Jump to content



Καλος οδοντιατρος


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Φίλε nikosnikos να σε παρακαλέσω απλά να μη γράφεις με κεφαλαία γιατί μοιάζει σαν να φωνάζεις. Είναι και στους κανόνες του forum άλλωστε.

Στην ερώτηση σου τώρα. Ο πόνος πως είναι? Οξύς? Αμβλύς? Εμφανίζεται στα εξωτερικά ερεθίσματα, στη μάσηση ή σε ηρεμία? Είναι πολλά που παίζουν ρόλο και πολλοί λόγοι στους οποίους μπορεί να οφείλεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονιά.Ήθελα και εγω να κανω μια ερωτηση, σχετικά με θέμα που με απασχολεί.Σε απονευρωμένο δόντι, οπου ειχε τοποθετηθει εσωτερικα ενα μεταλλικό μάλλον αντικείμενο που θα αποτελουσε βαση για μελλουσα θήκη, δημιουργήθηκε σπάσιμο στη ρίζα του δοντιου, απ οτι μου ειπε ο οδοντιατρος. Το σπασιμο-ρωγμή οφειλεται σε δάγμωμα σκληρού τροφίμου.Στο ούλο έχει δημιουργηθει συριγγιο, το οποίο οδηγει οχι στη βάση αλλα στη μέση της ρίζας του δοντιού, απ το οποίο τεκμαιρεται και η ρωγμή στο μέσο της ρίζας του δοντιού. Ο οδοντιατρος μου ειπε οτι η μονη λυση ειναι η εξαγωγη!!!!!!! και άμεσα, διοτι μου "τρώει οστό" η αλλοιωση που εχει δημιουργηθει. Επειδη δεν θελω να χασω το δοντι μου, αν θέλεις πες μου την αποψη σου. Η εξαγωγη ειναι η μονη λυση ή να το ψαξω περισσότερο;Σημειώνω οτι ποναω αρκετά. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο για τα γράμματα,συγνώμη... Ο πόνος εμφανίζεται στην μάσηση και με το χτύπημα του δοντιού, αλλά η ενόχληση δεν είναι ιδιαίτερα έντονη

Ο πόνος στη μάσηση ή την πίεση γενικότερα, είναι σύνηθες χαρακτηριστικό κατά τη διάρκεια ή μετά την ενδοδοντικη θεραπεία. Συνήθως όμως δεν κρατάει τόσο καιρό μετά την ολοκλήρωση της. Το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που έχω συναντήσει να επιμένει ο πόνος σε ενδοδοντικά θεραπευμένο (απονευρωμένο) δόντι είναι περίπου 20 μέρες. Από εκεί και πέρα και επειδή στην ιατρική δεν υπάρχει απόλυτο, πιθανώς να περάσει. Αν δεν περάσει ο πόνος θα πρέπει να ελεγχθεί αν έχει γίνει σωστά η ενδοδοντική θεραπεία.

καλημέρα και καλή χρονιά.Ήθελα και εγω να κανω μια ερωτηση, σχετικά με θέμα που με απασχολεί.Σε απονευρωμένο δόντι, οπου ειχε τοποθετηθει εσωτερικα ενα μεταλλικό μάλλον αντικείμενο που θα αποτελουσε βαση για μελλουσα θήκη, δημιουργήθηκε σπάσιμο στη ρίζα του δοντιου, απ οτι μου ειπε ο οδοντιατρος. Το σπασιμο-ρωγμή οφειλεται σε δάγμωμα σκληρού τροφίμου.Στο ούλο έχει δημιουργηθει συριγγιο, το οποίο οδηγει οχι στη βάση αλλα στη μέση της ρίζας του δοντιού, απ το οποίο τεκμαιρεται και η ρωγμή στο μέσο της ρίζας του δοντιού. Ο οδοντιατρος μου ειπε οτι η μονη λυση ειναι η εξαγωγη!!!!!!! και άμεσα, διοτι μου "τρώει οστό" η αλλοιωση που εχει δημιουργηθει. Επειδη δεν θελω να χασω το δοντι μου, αν θέλεις πες μου την αποψη σου. Η εξαγωγη ειναι η μονη λυση ή να το ψαξω περισσότερο;Σημειώνω οτι ποναω αρκετά. Ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα και καλή χρονιά. Αν κατάλαβα καλά έχει τοποθετηθεί μεταλλικός άξονας στο δόντι γιατί μάλλον θα είχε σπάσει μεγάλο τμήμα του και αποφασίστηκε να μπει μια στεφάνη από πάνω. Λογικό σχέδιο αν έτσι έχουν τα πράγματα. Και πάλι απ'ότι κατάλαβα όμως έχει συμβεί επίμηκες κάταγμα στο δόντι, το οποίο δυστυχώς είναι το μόνο οδοντιατρικό σύμβαμα στο οποίο δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο από εξαγωγή. Επίμηκες κάταγμα σημαίνει ότι το δόντι έχει σπάσει κατά μήκος της ρίζας του και όχι οριζόντια. Το θέμα είναι απλά ότι πρέπει να είναι σίγουρος ο οδοντίατρος πριν εξάγει το δόντι. Βγάλατε κάποια οπισθοφατνιακή ακτινογραφία για να ελέγξετε αν όντως υπάρχει επίμηκες κάταγμα? Αν υπάρχει αμφιβολία, μπορείς να βγάλεις ένα dental scan στο δόντι, το οποίο είναι κάτι σαν αξονική τομογραφία και το οποίο δείχνει το δόντι σε τομές του 1mm και το οποίο θα δείξει με σιγουριά αν υπάρχει κάταγμα ή όχι. Συνήθως όμως φαίνεται και με μια απλή οπισθοφατνιακή ακτινογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Α) Τοποθετήθηκε αξονας, χωρις να υπάρχει κανενα σπασιμο στο δόντι, επειδη μου ειπε η οδοντιατρος οτι χρειάζεται για να μπει μελλοντικα θηκη. Το δόντι ηταν ακεραιο! εκ του αποτελέσματος και αφου αυτος ο αξονας μου έσπασε το δόντι, αποδεικνυεται λανθασμενη επιλογή.

β) Το καταγμα τεκμαιρεται απο 4 τουλάχιστον οδοντιατρους που επισκεφτηκα στη θεσσαλονικη καθώς εισηγαγαν στο συριγγιο ενα χαρτινο κωνο, αν το λεω σωστα, ο οποίος οδηγούσε στη μεση της ριζας και οχι στη βαση της. Αρα, μου ειπαν υπάρχει σπάσιμο και οχι κακη απονευρωση και πρεπει να βγει.

γ) εχω φτασει σήμερα ακετους μηνες μετα να πονάω και να περνω συχνα παυσίπονα, με κινδυνο μεταξυ άλλων να αλλοιωθει περισσοτερο το οστο της μναθου, διοτι δεν θελω να χασω ΄΄αμαχητί '' ενα δόντι, χωρις να ξερω με βεβαιότητα οτι εχει σπάσει, κερδίζοντας χρόνο μέχρι να βρω εναν οδοντιατρο να με βοηθήσει, να κρατήσω το δόντι μου (γυρναω απο οδοντιατρο σε οδοντιατρο και ακουω εξαγωγη- μάλλον σπάσιμο- τι θα πει ''μάλλον'') Οστόσο, ο πόνος πλέον ειναι δυσβάσταχτος. Κανείς δεν μου πρότεινε κατι απ αυτά που, προς τιμήν σου, λες παραπάνω. Τι να κανω που θα βρω εδω στη θεσσαλονίκη καποιον, που να εχει τη αντίστοιχη με τη δική σου θέληση να το ψάξει;Μπορείς να μου συστησεις κάποιον συνάδελφό σου, βλέπω οτι μένεις Αθήνα. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

α) Αν έγινε έτσι δεν συμφωνώ με τη διαδικασία που ακολουθήθηκε. Άξονας μπαίνει μόνο αν δεν υπάρχει αρκετή οδοντική ουσία να στηρίξει την ανασύσταση και όχι με την πρόφαση ότι θα μπει στεφάνη στο μέλλον.

β)Το ότι ο κώνος γουταπέρκας οδηγεί στο μέσον της ρίζας δε σημαίνει αυτομάτως ότι υπάρχει και κάταγμα. Μπορεί να υπάρχει εξωτερική απορρόφηση της ρίζας περιοδοντικής αιτιολογίας. Μπορεί επίσης να υπάρχει κάποιος δευτερεύων οριζόντιος ριζικός σωλήνας, ο οποίος φυσικά είναι αδύνατον να καθαριστεί κατά τη διάρκεια την ενδοδοντικής θεραπείας γιατί είναι κάθετος στον κεντρικό σωλήνα και δε μπορεί κάποιο εργαλείο να εισχωρήσει μέσα του. Ο μόνος τρόπος να σφραγιστεί είναι να χρησιμοποιηθεί θερμοπλαστικοποιημένη υγρή γουταπέρκα αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι για να σιγουρευτεί αν υπάρχει κάταγμα ή όχι πρέπει να γίνουν με αυτή τη σειρά: οπισθοφατνιακή ακτινογραφία και dental scan. Αν δεν γίνουν αυτά πάντα θα τεκμαίρεται ότι υπάρχει κάταγμα.

γ) Καταλαβαίνω το πρόβλημα σου αλλά δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον οδοντίατρο στη Θεσσαλονίκη για να μπορέσω να σε βοηθήσω. Πες μου αν θέλεις ποιο δόντι είναι ακριβώς για να σου πω τι να πεις όταν πας σε ένα διαγνωστικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη για να σου βγάλουν έστω μια πανοραμική ακτινογραφία ή ένα dental scan. Το θέμα με το dental scan είναι το κόστος του. Προσεγγίζει τα 90 ευρώ ανάλογα και με το κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω αραια δοντια πανω και περιοδοντιτιδα.Σκεφτομαι να κανω οψεισ ρητινησ-bonding για αισθητικους λογουσ.Τι λετε?Αξιζει?ΠΟΣΟ θα διαρκεσει το αποτελεσμα?Εχει καποιοσ που εχει κανει να μασ καταθεσει την εμπειρια του?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χίλια συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση. Απλά διάβασα το μήνυμα, λόγω τρεξιμάτων δεν είχα χρόνο να απαντήσω εκείνη τη στιγμή και τελικά πέρασε ένας μήνας. Ήθελα μόνο να ρωτήσω αν η περιοδοντίτιδα αντιμετωπίζεται ή όχι και τι βαρύτητας είναι. Η αραίωση των δοντιών φαντάζομαι ότι οφείλεται στην περιοδοντίτιδα. Οι όψεις ρητίνης είναι πολύ καλές και από αισθητική αλλά και από λειτουργική άποψη, με μόνη προυπόθεση ότι μετά χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή με το δάγκωμα με τα μπροστινά δόντια, αν θέλουμε να διατηρηθούν. Το πόσο θα κρατήσουν είναι μια ερώτηση που δεν απαντάται σε καμμία οδοντιατρική εργασία, για τον απλούστατο λόγο ότι ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές διατροφικές συνήθειες, διαφορετική στοματική υγιεινή, διαφορετική μικροβιακή χλωρίδα στόματος, διαφορετικό pH σάλιου κτλ, επομένως είναι απλά αδύνατον να προβλέψουμε πόσο θα κρατήσει μια εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τον WACKO για την απαντηση.Η περιοδοντιτιδα ειναι αρκετα προχωρημενη.Ειμαι 42 χρονων και καπνιστης.Θα ηθελα να ρωτησω αν οι οψεισ ρητινεισ μπορουν να μπουν σε δοντια με περιοδοντιτιδα και αν αυτο επηρεασει την περιοδοντιτιδα?Μπορουν να καλυψουν μεγαλα ανοιγματα-κενα αναμεσα στα δοντια?Μπορουν να υποστουν λευκανση αν αλλαξουν χρωμα?Καποιοσ οδοντιατροσ μου ειπε οτι μπορουν να αντεξουν εωσ και 7 χρονια και οτι δεν θελει τροχισμα στα δοντια.SORRY για τισ πολλεσ ερωτησεισ.Και παλι σε ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι όψεις δεν επηρεάζουν καθόλου την περιοδοντίτιδα και μπορούν να μπουν κανονικά και σε περιοδοντικά δόντια. Μπορούν να καλύψουν μεγάλα κενά, απλά όσο μεγαλύτερο το κενό, τόσο μικρότερη η αντοχή της όψης, γιατί υπάρχει περισσότερη ανυποστήρικτη ρητίνη.

Με τον καιρό όλες οι ρητίνες αλλάζουν χρώμα γιατί προσροφούν χρωστικές. Αυτό μπορεί όμως να χρειαστεί και πολλά χρόνια.

Δεν λευκαίνουν με λεύκανση αλλά χρειάζονται ή πλήρη αλλαγή ή κάποια εξωτερική παρέμβαση, π.χ να τροχιστεί το επιφανειακό τους στρώμα χωρίς να αφαιρεθούν εντελώς και να προστεθεί ένα νέο στρώμα σε πιο ανοιχτή απόχρωση. Συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που θα αντέξουν δε μπορώ να σου πω. Έχω δει και ρητίνες να κρατούν 15 χρόνια αλλά έχω δει και 2 χρόνια. Επομένως δεν υπάρχει κανόνας, για τους λόγους που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

'Ολοι οι τρόποι έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα. Είτε με το χέρι, είτε με υπέρηχο είτε με laser. Απλά με το laser υπάρχει λιγότερη αιμορραγία και είναι λίγο πιο ανεκτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπερα, εκανα χτες λευκο σφραγισμα στα 2 μπροστινα δοντια (ειχαν χαλασει στο σημειο που ακουμπουν). Τα καθαρισε κανονικα και αφου τα γεμισε πηρε 2 λεπτα φυλλαρακια, σαν ζελατινη και τυλιξε τις επιφανειες του δοντιου και μετα τα πιεζε με το χερι του για 2-3 λεπτα για να κολλήσουν. Δεν χρησιμοποιησε εκεινο το φως που βαζουν συνηθως - ειπε οτι δε χρειαζεται. Τωρα οταν περναω τη γλωσσα μου απο πανω εχουν μια τραχεια υφη και με γρατζουνανε και στο ενα δοντι μοιαζει να μην εχει στρωσει καλα - εχει κανει κατι σαν βουναλακι και με ενοχλει. Του το ειπα και μου ειπε οτι ειναι η ιδεα μου και δεν υπαρχει προβλημα. Καμια ιδεα του τι εχει γινει? Μπορω να κανω κάτι ή να αλλάξω οδοντιατρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. θα ηθελα να ρωτησω ποτε πρεπει να κανουμε σφραγισμα αναμεσα σε δυο δοντια και αν χρησιμοποιειται σαν τεχνικη.

Ευχαριστω πολυ .βοηθειαααααα:D

Κατ'αρχήν συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση. Είχα πολλές υποχρεώσεις και δε συνειδητοποίησα πότε είχε γραφτεί το τελευταίο μήνυμα. Έμφραξη μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε επιφάνεια δοντιού αλλά όχι ανάμεσα τους. Πολλές φορές γίνεται απλά στο άκρο του δοντιού, στο σημείο που ακουμπάει με το διπλανό και δίνει την αίσθηση ότι έχει γίνει ανάμεσα.

Καλησπερα, εκανα χτες λευκο σφραγισμα στα 2 μπροστινα δοντια (ειχαν χαλασει στο σημειο που ακουμπουν). Τα καθαρισε κανονικα και αφου τα γεμισε πηρε 2 λεπτα φυλλαρακια, σαν ζελατινη και τυλιξε τις επιφανειες του δοντιου και μετα τα πιεζε με το χερι του για 2-3 λεπτα για να κολλήσουν. Δεν χρησιμοποιησε εκεινο το φως που βαζουν συνηθως - ειπε οτι δε χρειαζεται. Τωρα οταν περναω τη γλωσσα μου απο πανω εχουν μια τραχεια υφη και με γρατζουνανε και στο ενα δοντι μοιαζει να μην εχει στρωσει καλα - εχει κανει κατι σαν βουναλακι και με ενοχλει. Του το ειπα και μου ειπε οτι ειναι η ιδεα μου και δεν υπαρχει προβλημα. Καμια ιδεα του τι εχει γινει? Μπορω να κανω κάτι ή να αλλάξω οδοντιατρο?

Κατ'αρχήν μπορεί να χρησιμοποίησε άλλο υλικό και όχι σύνθετη ρητίνη (π.χ υαλοιονομερή κονία, που δε χρειάζεται φωτοπολυμερισμό), αν και είναι μάλλον αμφίβολο. Ο φωτοπολυμερισμός είναι υποχρεωτικός σε σύνθετη ρητίνη, ακόμα κι αν είναι αυτοπολυμεριζόμενη, ιδίως σε μπροστινά δόντια που έχουμε πολύ καλή πρόσβαση. Το βουναλάκι και η τραχύτητα είναι καθαρά σημάδια ότι δεν έχει γυαλιστεί καλά η έμφραξη. Αυτό που είναι πραγματικά περίεργο είναι γιατί δεν τα γυαλίζει λιγάκι με μια χρυσή φρέζα και λαστιχάκια arkansas αλλά σου λέει ότι είναι η ιδέα σου. Ακόμα και να είναι η ιδέα σου, δεν υπάρχει πιο απλό πράγμα από το να γυαλίσει κάποιος μια έμφραξη, έστω για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο αυτό. Η αντιμετώπιση δηλαδή είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, θα του ζητήσω να τα γυαλισει γιατι ειναι πραγματικα πολυ ενοχλητική η αισθηση. Γενικοτερα ειναι πολυ αποτομος σαν ανθρωπος, αλλα δεν υπαρχει καποιος αλλος στην περιοχη μου οποτε δεν εχω και πολλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γιατρε θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..

εδω και παρα πολυ καιρο σιγουρα πανω απο χρονο εχω ενα θεματακι χωρις να εχει επιδυνωθει η κατασταση.

εχω ενα δοντι το οποιο με ποναει οταν πινω παγωμενο νερο και καποιες φορες οταν μασαω κατι σκληρο και με δυναμη.

πηγα στο οδοντιατρο και δεν μου βρηκε κατι. στο δοντι αυτο ειχε γινει παλια σφραγισμα. το ανοιξε και ξανακαναμε απο την αρχη σφραγισμα (περυσι) αλλα παλι καποιες φορες με ποναει. πηγα και σε αλλο οδοντιατρο αλλα και παλι δεν μου βρηκε κατι.

εν το μεταξυ τυχαια εβαλα το δακτυλο μου (νυχι) το πανω μερος και στην εξωτερικη πλευρα του δοντιου και σε καποιο σημειο σχεδον στο σημειο που εφαπτεται με το ουλο με ποναει οταν το ακουμπαω και το πιεζω. αλλα μονο σε αυτο το σημειο και οχι σε ολο το δοντι που εφαπτεται με το ουλο , σε ενα μικρο σημειο.οταν μετακινω το δακτυλο μου τιποτα.το σφραγισμα δεν εχει σχεση με το σημειο που ακουμπησα και πονεσα ειναι πολυ πιο χαμηλα.

πιστευω να εγινα κατανοητος, και θελω να πιστευω πως δεν ειναι κατι σοβαρο γιατι γενικα ειμαι πολυ προσεκτικος με τα δοντια μου. το θεμα ειναι οτι παω καθε εξαμηνο αυστηρα στον οδοντιατρο και ας μην εχω θεμα απλα για να με βλεπει και παρολο που εχω διαμαρτυρηθει για το συγκεκριμενο δοντι δεν μου εχει βρει κατι (ουτε και ενας αλλος που πηγα για δευτερη γνωμη)

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από pegasos13
Link to comment
Share on other sites

Το σημείο που ακουμπάς το δόντι σου εξωτερικά είναι τμήμα της εξωτερικής επιφάνειας της ρίζας του δοντιού, η οποία είναι πάντα ευαίσθητη στα ερεθίσματα. Με το νύχι πρέπει να είναι σαν ηλεκτρισμός η αίσθηση. Λογικά, από εκεί είναι και η ευαισθησία και όχι από το σφράγισμα. Η ρίζα του δοντιού αν είναι ακάλυπτη από οστό και ούλο, πονάει πάντα στα εξωτερικά ερεθίσματα όπως τα πολύ κρύα και πολύ ζεστά. Δε χρειάζεται να φαίνεται πολύ, και ένα χιλιοστό είναι αρκετό για να έχεις πρόβλημα. Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να κάνεις μια απευαισθητοποίηση της οδοντίνης. γίνεται με διάφορα σκευάσματα στο οδοντιατρείο, σε συνδυασμό με κάποια ειδική οδοντόκρεμα. Δε μπορώ να πω ονόματα προιόντων γιατί θα θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση. Την απευαισθητοποίηση την κάνει ο οδοντίατρος και όχι εσύ μόνος σου. Το τονίζω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατρε μου,σας παρακαλω εαν γνωρίζετε, όπως απαντήσατε.

Πρίν λίγες μέρες έκανα μια απονεύρωση σε ένα δόντι το οποίο με ταλαιπωρούσε αρκετό καιρό.

'Ολα καλα με αυτό το δόντι αλλα σχεδόν αμέσως μετα(μία μερα) με πιάσαν κατι φοβεροί νευρόπονοι στην ακριβώς αντίθετη πλέυρα της γνάθου και συγκεκριμένα σε ένα δόντι το οποίο είχα σφραγίσει λίγο καιρό πρίν κάνω την εν λόγω απονεύρωση.

Θα ήθελα να μάθω εάν με κάποιο τρόπο οι νευρώνες τον δοντιών συνδέονται μεταξύ τους και οι πόνοι του σφραγισμένου δοντιού οφείλονται στην απονεύρωση που έκανα στο απέναντι.

Συγχωρέστε με για την απλοΐκότητα του μηνύματος μιας και δε σκαμπάζω διόλου απο τεχνικούς όρους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Έγινε επεξεργασία από Ypoferw
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.