Jump to content



HD69xx επιδοσεις και εντυπωσεις.


zpaf

Recommended Posts

Καλα αυτο που σου λεω τουλαχιστον για το input lag το καταλαβαινεις ;

Εχεις προβλημα με αυτο ή οχι ;

κοιτα εχω και εγω φιλο επαγγελματια gamer CS. Οποιος παιζει σε 2ms, σε 1024χ768 με 1000fps....

Μα το καταλαβαινουμε αυτο που λες εσυ, αλλα παει αλλου.....δεν έχει καμία σχέση με την οπτική μαγεία του Eyefinity

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply
Η διαφορά είναι τεραστία υπέρ του eyefinity-surround. Tο single monitor πέθανε!

Το καλύτερο το έχει κάνει ενα φιλαράκι μου έχει 3χ30aria samsung 3x2560χ1200 (αυτός θέλει την επόμενη γενιά καρτών για να το ευχαριστηθεί απόλυτα)

Πεθανε???(για σενα μαλλον εννοεις οποτε οκ).Η πλειοψηφια των χρηστων ΠΟΤΕ δεν θα στραφει σε 2ιπλα και 3πλα μονιτορ ακομη και αν αυτα κοστιζουνε 100 ευρω το ενα καθαρα για λογους πρακτικοτητας και χωρου.Ποσοι εχουνε χωρο για να χωρεσουνε 3 30αρια μονιτορ σε ενα γραφειο???

Link to comment
Share on other sites

Πεθανε???(για σενα μαλλον εννοεις οποτε οκ).Η πλειοψηφια των χρηστων ΠΟΤΕ δεν θα στραφει σε 2ιπλα και 3πλα μονιτορ ακομη και αν αυτα κοστιζουνε 100 ευρω το ενα καθαρα για λογους πρακτικοτητας και χωρου.Ποσοι εχουνε χωρο για να χωρεσουνε 3 30αρια μονιτορ σε ενα γραφειο???

Άκου μεσα σε ενα χρονο που εσκασε μύτη το σκηνικο με το eyefinity εχουμε και λεμε!

Sebastian+Trooper+Jaco+Spartangr(3d surround)+Csaris+Kaminia+2 φιλαρακια μου -> και πόσοι αλλοι ψήνονται!

αυτούς ξέρω εγώ, σε 1-2 χρονάκια θα έχουμε γινει πολυ! Εαν δεν πτωχευσουμε! :hehe:

Το 1 monitor το μονο που εχει να προσφερει το 60αροι fps σε πολυ βαρια games...

Link to comment
Share on other sites

Πεθανε???(για σενα μαλλον εννοεις οποτε οκ).Η πλειοψηφια των χρηστων ΠΟΤΕ δεν θα στραφει σε 2ιπλα και 3πλα μονιτορ ακομη και αν αυτα κοστιζουνε 100 ευρω το ενα καθαρα για λογους πρακτικοτητας και χωρου.Ποσοι εχουνε χωρο για να χωρεσουνε 3 30αρια μονιτορ σε ενα γραφειο???

Κοιταξε να δεις, και εγω τα ιδια με σενα ελεγα: "δεν μ αρεσουν τα καδρα", "πιανει χωρο" κτλ.

Το ειδα απο κοντα στον Seb και η συνεχεια ειναι γνωστη... Μην αποκλειεις τπτ λοιπον. Τα ιδια λεγαμε και παλια με το cf/sli πριν απο 5-6 χρονια και ενα αρκετο μεγαλο ποσοστο εχει παει εκει. Αν δεν δεις κατι με τα ματια σου μην το αποκλειεις.

Σε ενα στανταρ γραφειο 1.20μ χωρανε για πλακα 3χ23/24αρια. Ο τυπος με τα 3χ30αρια εχει δωσει καντα 7κ οποτε σιγουρα δεν τον ενδιαφερει ο χωρος και η πρακτικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Mε 2χ580gtx σε πολλα games εχω stuttering περα απο το tearing οπου χωρις VSYNC ON δεν μπορεις να παιξεις! (για ενα MONITOR λεω)

Κοιτα λοιπον εγω τι λεω οταν μιλαω για stuttering.

Απο ενα δικο σου video.

Το στιγμιαιο κολλημα που εχεις στο 9sec ειναι ο ορισμος του stuttering.

!
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λοιπον εγω τι λεω οταν μιλαω για stuttering.

Απο ενα δικο σου video.

Το στιγμιαιο κολλημα που εχεις στο 9sec ειναι ο ορισμος του stuttering.

!

Ειναι θέμα της κάμερας (δεν βλέπεις που κολλάει η καμερα) , παίζω με ενα πυρήνα και δεν εχω stuttering σε αυτο το video!

Αλλο λέμε οτι ειναι το stuttering...το stuttering είναι η unsmooth κίνηση ενώ με βάση τα fps θα έπρεπε να είναι smooth

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θέμα της κάμερας (δεν βλέπεις που κολλάει η καμερα) , παίζω με ενα πυρήνα και δεν εχω stuttering σε αυτο το video!

Αλλο λέμε οτι ειναι το stuttering...το stuttering είναι η unsmooth κίνηση ενώ με βάση τα fps θα έπρεπε να είναι smooth

Πωωω δεν μπορω να σε πιασω πουθενα :D σαν το χελι μου γλιστρας.

Αυτο εδω τι ειναι για σενα ;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=w11n9gW24q0]YouTube - Call of Duty: Black Ops - Stuttering[/ame]

Link to comment
Share on other sites

zpaf από video δεν μπορώ να βγάλω άκρη....

Ο καθένας το μεταφράζει όπως θέλει...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pPiSlXul4To]YouTube - NFS ATI EYFINITY 5760X1080[/ame]

το βιντεο αυτο ειναι απο μενα, ειναι ολο stuttering! Δεν φαινεται ομως!

Link to comment
Share on other sites

Πωωω δεν μπορω να σε πιασω πουθενα :D σαν το χελι μου γλιστρας.

Αυτο εδω τι ειναι για σενα ;

YouTube - Call of Duty: Black Ops - Stuttering

Ρε συ Ζpaf 50ρακια θα στο κανω?

Δοκιμασε F1 και dirt2 με και χωρις vsync σε cf.... Η διαφορα αυτη λεγεται ms (Microstuttering).

Link to comment
Share on other sites

Άκου μεσα σε ενα χρονο που εσκασε μύτη το σκηνικο με το eyefinity εχουμε και λεμε!

Sebastian+Trooper+Jaco+Spartangr(3d surround)+Csaris+Kaminia+2 φιλαρακια μου -> και πόσοι αλλοι ψήνονται!

αυτούς ξέρω εγώ, σε 1-2 χρονάκια θα έχουμε γινει πολυ! Εαν δεν πτωχευσουμε! :hehe:

Το 1 monitor το μονο που εχει να προσφερει το 60αροι fps σε πολυ βαρια games...

10 ατομα???50 εγω σου λεω στα χιλιαδες που εχει το thelab??

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω προς τι η κουβεντα για το stuttering βρε παλικαρια εδω...ειναι καθαρα θεμα ματιου για μερικους, ενω δεν ειναι ετσι...!!! η εχεις η δεν εχεις...

οτιδηποτε δεν ειναι τα φπς που φαινονται είναι stuttering...οταν βλεπεις 50 και μοιαζουν 20-25, οταν βλεπεις 60 και σου φαινονται 30-40...μην κοιτας τα φρειμς, κοιτας την ΑΛΗΘΕΙΑ, πολλοι κοιτανε τα φπς, και νομιζουν ειναι σμουθ, ενω ειναι τα χαλια μαυρα...πολυ απλα...ποσοι παιζουν με 100+ και στην ουσια ειναι το πολυ 50-55, και χαιρονται και λενε ααα ουουου...!!! παιζουν ομαλα, ενω δεν ειναι...ειναι αθλιοτητα, εμετος

to vsync+triple buffering, τα διορθωνει ΟΛΑ...βαλτε d3doverrider...και δειτε to ΜΗ stutterινγκ...και μετα σκεφτειτε το...αλλα μην ξεχνατε d3doverrider...:T:

Link to comment
Share on other sites

Πω... ελεος ρε παιδια... ειναι απλα τα πραγματα γιατι το μπερδευτετε τοοοοσο πολυ, stuttering= μικρα κολληματα, tearing= οριζοντιες γραμμες που oυσιαστικα ειναι unsynced frames που διορθωνετε με vsync on. Tελος. Ολα τα αλλα ειναι κουκουρουκου.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

stuttering= μικρα κολληματα, tearing= οριζοντιες γραμμες

σωστό

ή απλά μεταφράστε το στα ελληνικά για να συννενοηθείτε:p

stuttering = τραύλισμα

tearing = σκίσιμο

το tearing διορθώνεται με το v-sync στο 100% των περιπτώσεων. Το stuttering πάλι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Πω... ελεος ρε παιδια... ειναι απλα τα πραγματα γιατι το μπερδευτετε τοοοοσο πολυ, stuttering= μικρα κολληματα, tearing= οριζοντιες γραμμες που oυσιαστικα ειναι unsynced frames που διορθωνετε με vsync on. Tελος. Ολα τα αλλα ειναι κουκουρουκου.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

σωστό

ή απλά μεταφράστε το στα ελληνικά για να συννενοηθείτε:p

stuttering = τραύλισμα

tearing = σκίσιμο

το tearing διορθώνεται με το v-sync στο 100% των περιπτώσεων. Το stuttering πάλι οχι.

+2

Thats all

Link to comment
Share on other sites

Το αποδεδειγμένο με μετρήσεις φαινόμενο του stuttering είναι η ανισοκατανομή των frames, μέσα στη μονάδα του χρόνου.

Αν σε ένα δευτερόλεπτο μια μονοπύρηνη κάρτα βγάζει 50 frames αυτό σημαίνει ότι περίπου κάθε πεντηκοστό του δευτερολέπτου παράγεται και ένα frame. Άρα η κίνηση για αυτό το frame rate είναι ομαλή.

Αν όμως η κάρτα βγάζει τα frame σε ακανόνιστα χρονικά διαστήματα τότε, μέσα στο δευτερόλεπτο, παρατηρούνται απότομα frame drops εκεί που τα καρέ είναι αραιά και frame rises εκεί που τα καρέ είναι πιο πυκνά). Αυτό γίνεται αντιληπτό σαν λόξιγκας. Σαν πολλά διαδοχικά μικροπαγώματα.

Το πρόβλημα υπάρχει συνήθως μόνο στις πολυπύρηνες λύσεις γιατί δεν μπορούν να συχρονιστούν σωστά.

Πάντως σε βίντεο στο νετ δεν κατάφερα να καταλάβω πώς ακριβώς είναι το stuttering, πιθανότατα λόγω του περιορισμένου frame rate των βίντεο. Μου κάνει εντύπωση όμως το πόσο πολύ παρευρμηνεύεται από πολλούς το φαινόμενο.

Άλλοι λένε ότι είναι σαν να βλέπεις 60καρέ, αλλά να νιώθεις 30(δεν αντιλαμβάνονται μικροπαγώματα, απλά αργό frame rate). Άλλοι λένε ότι δεν επηρεάζει την αντίδραση του κέρσορα, αλλά είναι μόνο οπτικό defect. Άλλοι λένε πώς δεν έχουν αντιληφθεί το πραραμικρό και όλα πάνε μέλι γάλα. Άλλοι το αντιλαμβάνονται ως στιγμιαία παγώματα κάθε 2-3 δευτερόλεπτα(που μάλλον είναι λάθος, γιατί αυτό είναι συνήθως bug). Άλλοι λένε πώς όταν συμβαίνει το mouse δεν αντιδρά αμέσως αλλά ψιλολαγκάρει.

Άντε να καταλάβεις τώρα τί συμβαίνει. :wall:

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο εχω πει απο την αρχη, πρεπει να το δεις εσυ ο ιδιος και να μην βασίζεσαι σε κανένα video ή στην αποψη του καθένα. Εγω μπορει να βλεπω stuttering και εσύ smooth!

Πανω σε αυτό πατάνε και η ΑΤΙ και η NVIDIA και το έχουν θάψει το θεμα! Κανείς δεν μιλάει γι αυτο και κανείς δεν το δέχεται απο αυτούς!

Το video απο πανω ειναι με vsync ΟΝ απο την εποχη που ειχα ΑΤΙ 5970 και EYEFINITY με 10.3 drivers, οπου ενω δεν ειχε tearing αν και πανω απο 70+ τα fps ειχε ελαφρα unsmooth gameplay! Μπορεις να το δεις απο το video? ΟΧΙ!!!! (με VSYNC ON)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε το παρτυ με τα unlock bios της νεας σειρας 69xx.

HD 6950 UNLOCK THREAD (at users risk) - Guru3D.com Forums

Zpaf και Angelf είναι η ώρα να πάρετε την κατάσταση στα χέρια σας...

Περίμενα με αγωνία αυτή τη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.