Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Kαλή η υποκριτική ευαισθησία των αντικαπνιστικών κινήσεων των κυβερνήσεων. Καλό θα ήτανε να βάζανε φωτογραφίες με τα συκώτια όσων πίνουν, με τα τροχαία ατυχήματα που προκαλούν, καθώς και φωτογραφίες ανθρώπων που έμειναν ανάπηροι επειδή τους χτύπησε μεθυσμένος οδηγός. Ή μήπως εδώ η κυβερνητική ευαισθησία για την υγεία του πολίτη έρχεται σε σύγκρουση με τις ποτοβιομηχανίες;

Αυτός που καπνίζει κάνει κυρίως κακό στον εαυτό του. Αυτός που πίνει μπορεί να κάνει κακό σε πολλούς που δε φταίνε σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήτανε να βάζανε φωτογραφίες με τα συκώτια όσων πίνουν...

Δε θα έβλαπτε μια απλή αναζήτηση πριν αρχίσεις να κατηγορείς.

https://www.google.com/search?q=australian+anti+drink+campaign&aq=1&oq=anti-drink+cam&sugexp=chrome,mod=6&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Link to comment
Share on other sites

Kαλή η υποκριτική ευαισθησία των αντικαπνιστικών κινήσεων των κυβερνήσεων. Καλό θα ήτανε να βάζανε φωτογραφίες με τα συκώτια όσων πίνουν, με τα τροχαία ατυχήματα που προκαλούν, καθώς και φωτογραφίες ανθρώπων που έμειναν ανάπηροι επειδή τους χτύπησε μεθυσμένος οδηγός. Ή μήπως εδώ η κυβερνητική ευαισθησία για την υγεία του πολίτη έρχεται σε σύγκρουση με τις ποτοβιομηχανίες;

Αυτός που καπνίζει κάνει κυρίως κακό στον εαυτό του. Αυτός που πίνει μπορεί να κάνει κακό σε πολλούς που δε φταίνε σε τίποτα.

Δίκιο έχεις, η διαφορά είναι ότι όταν πίνεις ο διπλανός σου (η παραδιπλανός σου ή οι θαμώνες ενός μπαρ κτλ) δεν βάζουν αλκοόλ στον οργανισμό τους αν δεν το θέλουν, σε αντίθεση με το κάπνισμα, που οι καπνιστές στην Ελλάδα τους γράφουν όλους εκεί που δεν πιάνει το μελάνι και κάνουν την ατμόσφαιρα ανυπόφορη για τους υπόλοιπους.

Και ενώ το ποτό είναι συνήθως το βράδυ και σίγουρα όχι κάθε βράδυ, το κάπνισμα είναι 24/7.

Τι να λέμε τώρα, ναι το ποτό μπορεί να προκαλέσει έμεσα πολύ κακό, πολύ περισσότερο (έως μη συγκρίσιμο) από το κάπνισμα. Αλλά το κάπνισμα προκαλεί ΠΑΝΤΑ δυσφοριά σε όσους είναι γύρω σου.

Βέβαια δεν ήταν αυτό το point της Αυστραλιανής κυβέρνησης, αλλά υποθέτω ότι ένα σωρό άλλα μέτρα και νόμοι είναι για αυτό το πράγμα, όπως είναι και εδώ άλλωστε, που απλά δεν τηρούντε..

Να πως θα βρεθούν τα 11.5 δις κύριοι, στείλτε τους ράμπο να βάλουν τα προβλεπόμενα πρόστιμα στα χιλιάδες μαγαζιά που δεν τηρούν τους νόμους για το κάπνισμα.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, η διαφορά είναι ότι όταν πίνεις ο διπλανός σου (η παραδιπλανός σου ή οι θαμώνες ενός μπαρ κτλ) δεν βάζουν αλκοόλ στον οργανισμό τους αν δεν το θέλουν, σε αντίθεση με το κάπνισμα, που οι καπνιστές στην Ελλάδα τους γράφουν όλους εκεί που δεν πιάνει το μελάνι και κάνουν την ατμόσφαιρα ανυπόφορη για τους υπόλοιπους.

Και ενώ το ποτό είναι συνήθως το βράδυ και σίγουρα όχι κάθε βράδυ, το κάπνισμα είναι 24/7.

Τι να λέμε τώρα, ναι το ποτό μπορεί να προκαλέσει έμεσα πολύ κακό, πολύ περισσότερο (έως μη συγκρίσιμο) από το κάπνισμα. Αλλά το κάπνισμα προκαλεί ΠΑΝΤΑ δυσφοριά σε όσους είναι γύρω σου.

Βέβαια δεν ήταν αυτό το point της Αυστραλιανής κυβέρνησης, αλλά υποθέτω ότι ένα σωρό άλλα μέτρα και νόμοι είναι για αυτό το πράγμα, όπως είναι και εδώ άλλωστε, που απλά δεν τηρούντε..

Να πως θα βρεθούν τα 11.5 δις κύριοι, στείλτε τους ράμπο να βάλουν τα προβλεπόμενα πρόστιμα στα χιλιάδες μαγαζιά που δεν τηρούν τους νόμους για το κάπνισμα.

Κοίτα τους αντικαπνιστές τους βρίσκω αδικαιολόγητα επιθετικούς κάφρους, πολύ περισσότερο από τους καπνιστές (φυσικά υπάρχουν καπνιστές κάφροι) αλλα δηλαδή μόλις βρούν οι αντικαπνιστές ένα "ψιλοπατιμα" κάνουν λες και ήρθε το τέλος του κόσμου...

...τώρα στο θέμα αλκοόλ, ναι το θεωρώ πολύ χειρότερο πράγμα από τον καπνό, έχω σιχαθεί να βλέπω άτομα να γίνονται αλκοολικοί k να μην το παραδέχονται και άντε ένταξη στην ελλάδα ο αλκοολισμός δεν είναι τόσο μεγάλο hit, στο εξωτερικό όμως είναι και η συντριπρική πλειοψηφία αλκοολικών μέσα σε μια δεκαετία κάνει τέτοια ζημια στον οργανισμό τους που κανένας καπνιστής δεν θα κατάφερνε.

γενικά το όλο θέμα το έχουν στήσει όπως πάντα λάθος και στο πόδι, αντί να δώσουν ελευθερια στις επιλογές αλλα και κατάλληλη παιδιά στον κόσμο, δημιουργούν στρατόπεδα και νταντάδες

Link to comment
Share on other sites

...αντί να δώσουν ελευθερια στις επιλογές...

Είχαμε ελευθερία τόσα χρόνια τώρα και οι καπνιστές την εκμεταλλεύτηκαν με το χείριστο τρόπο. Φάτε βούρδουλα τώρα, να βρούμε την υγειά μας εμείς.

--------------------------------

Πέφτω από τα σύννεφα... Δηλαδή αντί να μειώνεται, αυξάνεται κι άλλο...; Τι λε ρε παιδί μου... Κατά 23 δισ. ευρώ αυξήθηκε το χρέος-Στα 303,527 δισ. το σύνολο

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε ελευθερία τόσα χρόνια τώρα και οι καπνιστές την εκμεταλλεύτηκαν με το χείριστο τρόπο. Φάτε βούρδουλα τώρα, να βρούμε την υγειά μας εμείς.

έχεις θέμα μάλλον στο να κανεις skip σε οτιδήποτε δεν κολλάει με την γνώμη σου ε?

ελευθερια στις επιλογές αλλα και κατάλληλη παιδεία* στον κόσμο

*το παιδεία το είχα γράψει λάθος

Link to comment
Share on other sites

έχεις θέμα μάλλον στο να κανεις skip σε οτιδήποτε δεν κολλάει με την γνώμη σου ε?

Όχι, απλά έχω την κατάλληλη νοημοσύνη να μην περιμένω να αλλάξει ο κόσμος με θαύματα, γιατί αν μιλάμε για παιδεία στην Ελλάδα, μόνο με θαύμα αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά έχω την κατάλληλη νοημοσύνη να μην περιμένω να αλλάξει ο κόσμος με θαύματα, γιατί αν μιλάμε για παιδεία στην Ελλάδα, μόνο με θαύμα αλλάζει.

και όπως έχει δείξει η ιστορία με τέτοιους radical τρόπους λύνονται πολύ καλά τα προβλήματα.

πάλι καλά γιατί κάποτε είχαμε και θανάτους από τα ναρκωτικά ενώ τώρα είναι ζάχαρη η φάση

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για συγκεκριμένη ιστορία; Γιατί αυτή που ξέρω εγώ δείχνει άλλα.

attachment.php?attachmentid=51768&stc=1&d=1345208033

μάλλον επίτηδες δεν καταλαβαίνεις το τι εννοώ

το να κανεις κάτι καλο με χίλια αρνητικά από πίσω.. @@ καλο είναι.

μάθε τον κόσμο να σκέφτεται να ξέρει το τι θέλει και γιατί το θέλει και αντί να έχεις παιδάκια που θα τους απαγορεύσεις τις καραμέλες θα πάνε να φάνε σοκολάτες θα έχεις ενήλικες που θα μπορούν να κάνουν υπεύθυνες επιλογές.

Kάθε τέτοιο μέτρο είναι ένα βήμα πιο κοντά σε μια λοβοτομημένοι κοινωνία που άμα δεν ακούσει την λέξη ναι η όχι δεν κάνει τίποτα.

Δεν έχει μεγάλη διαφορα από τις πρακτικές του φασισμού

Btw βρες και το αντίστοιχο γράφημα με τους θανάτους από την πρέζα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τους αντικαπνιστές τους βρίσκω αδικαιολόγητα επιθετικούς κάφρους, πολύ περισσότερο από τους καπνιστές

Θέλω να αναπνέω αέρα χωρίς χημικά, ανεξάρτητα από το που είμαι και τι κάνω. Και ενώ είναι λογικό να μην μπορώ να το κάνω όταν ποδηλατώ στην πόλη δίπλα στα αυτοκίνητα, θέλω να έχω αναπνευσιμο αέρα οπουδήποτε αλλού.

Είναι αδικαιολόγητος λοιπόν ο θυμός από οποιονδήποτε σκέφτεται έτσι?

Για επιθετικότητα δεν ξέρω, δεν έχω δει ούτε από την μία μεριά ούτε από την άλλη, αλλα σίγουρα με εξοργίζει η κάφρικη απάντηση από καπνιστές "Έλα μωρέ, τώρα το σβήνω"(για να πάρει τζούρα άλλες 3 φορές στα γρήγορα και να το σβήσει) ή το χειρότερο "Είμαστε σε ανοιχτό χώρο" (Ναι ρε άνθρωπε, αλλά είσαι 40 εκατοστά μακριά από εμένα, και ο καπνός σου απλώνεται 1.5 μέτρο γύρω από εσένα).

Link to comment
Share on other sites

μάλλον επίτηδες δεν καταλαβαίνεις το τι εννοώ

το να κανεις κάτι καλο με χίλια αρνητικά από πίσω.. @@ καλο είναι.

μάθε τον κόσμο να σκέφτεται να ξέρει το τι θέλει και γιατί το θέλει και αντί να έχεις παιδάκια που θα τους απαγορεύσεις τις καραμέλες θα πάνε να φάνε σοκολάτες θα έχεις ενήλικες που θα μπορούν να κάνουν υπεύθυνες επιλογές.

Kάθε τέτοιο μέτρο είναι ένα βήμα πιο κοντά σε μια λοβοτομημένοι κοινωνία που άμα δεν ακούσει την λέξη ναι η όχι δεν κάνει τίποτα.

Δεν έχει μεγάλη διαφορα από τις πρακτικές του φασισμού

Btw βρες και το αντίστοιχο γράφημα με τους θανάτους από την πρέζα

Τα χίλια αρνητικά ποιά είναι;

Συμφωνώ με τη λοβοτομημένη κοινωνία και όσο πάει, γίνεται χειρότερο.

Όμως, αφού ο διπλανός μου, δεν καταλαβαίνει ότι με βλάπτει με τον καπνό του, ότι δε θέλω το παιδί μου να βλέπει αυτή την εικόνα, ότι δε γουστάρω τη βρώμα του, ότι σιχαίνομαι να κάνω "γόπινγκ" στην παραλία για να κάνω μια βουτιά, κλπ, κλπ, ας υπάρξει νόμος που του το επιβάλει, γιατί διαφορετικά η λύση είναι, να πληρώνω εγώ τη νύφη, όπως γίνεται σήμερα.

Εσύ, φαντάζομαι καπνίζεις. Γιατί το κάνεις; Δεν είσαι υπεύθυνος ενήλικας; Δεν καταλαβαίνεις ότι σε βλάπτει; Δεν κατανοείς ότι σε σκοτώνει; Αν τα κάνεις, αλλά συνεχίζεις, τότε δύο τινά συμβαίνουν:

1. Δεν είσαι υπεύθυνος, οπότε και όλη η συζήτηση περί παιδείας είναι άκυρη, αφού είναι μόνο λόγια.

2. Είσαι υπεύθυνος, αλλά δε σε ενδιαφέρει, οπότε αυτομάτως ακυρώνεις τις θέσεις σου, αφού η υπευθυνότητα δεν είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναπνέω αέρα χωρίς χημικά, ανεξάρτητα από το που είμαι και τι κάνω. Και ενώ είναι λογικό να μην μπορώ να το κάνω όταν ποδηλατώ στην πόλη δίπλα στα αυτοκίνητα, θέλω να έχω αναπνευσιμο αέρα οπουδήποτε αλλού.

Είναι αδικαιολόγητος λοιπόν ο θυμός από οποιονδήποτε σκέφτεται έτσι?

Για επιθετικότητα δεν ξέρω, δεν έχω δει ούτε από την μία μεριά ούτε από την άλλη, αλλα σίγουρα με εξοργίζει η κάφρικη απάντηση από καπνιστές "Έλα μωρέ, τώρα το σβήνω"(για να πάρει τζούρα άλλες 3 φορές στα γρήγορα και να το σβήσει) ή το χειρότερο "Είμαστε σε ανοιχτό χώρο" (Ναι ρε άνθρωπε, αλλά είσαι 40 εκατοστά μακριά από εμένα, και ο καπνός σου απλώνεται 1.5 μέτρο γύρω από εσένα).

που λες, τις προάλλες (έχει ξαναγίνει αρκετές φορες) κάθομαι στο λεωφορείο με ανοιχτό παράθυρο και καπνίζω το πρακτικά άοσμο ηλεκτρονικό τσιγάρο μου ώσπου να αρχίσω να ακούω καφρίλες από διαφορες ηλικίες (όχι μονο μελλοθάνατες γιαγιάδες) πως απαγορεύεται και διαφορες τέτοιες μπούρδες...

...εξαιρετέου πως δεν έχουν ούτε μια δικαιολογία να γκρινιάζουν, αλλα όταν τους λέω πως και εμενα με ενοχλεί πως δεν φοράνε αποσμητικό αλλα δεν το κάνω θέμα τσαντίζονται. όπως ενώ δεν έχω νικοτίνη στο τσιγάρο μου μου λένε πως η νικοτίνη τους κάνει κακό.. όταν τους ρωτήσεις (άσχετος πως δεν έχει νικοτίνη το τσιγάρο και δεν είναι καπνός αυτό) πως "Τι ξέρεις ρε φιλε για την νικοτίνη" και περνώ την απάντηση "μου προκαλεί καρκίνο"... είμαι στα όρια του να τους κουτουλήσω...

...και αυτό παιδιά λέγεται ομαδοποίηση και αγραμματισμός.. καμια διαφορα από τους κάφρους χρυσαυγίτες και τους ιαχοβαδες

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.