Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Όπως κάποιοι που δεν έχουν τα @@ ή τα χρήματα να σκάσουν μια 600άρα σε κάρτα γραφικών αλλά προτείνουν σε κάποιο μέλος να αγοράσει 680 ή 7970 για να παίζει ναρκαλιευτή, έτσι και εδώ κάποιοι που δεν έχουν τα @@ να γίνουν ήρωες εύχονται κάποιος που αυτοκτονεί να πάρει και κάποιον πολιτικό μαζί του να γίνει αυτός ήρωας.

Θα με βρίσετε, έχετε δίκιο, ζητάω συγνώμη, μακάρι να κατάλαβα λάθος, αλλά με κάθε ειλικρίνεια αυτό βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Θα με βρίσετε, έχετε δίκιο, ζητάω συγνώμη, μακάρι να κατάλαβα λάθος, αλλά με κάθε ειλικρίνεια αυτό βλέπω.

Εγώ δε θα σε βρίσω, απλά θεωρώ ότι δεν κατάλαβες. Οι πρώτοι που ξεκινούν τέτοιες "επαναστάσεις" είναι αυτοί που ο λαός λέει γραφικά "δεν έχουν στον ήλιο μοίρα". Εγώ πχ, έχω μια οικογένεια από πίσω μου που βασίζεται σε εμένα. Πάω, καθαρίζω 2-3 και μετά ή αυτοκτονώ, ή πάω φυλακή. Τι θα απογίνουν αυτοί; Επειδή εγώ δεν έδωσα αξία στη ζωή μου, σημαίνει ότι δε δίνω και στις ζωές των μελών της οικογένειά μου; Δεν είμαστε Σπάρτη πλέον, δυστυχώς για μένα, όπου το να πας στην μάχη και να σκοτωθείς ήταν η υπέρτατη τιμή και η οικογένειά σου είχε ειδική μεταχείριση. Εδώ όχι μόνο θα τους δυσκολέψεις άμεσα, αλλά θα τους ξεσκίσουν οι υπόλοιποι επειδή είχαν σχέση με εσένα. Δε θα βρίσκουν δουλειά, θα τους αποκλείσουν από επιδόματα, θα τους ταλαιπωρήσουν σε ανακρίσεις και πολλά άλλα. Πόσο μάλλον σε μια κοινωνία που ελάχιστοι ενδιαφέρονται και οι πλειοψηφία κοιτάει μόνο την πάρτη της, απόδειξη το πόσοι ακόμα ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ/ΝΔ.

Στα λέω πολύ απλοϊκά, αλλά πιστεύω ότι καταλαβαίνεις το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννουλης δινει στεγνα τον φερεντινο μεσω ΦΒ για φαρμακα και κοκα...κολες.

Επισημα δε ξερω ποτε και αν θα ανακοινωθει.

ΕΝΤΙΤΙΝΤ

Απίστευτο: Σοκάρει ο Ματθαίος Γιαννούλης με αυτά που δημοσιοποιεί για τον Φερεντίνο και τα ναρκωτικά | Palo.gr

Χρήστος Φερεντίνος: διασυρμός για ναρκωτικά-κοκαΐνη « Φήμες

Το λυπηρό είναι ότι η δυσφήμιση βρίσκει φανατικούς οπαδούς, χωρίς να ενδιαφέρονται για αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το λυπηρό είναι ότι η δυσφήμιση βρίσκει φανατικούς οπαδούς, χωρίς να ενδιαφέρονται για αποδείξεις.

Πριν μερικές ημέρες μάλιστα, είχε πέσει στο τραπέζι το όνομα του Κανάκη (Ράδιο Αρβύλα) και είχαν αρχίσει όλοι το θάψιμο. Φυσικά ήταν 100% σίγουρο, αφού της το είπε ο γείτονας, του θείου, της εξαδέλφης, του μπατζανάκη, που είναι εργοδότης, της αδερφής του γκόμενού της....

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές ημέρες μάλιστα, είχε πέσει στο τραπέζι το όνομα του Κανάκη (Ράδιο Αρβύλα) και είχαν αρχίσει όλοι το θάψιμο. Φυσικά ήταν 100% σίγουρο, αφού της το είπε ο γείτονας, του θείου, της εξαδέλφης, του μπατζανάκη, που είναι εργοδότης, της αδερφής του γκόμενού της....

Για τον Κανάκη είχαν αναφερθεί πριν λίγα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα σε βρίσω, απλά θεωρώ ότι δεν κατάλαβες. Οι πρώτοι που ξεκινούν τέτοιες "επαναστάσεις" είναι αυτοί που ο λαός λέει γραφικά "δεν έχουν στον ήλιο μοίρα". Εγώ πχ, έχω μια οικογένεια από πίσω μου που βασίζεται σε εμένα. Πάω, καθαρίζω 2-3 και μετά ή αυτοκτονώ, ή πάω φυλακή. Τι θα απογίνουν αυτοί; Επειδή εγώ δεν έδωσα αξία στη ζωή μου, σημαίνει ότι δε δίνω και στις ζωές των μελών της οικογένειά μου; Δεν είμαστε Σπάρτη πλέον, δυστυχώς για μένα, όπου το να πας στην μάχη και να σκοτωθείς ήταν η υπέρτατη τιμή και η οικογένειά σου είχε ειδική μεταχείριση. Εδώ όχι μόνο θα τους δυσκολέψεις άμεσα, αλλά θα τους ξεσκίσουν οι υπόλοιποι επειδή είχαν σχέση με εσένα. Δε θα βρίσκουν δουλειά, θα τους αποκλείσουν από επιδόματα, θα τους ταλαιπωρήσουν σε ανακρίσεις και πολλά άλλα. Πόσο μάλλον σε μια κοινωνία που ελάχιστοι ενδιαφέρονται και οι πλειοψηφία κοιτάει μόνο την πάρτη της, απόδειξη το πόσοι ακόμα ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ/ΝΔ.

Στα λέω πολύ απλοϊκά, αλλά πιστεύω ότι καταλαβαίνεις το νόημα.

Μπορεί και να μην κατάλαβα. Πολλές φορές άλλα γράφουμε, άλλα διαβάζουν οι υπόλοιποι.

Μια δύο σκέψεις πάνω σε αυτό το post.

Επανάσταση δεν ξεκινάς με το να πας να αυτοκτονήσεις αγκαλιά με τον π.χ. Σημίτη (τον θυμήθηκα λόγω της έκρηξης στο γραφείο του). Απλά γίνεσαι πρωτοσέλιδο για μια βδομάδα και ο Σημίτης ξαφνικά ξανά γίνεται ο οραματιστής εκσυγχρονιστής που πάλεψε για την χώρα και την έβαλε στο ευρώ. Στα επόμενα χρόνια αν είσαι τυχερός είσαι μια απλή αναφορά σε διάφορες εκπομπές από διάφορους σχετικούς και άσχετους σε σχετικά και άσχετα θέματα. 50 δρόμοι και πλατείες έχουν πάρει το όνομα του Σημίτη.

Επαναστάτης δεν γίνεσαι μόνο αν "δεν έχεις στον ήλιο μοίρα". Σε αυτή την περίπτωση όλοι έχουμε μια δικαιολογία για να μην κάνουμε απολύτως τίποτα και αν σκάσει και κανένα πανηγύρι με την Τουρκία να την κοπανήσουμε ακόμα και κολυμπώντας. Το σχόλιο δεν ήταν προσωπικό αν και έχω μια τάση να γράφω και να χρωματίζω τα posts μου με τέτοιο τρόπο που δικαίως οι άλλοι το παίρνουν προσωπικά. Άλλωστε και εγώ πολλές φορές παίρνω προσωπικά σχόλια άλλων που απλά τα παρεξηγώ. Για την ιστορία 9 στις 10 φορές απαντάω στο post όχι σε αυτόν που το γράφει. Για αυτό και δεν θυμάμαι σχεδόν ποτέ με ποιον "τσακωνόμουν" εχτές, προχτές, πέρσι. Και... βασικά όχι Σπάρτη, ούτε καν Ελλάδα δεν είμαστε, μιας και η τιμή και η εντιμότητα σήμερα είναι μειονέκτημα. Ερμηνεύεται συνήθως ως χαμηλό IQ.

Αυτό πάντως που ήθελα να πω είναι ότι απλά συμφωνώ με τον [MENTION=10676]Hydra[/MENTION]. Ένας άνθρωπος πέθανε μέσα στην απελπισία του και εμείς σχολιάζουμε στο στυλ "γιατί δεν πήρε και έναν πολιτικό μαζί του;". Προσωπικά θα προτιμούσα ο άνθρωπος να ζούσε και δεν σκέφτομαι καν το αν ο θάνατός του θα μπορούσε να μας απαλλάξει και από κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Για τον Κανάκη είχαν αναφερθεί πριν λίγα χρόνια.

Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο περιστατικό, γιατί μάλιστα είχα και την απορία, ότι αν ήθελε ο ΑΚ να αγοράσει, έπρεπε να το κάνει από τον Πειραιά, δε θα μπορούσε να βρει προμηθευτή στη Θεσσαλονίκη;

Αυτό πάντως που ήθελα να πω είναι ότι απλά συμφωνώ με τον [MENTION=10676]Hydra[/MENTION]. Ένας άνθρωπος πέθανε μέσα στην απελπισία του και εμείς σχολιάζουμε στο στυλ "γιατί δεν πήρε και έναν πολιτικό μαζί του;". Προσωπικά θα προτιμούσα ο άνθρωπος να ζούσε και δεν σκέφτομαι καν το αν ο θάνατός του θα μπορούσε να μας απαλλάξει και από κάποιον άλλον.

Το σύνθημα της Επανάστασης του 1821 ήταν "Ελευθερία ή Θάνατος". Οι περισσότεροι από αυτούς τους αγωνιστές, δεν είχαν στον ήλιο μοίρα και αποφάσισαν ότι θα πεθάνουν. Πριν γίνει αυτό, θα πάρουν όσους περισσότερους μπορούν μαζί τους, δίνοντας το παράδειγμα στους υπόλοιπους να ξεσηκωθούν. Ζάλογγο, Μεσολόγγι, Αλαμάνα, Δερβενάκια. Μάχες αυτοκτονίας. Ήξεραν ότι πάνε να πεθάνουν, αλλά έφαγαν όσους περισσότερους μπορούσαν ενισχύοντας έτσι το πείσμα των υπολοίπων να κάνουν το ίδιο, όπου σιγά σιγά, έγιναν αρκετοί για να κερδίζουν, ήρθε και βοήθεια από έξω και ελευθερώθηκαν. 365 χρόνια, αυτοκτονούσαν μόνοι τους, ή απλά περίμεναν να βρεθεί κάποιος ηγέτης να τους οδηγήσει. Σε αυτές τις καταστάσεις υπάρχουν δύο ειδών ηγέτες. Ο παρανοϊκός, Χίτλερ, Καίσαρας, Ναπολέων, κλπ, που θα πείσει τον κόσμο να τον ακολουθήσει βάσει ενός προσωπικού του στόχου και ο εξαθλιωμένος που θα πάρει την απόφαση να σηκωθεί από τον καναπέ, συνήθως αφού έχει ήδη χάσει ότι έχει αξία για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Το σύνθημα της Επανάστασης του 1821 ήταν "Ελευθερία ή Θάνατος". Οι περισσότεροι από αυτούς τους αγωνιστές, δεν είχαν στον ήλιο μοίρα και αποφάσισαν ότι θα πεθάνουν. Πριν γίνει αυτό, θα πάρουν όσους περισσότερους μπορούν μαζί τους, δίνοντας το παράδειγμα στους υπόλοιπους να ξεσηκωθούν. Ζάλογγο, Μεσολόγγι, Αλαμάνα, Δερβενάκια. Μάχες αυτοκτονίας. Ήξεραν ότι πάνε να πεθάνουν, αλλά έφαγαν όσους περισσότερους μπορούσαν ενισχύοντας έτσι το πείσμα των υπολοίπων να κάνουν το ίδιο, όπου σιγά σιγά, έγιναν αρκετοί για να κερδίζουν, ήρθε και βοήθεια από έξω και ελευθερώθηκαν. 365 χρόνια, αυτοκτονούσαν μόνοι τους, ή απλά περίμεναν να βρεθεί κάποιος ηγέτης να τους οδηγήσει. Σε αυτές τις καταστάσεις υπάρχουν δύο ειδών ηγέτες. Ο παρανοϊκός, Χίτλερ, Καίσαρας, Ναπολέων, κλπ, που θα πείσει τον κόσμο να τον ακολουθήσει βάσει ενός προσωπικού του στόχου και ο εξαθλιωμένος που θα πάρει την απόφαση να σηκωθεί από τον καναπέ, συνήθως αφού έχει ήδη χάσει ότι έχει αξία για αυτόν.

Διαφωνώ. Το σύνθημα της επανάστασης δεν ήταν σύνθημα ανθρώπων που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα. Γενικότερα διαφωνώ με την άποψή σου και το πως βλέπεις τα πράγματα. "365 χρόνια, αυτοκτονούσαν μόνοι τους" sorry αλλά δεν με πείθεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο περιστατικό, γιατί μάλιστα είχα και την απορία, ότι αν ήθελε ο ΑΚ να αγοράσει, έπρεπε να το κάνει από τον Πειραιά, δε θα μπορούσε να βρει προμηθευτή στη Θεσσαλονίκη;

Η μάζα διψάει να δει επώνυμο να παρανομεί αισχρά ώστε να επιβεβαιώσει τις προσδοκίες για συνομωσίες και κυκλώματα. Δεν χρειάζονται αποδείξεις για να πείσει μια είδηση.

Link to comment
Share on other sites

Η μάζα διψάει να δει επώνυμο να παρανομεί αισχρά ώστε να επιβεβαιώσει τις προσδοκίες για συνομωσίες και κυκλώματα. Δεν χρειάζονται αποδείξεις για να πείσει μια είδηση.

Και το να παιρνεις μερος καποιου διχως στοιχεια-μαλλον ενω εχεις στοιχεια οτι ο ιδιος ειναι μπλεγμενος

σε ιδιο κυκλωμα ειναι ακομη πιο τραγικο.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση - Σύλλογος Εργαζομένων Ο.Ε.Δ.Β.

Σε λίγες ώρες ο Ο.Ε.Δ.Β. Οργανισμός Εκδόσεως Διδακτικών Βιβλίων, θα αποτελεί παρελθόν, καταργείται οριστικά. Μετά από 75 χρόνια η κουκουβάγια της σοφίας και της αρετής «πετάει μακριά», γιατί κάποιοι αποφάσισαν ότι δεν έχει θέση στη σύγχρονη μνημονιακή εκπαίδευση. Η μόρφωση θα γίνεται πλέον ηλεκτρονικά. Το … Μέλλον είναι μόνο το … «ηλεκτρονικό βιβλίο» και οι «διαδραστικοί πίνακες».

Ε ρε και να την είχα μπροστά μου την Αννούλα...

Link to comment
Share on other sites

Οι εργαζόμενοι αποχαιρετούν ολόκληρη την εκπαιδευτική κοινότητα, τους μαθητές, τους γονείς, τους εκπαιδευτικούς, ευχαριστώντας τους για την πολύχρονη συνεργασία και υπόσχονται να συνεχίσουν τον αγώνα για μία ΔΗΜΟΣΙΑ & ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ στην υπηρεσία του λαού

Facepalm? :slap:

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: προφανώς στεναχωρήθηκα με την είδηση αλλά όχι πως τα βιβλία αυτά ήταν κ τόσο αξιόλογα ... όσο για την δωρεάν παιδεία... όλοι όσοι δώσαμε πανελλαδικές γνωρίζουμε καλύτερα πόσο ''δωρεάν'' είναι η παιδεία.

m2c

edit: Όποιος Διαβάζει Είναι Βλάκας :hehe:

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Facepalm? :slap:

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: προφανώς στεναχωρήθηκα με την είδηση αλλά όχι πως τα βιβλία αυτά ήταν κ τόσο αξιόλογα ... όσο για την δωρεάν παιδεία... όλοι όσοι δώσαμε πανελλαδικές γνωρίζουμε καλύτερα πόσο ''δωρεάν'' είναι η παιδεία.

m2c

edit: Όποιος Διαβάζει Είναι Βλάκας :hehe:

Η μητέρα μου δουλευε εκεί μέχρι την προηγούμενη βδομάδα.. Δυο-τρια πραγματάκια λοπον.

Οι εργαζόμενοι και το σύνολο του ΟΕΔΒ δεν είχαν καμία σχέση με το περιεχόμενο των βιβλίων. Οργάνωση της εκτύπωσης, βιβλιοδεσίας και διανομής ήταν η δουλειά του. Το αν εγραφε το βιβλίο "συνωστισμός" ή "καταστροφή" ήταν θέμα του υπουργείου. Επίσης νομίζω ήταν δικό τους θέμα κάποια εξώφυλλα, για αυτό και αναφέροντε οι ζωγραφιές και οι μακέτες.. (Μιλάμε για χοντρά λεφτά, που προφανώς δεν ήθελαν να τα αφήσουν στον Διόφαντο)

Το δωρεάν προφανως πήγαινε στα βιβλία και όχι στην παρα-παιδεία για την οποία δεν ευθυνόταν ο ΟΕΔΒ! Για δες πόσο έκαναν τα βιβλία απο ένα βιβλιοπωλείο για 2 παιδιά στο λύκειο..

[MENTION=188]yanni[/MENTION] το οτι θα έκλεινε ήταν γνωστό για πάνω απο έναν χρόνο.. Κανέναν δεν ενδιέφερε ιδιαίτερα.

Για τις φετινές καθυστερήσεις ευθύνοντε οι διευθυντάδες (που απο 1/1/2012 ειναι διευθυντές στην ιδιωτική εταιρεία που θα τα τυπώνει (Διόφαντος) και όχι οι εργαζόμενοι.

Επομενος γυρος θα ειναι στις πανελληνιες. Θα εχουν τα παιδια τετραδια να γραψουν?

Μεθεπομενος γύρος θα είναι τα βιβλια της επομενης χρονιας, λεει ο Μπαμπινοωτης για Ιουλιο και η μητερα μου γελαει...

Έγινε επεξεργασία από Myralis
typos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς λυπούμαι πολύ που ακούω αυτό για τη μητέρα σου...

Όμως δηλώσεις όπως αυτήν που παρέθεσα πιο πάνω τις βρίσκω υποκριτικές και δυστυχώς δηλώσεις τέτοιας μορφής κάνουν τον αναγνώστη να ''χανει'' την οποιαδήποτε συμπάθεια που είχε αρχικά, διαβάζοντας τον τίτλο της είδησης.

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

έχω γείτονα που δουλεύει 25χρόνια στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά σε εκείνο το τμήμα.....τους έχουν από πέρυσι του πεταματού. Αναδουλειές όσο δε πάει, και κανείς δε τους λέει τι θα γίνει, από πέρυσι. Οικογενειάρχης με 2 παιδιά που σπουδάζουν. Και έχουν ήδη πετάξει πολλούς με απολύσεις ανά δεκάδες. Τραγικά πράγματα για ένα τμήμα που μέχρι και πριν 3χρόνια έλιωνε στις υπερωρίες όλους τους υπαλλήλους και πλήρωνε και καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς λυπούμαι πολύ που ακούω αυτό για τη μητέρα σου...

Όμως δηλώσεις όπως αυτήν που παρέθεσα πιο πάνω τις βρίσκω υποκριτικές και δυστυχώς δηλώσεις τέτοιας μορφής κάνουν τον αναγνώστη να ''χανει'' την οποιαδήποτε συμπάθεια που είχε αρχικά, διαβάζοντας τον τίτλο της είδησης.

Φιλικά :)

Κάτσε ρε συ. Γιατί είναι υποκριτική δήλωση; Ο ΟΕΔΒ σε έστειλε στα φροντιστήρια; Από την στιγμή που τα βιβλία που έπαιρνες από τον ΟΕΔΒ ήταν δωρεάν, οι άνθρωποι έχουν κάθε δικαίωμα να μιλάνε για δωρεάν παιδεία. Είναι από τους λίγους που έχουν αυτό το δικαίωμα. Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. Στην τελική αν το πάμε έτσι θα έπρεπε να μας δίνουν τα πάντα στο χέρι. Από τα βιβλία την τσάντα και τον καθηγητή για τα ιδιαίτερα, μέχρι τα μολύβια τους χάρακες και την καθημερινή τυρόπιτα.

Τέλος πάντων. Τα σχολικά βιβλία του ΟΕΔΒ τα έβρισκες για 1,5-4 ευρώ στα βιβλιοπωλεία. Τώρα που θα τα αναλάβει ιδιώτης θα θέλεις 5 και 10 ευρώ κατά την γνώμη μου. Αυτό ίσως να ανεβάσει τις τιμές και των ήδη πανάκριβων βοηθημάτων.

Η Αννούλα λοιπόν μετά την κατάργηση των φροντιστηρίων στα σχολεία με την μορφή της ενισχυτικής/πρόσθετης (που εν μέρη ήταν ανοργάνωτη και πανηγύρι, αλλά πολλά παιδιά χωρίς λεφτά βρίσκαν λύση εκεί και δεν πήγαιναν στα φροντιστήρια) και το κλείσιμο σχολικών μονάδων έβαλε τις βάσεις να καταργήσει πλήρως και τα δωρεάν βιβλία. Στο μέλλον λοιπόν θα έχεις δύο λύσεις. Το PDF από το διαδίκτυο (δωρεάν αρχικά με συνδρομή είμαι σίγουρος αργότερα) ή την αγορά τους από τα βιβλιοπωλεία σε τιμή προφανώς ιδιώτη και όχι ΟΕΔΒ.

Κατά τα άλλα ψάχνουμε την μια λεξούλα σε ανακοίνωση εργαζομένων για να τους κατηγορήσουμε για υποκρισία :slap:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.