Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Καλώς ήρθατε στο Ιράν. Ευχαριστούμε για την επίσκεψη.

"Αρθρο: 198

Ημ/νία: 01.01.1951

Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ

Τίτλος Αρθρου

Κακόβουλη βλασφημία

Λήμματα

ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (Π.Κ.), ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ, ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ, ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΘΕΙΑ

Κείμενο Αρθρου

ΕΒΔΟΜΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

1. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό.

2. Όποιος, εκτός από την περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει δημόσια με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

Αρθρο: 199

Ημ/νία: 01.01.1951

Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΘΥΒΡΙΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Τίτλος Αρθρου

Καθύβριση θρησκευμάτων

Λήμματα

ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (Π.Κ.), ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ, ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΚΑΘΥΒΡΙΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Κείμενο Αρθρου

Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών. "

Link to comment
Share on other sites

"Αρθρο: 198

Ημ/νία: 01.01.1951

Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ

Κείμενο Αρθρου

Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών. "

Βάλαν σε εφαρμογή έναν μεταπολεμικό νόμο, που κάλλιστα θα μπορούσε να εφαρμοστεί για το μισό πλυθησμό της Ελλάδας.. Τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Βάλαν σε εφαρμογή έναν μεταπολεμικό νόμο, που κάλλιστα θα μπορούσε να εφαρμοστεί για το μισό πλυθησμό της Ελλάδας.. Τέλεια.

Οπότε να τον καταργήσουμε. Επίσης να καταργήσουμε και την ασφάλιση στα αυτοκίνητα μιας και όπως αναφέρει ποιο πάνω στο link υπολογίζεται ότι υπάρχουν 1 εκατ. ανασφάλιστα αυτοκίνητα.

Nice one.

Link to comment
Share on other sites

"Αρθρο: 198

Ημ/νία: 01.01.1951

Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ

Τίτλος Αρθρου

Κακόβουλη βλασφημία

Λήμματα

ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (Π.Κ.), ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ, ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ, ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΘΕΙΑ

Κείμενο Αρθρου

ΕΒΔΟΜΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

1. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό.

2. Όποιος, εκτός από την περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει δημόσια με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

Αρθρο: 199

Ημ/νία: 01.01.1951

Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΘΥΒΡΙΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Τίτλος Αρθρου

Καθύβριση θρησκευμάτων

Λήμματα

ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (Π.Κ.), ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ, ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΚΑΘΥΒΡΙΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Κείμενο Αρθρου

Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών. "

εναλλακτικα ερμηνευεται και ως:

Γραφουμε και καμια μλκια να περνα η ωρα...

κι οποτε το θυμομαστε τη χρησιμοποιουμε επιλεκτικα για να δειξουμε οτι εχουμε τον ελεγχο.

Γιατι ειλικρινα, αυτη την περιοδο το πραγματικο προβλημα της χωρας

ειναι η ελλειψη σεβασμου προς τα Θεια (κάποιων), ο Παστιτσιος και η ...χμ, Θρησκευτικη ειρηνη!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να τον καταργήσουμε. Επίσης να καταργήσουμε και την ασφάλιση στα αυτοκίνητα μιας και όπως αναφέρει ποιο πάνω στο link υπολογίζεται ότι υπάρχουν 1 εκατ. ανασφάλιστα αυτοκίνητα.

Nice one.

Είπα εγώ κάτι τέτοιο?

Όχι.. Είπα, όπως σωστά είπε και ο Κοπρίτης, ότι θυμούντε χαίροντε..

Η μέγιστη υποκρισία από την Χ.Α. , να στέλνει την αστυνομία για τέτοιο λόγο βάση τέτοιου νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ κάτι τέτοιο?

Όχι.. Είπα, όπως σωστά είπε και ο Κοπρίτης, ότι θυμούντε χαίροντε..

Η μέγιστη υποκρισία από την Χ.Α. , να στέλνει την αστυνομία για τέτοιο λόγο βάση τέτοιου νόμου.

Διάβασα ότι η ιστορία με τον Παστίτσιο είχε δρομολογηθεί εδώ και καιρό και απλά η ΧΑ βρήκε ευκαιρία να το εκμεταλλευτεί κάνοντας το σχετικό ερώτημα στην Βουλή, ώστε να φανεί ότι ήταν δική της κίνηση.

Όσον αφορά το τι είπες, έδωσες στο προηγούμενό σου ποστ ιδιαίτερη βαρύτητα στο σε πόσους θα μπορούσε να έχει εφαρμογή αυτός ο νόμος. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα. Από αυτή την άποψη είναι λάθος και για αυτό σου ανέφερα το παράδειγμα με τα ανασφάλιστα αυτοκίνητα.

Αυτό με την επιλεκτική εφαρμογή των νόμων που έγραψε ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] είναι κάτι το διαφορετικό και γενικά συμφωνώ. Ειδικότερα για την εν λόγω σελίδα έχω ήδη εκφράσει άποψη.

Link to comment
Share on other sites

"Αρθρο: 198

Ημ/νία: 01.01.1951

Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ

Τίτλος Αρθρου

Κακόβουλη βλασφημία

Λήμματα

ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (Π.Κ.), ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ, ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ, ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΘΕΙΑ

Κείμενο Αρθρου

ΕΒΔΟΜΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

1. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό.

2. Όποιος, εκτός από την περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει δημόσια με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

Αρθρο: 199

Ημ/νία: 01.01.1951

Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΘΥΒΡΙΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Τίτλος Αρθρου

Καθύβριση θρησκευμάτων

Λήμματα

ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (Π.Κ.), ΕΠΙΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ, ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ ΚΑΘΥΒΡΙΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Κείμενο Αρθρου

Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών. "

Κι από πότε η προσβολή ενός δημοσίου προσώπου είναι προσβολή προς τα θεία; Ήταν άγιος ο Παίσιος ή προσβάλλοντας κάποιον προσβάλλεται αυτόματα και το θρήσκευμά του, η ομάδα του και το αγαπημένο του επιδόρπιο;

Σα να λέμε δηλαδή ότι ποστάρω φωτογραφία του RootX με παστίτσιο αντί για φάτσα και θα μου την πέσουν οι οπαδοί της ρέγκε;

Link to comment
Share on other sites

Κι από πότε η προσβολή ενός δημοσίου προσώπου είναι προσβολή προς τα θεία; Ήταν άγιος ο Παίσιος ή προσβάλλοντας κάποιον προσβάλλεται αυτόματα και το θρήσκευμά του, η ομάδα του και το αγαπημένο του επιδόρπιο;

Σα να λέμε δηλαδή ότι ποστάρω φωτογραφία του RootX με παστίτσιο αντί για φάτσα και θα μου την πέσουν οι οπαδοί της ρέγκε;

Όχι, θα στην πέσουν οι οπαδοί του παστίτσιου. Λίγα τα λόγια σου μίασμα. Textbook κακόβουλη βλασφημία.

Καληνύχτα και καλή μας τύχη εκεί που οδηγούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Υπόθεση εργασίας.

Έστω ότι η μάνα κάποιου στη γειτονιά μου είναι φαντασιόπληκτη. Αυτό μου δίνει το δικαίωμα στο όνομα της ελευθερίας του λόγου, να φτιάξω ένα blog και να τη σατιρίζω. Αν ο γιος της έρθει μια μέρα και μου κάψει το αμάξι θα έχει δίκιο; Στην τελική την μάνα του σατιρίζω. Μπορεί να είναι κάτι ιερό γι αυτόν αλλά για μένα δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κι από πότε η προσβολή ενός δημοσίου προσώπου είναι προσβολή προς τα θεία; Ήταν άγιος ο Παίσιος ή προσβάλλοντας κάποιον προσβάλλεται αυτόματα και το θρήσκευμά του, η ομάδα του και το αγαπημένο του επιδόρπιο;

Σα να λέμε δηλαδή ότι ποστάρω φωτογραφία του RootX με παστίτσιο αντί για φάτσα και θα μου την πέσουν οι οπαδοί της ρέγκε;

Δίκιο έχεις αν και εγώ στο παρόν forum είδα ότι η απόψή μου αντιμετωπίστηκε στο στυλ "αυτός είναι κολλημένος με την θρησκεία" όχι "αυτός είναι κολλημένος με τον Παίσιο".

Υπόθεση εργασίας.

Έστω ότι η μάνα κάποιου στη γειτονιά μου είναι φαντασιόπληκτη. Αυτό μου δίνει το δικαίωμα στο όνομα της ελευθερίας του λόγου, να φτιάξω ένα blog και να τη σατιρίζω. Αν ο γιος της έρθει μια μέρα και μου κάψει το αμάξι θα έχει δίκιο; Στην τελική την μάνα του σατιρίζω. Μπορεί να είναι κάτι ιερό γι αυτόν αλλά για μένα δεν είναι.

Απλά θα σε μηνύσει, για ποια καμμένα αμάξια μιλάς; Πήγαν μήπως να κάψουν το αμάξι αυτού που ανέβασε την σελίδα; Η μόνη περίπτωση να σου κάψουν το αμάξι στην Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος, είναι αν δεν δώσεις σωστά σφυρίγματα στον Ολυμπιακό.

Link to comment
Share on other sites

Υπόθεση εργασίας.

Έστω ότι η μάνα κάποιου στη γειτονιά μου είναι φαντασιόπληκτη. Αυτό μου δίνει το δικαίωμα στο όνομα της ελευθερίας του λόγου, να φτιάξω ένα blog και να τη σατιρίζω. Αν ο γιος της έρθει μια μέρα και μου κάψει το αμάξι θα έχει δίκιο; Στην τελική την μάνα του σατιρίζω. Μπορεί να είναι κάτι ιερό γι αυτόν αλλά για μένα δεν είναι.

Tότε να κάνουν μήνυση και οι Σατανιστές που στέλνουν τους πάντες στον Διάολο, τον ρωτήσατε τον Luficerako έάν έχει όρεξη να βλέπει τις μουράκλες τους?

Εγώ επιμένω να βγει ο Καιάδας , από την ΧΑ και να στηρίξει Γέροντα Παίσιο, σαν καλός Χριστιανός που είναι!

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα σε μηνύσει, για ποια καμμένα αμάξια μιλάς; Πήγαν μήπως να κάψουν το αμάξι αυτού που ανέβασε την σελίδα; Η μόνη περίπτωση να σου κάψουν το αμάξι στην Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος, είναι αν δεν δώσεις σωστά σφυρίγματα στον Ολυμπιακό.

Γιάννη στάθηκες σε λάθος σημείο.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχουν όρια στον χλευασμό και στην ελευθερία του λόγου.

Θεμελιώδες ερώτημα και αν θες την γνώμη μου η ομορφιά της ελευθερίας του λόγου είναι όταν σταματάει στον σεβασμό του άλλου, όχι στον σεβασμό των δικών μας πιστεύω, ακόμα κι αν είναι "ο άλλος" είναι μειοψηφία. Προσοχή: Άλλο πράγμα η κριτική και άλλο πράγμα ο χλευασμός. Άλλο πράγμα ο χλευασμός και άλλο πράγμα η κωμωδία. Η καλοπροαίρετη κριτική είναι υπέρσημαντική για την πρόοδο. Απ' την άλλη ο χλευασμός είναι κοινωνικά άχρηστος ενώ η κωμωδία κοινωνικά χρήσιμη.

Μάλιστα αν ο χλευασμός δεν σταματάει πουθενά, θα οδηγηθούμε με μαθηματική ακρίβεια σε καταστάσεις ζούγκλας. Η κοινωνία αυτή τη στιγμή ΔΕΝ είναι και δεν ξέρω αν ποτέ θα είναι τόσο ώριμη ώστε να επιδείξει γενικά αυτοσαρκασμό.

Το να ακούσει κάποιος που πιστεύει στο Θεό να αποκαλούν τον Παίσιο "παστίτσιο" και να χλευάζουν τα όσα έχει πει, είναι το ίδιο με το να πουν την υπέρβαρη μάνα του "τόφαλο" και να κολλάνε αφίσες με φάλαινες κάτω από το σπίτι του.

Link to comment
Share on other sites

Ο Παϊσιος δεν είναι Άγιος της Ορθόδοξης Εκκλησίας, η υπόθεση είναι παρόμοια με εκείνη του '98 για τη Μητέρα Τερέζα και άρα δε νοείται να θεωρηθεί βλασφημία και καθύβριση θρησκεύματος.

Τότε το ΕΔΔΑ εξέδωσε μια μνημειώδη απόφαση υπέρ της ελευθερίας της σάτιρας, η οποία μπορεί να περιέχει ακόμη και τέτοιου είδους απεικονίσεις για πολιτικά πρόσωπα ή θρησκευτικούς ηγέτες, χωρίς να θεωρείται ότι προσβάλλεται η προσωπικότητά τους. Υπήρξε βέβαια και μειοψηφία του Κύπριου δικαστή κ. Λουκαϊδη, ο οποίος έλεγε ότι δεν μπορούμε να θεωρούμε "τέχνη" οτιδήποτε παράγει ένας εικαστικός.

E-Lawyer: Τα όρια της σάτιρας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο

Link to comment
Share on other sites

Κυβερνητικός έβρισε αστυνομικό επειδή δεν του άνοιξε την πύλη που ήθελε αυτός και είναι έτοιμος να υποστεί τις συνέπειες (στην Αγγλία βέβαια...)

Andrew Mitchell Police Row Log Published - Yahoo! News UK

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικα ερμηνευεται και ως:

Γραφουμε και καμια μλκια να περνα η ωρα...

κι οποτε το θυμομαστε τη χρησιμοποιουμε επιλεκτικα για να δειξουμε οτι εχουμε τον ελεγχο.

Γιατι ειλικρινα, αυτη την περιοδο το πραγματικο προβλημα της χωρας

ειναι η ελλειψη σεβασμου προς τα Θεια (κάποιων), ο Παστιτσιος και η ...χμ, Θρησκευτικη ειρηνη!

Κάνεις λάθος. Οι συγκεκριμένοι νόμοι χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε διενέξεις που καταλήγουν στο δικαστήριο.

Κι από πότε η προσβολή ενός δημοσίου προσώπου είναι προσβολή προς τα θεία; Ήταν άγιος ο Παίσιος ή προσβάλλοντας κάποιον προσβάλλεται αυτόματα και το θρήσκευμά του, η ομάδα του και το αγαπημένο του επιδόρπιο;

Σα να λέμε δηλαδή ότι ποστάρω φωτογραφία του RootX με παστίτσιο αντί για φάτσα και θα μου την πέσουν οι οπαδοί της ρέγκε;

Μολονότι δεν πρόκειται για μια φωτογραφεία αλλά για μια σειρά κειμένων και εικόνων, εν τούτοις δεν είμαι διατεθειμένος να υποκαταστήσω τον δικαστή όπως κάνεις εσύ με τον δικηγόρο υπεράσπισης. : P

Οι νόμοι φτιάχνονται για να τηρούνται και όποιος τους παραβαίνει πρέπει να γνωρίζει ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υποστεί τις συνέπειες. Αν και νομίζω ότι θα ξεφουσκώσει η υπόθεση και θα πέσει στα μαλακά ο τίπος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.