Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Πάντως τελικά τι διάολο θέλουν να κάνουν στην Κερατέα; Διότι διάβαζα ενα άρθρο όπου αναφέρει ότι γίνεται χαμός για τα ΧΥΤΑ και στο ίδιο άρθρο αναφέρονται δηλώσεις υπουργού ότι οι εργασίες για την κατασκευή ΧΥΤΥ θα συνεχιστούν.

Link to comment
Share on other sites

η αντίδραση είναι για ΧΥΤΑ (οπουδήποτε) ή για ΧΥΤΥ ( ΜΕΣΑ στα ΑΡΧΑΙΑ και ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΗ ΖΩΝΗ ΝΑΤΟΥΡΑ που βρίσκεται δίπλα στον ποταμό του Οβριόκαστρου).

δηλαδή πόσο πιο λογικό να μην θέλουν να καταστρέψουν τη φύση και τα αρχαία τους.......ακόμα και με τη μορφή ΧΥΤΥ......

χώροι να φτιάξουμε τεράστιους ΧΥΤΥ υπάρχουν (Ελληνικό, Σπάτα κλπ).......αλλά έτσι τα μανάρια μας θα χάσουν τα ανεκτίμητης αξίας χωραφάκια δίπλα στα 2 σημεία φιλέτα που έρχονται για ξεπούλημα σε Άραβες και λοιπούς επενδυτές.

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε Γιώργο λογικό δεν είναι?

Οταν χρωστάς και της Μιχαλούς θα κάνεις ΧΥΤΑ μέσα στο Ελληνικό που πιάνει 5 δισάκια μόνο του? Και που ΘΑ το πουλήσεις στο τέλος γιατί δεν έχεις μία?

Τώρα το να το κάνεις πάνω σε αρχαία ή διπλα σε σπίτι πάλι είναι λαλακία δεν λέω, αλλά ένα κομμάτι φύσης απο κάπου θα καταστραφεί γιατί απλά το χρειαζόμαστε.

Καλό θα ήταν να μην είναι ο Βίκος φυσικά, αλλά είναι ένα απο "τα καλά" της ανάπτυξης αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιώργη δουλευομαστε; Εδώ για το Βοτανικό που είναι τσιτα στο μπαζο βρήκαν ότι υπάρχουν κορμορανοι πιστεύεις πραγματικά ότι οποία περιοχή και να επέλεγαν δε θα έβρισκαν αρχαία και περδικες ποτάμια και οτιδήποτε άλλο για να γκρινιαξουν; Καθαρά μακρυά απο τον κωλο μας και όπου θέλει ας παει είναι η φάση. Και προφανώς και γω την ίδια στάση θα κράταγα αν μιλαγαμε για τον δικό μου κωλο, αλλά ημαρτον όχι και να δικαιολογουμε το αντάρτικο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Βοτανικός είναι μια περιοχή που ξέρω καλά........σπούδασα εκεί και πίστεψέ με.....έχει και κορμοράνους και πολλά άλλα στα σύνορα με τον Βοτανικό Κήπο που πρέπει να σωθούνε.

ναι τα υπόλοιπα γύρω είναι μπάζα και εγκαταλελειμένες βιοτεχνίες και μάντρες με σιδερικά και ΠΡΕΠΕΙ να καθαριστούν.....αλλά όταν ο κάθε Βωβός θέλει ΤΟΣΑ ΜΕΤΡΑ για να κάνει αυτά που γουστάρει η μηχανή δε θα κολλήσει στα 5-10-50-100-1000 τετραγωνικά πιο δίπλα που είναι τα όρια του Κήπου.

επίσης η λογική επείδή χρωστάμε της Μιχαλούς να τα καταστρέψουμε όλα είναι απαράδεκτη.........χρωστάμε της Μιχαλούς εξαιτίας τους......τέρμα πια. ως εδώ είπαν και οι κάτοικοι και καλά κάνουν. και μένα στο χωριό θέλαν να κάνουν μονάδα ηλεκτροπαραγωγής με κάρβουνο και πήραν τα παπάκια μου από τις κινητοποιήσεις.

αλλά βέβαια.....σε περιοχές μακριά από τα μάτια των ξένων να συνεχίσουμε την μπο@ρδελοκατάσταση με εργοστάσια κάρβουνο και χωματερές......στα φιλέτα του ελληνικού και των σπάτων να περιμένουμε να αυγατίσουν τα 2δις αξίας τους για να δούμε από που θα πάρουμε την υψηλότερη μίζα.

ρε είστε με τα καλά σας? πατριώτες είναι αυτοί που θέλουν το καλό μας? ή κοιτάνε καθαρά την τσέπη τους?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, χωρίς να είμαι εναντίων αυτής της αγανάχτησης και της νοοτροπίας της επανάστασης, αντιθέτως είμαι και εγώ υπέρ, πρέπει να καταλάβεις πως εν έτη 2011 δυστυχώς δεν περνάει έτσι απλά.

Ο πρώτος είμαι που θα κλωτσήσει το σκαμνί να τους κρεμάσει όλους τους αλήτες, αλλά με την κατάσταση εδώ που έχει φτάσει, με άμεση επιδείνωση επικείμενη, και με τα επόμενα 5-10 χρόνια μαύρα και άραχνα, να είσαι σίγουρος πως όλοι στους οποίους χρωστάμε ΘΑ πληρωθούν, και θα κάνουν τα πάντα για να πληρωθούν.

Και η εκάστωτε κυβέρνηση θα κάνει π**πες και θα λέει «ναι».

Δηλαδή αν σου θέσουν το ερώτημα «να κάνω την σύνταξη της μάνας / πατέρα σου από 400 ευρώ, 300, ή να πουλήσω το Ελληνικό που το έχω και κάθετε και ΔΕΝ θα το κάνω τίποτα, και το σίγουρο είναι πως όποιος το πάρει ΘΑ το κάνει κάτι πολύ καλύτερο από ότι δυνητικά θα το κάναμε εμείς» ΤΙ θα του πεις?

Ορισμένα πράγματα θα πρέπει να γίνουν είτε μας αρέσει είτε όχι, και η μόνιμη νοοτροπία του Ελληνάρα πως, ότι δεν μου αρέσει απεργώ, τα σπάω τα μαμάω όλα πρέπει και αυτή να αλλάξει μαζί με τα ζώα που μας κυβερνάνε.

Α και δεν κοιτάνε μόνο αυτοί την τσέπη τους, και εσύ και εγώ αυτή κοιτάμε!

Η διαφορά είναι πως εσύ και εγώ θα πληρώσουμε τις λαλακίες τους.

Link to comment
Share on other sites

βαρέθηκα να πληρώνουμε τις λαλακίες τους. και βαρέθηκα να συνεχίσουμε να καθόμαστε στα αυγά μας. πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.......σε πολιορκία μας έχουνε......αντάρτικο θα πάρουνε.

-παραδώστε τα όπλα σας.

-ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

:lock:

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα πράγματα θα πρέπει να γίνουν είτε μας αρέσει είτε όχι, και η μόνιμη νοοτροπία του Ελληνάρα πως, ότι δεν μου αρέσει απεργώ, τα σπάω τα μαμάω όλα πρέπει και αυτή να αλλάξει μαζί με τα ζώα που μας κυβερνάνε.

Καλα ολα και οι μειωσεις μισθων και οι περικοπες και η ανασφαλιστη εργασια,αλλα αν ερχοταν να κανουν στο χωριο μου ΧΥΤΑ ή πως σκ@τ@ τα λενε τελοσπαντων,το ιδιο θα εκανα....

Και δεν ειναι θεμα "μου τη δινει,τα σπαω" .Μιλαμε για τα σπιτια μας,τις οικογενειες μας.

Συμφωνω πως θελουμε δε θελουμε καποια πραγματα θα γινουν,αλλα το χωριο μου δε θα το εδινα σε κανενα καραγκιοζη που χει θρησκεια το χρημα,να ρχεται να πεταει τα σκουπιδια.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοίτα με το ΔΝΤ θεωρώ πως το να έχεις χωματερή διπλα από το σπίτι σου, είναι επένδυση...

...σε 2-3 χρονια θα είναι σαν το supermarket, αφού δεν θα έχουμε χρήματα ούτε για να περάσουμε έξω από ένα σουπερμάρκετ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λεει ο Hydra. Μόνο που κανένας(me included) δε θέλει χωματερή στον τόπο του αλλα κάπου πρέπει να γίνει η ρημαδα. Αν τελικά ο νεοέλληνας την έχει δει καουμπου μη μα κακοφανει όταν σκάσουν μύτη οι Texas rangers. Μόνοι μας κάναμε αναγκαία την παρουσία τους. Και τότε όπως και παλιότερα δε θα μας φταίει καμία Αμερική και καμία CIA.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η διαφορά μάλλον είναι ότι αν γινόταν σε σημείο που έχει γίνει σωστή μελέτη και δεν υπήρχαν άλλα κίνητρα από πίσω δε νομίζω ότι θα γινόταν τόσο χαμός. Αλλά όταν από οτιδήποτε πας να βγάλεις μίζα, ε θα βρεις κόσμο μπροστά σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

η αντίδραση είναι για ΧΥΤΑ (οπουδήποτε) ή για ΧΥΤΥ ( ΜΕΣΑ στα ΑΡΧΑΙΑ και ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΗ ΖΩΝΗ ΝΑΤΟΥΡΑ που βρίσκεται δίπλα στον ποταμό του Οβριόκαστρου).

Δεν είναι μέσα σε περιοχή Natura.Έχει, όμως χαρακτηριστεί "Τοπίο Ιδιαιτέρου Φυσικού Κάλλους".

Περισσότερες πληροφορίες για το θέμα: ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΥΤΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ

Μερικές πληροφορίες και για τον αρχαιολογικό χώρο: http://www.greekmonuments.gr/sites/a03_ovriokastro.html

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.