Jump to content



HD69xx επιδοσεις και εντυπωσεις.


zpaf

Recommended Posts

Στα 250Ε που έχει πέσει η 6950 2GB υπάρχει αντίπαλος ?

Θα έχει bottleneck με q9550 @ 4.0 Ghz σε Ρ45 ? Οθόνη 22άρα 1680χ1050 αλλά λίαν συντόμως θα γίνει Dell 23αρα (1920χ1020)

Επίσης, ξέρετε αν η Scythe Musashi μπαίνει πάνω στην 6950 μαζί με το "stock" plate της 6950 όπως έμπαινε και πάνω στην 4870 & 5850/5870 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply
Αφου λοιπον ΔΕΝ σε ενδιαφερουν οι πειραματισμοι και ΔΕΝ σε ενδιαφερει να ξερεις τι και πως τοτε μη λες οτι σου κατεβαινει και βγαινουν λαθος συμπερασματα.

Ναι ναι ναι να παιξω ενα συγκεκριμενο παιχνιδι(που σαν παιχνιδι δεν με συγκινεί) με συγκεκριμενες συνθηκες για να δουμε αν αυτα που λες εσυ στεκουνε....καμια αλλη παραγγελια??:p

Link to comment
Share on other sites

Στα 250Ε που έχει πέσει η 6950 2GB υπάρχει αντίπαλος ?

Θα έχει bottleneck με q9550 @ 4.0 Ghz σε Ρ45 ? Οθόνη 22άρα 1680χ1050 αλλά λίαν συντόμως θα γίνει Dell 23αρα (1920χ1020)

δεν υπάρχει αντίπαλος και δεν θα έχεις Bottleneck

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ναι να παιξω ενα συγκεκριμενο παιχνιδι με συγκεκριμενες συνθηκες για να δουμε αν αυτα που λες εσυ στεκουνε....καμια αλλη παραγγελια??:p

Επειδη δεν ξερεις καν τι ειναι ριξε μια ματια σε google και εδω:

HD5970 Microstuttering tests - XtremeSystems Forums

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερεις καν τι ειναι ριξε μια ματια σε google και εδω:

HD5970 Microstuttering tests - XtremeSystems Forums

Θα προτιμουσα καποιο link φετινο που να εχει και τις 69χχ.Γιατι οσο βρηκα στο google και στο youtube ειναι κυριως απο το 2008 και αφορουνε τις 4870 και τις 295

Edit

Στο παρακατω λεει πως το ms αφορα κυριως καρτες με 1gb και οχι με 2.

Far Cry 2 is one title that is notorious for showing severe microstuttering, especially when run with multiple cards. I was pleased to see how well the 2 GB version performed. Not just the frame rates, but the sheer lack of microstuttering. It was still present with the 1Gb version though. Result is quite similar to that in Battleforge, where the percent advantage progressively goes up as cards are added to the configuration.

Radeon HD 5870 2GB vs 1GB Trifire review

Εστι εξηγειται γιατι εμεις με τις 6950 2gb δεν βλεπουμε τιποτα.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το ms υπαρχει σε ΟΛΑ τα multigpus.. Αλλο το να μην υπαρχει αλλο το να μην το βλεπεις ή να μην ξερεις καν τι ειναι.

Ενα απλο παραδειγμα ειναι να βαλεις το F1 με cf/sli μια με vsync on και μια με vsync off.

Το εχουμε συζητησει αρκετες φορες και μαλλον δεν θες να το καταλαβεις.

Οταν περσι ημουν με 3x5870 και εσυ φωναζες για stuttering εγω ΑΠΛΑ δεν ειχα.

Φετος ψαχνεις να βρεις αν στο F1 2010 υπαρχει το ιδιο χωρις vsync.

KAI περσι με το trifire KAI φετος με το crossfire ΟΛΑ μου τα παιχνιδια τα παιζω με vsync off.

Οσο για το F1 2010 που επιμενεις σου λεω οτι ΔΕΝ υπαρχει στο 5760x1080 θα υπαρχει στο 1920x1080 ;

Που εχω δει stuttering (στιγμιαια κολληματα) ;

Στο metro 2033 με ολα τα settings στα τεζα τους και στο benchmark (δεν εχω το παιχνιδι) του stalker παλι με ολα στα τεζα.

ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΡΕ ΣΕ MULTIGPU SETUP ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΑ 60 ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ STUTTERING.

Υ.Γ

Καλημερα σας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ ο nickpoth μας ρίχνει στα αυτιά στο metro.Εγώ έχω ίδιο αποτέλεσμα με τον zpaf ,γύρω στα 45 καρέ δηλαδή με στοκ 6970 ρολόγια.Μιλάμε περίπου για 8 καρέ διαφορά! Ατού 6πύρηνου ή κουσούρι X58? Μήπως ήταν το tesselation χαμηλά στον ccc?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ ο nickpoth μας ρίχνει στα αυτιά στο metro.Εγώ έχω ίδιο αποτέλεσμα με τον zpaf ,γύρω στα 45 καρέ δηλαδή με στοκ 6970 ρολόγια.Μιλάμε περίπου για 8 καρέ διαφορά! Ατού 6πύρηνου ή κουσούρι X58?

Ειναι οντως αρκετα πανω τα καρε του nikpoth και δεν μπορω να ξερω που οφειλονται.

Νικοοοοοο πες μας το μυστικο σου βρεεεεεε :D

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε συζητησει αρκετες φορες και μαλλον δεν θες να το καταλαβεις.

Οταν περσι ημουν με 3x5870 και εσυ φωναζες για stuttering εγω ΑΠΛΑ δεν ειχα.

Φετος ψαχνεις να βρεις αν στο F1 2010 υπαρχει το ιδιο χωρις vsync.

KAI περσι με το trifire KAI φετος με το crossfire ΟΛΑ μου τα παιχνιδια τα παιζω με vsync off.

Οσο για το F1 2010 που επιμενεις σου λεω οτι ΔΕΝ υπαρχει στο 5760x1080 θα υπαρχει στο 1920x1080 ;

Που εχω δει stuttering (στιγμιαια κολληματα) ;

Στο metro 2033 με ολα τα settings στα τεζα τους και στο benchmark (δεν εχω το παιχνιδι) του stalker παλι με ολα στα τεζα.

ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΡΕ ΣΕ MULTIGPU SETUP ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΑ 60 ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ STUTTERING.

Υ.Γ

Καλημερα σας.

Βρε παιδια δεν διαφωνω αν με vsync on τα παιχνιδια ειναι silk smooth.

Αυτο ετσι και αλλιως το βλεπεις εχοντας και μια μονοπυρηνη καρτουλα.

Απλα μην χασουμε και τον ορισμο του stuttering που για μενα ειναι οταν σε μια ομαλη ροη frames τρως ξαφνικα κολληματα.

Λοιπον, επειδη τη μια λες αλλα και την αλλα ας το αφησουμε εδω το θεμα. Εξακολουθεις να μην θες να καταλαβεις τι ειναι το ms... Εσυ μου λες για στιγμιαια κολληματα και εγω σου λεω για ms. MS εχεις παντου και παντα! Και εσυ ο ιδιος το λες! Στιμιαια κολληματα δεν εχω δει ποτε ουτε και εγω.

Με το vsync ειναι silk smooth τα games οπως λες γιατι εξαλειφεται το ms (οταν τα fps ειναι πανω απο τα 60). Μη μου λες λοιπον οτι δεν εχεις ms εφοσον βλεπεις διαφορα απο vsync on/off. Aυτο ονομαζεται ΜS και υπαρχει σε ΟΛΑ τα multi gpus (εκτος και αν εχεις μοnιτορ στα 120hz). Οσο πιο πολλες καρτες εχεις πανω τοσο εντονοτερο ειναι... απλα πραγματα.

Αλλο πραγμα το οτι δεν εχω ms και αλλο πραγμα το οτι δεν με πειραζει γιατι γινεται πιο "γρηγορο" το εκαστοτε game.

@amartolos

Δεν παιζει ρολο και 8GB VRAM να εχεις επανω... Στο cf/sli η επεξεργασια του καθε καρε γινεται με ακριβως τον ιδιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι φιλε μου εγω δεν λεω ποτε αλλα την μια αλλα την αλλη απλα εσυ θελεις να συνεχιζεις να μπερδευεις ακομη το tearing με το stuttering και το vsync αλλα δεν μπορω να κανω κατι για αυτο.

Screen tearing - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι φιλε μου εγω δεν λεω ποτε αλλα την μια αλλα την αλλη απλα εσυ θελεις να συνεχιζεις να μπερδευεις ακομη το tearing με το stuttering και το vsync αλλα δεν μπορω να κανω κατι για αυτο.

Screen tearing - Wikipedia, the free encyclopedia

LOL ρε μαν Ελεοc!

Link to comment
Share on other sites

LOL ρε μαν Ελεοc!

ρε συ όταν με απενεργοποιημένο τον ένα πυρίνα δεν βλέπω καμμία διαφορά στο πόσο ομαλή είναι η κίνηση από ότι με τους 2 τότε γιατί να λέμε ότι υπάρχει ms, ή κάποιο άλλο μειονέκτημα?

το f1 δεν το έχω και στο dirt 2 δεν βλέπω τίποτα.

πλέον έχει γίνει φιλοσοφική η συζήτηση.

για τον αμαρτωλό, τον zpaf και σίγουρα εμένα δεν υπάρχει το φαινόμενο, ή τουλάχιστον δεν γίνεται αντιληπτό από το ανθρώπινο μάτι!

οπότε είναι σαν να συζητάμε για τις υπεριώδεις ακτίνες, υπάρχουν? ναι! τις βλέπουμε? όχι!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ ο nickpoth μας ρίχνει στα αυτιά στο metro.Εγώ έχω ίδιο αποτέλεσμα με τον zpaf ,γύρω στα 45 καρέ δηλαδή με στοκ 6970 ρολόγια.Μιλάμε περίπου για 8 καρέ διαφορά! Ατού 6πύρηνου ή κουσούρι X58? Μήπως ήταν το tesselation χαμηλά στον ccc?

Από ccc είναι όλα απείραχτα.880-1375.

Σε κάποια game τα αποτελέσματα σίγουρα διαφέρουν.

Για παράδειγμα σε σύγκριση στο F1 2010 εγώ έχω τα μισά fps από εσάς στα ίδια ρολόγια,το ίδιο και στο far cry2.

Και μιλάμε για τρελή διαφορα στο f1.!

93459065.png

Στα test δεν έχω κάποια λογική εξήγηση.

Στο συγκεκριμένο δε,(f1 2010) για κάποιο λόγο οι κάρτες μου παίζουν full load 55-59% !!

Για να πιάσουν 99% πρέπει να ορίσω ανάλυση 5760x1080.

Link to comment
Share on other sites

Από ccc είναι όλα απείραχτα.880-1375.

Σε κάποια game τα αποτελέσματα σίγουρα διαφέρουν.

Για παράδειγμα σε σύγκριση στο F1 2010 εγώ έχω τα μισά fps από εσάς στα ίδια ρολόγια,το ίδιο και στο far cry2.

Και μιλάμε για τρελή διαφορα στο f1.!

f1 δεν έχω παίξει για να αξιολογήσω την διαφορά.Στο fc2 μπορεί σαν απόλυτα νούμερα να φαίνεται μεγάλη αλλά στην τελική 120fps βγάζεις , δεν νομίζω να φανεί στο παιχνίδι.Στο metro όμως που είναι βαρύ gpu bound game και κυμαίνεται σε χαμηλά fps , νομίζω πως 8fps είναι εντυπωσιακή διαφορά.Αν μπορείς τρέξε παλι το ίδιο με dof off.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει να κανει με το παιχνιδι (metro 2033, F1 2010) αυτο καθαυτο τοτε κατι δεν παει σιγουρα καλα.

Και τι εννοω.

Νικο τα παιχνιδια αυτα τα εχεις αυθεντικα ή ......

Την επιλογή δυο..με όλες τις ενημερώσεις.Έλα από δω ρε Γιάννη να πιούμε καφεδάκι και να μου σενιαρις και το F1.

Link to comment
Share on other sites

Την επιλογή δυο..με όλες τις ενημερώσεις.Έλα από δω ρε Γιάννη να πιούμε καφεδάκι και να μου σενιαρις και το F1.

Αυτο ισως 99% ειναι η αιτια.

Εγω ειμαι με την επιλογη ενα και στα δυο παιχνιδια.

Υ.Γ

Θελω τρελη φραπεδουμπα και μια πιστωτικη σου καρτα. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.