Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν βλέπω κάποια φυγομαχία, ούτε κάποια αναμέτρηση.

Γιατί να κάτσουν να ακούσουν την "αντιπολίτευση" στις προγραμματικές δηλώσεις, του Μιχαλολιάκου? ο τύπος είναι φασίστας και τους φασίστες δεν είναι να τους τιμάς με την παρουσία σου. Το ότι τον ψήφισαν δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο φασίστας, και τον Χίτλερ τον ψήφισαν.

Να γιατί έφυγε ο ΣΥΡΙΖΑ, θέλεις να μας πεις γιατί έφυγε η ΧΑ?

Για δώσε μου ένα ορισμό του φασίστα σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάποια φυγομαχία, ούτε κάποια αναμέτρηση.

Γιατί να κάτσουν να ακούσουν την "αντιπολίτευση" στις προγραμματικές δηλώσεις, του Μιχαλολιάκου? ο τύπος είναι φασίστας και τους φασίστες δεν είναι να τους τιμάς με την παρουσία σου. Το ότι τον ψήφισαν δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο φασίστας, και τον Χίτλερ τον ψήφισαν.

Να γιατί έφυγε ο ΣΥΡΙΖΑ, θέλεις να μας πεις γιατί έφυγε η ΧΑ?

Να κάτσουν γιατί στη Βουλή παράγεται έργο μέσω διαλόγου, προτάσεων, και αντιλόγου. Πρακτικές που όπως φαίνεται δεν αρέσουν ούτε και στο Συριζα. Οπότε ούτε και αυτούς έπρεπε να τους τιμάει κανείς με την παρουσία του.

Ο ΣΥΡΙΖΑ έφυγε γιατί η ΧΑ αποτελείται από φασίστες. Η ΧΑ έφυγε για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Τώρα θές να μας πεις με ποιον ευαρεστείστε να ομιλείτε ??

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε μου ένα ορισμό του φασίστα σε παρακαλώ.

Ο φασισμός είναι ριζοσπαστικἠ αυταρχική εθνικιστική πολιτική ιδεολογία και μαζικό κίνημα που έχει ως στόχο να θέσει το έθνος, το οποίο ορίζει βάσει αποκλειστικών βιολογικών, πολιτισμικών ή/και ιστορικών συνθηκών, υπεράνω κάθε άλλης αξίας και να δημιουργήσει μια κινητοποιημένη εθνική κοινότητα.

Source

Νομίζω ότι όλα αυτά τα βλέπεις πάνω στον Μιχαλολιάκο.\

ΕΔΙΤ:

Να κάτσουν γιατί στη Βουλή παράγεται έργο μέσω διαλόγου, προτάσεων, και αντιλόγου. Πρακτικές που όπως φαίνεται δεν αρέσουν ούτε και στο Συριζα. Οπότε ούτε και αυτούς έπρεπε να τους τιμάει κανείς με την παρουσία του.

Ο ΣΥΡΙΖΑ έφυγε γιατί η ΧΑ αποτελείται από φασίστες. Η ΧΑ έφυγε για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Τώρα θές να μας πεις με ποιον ευαρεστείστε να ομιλείτε ??

Η ΧΑ έχει αποδείξει ον κάμερα (βλέπε μπουγέλο και γροθιές) ότι δεν τα ξέρει αυτά τα περί διαλόγου-αντιλόγου και προτάσεων. Ευαρεστούμαστε (*) να μιλάμε με όσους μπορούν να παράγουν δίαλογο και προτάσεις, και όχι ρατσιστικά παραληρήματα και εθνικιστική προπαγάνδα.

*σίγουρα το έγραψα λάθος.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

άρα τον λες αυταρχικό με λίγα λόγια

Δεν είπα "Ο φασισμός είναι αυταρχισμός"..

Ο στόχος του, οι αξίες του και η ιδεολογία του, είναι εκ διαμέτρου αντίθετα με αυτά που στηρίζω (που μικρή σημασία έχει, κάποιος μπορεί να είναι βάζελος και κάποιος γαυρος), αλλά είναι και ΒΙΑΙΑ εναντίον του ανθρώπινου γένους και αυτό δεν μπορώ να το στηρίξω.

Με άλλα λόγια, θα είχα πολύ μικρότερο πρόβλημα αν η βία ήταν έξω από την εξίσωση και προσπαθούσε να πετύχει τους στόχους του με τα λόγια του. Όμως η βία κυριαρχεί σε κάθε ιστορία που πρωταγωνιστεί η ΧΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η ΧΑ έχει αποδείξει ον κάμερα (βλέπε μπουγέλο και γροθιές) ότι δεν τα ξέρει αυτά τα περί διαλόγου-αντιλόγου και προτάσεων. Ευαρεστούμαστε (*) να μιλάμε με όσους μπορούν να παράγουν δίαλογο και προτάσεις, και όχι ρατσιστικά παραληρήματα και εθνικιστική προπαγάνδα.

*σίγουρα το έγραψα λάθος.

Μάλλον θες να μας πείσεις πως Βουλη = ΑΝΤ1 και Πρόεδρος Βουλής = Παπαδάκης. Συγγνώμην αλλά σφάλεις. Επίσης το να απαξιώνεις την άποψη του άλλου με πιασάρικες ταμπέλες ''παραληρήματα'', ''εθνικιστική προπαγάνδα'' δείχνουν κάποιον ο οποίος δεν έχει και ιδιαίτερη εκτίμηση στο σύνταγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η στάση του ΣΥΡΙΖΑ -κι όποιου άλλου- τους εξισώνει με τη ΧΑ και αυτά για την οποία την κατηγορούν. Η ΧΑ, καλώς ή κακώς, εκλέχθηκε από κάποιους -πολλούς- πολίτες. Κάτσε στη Βουλή, και όποτε σου δίνεται η ευκαιρία κόλλα τους στον τοίχο με επιχειρήματα, κι όχι με συμβολικές βλακείες και χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] Ναι, δεν γράφει βία, αλλά εγώ αυτό καταλαβαίνω από την διατύπωση και την λέξη "αυταρχική" εκεί μέσα, δεν την βλέπεις δηλαδή εσύ την βία στην Χ.Α.?

Μάλλον θες να μας πείσεις πως Βουλη = ΑΝΤ1 και Πρόεδρος Βουλής = Παπαδάκης. Συγγνώμην αλλά σφάλεις. Επίσης το να απαξιώνεις την άποψη του άλλου με πιασάρικες ταμπέλες ''παραληρήματα'', ''εθνικιστική προπαγάνδα'' δείχνουν κάποιον ο οποίος δεν έχει και ιδιαίτερη εκτίμηση στο σύνταγμα.

Συμπέρασμα από το πουθενά έβγαλες. Πιασάρικη ταμπέλα μπορεί να είναι, εσφαλμένη ή ψευδής όμως δεν είναι αυτή η ταμπέλα. Αφού εθνικιστές αυτοχαρακτηρίζοντε, δεν θα κάνουν αντίστοιχη προπαγάνδα? Την κάνουν..

Το που κολλάει η εκτίμηση στο σύνταγμα δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάτσουν να ακούσουν την "αντιπολίτευση" στις προγραμματικές δηλώσεις, του Μιχαλολιάκου? ο τύπος είναι φασίστας και τους φασίστες δεν είναι να τους τιμάς με την παρουσία σου.

Μέσα στο κοινοβούλιο σημασία έχει τι λέει κάποιος, όχι ποιος είναι. Αν είναι έτσι να αποχωρούν όλα τα κόμματα όποτε μιλάει κάποιος άλλου κόμματος. Ακόμα καλύτερα να έχουμε 7 αίθουσες όπου το κάθε κόμμα θα αγορεύει στην δική του χωρίς να έχει την υποχρέωση να ακούει τους άλλους. Περισσότερος χρόνος για ομιλίες ευχάριστες στα αυτιά. Λιγότερα νεύρα.

Τον άκουσα τον Μιχαλολιάκο και μου έκανε γενικά θετική εντύπωση με βάση το τι είπε, όχι το τι είναι. Έχω κατηγορηθεί ως λασπολόγος απέναντι στην ΧΑ. Μην τα ξεχνάμε. Είδα λοιπόν έναν άνθρωπο που μαζί με το "Αν φύγουν γ@μ@ τους" μίλαγε απλά και κατανοητά και δεν είχε κανένα πρόβλημα να δώσει και τα εύσημα σε 1-2 άτομα άλλων κομμάτων. Πράγμα που είναι σπάνιο έως απαγορευμένο στο Ελληνικό κοινοβούλιο. Διότι στο Ελληνικό κοινοβούλιο χειροκροτείς όρθιος ότι π@π@ρι@ πει ο δικός σου αρχηγός και κάνεις γκριμάτσες ή αποχωρείς όποτε κάποιος αρχηγός άλλου κόμματος λέει ή ετοιμάζεται να πει κάτι σωστό.

Αυτό είναι το Ελληνικό κοινοβούλιο.

Και μιας και μιλάμε για κοινοβούλιο, σε πόσους δόθηκε η εντύπωση καφενείου στην ψηφοφορία όπου σχεδόν όλοι αποχωρούσαν με το που έδιναν την ψήφο τους, όλοι εκτός από αυτούς που ήταν υποχρεωμένοι, αλλιώς θα φεύγανε και αυτοί, να χαιρετήσουν και να συγχαρούν την αρχηγάρα.Η εικόνα πάντως του Μειμαράκη να διαβάζει τα τυπικά στο τέλος σε ένα σχεδόν άδειο κοινοβούλιο, απλά και μόνο για να καταγραφούν αυτά, ήταν δείγμα της σοβαρότητας των βουλευτών μας.

Link to comment
Share on other sites

Το που κολλάει η εκτίμηση στο σύνταγμα δεν το καταλαβαίνω.

Εδώ:

Άρθρο 14

1. Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του, τηρώντας τους νόμους του Κράτους.

Όταν μέσα στον κατεξοχήν χώρο άσκησης του ανωτέρω δικαιώματος, υπάρχουν κινήσεις απαξίωσης του, με αιτιολογία το περιεχόμενο του λόγου (τα άλλα περί βίας δεν ευσταθούν εκτός αν εννοείς πως αυτό που φοβήθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν μη τυχών και τη στιγμή που μιλάει ο Μιχαλολιάκος, οι λοιποί θα έδερναν τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ), εγώ τουλάχιστον το βλέπω σαν μια προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων με αποκλειστικό σκοπό την υποβάθμιση του ομιλητή. Αλλιώς εξήγησέ μου πώς θα γίνει διάλογος όταν αυτός προϋποθέτει 2 μέρη να ακούνε και να μιλάνε εναλλάξ, και όχι ο καθένας να τα λέει μόνος του. Και επειδή δε μου απάντησες: αυτή θα ήταν και η τακτική τους απέναντι στους επικριτές μας στο εξωτερικό ?? έτσι θα έκαναν διαπραγμάτευση ??? ''εμείς θέλουμε αυτά, και αν διαφωνείτε μαζί μας δε θα κάτσουμε να σας ακούσουμε'' Μέχρις εκεί φτάνει η ρητορική τους δεινότητα ??

Link to comment
Share on other sites

Παραιτήθηκε ο υφυπουργός Eργασίας - NEWS247

Δεν μπορώ να πω, έχει γκογκόβια. Να δούμε, βέβαια, τι θα κάνει στις ψηφίσεις σχετικών νόμων.

Δεν έφυγε από την ΝΔ. Ήθελε υπουργείο, πήρε υφυπουργείο, είπε να δοκιμάσει, η γραμματέας καθόταν όμως μόνο στον υπουργό, σπάστηκε, αποχώρησε. Είπε και μια μακακία στα μέτρα των Ανεξάρτητων Ελλήνων για δικαιολογία ώστε να μισό ανοίξει μια πόρτα προς Καμμένο μεριά σε περίπτωση που τον σουτάρουν και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν δεν διαγραφεί θα ψηφίζει κανονικά. Αν διαγραφεί θα τρέξει προς Καμμένο μεριά.

Link to comment
Share on other sites

δεν την βλέπεις δηλαδή εσύ την βία στην Χ.Α.?

Και ο κόσμος μάθαινε εδώ και 2 χρόνια ότι ο ΣΥΡΙΖΑ καταφεύγει στην βία (έτσι λέγανε τα ΜΜΕ) και όταν έσκασε η περίπτωση Αμυρά έδεσε το γλυκό. Σας έχουν συκοφαντήσει στο παρελθόν και αντί ως παθόντες να είστε ποιο προσεχτικοί τι κάνετε; Τα ίδια που σας κάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ:

Όταν μέσα στον κατεξοχήν χώρο άσκησης του ανωτέρω δικαιώματος, υπάρχουν κινήσεις απαξίωσης του, με αιτιολογία το περιεχόμενο του λόγου (τα άλλα περί βίας δεν ευσταθούν εκτός αν εννοείς πως αυτό που φοβήθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν μη τυχών και τη στιγμή που μιλάει ο Μιχαλολιάκος, οι λοιποί θα έδερναν τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ), εγώ τουλάχιστον το βλέπω σαν μια προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων με αποκλειστικό σκοπό την υποβάθμιση του ομιλητή. Αλλιώς εξήγησέ μου πώς θα γίνει διάλογος όταν αυτός προϋποθέτει 2 μέρη να ακούνε και να μιλάνε εναλλάξ, και όχι ο καθένας να τα λέει μόνος του. Και επειδή δε μου απάντησες: αυτή θα ήταν και η τακτική τους απέναντι στους επικριτές μας στο εξωτερικό ?? έτσι θα έκαναν διαπραγμάτευση ??? ''εμείς θέλουμε αυτά, και αν διαφωνείτε μαζί μας δε θα κάτσουμε να σας ακούσουμε'' Μέχρις εκεί φτάνει η ρητορική τους δεινότητα ??

Δεν ξέρω τι θα έκαναν, πάντως αυτό που είχε πει πριν τις εκλογές ο Μιχαλολιάκος "Θα κάνουμε τον Τσίπρα και τον Γλέζο με τα κρεμμυδάκια" δεν μου ακούστηκε κατά της βίας.

Στο bold, μαζί σου, απλά, οι πράξεις των ΧΑ, δεν λένε αυτό το πράγμα. Το να περιμένεις να σε ακούσουν όταν είσαι έτοιμος να δείρεις όποιον δεν σου αρέσει είναι τουλάχιστον θράσος. Στον Παπαδάκη έχασε ο άλλος την ψυχραιμία του, αποκλείεται να την χάσει και στην Βουλή?

Πωπω, μην με στριμώχνεις τόσο με τις ερωτήσεις σου, σου απαντάω. Όχι.

Σόρρυ, αλλά σε ρητορικές ερωτήσεις μόνο έτσι μπορω να απαντήσω. Τι σίγουρο είναι ότι δεν θα τους πλάκωναν στο ξύλο βέβαια.

ΕΔΙΤ:

Και ο κόσμος μάθαινε εδώ και 2 χρόνια ότι ο ΣΥΡΙΖΑ καταφεύγει στην βία (έτσι λέγανε τα ΜΜΕ) και όταν έσκασε η περίπτωση Αμυρά έδεσε το γλυκό. Σας έχουν συκοφαντήσει στο παρελθόν και αντί ως παθόντες να είστε ποιο προσεχτικοί τι κάνετε; Τα ίδια που σας κάνανε.

Και ο κόσμος επί τέλους έμαθε ότι αυτά που έλεγαν τα ΜΜΕ, ο Άδωνις και χθες ο Σαμαράς ήταν ψέματα.

Από την άλλη ΠΟΛΛΕΣ αναφορές, απλού κόσμου, καθώς και φωτό, καθώς και .. η εκπομπή του Παπαδάκη δείχνει το ότι οι ΧΑ όντως καταφευγουν στην βία. Εκτός αν θέλεις να μου το διαψευσεις αυτό.

Εγώ εδώ ήμουν και είμαι, και διαψευδώ την βία από μεριάς ΣΥΡΙΖΑ, άσχετα αν κάποιοι θέλουν να μας φορτώσουν την ΜΑΡΦΙΝ και όλους τους κουκουλοπολέμους της δεκαετίας.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα έκαναν, πάντως αυτό που είχε πει πριν τις εκλογές ο Μιχαλολιάκος "Θα κάνουμε τον Τσίπρα και τον Γλέζο με τα κρεμμυδάκια" δεν μου ακούστηκε κατά της βίας.

μέχρι να το δεις με τον τρόπο που ''φοβάσαι'' βάλε και το ενδεχόμενο να είναι μεταφορά.

Στον Παπαδάκη έχασε ο άλλος την ψυχραιμία του, αποκλείεται να την χάσει και στην Βουλή?

Μου αρέσει ο συλλογισμός σου. Και εσύ (σχήμα λόγου) αποδείχτηκε ότι σκότωσες εναν. Αποκλείεται να έχεις σκοτώσει 1000 ?? Χωρίς γεγονός, δεν υπάρχει κατηγορία. Διαφορετικά δημιουργείς εντυπώσεις και συκοφαντείς.

Πωπω, μην με στριμώχνεις τόσο με τις ερωτήσεις σου, σου απαντάω. Όχι.

Σόρρυ, αλλά σε ρητορικές ερωτήσεις μόνο έτσι μπορω να απαντήσω. Τι σίγουρο είναι ότι δεν θα τους πλάκωναν στο ξύλο βέβαια.

Οχι τι ?? Οχι δεν θα συμπεριφέρονταν έτσι ?? και με ποιο δείγμα γραφής παρακαλώ θα τους πάρουμε στα σοβαρά και θα τους εμπιστευτούμε πιο σοβαρές καταστάσεις ? με τα παιδιαρίσματα ??

''Ρητορικές ερωτήσεις'' εννοείς ''υποθετικές ερωτήσεις'' ?? Δηλαδή το ενδεχόμενο νέων εκλογών σε σύντομο χρονικό διάστημα, που θα πρέπει πάλι να μας δώσετε διαπιστευτήρια των ικανοτήτων σας, το έχετε αποκλείσει έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Και ο κόσμος επί τέλους έμαθε ότι αυτά που έλεγαν τα ΜΜΕ, ο Άδωνις και χθες ο Σαμαράς ήταν ψέματα.

Ρε συ τώρα ειλικρινά, αυτό κατάλαβες;

Ας παραθέσω κάτι άλλο, ελαφρώς τροποποιημένο

δεν την βλέπεις δηλαδή εσύ την βία στον ΣΥΡΙΖΑ?

Σκάει η περίπτωση Αμυρά

Και ο κόσμος επί τέλους έμαθε ότι αυτά που έλεγαν τα ΜΜΕ, ο Άδωνις και χθες ο Σαμαράς ήταν αλήθεια.
Από την άλλη ΠΟΛΛΕΣ αναφορές, απλού κόσμου, καθώς και φωτό, καθώς και .. η εκπομπή του Παπαδάκη δείχνει το ότι οι ΧΑ όντως καταφευγουν στην βία. Εκτός αν θέλεις να μου το διαψευσεις αυτό.

Να διαψεύσω τι, ότι ο Κασιδιάρης είναι άνθρωπος και έχασε την υπομονή του όταν οι άλλες τον προσβάλανε προσωπικά on air σε κανάλι που εκπέμπει και εκτός Ελλάδας; Και ναι ακούω τι λένε για την ΧΑ και έχουν πέσει και βιντεάκια μέσα εδώ. Βιντεάκια που δείχνουν μέλη όχι κατ' ανάγκη ψηφοφόρους. Η ουσία είναι αλλού. Όταν στο κοινοβούλιο υποβαθμίζεται ο διάλογος και απαξιώνεται ο συνομιλητής ΤΗΝ ΜΑΜΗΣΑΜΕ. Όταν κάποιος δεν έχει δικαίωμα να μιλήσει μέσα στο κοινοβούλιο και να ακουστεί από όλους, θα έχει μέσα στο δικαστήριο, στο αστυνομικό τμήμα, στην τράπεζα, στο καφενείο, στην πλατεία, στο σπίτι του;

Εγώ εδώ ήμουν και είμαι, και διαψευδώ την βία από μεριάς ΣΥΡΙΖΑ, άσχετα αν κάποιοι θέλουν να μας φορτώσουν την ΜΑΡΦΙΝ και όλους τους κουκουλοπολέμους της δεκαετίας.

Δεν μπορείς να διαψεύσεις την βία από μεριά ΣΥΡΙΖΑ διότι δεν μπορείς να ξέρεις το αν 2 εκατ. άνθρωποι είναι φιλήσυχοι και δεν πετάνε που και που καμιά μολότοφ για την πλάκα τους. και ο Τσίπρας ο ίδιος να έβγαινε και να έλεγε με όλη του την καρδιά ότι τα καταδικάζει, δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το τι κάνεις εσύ ή εγώ στην προσωπική μας ζωή.

Link to comment
Share on other sites

ήταν πολύ άσχημο το υπόλοιπο των διακοπών μου, το καλοκαίρι του 1995... Δεν κατάφερα να κοιμηθώ ήρεμος και μόνος στο δωμάτιο ούτε ένα βράδυ. Το καλό που τους θέλω είναι να είναι αληθινό, και να μην είχα φάει τέτοια τρομάρα για μια κούκλα ή οτιδήποτε άλλο μη εξωγήινο :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.