ. Μουσούρου – δεξιά Αρδηττού – αριστερά Β. Όλγας (μέχρι τη συμβολή της με τη Β. Αμαλίας), ως και κατά μήκος των τμημάτων των ανωτέρω οδών που αποτελούν τα όρια της εν λόγω περιοχής, στο τμήμα της Αττικής Οδού από το Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών «Ελ. Βενιζέλος» έως τον κόμβο της Περιφερειακής Υμηττού με τη Λ. Κατεχάκη, στο τμήμα της Λ. Κατεχάκη από την έξοδο της Περιφερειακής Υμηττού έως τη συμβολή της με τη Λ. Μεσογείων και σε βάθος ακτίνας εκατό -100- μέτρων, ένθεν και ένθεν προαναφερόμενων τμημάτων οδών (Αττική Οδός – Λ. Κατεχάκη), ως και επί των γεφυρών, ανισόπεδων κόμβων, διαβάσεων που υφίστανται κατά μήκος αυτών, καθώς και στην ευρύτερη περιοχή τοπικής αρμοδιότητας Διεύθυνσης Αστυνόμευσης Αερολιμένα Αθηνών.

Επιβάλλεται, να κάτσετε σπίτι σας να δείτε ΣΚΑΪ ή Μέγκα, και στη συνέχεια τούρκικα. Εάν θέλετε, μπορείτε να πάρετε ροδοπέταλα, και να πάτε πάνω στις γέφυρες της Αττικής Οδού, και να τα πετάτε όταν θα περνάει η αυτοκινητοπομπή της πρωθυπουργού μας.

Link to comment
Share on other sites

Επιβάλλεται, να κάτσετε σπίτι σας να δείτε ΣΚΑΪ ή Μέγκα, και στη συνέχεια τούρκικα. Εάν θέλετε, μπορείτε να πάρετε ροδοπέταλα, και να πάτε πάνω στις γέφυρες της Αττικής Οδού, και να τα πετάτε όταν θα περνάει η αυτοκινητοπομπή της πρωθυπουργού μας.
Μου το διάβασε πριν 4 λεπτά συνάδελφος, με φωνή "Παπαδόπουλος '67" στην "αρχαΐζουσα" και νόμιζα ότι έκανε πλάκα !!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που πιθανώς θα βλέπαμε αύριο.

Όσοι ήταν αποφασισμένοι να πάνε θα κάτσουν σπίτια τους τώρα δηλαδή?

Η μόνη φωτιά που καίει στη χώρα είναι τα τσιγάρα στα τασάκια στις καφετέριες δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Άντε αφού μας απαγόρευσαν, ας μαζευτούμε να ξεσπαθώσουμε εναντίων της Μέρκελ. Οι Έλληνες έχουμε φετιχ με τις απαγορεύσεις. Εξάλλου για το ότι οι ψήφοι μας επί 30 χρόνια δεν κατάφεραν να στήσουν ένα κράτος της προκοπής αυτή φταίει. Μάλλον μας φταίει γιατί κάνει το αυτονόητο, και υπερασπίζεται τα συμφέροντα του λαού της, κάτι που οι δικοί μας δεν το έχουν καν στο βιογραφικό τους. Οπότε πάμε να κάνουμε ντου στη Μέρκελ αντί να κάνουμε ντου στον μ@λάκα που εν καιρό δημοκρατίας απαγορεύει τις συναθροίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να έρχεται με αφορμή τον πόλεμο που κήρυξε η Τουρκία στην Συρία και την στάση μας απέναντι στους ρώσους

Αφού μας έκανε την τιμή και ήρθε στο φτωχικό μας, θα τα δεχτούμε όλα χωρίς ανταλλάγματα.

Real.gr - Επικαιρότητα - Βρήκαν νεκρό τον Βλάση Καμπούρογλου

Ποιος ο λόγος να αυτοκτονήσεις αν είσαι ήδη εκτός Ελλάδας;

Ανακάλυψαν επιτέλους τις δολοφονίες στην Ρωσία για τους TOR του Άκη

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.