Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Πιστεύω είναι μια ελάχιστη ανταμοιβή για όλα όσα τραβάει ένας φοιτητής και η οικογενειά του και όσα θα τραβήξει αφού πάρει το πτυχίο του.

Εγώ θέλω και ψυχολόγο, για να μου κάνει rollback την ψυχολογική κατάσταση στο προ-σχολής state καθώς και τους καθηγητές σε standby mode σε περίπτωση που ξεχάσω οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαν πει ότι παραιτούνται της ασυλίας;;;

Αχαχαχα.. Βλέπεις, οι κακοί Αριστεροί είναι Σταλινικά απολυφάδια και λασπολόγοι όταν λένε στον κόσμο ότι η Χρυσή Αυγή είναι ψευτες, υποκριτές και υπάνθρωποι..

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα.. Βλέπεις, οι κακοί Αριστεροί είναι Σταλινικά απολυφάδια και λασπολόγοι όταν λένε στον κόσμο ότι η Χρυσή Αυγή είναι ψευτες, υποκριτές και υπάνθρωποι..
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα.. Βλέπεις, οι κακοί Αριστεροί είναι Σταλινικά απολυφάδια και λασπολόγοι όταν λένε στον κόσμο ότι η Χρυσή Αυγή είναι ψευτες, υποκριτές και υπάνθρωποι..

Τελικά μήπως είναι; :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω και ψυχολόγο, για να μου κάνει rollback την ψυχολογική κατάσταση στο προ-σχολής state καθώς και τους καθηγητές σε standby mode σε περίπτωση που ξεχάσω οτιδήποτε.

Εγώ μόνο τα βιβλία. :dots:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10676]Hydra[/MENTION]

Και θα αφήσεις έτσι το "τράβηγμα" το δικό σου και της οικογένειας σου; Έτσι και αλλιώς αυτοί μας πίεσαν να πάμε να σπουδάσουμε. Ούτε κοίταξαν αν έχουμε την οικονομική κατάσταση ούτε τίποτα.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Από το link του Gandalf

ToXUo.jpg

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Και θα αφήσεις έτσι το "τράβηγμα" το δικό σου και της οικογένειας σου; Έτσι και αλλιώς αυτοί μας πίεσαν να πάμε να σπουδάσουμε. Ούτε κοίταξαν αν έχουμε την οικονομική κατάσταση ούτε τίποτα.

Ξαναλέω ο κόπος και ο δικός μου και των γονιών μου είναι πολύ μεγαλύτερος μπροστά σε αυτό το μοναδικό "ενθύμιο" από τη χώρα που με σπουδάζει επιστήμονα και με βολεύει ντελιβερά. Δεν ζητάμε κάτι παράλογο, και οι καθηγητές ίδια άποψη έχουν. Είναι παράλογο να σου δίνουν ένα βιβλίο και να στο παίρνουν πίσω μόνο και μόνο από συναισθηματικής άποψης. Οικονομία γίνεται αλλού, στην υγεία και στην παιδεία η προσφορά μετράει πάντα - δεν είναι θέματα αγγαρείας, θέμα προσφοράς είναι.

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν εκπαίδευση έχεις, όχι μετεκπαίδευση.

Οι καθηγητές φοβούντε μην τους χτίσετε σε κανένα γραφείο, σιγά μην πούνε το αντίθετο.

EDIT: Τώρα που το σκέφτομαι, τα περισσότερα βιβλία μας ήταν γραμμένα από τους καθηγητές μας. Μη αγορά νέων κάθε χρόνο -> λιγότερα κέρδη για αυτούς ;)

Εγώ είχα δεθεί και με ένα cisco router. Έπρεπε να το πάρω μαζί φεύγοντας;

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κανένα δεν ήταν τουλάχιστον στο 1ο έτος δικού μας καθηγητή, ξένων κυρίως.

Οι καθηγητές μας δε χρειάζεται να φοβούνται για κάτι και όταν είσαι φοιτητής η εκπαίδευση δεν περιορίζεται μέσα στους χώρους του πανεπιστημίου, μα απεναντίας το πανεπιστήμιο είναι η αρχή - το ερέθισμα για τα υπόλλοιπα. Δεν γίνεσαι επιστήμονας με 30 βιβλία της σχολής, που ούτε ολόκληρα δεν τα διαβάζουμε. Θέλει κι άλλα βιβλία, θέλει σεμινάρια, θέλει προσωπικό διάβασμα, έρευνα, ενασχόληση για να μην τα πολυλογώ.

Φέτος ένα βιβλίο της Φυσικής χρειάστηκε να το ανοίξω πολλές φορές σε άκυρες στιγμές που δεν σχετίζονται με τη σχολή. Πραγματικά χρήσιμο να έχεις σπίτι σου ένα καλό βιβλίο στο οποίο να ανατρέχεις. Αυτό σημαίνει παιδεία! Αει διδασκόμενος.

Φεύγουμε απ' το topic... :lock:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές απόψεις..

Για να ρίξει στάχτες στα μάτια του κόσμου, ο Κασιδιάρης, ενώ γνωρίζει ότι η άρση της ασυλίας θα ζητηθεί έτσι κι αλλιώς απ’ τον Εισαγγελέα της Έδρας, έκανε αίτηση οικειοθελούς άρσης της ασυλίας του μόλις την Παρασκευή 29/8 στον Εισαγγελέα Εφετών. Γνωρίζοντας προφανώς ότι είναι αδύνατο ανάμεσα στις 29 και τις 3 που δικαζόταν η υπόθεση να έχει ολοκληρωθεί η απαραίτητη νομική και κοινοβουλευτική διαδικασία για να αρθεί η ασυλία του. Δεν παρέλειψε, όμως, να ζητήσει την άρση και των περιοριστικών όρων που ισχύουν για τον ίδιο (να δίνει το παρών κάθε 1η και 15 στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής του και η απαγόρευση εξόδου από τη χώρα), τα οποία απορρίφτηκαν από το Συμβούλιο Εφετών.

Την Παρασκευή η δίκη του Κασιδιάρη

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Από το link του Gandalf

ToXUo.jpg

Δίκη Ηλία Κασιδιάρη: γιατί αναβλήθηκε πάλι « Φήμες

Προς νέα αναβολή η δίκη Κασιδιάρη | gazzetta.gr

Κασιδιάρης: Η Βουλή θα κρίνει αν θα πάει σε δίκη για επίθεση και ληστεία | Madata.GR

NewsIt.gr: Έγκλημα | Αναβλήθηκε ξανά η δίκη του Η. Κασιδιάρη

Από 3-4 διαφορετικά λινκς εγώ βλέπω ότι ΔΕΝ δικάστηκε σήμερα ο Κασιδιάρης.. Τι να μου πει το πινάκιο και το έγγραφο από 12 Ιουλίου και ιστορίες για αγρίους.

Αν φορούσε παντελόνια, όσα ήταν να γίνουν, θα είχαν ήδη γίνει και θα δικαζόταν σήμερα κανονικά.

Μπεεε...

Υ.Γ.

Έχει ενδιαφέρον ότι στην ίδια κατάσταση δεν υπάρχει κανένα άλλο ελληνικό όνομα!

Είμαι σίγουρος, ότι το "Σαμουίλης Κίμωνας" ακούγεται Ελληνικό.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα.. Βλέπεις, οι κακοί Αριστεροί είναι Σταλινικά απολυφάδια και λασπολόγοι όταν λένε στον κόσμο ότι η Χρυσή Αυγή είναι ψευτες, υποκριτές και υπάνθρωποι..

Όταν κάποιος εκφράζεται με αυτό το τρόπο για συνάνθρωπό του είναι το λιγότερο κακός. Και πριν μου πεις "Μα οι της ΧΑ αυτό και εκείνο και το άλλο..." η ίδια έχθρα και η ίδια άποψη υπήρχε ανάμεσα σε ΝΔκράτες και Πασόκους πριν 25 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος εκφράζεται με αυτό το τρόπο για συνάνθρωπό του είναι το λιγότερο κακός. Και πριν μου πεις "Μα οι της ΧΑ αυτό και εκείνο και το άλλο..." η ίδια έχθρα και η ίδια άποψη υπήρχε ανάμεσα σε ΝΔκράτες και Πασόκους πριν 25 χρόνια.

Δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι.

Το "Σταλινικά απολυφάδια και λασπολόγοι" είναι αυτό που έλεγαν οι Χρυσαυγήτες, το "Ψευτες και υποκριτές" ναι το είπα, και επιβεβαιώνεται συχνά, οπότε δεν το θεωρώ λάθος ή κακό, απεναντίας, είναι το ξεσκέπασμα που ΠΡΕΠΕΙ να κάνει η Αριστερά, όσο για το "υπανθρώπους" είναι ο μίνιμουμ χαρακτηρισμός για ανθρώπους που προωθούν την βία εναντίον όσων έχουν διαφορετικό χρώμα/εθνικότητα/γλώσσα/σεξουαλικές προτιμήσεις/πολιτικές πεποιθήσεις.

Δεν θα στεναχωρηθώ καθόλου για τον χαρακτιρισμό, τον θεωρώ δίκαιο.

Δεν ξέρω τι γινόταν πριν 25 χρόνια, αλλά θεωρώ πολύ λάθος την σύγκριση που κάνεις με το ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ-ΧΑ. Πολύ διαφορετικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι.

Το "Σταλινικά απολυφάδια και λασπολόγοι" είναι αυτό που έλεγαν οι Χρυσαυγήτες, το "Ψευτες και υποκριτές" ναι το είπα, και επιβεβαιώνεται συχνά, οπότε δεν το θεωρώ λάθος ή κακό, απεναντίας, είναι το ξεσκέπασμα που ΠΡΕΠΕΙ να κάνει η Αριστερά, όσο για το "υπανθρώπους" είναι ο μίνιμουμ χαρακτηρισμός για ανθρώπους που προωθούν την βία εναντίον όσων έχουν διαφορετικό χρώμα/εθνικότητα/γλώσσα/σεξουαλικές προτιμήσεις/πολιτικές πεποιθήσεις.

Δεν θα στεναχωρηθώ καθόλου για τον χαρακτιρισμό, τον θεωρώ δίκαιο.

Δεν ξέρω τι γινόταν πριν 25 χρόνια, αλλά θεωρώ πολύ λάθος την σύγκριση που κάνεις με το ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ-ΧΑ. Πολύ διαφορετικές συνθήκες.

Γενικά λέω ότι όταν κάποιος αρχίζει με χαρακτηρισμούς κάποιον απλά επειδή είναι άλλου κόμματος, τότε ναι κάπου κάνει λάθος, κάπου το έχει πάρει στραβά, κάπου έχει φανατιστεί υπερβολικά.

Δες λίγο το ποστ σου. Όπως αυτοί δικαιολογούν τους δικούς τους χαρακτηρισμούς, έτσι και εσύ δικαιολογείς τους δικούς σου. Ποια η διαφορά; Και οι δύο πλευρές θεωρούν δικαιολογημένους τους χαρακτηρισμούς προς την άλλη πλευρά. Και οι δύο δεν στεναχωριούνται για αυτούς. Και οι δύο θεωρούν ότι αξίζουν στους άλλους αυτοί. Σίγουρα θεωρούν λανθασμένους τους χαρακτηρισμούς που απευθύνονται προς αυτούς. Αδικαιολόγητους.

Η πόλωση αυτά έχει και στο τέλος καταλήγεις με δύο ή περισσότερες ομάδες ανθρώπων που μισούνται μεταξύ τους χωρίς να γνωρίζονται προσωπικά ο ένας με τον άλλον.

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.