Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Διοτι αυτη μας κρατησε-βοηθησε και αυτη αποδεικνυεται να επικρατει προς το παρων.

Και δεν υπαρχει τριγυρω-συνοριακα δηλαδης κατι καλυτερο ωστε να βοηθησει θρησκευτικα την οποιαδηποτε

αναζητηση ψαχνει ο οποιοσδηποτε ωστε να προσφυγει στο ανωτερο, στο αναπαντητο.

Ολα μαζι δημιουργουν ενα σταθερο πυλωνα που ονομαζεται...συνοδος ορθοδοξης εκκλησιας της ελλαδος. Οσοι και οσο την πολεμουν, τοσο μπαστακας αυτη. Ειναι απλο.

Όταν ήσουν μικρός είχες μια στράτα που σε κράτησε-βοήθησε και επικρατούσε στη ζωή σου. Εκεί προσέφευγες όταν ήθελες να περπατήσεις. Δε νομίζω σήμερα να τη χρησιμοποιείς ακόμα. Παρόλο που είναι σε αχρηστία όμως, δεν την απαξιώνεις, αναγνωρίζεις την προσφορά της και την αφήνεις να υπάρχει για να εκτελεί το έργο της.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι. :T: Απλα δεν δινω credits αλλα ουτε καταφερομαι. Θελει κομμα με τετοιο προσανατολισμο; why not. Εδω εχουμε κομμουνιστικο κομμα αυτο γιατι να μας ενοχλησει; Απλα εστιασε σε αυτο το κομματι του κομματος, γιαυτο δεν επικροτω απλα ...συμβιβαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πρόβλημα με το χριστιανορθόδοξη που λέει, αρκεί να μου υποσχεθεί ότι αν βγει θα υποχρεώσει τις εκκλησίες να μη χρησιμοποιούν τα εξωτερικά μεγάφωνα σε όλες τις λειτουργίες (κυριακάτικη, βαφτίσια, μνημόσυνα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πρόβλημα με το χριστιανορθόδοξη που λέει, αρκεί να μου υποσχεθεί ότι αν βγει θα υποχρεώσει τις εκκλησίες να μη χρησιμοποιούν τα εξωτερικά μεγάφωνα σε όλες τις λειτουργίες (κυριακάτικη, βαφτίσια, μνημόσυνα κλπ)

Αν το κανουν αυτο τους εχω ψηφισει...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να βάζω στη μέση την θρησκεία (όπου είναι προσωπικό θέμα), η εκκλησία δεν έχει καμία θέση, ρόλο, νόημα, πεςτοοπωςθες στα εσωτερικά ή στην λειτουργία του κράτους. Η εκκλησία αντιπροσωπεύει την θρησκεία και όσους την αποδέχονται. Δεν ζούμε σε θεοκρατική χώρα για να την αποδεχόμαστε όλοι τυφλά. Επίσης επιτέλους πρέπει να φορολογηθούν όλοι εκεί μέσα μιας και το "λειτούργημα" έχει γίνει επάγγελμα εδώ και πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Χέρμπερτ Έλιοτ: Ο ανίκητος δρομέας που προπονούνταν με Αριστοτέλη και Πλάτωνα! - Αφιερώματα - SPORT 24

Ζηλειες, κοπανατε θρησκειες, κοπανατε ελλαδα, κοπανατε αρχαιο ελληνισμο.

Μονο αυτα ειναι ανωτερα, ουτε τα μαθηματικα ουτε η πυρηνικη ενεργεια και ο ανθρακας βελτιωσαν το ων του ανθρωπου.

Κανουν τη δουλεια τους αλλα στη μελετη τι να μελετησεις απο φιλοσοφια, πως κανεις στρατο απο ξανθους;

Πας μη ελλην...διαβαζει ελλαδα για να γινει ανθρωπος. Για να μην πω τι ειναι πας μη ελλην, λεω τι θελει να γινει!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν. Πελασγικο φυλλο κατεβηκε και εκει. Δε μιλαω καθαρα για συνορα. Μιλαω για την περιοχη αυτη καθαυτη που αναπτυχθηκε η ελλαδα. Τοτε ισως λεγοταν καπως αλλιως.

Και ας μη μιλησω για πολιτισμο που ανεπτυξαν...βαρβαροι κοβαν χερια ποδια. Τι συγκρινεις τωρα...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%A0%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BD

Τσεκαρε ποτε υπηρξε σοβαρος πολιτισμος εκει χαμω

Link to comment
Share on other sites

Ένας φαίνεται να είναι ο Πολιτισμός. Η Ελλάδα έχει μητριαρχικό ρόλο σαφώς, μην ακυρώνετε όμως κανέναν άλλον, ειδικά προς Ανατολή και Νότια, αλλά και μην μπαίνετε στο τρυπάκι να θεωρείτε ότι η Ελλάδα δεν είναι η μήτρα του Πολιτισμού.

Ο Ελληνικός πολιτισμός είναι ο μόνος κατά την άποψή μου που φαίνεται "τέλειος" σε όσο το δυνατόν περισσότερους τομείς και θέσεις, όμως και οι "βάρβαροι" έχουν πολιτισμό. Ίσως όχι τέτοιο σαν τον Ελλήνων, αλλά έχουν σπουδαία μυθολογία και πολύ ενδιαφέρουσες παραδόσεις που δυστυχώς σβήνουν όσο περνούν τα χρόνια.

Κάπου φαίνεται να συνδέονται όλα αυτά αν το πάμε πολύ πίσω. Μελετώ ένα βιβλίο του Burkert για την Αρχαία Ελληνική Θρησκεία και συνεχώς εκπλήσομαι με τα στοιχεία. Να που δεν είναι όλα ελληνικά όσον αφορά την τότε θρησκεία!

Link to comment
Share on other sites

Α γεια σου, στα ιστορικα ειδικα σε παραδεχομαι. Στα υπολοιπα μου κανεις κανα τσαλιμακι που και που. Το θεμα ειναι οτι οι σημερινοι οχτροι μπαινουν στην πολη. Και οι σημερινοι οχτροι μας

ειναι αυτοι που οταν εμεις ειμασταν χτεσινοι, αυτοι δεν ηταν καν κατι. Οι αλλοι που ηταν κατι

ηταν ΠΟΛΥ βαρβαροι για εμας. Βλεπε αυτοκρατοριες ανατολικες νοτιες οτιδηποτε και βλεπε και τροπο διακυβερνησης των αρχαιων της ελλαδος. Η σπαρτη ηταν η πιο εξτριμ γαλατία μας επι δικτατοριων. Τι να λεμε τωρα τα παντα ολα.

Link to comment
Share on other sites

οταν εμεις ειμασταν χτεσινοι, αυτοι δεν ηταν καν κατι.

Επειδή εμείς όμως ΔΕ ζούμε στο παρελθόν, αυτοί οι πρώην και οι βελανιδοφάγοι στη σημερινή εποχή μας ρίχνουν μία... να με το συμπάθειο σε θέματα πολιτισμού. Καλό το παρελθόν και πάντα πρέπει να το έχουμε στα υπόψιν μας. Σήμερα τι κάνουμε όμως;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εμείς όμως ΔΕ ζούμε στο παρελθόν, αυτοί οι πρώην και οι βελανιδοφάγοι στη σημερινή εποχή μας ρίχνουν μία... να με το συμπάθειο σε θέματα πολιτισμού. Καλό το παρελθόν και πάντα πρέπει να το έχουμε στα υπόψιν μας. Σήμερα τι κάνουμε όμως;

Σωστο οτι χαλασαμε.

Αλλα ποιος μας ριχνει σε πολιτισμο να γελασω; Η σαπια γερμανια με τη διπροσωπια της; Το οτι χαλαμε δε παει να πει

οτι φτιαχνουν οι αλλοι!

Εμεις θελουμε δουλεια. Αυτοι μαθανε απο μας ουτως η αλλως δεν εχουν να παρουσιασουν κατι. Οι βελανιδοφαγοι μοιαζουν πλεον εξωτερικα με ελληνες αλλα στο μυαλο παραμεινανε κανιβαλοι. Βλεπε-> οικονομικη σφαγη απο γερμανους και βορειοευρωπαιους. Εξελιχθηκαν εξωτερικα λοιπον αλλα δε θα γινουν ΠΟΤΕ ελληνες. Οσο και να προσπαθουν θα τους κυνηγαει η ρετσινια που λενε στο χωριο μου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο οτι χαλασαμε.

Αλλα ποιος μας ριχνει σε πολιτισμο να γελασω; Η σαπια γερμανια με τη διπροσωπια της; Το οτι χαλαμε δε παει να πει

οτι φτιαχνουν οι αλλοι!

Εμεις θελουμε δουλεια. Αυτοι μαθανε απο μας ουτως η αλλως δεν εχουν να παρουσιασουν κατι. Οι βελανιδοφαγοι μοιαζουν πλεον εξωτερικα με ελληνες αλλα στο μυαλο παραμεινανε κανιβαλοι. Βλεπε-> οικονομικη σφαγη απο γερμανους και βορειοευρωπαιους. Εξελιχθηκαν εξωτερικα λοιπον αλλα δε θα γινουν ΠΟΤΕ ελληνες. Οσο και να προσπαθουν θα τους κυνηγαει η ρετσινια που λενε στο χωριο μου.

Σε ποια Ελλάδα ζεις? Γιατί η Ελλάδα στην οποία ζω εγώ δεν έχει παρά ελάχιστο "πολιτισμό" (αν είναι ένα μετρήσιμο πράγμα) τα τελευταία χρόνια. Προφανώς δεν μιλάω για Αρχαία ιστορία, αυτά είναι για τα Μουσεία και μόνο νέα δεν είναι, δεν μιλάω ούτε για ποίηση του περασμένου αιώνα, μιλάω για τον Πολιτισμό που δείχνουμε και "ξεχειλίζει" από μέσα μας (και σε πολλά βάζω και τον εαυτό μου) στην καθημερινότητα μας, τους τρόπους μας, την συμπεριφορά μας έξω..

Δεν θα σε πάω μακριά, στους δρόμους μιας μεγάλης πόλης να πας θα δεις "πολιτισμό", η κόρνα είναι προέκταση του πέους μας, κανείς Έλληνας οδηγός δεν σέβεται πεζούς, μηχανάκια και ποδηλάτες (και αντίστοιχα, ποδηλάτες δεν σέβοντε πεζούς και αυτοκίνητα, πεζοί δεν κοιτάνε ποτε αν έρχεται κάτι από τον δρόμο και περνάνε με ρυθμούς χελώνας, μηχανάκια δεν σέβοντε κανέναν, και προσπαθούν να κάνουν όσο πιο πολύ θόρυβο μπορούν).

Αυτό φίλε μου, δεν είναι πολιτισμός, για δες άλλες χώρες σε αυτό τον τομέα, συμβαίνουν τα ίδια? δεν νομίζω..

Τα περί βελανιδοφάγων κτλ τα ακούω καιρό, τα πράγματα εχουν αλλάξει, αυτοι που σκαρφάλωναν σε δέντρα όταν εμείς παρακολουθούσαμε Αρχαία Τραγωδία, τώρα οδηγούνε αυτοκίνητα και πετάνε μπανάνες απέξω να τις φάμε εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Α οκ να σαι καλα. Ζησε με 500 ευρω και μαθε αγγλικα διοτι κορναρεις.

Καθε φορα που θα κορναρω η θα μαι πιο θερμοκεφαλος αποτι πρεπει θα χανω και 100 ευρω;

Αυτα που λετε για ευρωπες ειναι σε επιλεγμενα μερη κεντροευρωπαικων βορειοευρωπαικων χωρων και αλλων που δεν εχουν προβληματα. Για πηγαινε να ζησεις προαστια παρισιου να κυκλοφορησεις βραδυ και τσεκαρε τι γινεται στα γκετο στο αμερικα. Επειδη υπαρχουν καμια 10αρια μερη βιωσιμα και μπορουν να απασχολουν το ενα εκατομμυριοστο της ανθρωποτητας παει να πει οτι ολοι οι υπολοιποι δεν εχουν πολιτισμο;

Επισης γιαυτο που και καλα γινανε πολιτισμενοι ανθρωποι, παρε ενα λυκο και καντον σκυλο. Τη στιγμη που θα πεινασει πανω απο το κανονικο μονο μη βρεθεις μπροστα του.

Και η πεινα των τραπεζικων και κυριαρχων κρατων εσενα σου δειχνει πολιτισμο; Λαμογια ωστε να υπαρξει παγκοσμιοποιηση ειναι πολιτισμος; Γελωτας.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ευρώπη αναπτύχθηκε πολύ σοβαρή σκέψη σε όλους σχεδόν τους τομείς από τον Μεσαίωνα, αλλά και πριν. Εμείς μετά το Βυζάντιο, που και πάλι δεν με συγκινεί πολύ, αρχίσαμε να αποκοβόμαστε από τέτοιες ασχολίες. Μια "ανάσταση" έγινε μεταξύ τέλη 18ου αιώνα και το πολύ μέχρι τα 1960 - 1970. Μετά το ΧΑΟΣ.

Η Αμερική ήταν και είναι πίσω. Στο επαγγελματικό και την επιστήμη είναι άσσοι σήμερα, όμως από σκέψη, ιδέες, λογοτεχνία (βλ. Ρώσσους εδώ), φιλοσοφία, τέχνες δεν είχαν να δείξουν πολλά. Και σήμερα χαμηλό είναι το πολιτιστικό επίπεδο. Στον επιστημονικό - επαγγελματικό τομέα όμως είναι τέρατα.

That' s my point of view. :turn:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα θεματακι χωρανε αλλα δε μπορω να φανταστω τιτλο ασε που θα φυγει το φλειμ συννεφο με ποστ τυπου παπυρου. Το οτι αγνοουν ομως παρα την επιστημη τους και τη σκεψη τους την υπολοιπη ανθρωποτητα και μεχρι να καταλαβουν μερικοι οτι ειμαστε σε αλλον εναν παγκοσμιο πολεμο χωρις ηθος και ανδρεια ειναι κριμα. Κριμα γιατι πολιτισμος χωρις ανθρωπια ειναι η ψευτοσοβαροτητα, η μασκα του ρηχου, η μασκα του χαζου.

Εχει φτασει η ανθρωποτητα σε εξευτελιστικο σημειο με ποσα δις πλυθησμο και καποιοι πιστευουν οτι οι γερμανοι επειδη δε κορναρουν ειναι πολιτισμενοι. Missing the point already.

Link to comment
Share on other sites

Εκρηκτικό μηχανισμό μεγάλης επικινδυνότητας εντόπισαν οι αστυνομικές δυνάμεις σε βαγόνι στο σταθμό του Αιγάλαιω στο μετρό. Προγραμματισμένο να εκραγεί και συνεπώς να "πάρει" κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ να σαι καλα. Ζησε με 500 ευρω και μαθε αγγλικα διοτι κορναρεις.

Καθε φορα που θα κορναρω η θα μαι πιο θερμοκεφαλος αποτι πρεπει θα χανω και 100 ευρω;

Αυτα που λετε για ευρωπες ειναι σε επιλεγμενα μερη κεντροευρωπαικων βορειοευρωπαικων χωρων και αλλων που δεν εχουν προβληματα. Για πηγαινε να ζησεις προαστια παρισιου να κυκλοφορησεις βραδυ και τσεκαρε τι γινεται στα γκετο στο αμερικα. Επειδη υπαρχουν καμια 10αρια μερη βιωσιμα και μπορουν να απασχολουν το ενα εκατομμυριοστο της ανθρωποτητας παει να πει οτι ολοι οι υπολοιποι δεν εχουν πολιτισμο;

Επισης γιαυτο που και καλα γινανε πολιτισμενοι ανθρωποι, παρε ενα λυκο και καντον σκυλο. Τη στιγμη που θα πεινασει πανω απο το κανονικο μονο μη βρεθεις μπροστα του.

Και η πεινα των τραπεζικων και κυριαρχων κρατων εσενα σου δειχνει πολιτισμο; Λαμογια ωστε να υπαρξει παγκοσμιοποιηση ειναι πολιτισμος; Γελωτας.

Μπερδευεις τον Πολιτισμό με τις Ηθικές αξίες. Αν είναι να το πάμε έτσι όμως, λίγες σελίδες πιο πριν ήταν το θέμα με τους μεσάζοντες στα προϊόντα των Ελλήνων παραγωγών. Αισχροκέρδια χωρίς όρια χαραχτηρίζει μεγάλο μέρος Ελλήνων, είτε αυτός αγοράζει-πουλάει γεωργικά προϊόντα, είτε έχει μια καφετέρια στο Θησείο και τον καφέ των 30? 60? λεπτών τον πουλάει 3-5 ευρώ, είτε σε χρεώνει 5 ευρώ για να σταθμευσεις το αυτοκίνητο σου σε έναν άδειο χώρο (εννοώ ούτε καν πάρκινγκ με 1-2 ορόφους) στο κέντρο του Πειραιά για μια ώρα που δεν βρίσκεις πάρκινγκ, είτε έχει συνεργείο και σε κλέβει στα ανταλλακτικά με 1002 κομπίνες, είτε έχει bar-club και σου σερβίρει μπόμπα για 6 ευρώ, είτε έχει (είχε) το μονοπώλιο σε κάποιο είδος μεταφορών και σε χρέωνε πολύ για να σε μεταφέρει κάπου*.

Όλα αυτά με την δικιά σου λογική δείχνουν πολιτισμό? Όχι...

Αλλά, εκεί κόλλημα, ότι ίσχυε πριν 2000 χρόνια ΠΡΕΠΕΙ να ισχύει και τώρα για να μπορούμε να την λέμε στον Γερμανό, τον Άγγλο, τον Γάλλο, τον Αμερικάνο που δεν αναπάυθηκε στις δάφνες του αλλά δούλεψε και κατάφερε αυτά που εμείς δεν καταφέραμε ποτέ.

ΠΡΟΣΟΧΗ, σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι στις άλλες χώρες δεν υπάρχει αισχροκέρδια κτλ, εννοώ ότι δεν πρέπει να μπλέκουμε τις Ηθικές Αξίες που επικρατούν σε έναν λαό (που μπορεί να είναι ή να μην είναι πλειοψηφικές), με τον σύγχρονο Πολιτισμό ενός λαού (που πάλι μπορεί να είναι ή να μην είναι δείγμα των περισσότερων του λαού)

*(μιλάω για Μινωικές γραμμές, τα πλοία της ΑΝΕΚ ήταν χάλια από πολλές απόψεις οπότε οι περισσότεροι πηγαίνανε με Μινωικές, τα ΦΑΙΣΤΟΣ/ΚΝΩΣΣΟΣ palace έχουν την δύναμη να σε πάνε πολύ γρηγορότερα, αλλά προτιμούσανε βραδινά-μακράς διάρκειας δρομολόγια, ώστε να έχουν νόημα οι καμπίνες, να καίνε λιγότερο καύσιμο και ο κόσμος να αγοράζει καφέδες και τρόφιμα από τα κυλικεία. Το καλοκαίρι τα δρομολόγια διπλασιαζόντουσαν (έμπαιναν και πρωινα) τα οποία ήταν λίγο γρηγορότερα, και όταν ήρθαν και τα Superfast στο παιχνίδι έπεσαν τρομακτικά οι τιμές..)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14026]jiohkor3[/MENTION] σύγκριση των γκέτο της μιας χώρας με την κρέμα της άλλης, δε μπορεί να γίνει. Κακόφημες γειτονιές έχει και το Μονακό, που λέει ο λόγος.

Το θέμα είναι ο πολιτισμός του σήμερα, στον μέσο άνθρωπο σαν κι εμένα και σένα. Αν νομίζεις ότι ο μέσος Γερμανός μαδάει την Ελλάδα, κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Ο Γερμανός πολίτης πληρώνει τα πακέτα Ντελόρ μας εδώ και δεκαετίες αδιαμαρτύρητα.

Δεν ζω σε "επιλεγμενα μερη κεντροευρωπαικων βορειοευρωπαικων χωρων", αλλά στην Ιρλανδία που την περιμένει η ίδια τύχη με την Ελλάδα. ΑΣΧΕΤΩΣ οικονομικής κατάστασης κλπ, εδώ "έμαθα" να κάνω πράγματα διαφορετικά, που στους ντόπιους φαίνονται αυτονόητα αλλά σε μένα μου φαινόντουσαν από άλλο πλανήτη.

Τι εννοώ; Τελειώνω το τσιγάρο μου ενώ περπατάω στο δρόμο και κρατάω την γόπα στο χέρι μου μέχρι να περάσω από κάδο. Χαρτάκι από τσίχλα/πακέτο/κλπ μένει στην τσέπη μου μέχρι να βρω κάδο - αν δεν υπάρχει κάδος, το σκουπίδι επιστρέφει στο σπίτι μου και πάει στον κάδο μου. Δίνω προτεραιότητα σε κάθε πεζό που θέλει να διασχίσει τον δρόμο και σχεδόν σε κάθε όχημα που θέλει να μπει στη λωρίδα μου (στην Ελλάδα κορνάριζα και έλεγα "που πας ρε βόδι"...)

Μπορώ να σου φέρνω παραδείγματα μέχρι αύριο το πρωί.

Αλλά φοβάμαι πως σχόλια του στυλ "η Γερμανία με την διπροσωπία της" και λοιπά τσουβαλιάσματα/στερεότυπα, απορρέουν από άποψη που έχεις σχηματίσει μέσα από πολύ περιορισμένο δείγμα. Σα να εκφέρεις δηλαδή άποψη για τον Γερμανό πολίτη μέσα από τα σύγχρονα δρώμενα και τις πράξεις της Μέρκελ και γενικά ό,τι βλέπεις στις Ειδήσεις των 9.

Άμα μου έλεγε κανένας Ιρλανδός εδώ ότι "οι Έλληνες είναι ευκολόπιστοι & παραδόπιστοι γιατί είδα τι υπέγραψαν για να πάρουν ευρώ από την Τρόικα", θα τον έπαιρνα λιγότερο σοβαρά κι από την Πετρούλα ως μετεωρολόγο.

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.