Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Ο τύπος γιατί έκοβε βόλτες στο εγκαταλελειμμένο εργοστάσιο της ΠΠ; Δεν σας φαίνεται ύποπτο;

πέρα από την πλακα μπορεί να πήγε να αγοράσει κανένα μπάφο η το οτιδήποτε τέτοιο.

αλλα για οποιον λόγο και να πήγε.. soz man, δεν καθαρίζεις κόσμο

Link to comment
Share on other sites

πέρα από την πλακα μπορεί να πήγε να αγοράσει κανένα μπάφο η το οτιδήποτε τέτοιο.

αλλα για οποιον λόγο και να πήγε.. soz man, δεν καθαρίζεις κόσμο

Κι εγώ αυτό σκέφθηκα, όλο και τίποτα νταραβέρια μπορεί να είχε.

Αλλά, ποιός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων

Αυτοί που πιστεύουν στην θανατική ποινή (σε όλες της τις μορφές) και αυτοί που δεν πιστεύουν.

Αν θεωρείς ότι υπάρχει κάποιος λόγος που δικαιολογεί την θανάτωση ενός ανθρώπου καλά κάνεις και το συζητάς

Κανέναν θάνατο πέραν της αυτοάμυνας δεν δικαιολογώ, αν μη τι άλλο πιστεύω ότι και οι πέτρες έχουν καταλάβει ότι είμαι υπέρ του διαλόγου και της αλήθειας.

Αλλά κάτι που επίσης δεν δικαιολογώ είναι η διαστρέβλωση ή η απόκρυψη της αλήθειας για επίτευξη διαφορετικών στόχων. Το έχω ξαναπεί: ο αλλοδαπός δολοφόνος είναι αλλοδαπός και ο ιθαγενής δολοφόνος είναι απλά δολοφόνος.

Είμαι σκεπτόμενο ων και θέλω αποδείξεις πριν καταδικάσω, δεν αρκούμαι στις ετυμηγορίες των μπλογκς που ούτε καν ταιριάζουν μεταξύ τους.

του επιτεθηκανε με μαχαίρι 3 οι οποιοι μπηκανε παράνομα στην πόλη του - χώρα του και τον φάγανε

Αν είχανε μπει νόμιμα, θα είχες πρόβλημα ή θα ήταν οκ σαν φόνος; Αυτό λέω, δεν είπα ότι το θύμα είναι αθώος ή ένοχος ή βλάκας ή δενξέρωγωτι, είπα πολύ καιρό πριν ότι ο αλλοδαπός δικάζεται για το χρώμα του δέρματός του, ενώ οποιοσδήποτε άλλος κατηγορούμενος δικάζεται για τις πράξεις του.

Αν οι 3 ύποπτοι ήταν Έλληνες, θα χαλάγαμε φαιά ουσία για το τι τους οδήγησε στον φόνο και αν τον έκαναν αυτοί και αν απειλήθηκαν από το θύμα και τι προϊστορία είχανε μεταξύ τους και αν υπήρχε περίπτωση αυτοάμυνας και και και.

Αλλά είναι αλλοδαποί, οπότε ξέρουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για την υπόθεση και τους έχουμε ήδη καταδικάσει. Δίκη δεν έγινε ακόμα, οι μάρτυρες δεν κατέθεσαν υπό όρκο, αλλά το pisokollito.gr είπε ότι τους κλώτσησε τον σκύλο και τον έφαγαν λάχανο, άρα πάρτε τηλέφωνο την Χρυσή Αυγή.

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά βλέποντας τα πράγματα μονόπλευρα δεν το λύνουμε, απλά γινόμαστε καννίβαλοι και Ούνοι. Ένας φόνος έξω από το σπίτι μου θα με ανησυχούσε, ασχέτως ποιος τον έκανε.

Το να είσαι απελπισμένος και πεινασμένος παράνομα σε μια άλλη χώρα, είναι δίκοπο μαχαίρι. Όπως μπορείς να κλέψεις και να σκοτώσεις χωρίς να γραφτεί τίποτα στο μητρώο σου και να μην αναγνωρίζει την φάτσα σου και τα δαχτυλικά σου αποτυπώματα κανένας, έτσι μπορεί και να σε σκοτώσουν σαν το σκυλί και να σε πετάξουν στην θάλασσα χωρίς να σε ψάξει κανένας. Κι αν δεν σε ψάξει κανένας, δεν θα τιμωρηθεί κανένας δολοφόνος.

Μπορούμε να συζητάμε για ώρες, αλλά η άποψή μου εξακολουθεί να είναι ότι δεν ξέρουμε τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Κανέναν θάνατο πέραν της αυτοάμυνας δεν δικαιολογώ, αν μη τι άλλο πιστεύω ότι και οι πέτρες έχουν καταλάβει ότι είμαι υπέρ του διαλόγου και της αλήθειας.

Αλλά κάτι που επίσης δεν δικαιολογώ είναι η διαστρέβλωση ή η απόκρυψη της αλήθειας για επίτευξη διαφορετικών στόχων. Το έχω ξαναπεί: ο αλλοδαπός δολοφόνος είναι αλλοδαπός και ο ιθαγενής δολοφόνος είναι απλά δολοφόνος.

Είμαι σκεπτόμενο ων και θέλω αποδείξεις πριν καταδικάσω, δεν αρκούμαι στις ετυμηγορίες των μπλογκς που ούτε καν ταιριάζουν μεταξύ τους.

Θα στο πω όπως μου το έλεγε ο πατέρας μου όταν ήμουν πιτσιρικάς.

"Το δίκαιο είναι μια ρευστή κατάσταση που εύκολα μετακινείτε.

Αν περνάς ένα δρόμο και σε στραβοκοιτάξει κάποιος έχεις δίκιο εσύ.

Αν επειδή σε στραβοκοίταξε του βρίσεις τη μάνα, έχει δίκιο αυτός

Αν επειδή του έβρισες τη μάνα σε χαστουκίσει έχεις δίκιο εσύ

Αν επειδή σε χαστούκισε του δώσεις μια μπουνιά έχει δίκιο αυτός

Αν επειδή του έδωσες μπουνιά σηκώσει ένα καδρόνι και σου σπάσει τα πλευρά , έχεις δίκιο εσύ.

Αν επειδή σου έσπασε τα πλευρά τον σκοτώσεις, έχει το δίκιο αυτός αμετάκλητα."

Τι ακριβώς αποδείξεις ζητάς πριν καταδικάσεις; Το σκότωσαν λέμε.

Εγώ σου λέω ήταν ο χειρότερος άνθρωπος που πέρασε ποτέ από την γη. Τον σκότωσαν!! Δεν τιμώρησαν αυτόν (αν έφταιγε) αλλά την οικογένεια του που δεν έφταιγε σίγουρα.

Δεν υπάρχουν περιθώρια για συζήτηση σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... σε ανάλογο περιστατικό που είχα αναφέρει σε άλλο θέμα κόντεψαν να με φάνε όταν έλεγα το ίδιο με τον [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]. Μήπως επειδή ήταν Έλληνας ο δολοφόνος τότε και όχι Πακιστανός;

Εγώ σου λέω ήταν ο χειρότερος άνθρωπος που πέρασε ποτέ από την γη. Τον σκότωσαν!!

:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αν είχανε μπει νόμιμα, θα είχες πρόβλημα ή θα ήταν οκ σαν φόνος; Αυτό λέω, δεν είπα ότι το θύμα είναι αθώος ή ένοχος ή βλάκας ή δενξέρωγωτι, είπα πολύ καιρό πριν ότι ο αλλοδαπός δικάζεται για το χρώμα του δέρματός του, ενώ οποιοσδήποτε άλλος κατηγορούμενος δικάζεται για τις πράξεις του.

Αν οι 3 ύποπτοι ήταν Έλληνες, θα χαλάγαμε φαιά ουσία για το τι τους οδήγησε στον φόνο και αν τον έκαναν αυτοί και αν απειλήθηκαν από το θύμα και τι προϊστορία είχανε μεταξύ τους και αν υπήρχε περίπτωση αυτοάμυνας και και και.

Αλλά είναι αλλοδαποί, οπότε ξέρουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για την υπόθεση και τους έχουμε ήδη καταδικάσει. Δίκη δεν έγινε ακόμα, οι μάρτυρες δεν κατέθεσαν υπό όρκο, αλλά το pisokollito.gr είπε ότι τους κλώτσησε τον σκύλο και τον έφαγαν λάχανο, άρα πάρτε τηλέφωνο την Χρυσή Αυγή.

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά βλέποντας τα πράγματα μονόπλευρα δεν το λύνουμε, απλά γινόμαστε καννίβαλοι και Ούνοι. Ένας φόνος έξω από το σπίτι μου θα με ανησυχούσε, ασχέτως ποιος τον έκανε.

Το να είσαι απελπισμένος και πεινασμένος παράνομα σε μια άλλη χώρα, είναι δίκοπο μαχαίρι. Όπως μπορείς να κλέψεις και να σκοτώσεις χωρίς να γραφτεί τίποτα στο μητρώο σου και να μην αναγνωρίζει την φάτσα σου και τα δαχτυλικά σου αποτυπώματα κανένας, έτσι μπορεί και να σε σκοτώσουν σαν το σκυλί και να σε πετάξουν στην θάλασσα χωρίς να σε ψάξει κανένας. Κι αν δεν σε ψάξει κανένας, δεν θα τιμωρηθεί κανένας δολοφόνος.

Μπορούμε να συζητάμε για ώρες, αλλά η άποψή μου εξακολουθεί να είναι ότι δεν ξέρουμε τι έγινε.

Δεν έχει νόημα η κουβέντα γιατι αν είχανε μπεί νόμιμα .

1ον δεν θα ήτανε τόσοι .

2ον φυσικά θα ήταν σε καλύτερες συνθηκες και οι ιδιοι και δεν θα καταφευγανε στο οτιδήποτε βλεπουμε καθε μερα.

3ον Με χαρτιά θα ηταν πολυ ευκολοτερο να εντοπιστουν θα υπηρχαν φωτος δαχτυλικα και στοιχεια . Τωρα αν τους αλλους 2 πχ ο ενας που πιασανε δεν τους ηξερε τι και πως ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΝ ΠΟΤΕ . <-- σε αυτο βασίζονται και αυτοι στο μπάχαλο γενικως. Οπως στα 90τιες οι καταδικοι γειτονες χωρις χαρτια σκοτωναν τον εργοδοτη που τους επαιρνε για μεροκάματο περνουσαν τα σύνορα και μην τον ειδατε τον παναγη ξαδερφος .

και αλλοι πολλοι λόγοι . Τωρα αν το ειχανε κανει Ελληνες ειναι ενα ΑΝ που δυστηχως η ευτυχως δεν συμβαινει στην καθημερινότητα . Οποτε με αν και με ισως καταλαβαινεις πως κουβεντα δεν γινεται . Σιγουρα θα τους εκραζα και αυτους παντως. Σε μια περίπτωση γενικα μιλάμε με γεγονότα και με στατιστικά που εχουμε ηδη . Αν παρουμε τις θεωρητικες περιπτωσεις που βολευουν την εκάστοτε πλευρα εχουν ολοι δίκιο και η περίπτωση θυμιζει σκυλο που κυνηγα την ουρα του .

αυτα απο μένα .

Έγινε επεξεργασία από Athens2004
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να το αναλύσουμε, το θέμα καταλήγει ώς εξής:

Αν ο δολοφόνος ήταν λαθρομετανάστης, τότε αν δεν είχε έρθει ποτέ στην Ελλάδα, το έγκλημα δεν θα είχε γίνει. Και όπως πολύ σωστά είπε ο Γιάγκος, δεν είναι ο ένας άνθρωπος που απεδήμησεν. Αυτο είναι η κορυφή του παγόβουνου. Το θέμα ειναι αυτοί που μένουν πίσω και μπορει πολύ πιθανόν να εξαρτώνται άμεσα απο τον θανόντα.

Άρα δεν μιλάμε μονο για ενα θυμα, αλλα για πολλά. Και άντε εσυ μετά να βγάλεις την ξενοφοβία και τον ρατσισμό απο τον γιό του θύματος, του οποιου τον πατέρα εφαγε ενας ο οποιος δεν θα έπρεπε καν να βρίσκεται εδώ.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω σε καμία περίπτωση πως υπάρχει διαφορά ανθρώπινης αξίας ανάμεσα σε εναν νομιμο και εναν λαθραίο μετανάστη. Θεωρώ όμως, πως ο νόμιμος εχει στα χέρια του μια ευκαιρία που του δώθηκε απλόχερα απο εναν άλλο τοπο, και ο οποιος πρέπει να συμβάλλει τα μέγιστα για να την αξιοποιήσει και να την σεβαστεί. Άν ο νόμιμος δολοφονήσει, τοτε αυτόματα πρέπει να τιμωρείται ΚΑΙ να απελαύνεται. Τόσο για παραδειγματισμό, οσο και για αχαριστία.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για του λόγου το αληθές, σε τοπικό πατρινό κανάλι, είχαν συνέντευξη την πρώτη ξαδέρφη του θύματος. Χοντρικά είπε ότι, είχε πάει βόλτα το σκύλο (άρα δικός του ήταν; οι αφγανοί τον κλώτσησαν; ). Πιθανόν να τον πήγε στο εργοστάσιο, αφού μπορούσε να τον αφήνει ελεύθερο να τρέχει. Εικάζει πως μπορεί να όρμηξε σε κάποιον, αυτοί να τον κλώτσησαν και να έγινε τσαμπουκάς. Εικασίες όμως. Δεν αναφέρθηκε κάτι για μάρτυρες.

Επίσης είπε, ότι είχαν καλές σχέσεις με αυτούς, αφού τους πήγαιναν τρόφιμα και ρούχα. Αν ισχύει, η αχαριστία σε όλο της το μεγαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Στρατούλη! Βρήκαμε 50 δις για ανάπτυξη :rofl:

Real.gr - Επικαιρότητα - Ετοιμάζουν «συναινετικό διαζύγιο» με την Ελλάδα;

Μέχρι τις εκλογές θα μας πρήξουν με τα σενάρια εξόδου, αλλά εμείς δεν μασάμε διότι ξέρουμε ότι είναι μπλόφες :lazy:

Link to comment
Share on other sites

(και συνεχίζω) ενώ ξέρει ότι είναι γεμάτο μετανάστες. Δεν προσπαθώ να καλύψω κανέναν. Ερωτήματα βάζω.

Kai εγώ θα έβγαινα. Να κάθομαι φοβισμένος μέσα στο σπίτι μου; Φυλακή είμαι;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, δεν είναι ούτε:

Vesna Vulovic

Vesna Vulović (Serbian: Весна Вуловић; born 3 January 1950) is a Serbian former flight attendant. She holds the world record, according to the Guinness Book of Records, for surviving the highest fall without a parachute: 10,160 metres (33,330 ft).

ούτε:

Ερασιτέχνες... :neo:

:p

Link to comment
Share on other sites

Τον λένε, Ian W. Hunter, τον Tom Cruise στο Mission Impossible 2 τον λένε Ethan Hunt, και μία από τις σκηνές είναι [ame=http://www.youtube.com/watch?v=1UqM_PHSv8w]αυτή[/ame]

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να προχωρήσει αν και είναι νωρίς ακόμα, αλλά οι βιομηχανίες που κατασκευάζουν βελόνες δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος...έχει γυριστεί και τανία με παρόμοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.