Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν θυμίζει λίγο την περίπτωση κρυφών αντιδραστήρων πολυεθνικών;

http://www.thelab.gr/eidiseis/h-kodak-eixe-pyriniko-antidrastira-stin-nea-109191.html?highlight=kodak

Χωρίς βέβαια να υπονοώ τίποτα για τη συγκεκριμένη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μεγάλος Αδελφός επεκτείνεται: "Μαύρο κουτί" στα ΙΧ | Miva-rate

Είναι τόσο κακό σε περίπτωση ατυχήματος να μη χρειάζεται να ελπίζεις να τηλεφωνήσει κάποιος περαστικός, ειδικά αν (χτύπα ξύλο) είσαι εγκλωβισμένος αιμορραγώντας σε ένα χαντάκι;

Αν με ρωτήσεις εμένα, θα έπρεπε να προσθέσουν υποχρεωτικά και κάμερες στα ταμπλό, για να καταδικάζονται ευκολότερα κάτι αλήτες που σκοτώνουν κόσμο παραβιάζοντας στοπ και κόκκινα φανάρια και μετά το παίζουν αθώοι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο κακό σε περίπτωση ατυχήματος να μη χρειάζεται να ελπίζεις να τηλεφωνήσει κάποιος περαστικός, ειδικά αν (χτύπα ξύλο) είσαι εγκλωβισμένος αιμορραγώντας σε ένα χαντάκι;

Αν με ρωτήσεις εμένα, θα έπρεπε να προσθέσουν υποχρεωτικά και κάμερες στα ταμπλό, για να καταδικάζονται ευκολότερα κάτι αλήτες που σκοτώνουν κόσμο παραβιάζοντας στοπ και κόκκινα φανάρια και μετά το παίζουν αθώοι.

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι θα χρησιμοποιείται μόνο για ατυχήματα;Μετά από λίγο θα σε χρεώνουν αναλόγως που κινείσαι!

Άντε να βάλουμε και μια κάμερα στη κρεββατοκάμαρα μπας και έρθει το βράδυ κανάς διαρρήκτης και μας τον φορμάρει....

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο από εν ψυχρώ δολοφονία λόγω μοιχείας - NEWS247

Ευτυχώς οι δικοί μας λάθρο, έχουν ασπαστεί 100% τον πολιτισμό μας και δεν παίζει ποτέ να κάνουν τέτοια πράγματα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο ιδιωτικός; Αν ο δημόσιος έφορος λέμε για παράδειγμα λέει "ναι" στο λάδωμα ο ιδιώτης φταίει;

Άνθρωποι είναι και οι μεν και οι δεν, άσχετα αν αρνήστε να το καταλάβετε. Όσο θέλει να τα αρπάξει ο Δ.Τ. θέλει και ο Ι.Υ. ή ο "Ελευθερος Επαγγελματίας".

Εσύ είπες για διαφθορά στους κακούς Δ.Υ. δεν διαφωνώ ότι υπάρχει , αλλά εγώ σου απαντάω ότι η διαφθορά δεν είναι γνώρισμα των Δ.Υ. αλλά όλων των ανθρώπων.

Ο ιδιώτης φταίει που δεν το καταγγέλει, φταίει που λάδωσε για να περάσει νόμιμα εκείνο το μικρό αυθαίρετο, ή που "ξέχασε" να δηλώσει κάποιο εισόδημα, εκείνη την πισίνα, ή το τρίτο αυτοκίνητο του, εκείνο με τα 4.000 κυβικά...

Ο ελευθερος επαγγελματίας φταίει που πήρε την επιχορήγηση για την εταιρεία φάντασμα, που πήρε τα λεφτά για το αγρόκτημα και το έκανε 2κάμπινο hilux και.. χαμήλωμα στο σασί..

Φταίει και ο Ι.Υ. που έπεισε τον πελάτη να αγοράσει κοπανιστό αέρα, που εκμεταλευτηκε ανθρώπους για να ανελιχθεί στην εταιρεία ή είπε ψέματα για να κερδίσει χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο θα κατεβάζει τις συντεταγμένες και την ωρα που έχουνε ανοιξει αερόσακοι και ενεργοποιηθούν οι αισθητήρες του στέλνει τη τοποθεσια σου στην Αμεση Δραση

Μπορει καποιος να σου εξασφαλισει οτι η χρηση του θα ειναι παντα και 100% μονο αυτη? Και δεν θα μπορει δυνητικα να συγκεντρωνει πληροφοριες οπως, λεω γω τωρα, που εισαι, που πηγες, ποτε, την ταχυτητα με την οποια κινεισαι κλπ? Μακρια απο μενα οι συνομωσιολογιες, αλλα αμα μου το λεγε αυτο καποιος, δε θα τον πιστευα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να σου εξασφαλισει οτι η χρηση του θα ειναι παντα και 100% μονο αυτη? Και δεν θα μπορει δυνητικα να συγκεντρωνει πληροφοριες οπως, λεω γω τωρα, που εισαι, που πηγες, ποτε, την ταχυτητα με την οποια κινεισαι κλπ? Μακρια απο μενα οι συνομωσιολογιες, αλλα αμα μου το λεγε αυτο καποιος, δε θα τον πιστευα.

Νομιζεις θα κατσει καποιος να γεμίζει "άχρηστες" πληροφορίες τα datacenters?

Ναι δε λεω οτι δε γίνεται αλλα λογικα θα υπάρχουνε δικλείδες ασφαλειας (νομικο πλαισιο) αφου προκειται για τετοιο ευαίσθητο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις θα κατσει καποιος να γεμίζει "άχρηστες" πληροφορίες τα datacenters?

Ναι δε λεω οτι δε γίνεται αλλα λογικα θα υπάρχουνε δικλείδες ασφαλειας (νομικο πλαισιο) αφου προκειται για τετοιο ευαίσθητο σύστημα.

Άχρηστες?

Ναι, οι πληροφορίες για το που πήγε ο τυχαίος Κυρ Παντελής είναι άχρηστες, αλλά οι ίδιες πληροφορίες για πολλούς άλλους ανθρώπους (πολιτικούς, δημοσιογράφους, επιχειρηματίες, δικηγόρους, εισαγγελείς κτλ) είναι ΠΟΛΥ χρήσιμες. Και τυγχαίνει, κάποια κέντρα να έχουν πρόσβαση πέρα από "νομικά πλαίσια" σε τέτοιες πληροφορίες.

Και ΕΥΠ υπάρχει στην Ελλάδα, και παρακολουθήσεις τηλεφώνων είχαμε στην Ελλάδα, φαντάσου τι θα μπορεί να παίζει αλλού, όπου και ήδη γίνεται πολλές φορές μέσω των ενσωματωμένων GPS των αυτοκινήτων και των κινητών τηλεφώνων.

Δεν νομίζω πως χρειάζεται άλλη επέκταση στο θέμα, ναι, πολύ καλό αυτό το "μαυρο κουτί", θα κάνει καλό, αρκεί να χρησιμοποιηθεί κατάλληλα και σωστά.

π.χ.

Αν αδιάβατη συνθήκη για να ενεργοποιηθεί το σύστημα είναι να έχει τρακάρει το αυτοκίνητο (και να έχει ανοίξει ο αερόσακος).

Αν το σύστημα είναι υποχρεωμένο, να ειδοποιήσει (με φωτεινές ενδείξεις / σειρήνες) ότι στέλνει πληροφορίες σαν και αυτές.

Και πάντα αυτές οι 3 πράξεις (συλλογή πληροφοριών της κατάστασης/θέσεις του οχήματος, τηλεφώνημα στην τροχαία/στο νοσοκομείο, ειδοποίηση του χρήστη/οδηγού) είναι αδιαίρετες και γίνοντε πάντα και οι 3

δεν θα έλεγα όχι..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκαναν και οι Χ.Α. όταν μίλησε ο Τσίπρας..

Μόλις το είδα στις ειδήσεις..

Just saying..

χαίρομαι που αντιλαμβάνεσαι το point μου και τους εξισώνεις.

...βέβαια δεν ξέρω πόσο ικανοποιεί τις προσδοκίες σου ένα παρολίγον κόμμα που θα κυβερνούσε, να φυγομαχεί σε μια ''αναμέτρηση'' που υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να είναι περίπατος. Φαντάζεσαι τι ''μάχες'' θα έδιναν έξω για τη χώρα τους ε ??

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που αντιλαμβάνεσαι το point μου και τους εξισώνεις.

...βέβαια δεν ξέρω πόσο ικανοποιεί τις προσδοκίες σου ένα παρολίγον κόμμα που θα κυβερνούσε, να φυγομαχεί σε μια ''αναμέτρηση'' που υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να είναι περίπατος. Φαντάζεσαι τι ''μάχες'' θα έδιναν έξω για τη χώρα τους ε ??

Δεν βλέπω κάποια φυγομαχία, ούτε κάποια αναμέτρηση.

Γιατί να κάτσουν να ακούσουν την "αντιπολίτευση" στις προγραμματικές δηλώσεις, του Μιχαλολιάκου? ο τύπος είναι φασίστας και τους φασίστες δεν είναι να τους τιμάς με την παρουσία σου. Το ότι τον ψήφισαν δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο φασίστας, και τον Χίτλερ τον ψήφισαν.

Να γιατί έφυγε ο ΣΥΡΙΖΑ, θέλεις να μας πεις γιατί έφυγε η ΧΑ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.