Jump to content



Καλος οδοντιατρος


Daytime Dreamer

Recommended Posts

γιατρε εχω ενα σοβαρο προβλημα ειμαι 30 ετων διαβητικος τυπου 1 αλλα αψογα ρυθμισμενος και υγιης.τα δοντια μου σπανε πανευκολα εχουν χασει και χανουν την αδαμαντινη τους σε σημειο ειδικα τα πισω επειδη προφανως με αυτα μασαω να εχουν χασει γυρω γυρω τελειως την αδαμαντινη τους και να μοιαζουν σαν να χουν λιωσει σε καποια σημεια.μου χουν προτεινει να βαλω γυρω γυρω οψεις και για ολα τα δοντια με κοστος πριν 1.5 χρονο 10.000 περιπου.ακομα δεν εχω προχωρησει σε καμια θεραπεια.τι προτεινεται?

Κατ'αρχήν είμαι κι εγώ διαβητικός τύπου 1 και χαίρομαι που μιλάω με ένα "συνάδελφο".

Όπως το ακούω μου μοιάζει με βρυγμό. Ότι δηλαδή τρίζεις ή σφίγγεις τα δόντια σου, είτε στον ύπνο είτε ξύπνιος. Και πάλι χωρίς να έχω οπτική εικόνα δε μπορώ να σου πω με σιγουριά. Η αποτριβή πάντως δε λύνεται παρά μόνο με εκτεταμένη προσθετική η οποία κοστίζει πολλά χρήματα. Από εκεί και πέρα και αν το πρόβλημα σου είναι όντως ο βρυγμός, αυτό που πρέπει να κάνεις πρώτα είναι να βάλεις ένα νάρθηκα σταθεροποίησης. Ο νάρθηκας που φτιάχνουν οι περισσότεροι οδοντοτεχνίτες για το βρυγμό δεν είναι σωστός. Ο σωστός έχει πολύ συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Μιλώντας γενικά, πόσο πάει κανονικά μια απονεύρωση γομφίου;

Από 200 έως 400 ευρώ συνήθως, ανάλογα με τον οδοντίατρο.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει στο διαδίκτυο και στο youtube διάφορους καθαρισμούς κοιλοτήτων με laser. Το έχει δοκιμάσει κανείς αντί του συμβατικού τροχού?

Στο προσπέκτους λένε ότι επειδή συντονίζει κυρίως στη συχνότητα απορρόφησης του τερηδονισμένου δοντιού δεν απορροφά πολύ το υγιές δόντι οπότε φθείρεται πολύ λιγότερο από τον τροχό.

Όσον αφορά πόνους που διάβασα πιο πάνω, σημαντικό είναι να είναι όλο το στόμα υγιές διότι οι πόνοι αντανακλούν. Προσωπικά έχω πρόβλημα με τους φρονιμήτες, που παρ'όλο που βγήκαν μια χαρά ίσιοι κλπ. μου είχαν σπάσει και οι 2, και επειδή δεν ήθελα να τους αποχωρηστώ τους κράτησα αρκετά και φυσικά κάποια στιγμή με πόνεσαν, αλλά ο πόνος αντανακλούσε ακόμη και στα μπροστινά ή τα πάνω δόντια.

Δεν είμαι γιατρός, από αυτά πού 'χω διαβάσει και παρατηρήσει λέω, αν κάπου είναι λάθος σχωράτε με!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν είμαι κι εγώ διαβητικός τύπου 1 και χαίρομαι που μιλάω με ένα "συνάδελφο".

Όπως το ακούω μου μοιάζει με βρυγμό. Ότι δηλαδή τρίζεις ή σφίγγεις τα δόντια σου, είτε στον ύπνο είτε ξύπνιος. Και πάλι χωρίς να έχω οπτική εικόνα δε μπορώ να σου πω με σιγουριά. Η αποτριβή πάντως δε λύνεται παρά μόνο με εκτεταμένη προσθετική η οποία κοστίζει πολλά χρήματα. Από εκεί και πέρα και αν το πρόβλημα σου είναι όντως ο βρυγμός, αυτό που πρέπει να κάνεις πρώτα είναι να βάλεις ένα νάρθηκα σταθεροποίησης. Ο νάρθηκας που φτιάχνουν οι περισσότεροι οδοντοτεχνίτες για το βρυγμό δεν είναι σωστός. Ο σωστός έχει πολύ συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Από 200 έως 400 ευρώ συνήθως, ανάλογα με τον οδοντίατρο.

Ευχαριστουμε ΠΑΡΑ πολυ για την γνωση που μας προσφερεις, πραγματικα ειναι χαρα μας να εχουμε μελη με τετοιες γνωσεις και τετοια προθυμια, απλα θα ηθελα να παρακαλεσω να βαλεις ενα disclaimer σε τετοια ποστς τυπου "το παρον ειναι απλως συμβουλη και σε καμμια περιπτωση δεν υποκαθιστα τις συμβουλες του γιατρου σας" ορ σαμθιν λαικ δατ, οχι τιποτα αλλο, απλα για την μια στο δισεκατομμυριο.

Δεν στο ζητω με υφος παρατηρησης, απλα ξερω απο την δικη μου πειρα πως σε καποιες περιπτωσεις, αν δεν χειριζεσαι το θεμα του αλλου αποκλειστικα σαν επαγγελματιας, μπορει να ειναι κατι ζωτικο που να μην στο λεει ο πελατης και να στα φερει ολα τουμπα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει στο διαδίκτυο και στο youtube διάφορους καθαρισμούς κοιλοτήτων με laser. Το έχει δοκιμάσει κανείς αντί του συμβατικού τροχού?

Στο προσπέκτους λένε ότι επειδή συντονίζει κυρίως στη συχνότητα απορρόφησης του τερηδονισμένου δοντιού δεν απορροφά πολύ το υγιές δόντι οπότε φθείρεται πολύ λιγότερο από τον τροχό.

Όσον αφορά πόνους που διάβασα πιο πάνω, σημαντικό είναι να είναι όλο το στόμα υγιές διότι οι πόνοι αντανακλούν. Προσωπικά έχω πρόβλημα με τους φρονιμήτες, που παρ'όλο που βγήκαν μια χαρά ίσιοι κλπ. μου είχαν σπάσει και οι 2, και επειδή δεν ήθελα να τους αποχωρηστώ τους κράτησα αρκετά και φυσικά κάποια στιγμή με πόνεσαν, αλλά ο πόνος αντανακλούσε ακόμη και στα μπροστινά ή τα πάνω δόντια.

Δεν είμαι γιατρός, από αυτά πού 'χω διαβάσει και παρατηρήσει λέω, αν κάπου είναι λάθος σχωράτε με!

Το laser, δυστυχώς δε μπορεί ακόμη να υποκαταστήσει τον τροχό. Για μαλακούς ιστούς είναι εντάξει. Για σκληρούς ιστούς όμως, όπως τα δόντια, δεν είναι το ίδιο. Έχει μόνο το πλεονέκτημα ότι συνήθως δεν πονάει ακόμα και χωρίς αναισθησία και ότι δημιουργεί μια πιο ομαλή επιφάνεια στα όρια της κοιλότητας, πράγμα πολύ χρήσιμο σε περιπτώσεις που χρησιμοποιούμε μετά σύνθετη ρητίνη για την έμφραξη της.

Όσο για την αντανάκλαση του πόνου, ναι, συμβαίνει. Αν σκεφτούμε ότι το νευρικό στέλεχος που δίνει αίσθηση στα δόντια είναι κοινό και δίνει από έναν έως τρεις κλάδους ανά δόντι, τότε είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι αν κάποιος κλάδος έχει έντονο πρόβλημα (πόνο π.χ), το ερέθισμα μπορεί πολύ έυκολα να μεταφερθεί και στο κύριο στέλεχος του νεύρου, με αποτέλεσμα να δίνεται η αίσθηση ότι πονάμε και αλλού. Είτε πάνω, είτε κάτω.

Ευχαριστουμε ΠΑΡΑ πολυ για την γνωση που μας προσφερεις, πραγματικα ειναι χαρα μας να εχουμε μελη με τετοιες γνωσεις και τετοια προθυμια, απλα θα ηθελα να παρακαλεσω να βαλεις ενα disclaimer σε τετοια ποστς τυπου "το παρον ειναι απλως συμβουλη και σε καμμια περιπτωση δεν υποκαθιστα τις συμβουλες του γιατρου σας" ορ σαμθιν λαικ δατ, οχι τιποτα αλλο, απλα για την μια στο δισεκατομμυριο.

Δεν στο ζητω με υφος παρατηρησης, απλα ξερω απο την δικη μου πειρα πως σε καποιες περιπτωσεις, αν δεν χειριζεσαι το θεμα του αλλου αποκλειστικα σαν επαγγελματιας, μπορει να ειναι κατι ζωτικο που να μην στο λεει ο πελατης και να στα φερει ολα τουμπα.

Από εδώ και στο εξής θα το αναφέρω, όταν πρόκειται για συγκεκριμένη συμβουλή και ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη. Αυτό που αναφέρω πάντα είναι ότι αυτά που λέω είναι βάσει εμπειρίας και φυσικά δε μπορούν να αντικαταστήσουν τη συμβουλή του θεράποντος ιατρού, δεδομένου ότι εκείνος έχει πλήρη εικόνα του περιστατικού. Εγώ απλά να βοηθήσω προσπαθώ με τα περιορισμένα μέσα που έχω, χωρίς να έχω δει τον ασθενή, δίνοντας πιθανώς και μια εναλλακτική διάγνωση και συμβουλή. Ίσως είναι λίγο μπακαλίστικος ο τρόπος αλλά ελπίζω να βοηθάω έστω ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γεια σας. Με λένε Μάκη και είμαι 22 ετών. Πριν από ένα μήνα περίπου υποβλήθηκα σε καθαρισμό δοντιών και 3 σφραγισμάτων. Αμέσως μετά τα σφραγίσματα υπήρχε πόνος κατά τη μάσηση. Το ανέφερα στην οδοντίατρο μου και είπε πως προφανώς είναι ερεθισμένα ακόμη διότι ήταν βαθύς καθαρισμός (βέβαια δεν ακούμπησε νεύρο-όχι τόσο βαθιά). Μετά από 10-15 μέρες ο πόνος υποχώρησε και ολα καλά. Το θέμα είναι ότι εδώ και 1 εβδομάδα το ένα από τα 3 σφραγίσματα με πονάει έντονα ΜΟΝΟ κατα τη μάσηση... Επικοινώνησα μαζί της (διότι σπουδάζω σε νησί, μακρυά απο τον τόπο μου) και μου είπε να πάω σε κάποιον οδοντίατρο εδώ ωστε να μου το ανοιξει να πάρει αέρα για να μην δημιουργηθεί απόστημα... Εν τω μεταξύ νοιώθω πως υπάρχει μία άσχημη γεύση στο στόμα μου και μία άσχημη μυρωδιά και δεν ξέρω αν οφείλεται στο γεγονός ότι παίρνω αντιβίωση αυτό τον καιρό για κάποιο πρόβλημα (ceclor 500 mg.) Αναρωτιέμαι λοιπόν αν θα πρέπει να το αφήσω 2 βδομάδες ακόμα (μέχρι δηλαδη να επιστρεψω πίσω) ή να πάω σε κάποιον οδοντίατρο... Σας παρακαλώ αν μπορείτε βοηθήστε με.... έχω ψιλοαπελπιστεί.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κατ'αρχήν το παρόν είναι μια συμβουλή με βάση τα δεδομένα που μου δίνετε και δε μπορεί σε καμμία περίπτωση να θεωρείται απόλυτα ακριβές και δεν υποκαθιστά τις συμβουλές του γιατρού σας και την κλινική εξέταση. Ο πόνος που αναφέρεις μοιάζει με τον τυπικό πόνο που προκαλεί η σύνθετη ρητίνη (το σφράγισμα δηλαδή) στο δόντι και εμφανίζεται μόνο στη μάσηση στα πολύ βαθιά σφραγίσματα. Το έχω περιγράψει και στο thread. Το να πάρει αέρα για να μη δημιουργηθεί απόστημα που είπε η συνάδελφος δε βγάζει νόημα. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι κατά το τρόχισμα του δοντιού μπορεί να υπήρξε κάποια αποκάλυψη πολφού και να έχουν εισχωρήσει μικρόβια, επομένως δημιουργείται φλεγμονή. Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρχουν παροδικοί πόνοι για όσο διάστημα ο οργανισμός προσπαθεί να αντιμετωπίσει τη φλεγμονή. Εάν έχω δίκιο και είναι όντως αυτό (γιατί τώρα μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω), τότε και σε συνδυασμό με την αντιβίωση, θα πρέπει ο πόνος σταδιακά να υποχωρήσει. Η κακοσμία μπορεί να οφείλεται στην αντιβίωση αλλά είναι πιο πιθανό να οφείλεται σε κάποιο δόντι. Και πάλι χωρίς να το δω από κοντά δε μπορώ να πω με σιγουριά.

Συνιστώ να περιμένεις λίγες μέρες ακόμα και αν επιμένει, καλό θα ήταν να πας σε έναν οδοντίατρο εκεί. Τουλάχιστον να ξεκαθαριστεί ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα. Για οτιδήποτε άλλο είμαι εδώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδοντιάτροι στα Γιαννιτσά παιδες και γενικα βορεια Ελλάδα (πονανε) δηλαδή επειδη όπως ολοι ξέρουμε η συντήρηση των δοντιών είναι ακριβή πολλοί Έλληνες φευγουν εξωτερικό να τα κάνουν. Λόγω κρίσης δεν μπορουν να πληρώσουν αυτά που ζητάνε οι οδοντιατροι στην Ελλάδα.

Και οταν λέω εξωτερικό εννοώ τα σκόπια.

Οπου το σφράγισμα κοστίζει 10-15Ε..

Εγω προσωπικά δεν πάω και προτιμώ τον φίλο μου στα Γιαννιτσά..

Τωρα υλικά χρησημοποιούν και τι ποιότητας είναι δεν ξέρω ας απαντήσει καποιος που γνωρίζει..

Ps παντως με τα δοντια μας δεν πρέπει να τα εμπιστευόμαστε σε όποιον να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Τα χριστουγεννα στην Αθηνα εβγαλα το φρονιμητη που με ταλαιπωρουσε και πλεον αποφασισα να βουρτσιζω τα δοντια μου τουλαχιστον μια φορα τη μερα.

Πηρα αυτη:

Emmi-dent 6 Ultrasonic Toothbrush

η οποια εχει το πλεονεκτημα οτι δεν βουρτσιζεις αρα δεν ερεθιζονται με το βουρτσισμα.

καλη γκατζετια μου φαινεται, δεν ξερω αν οντως ισχυουν αυτα που γραφει αλλα εψαχνα μια με υπερηχους για να φευγει πιο πολυ η πλακα και ηταν η μονη που βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ wacko_gr. όσον αφορά την κακοσμία η οδοντίατρος μου είπε πως δεν χρειάζεται ακόμη κάποιο άλλο δόντι σφράγισμα, άρα δεν θα είναι και κάποιο δόντι χαλασμένο λογικά. Μήπως μπορεί να οφείλεται στο οτι 1 μήνα τώρα παίρνω την αντιβίωση? (πριν τη ceclor έπαιρνα procef για 1 βδομαδα κιολας διότι είχε γίνει λάθος διάγνωση μικροβίου..........)? (έχει αλλάξει και η γεύση στο στόμα μου)..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ wacko_gr. όσον αφορά την κακοσμία η οδοντίατρος μου είπε πως δεν χρειάζεται ακόμη κάποιο άλλο δόντι σφράγισμα, άρα δεν θα είναι και κάποιο δόντι χαλασμένο λογικά. Μήπως μπορεί να οφείλεται στο οτι 1 μήνα τώρα παίρνω την αντιβίωση? (πριν τη ceclor έπαιρνα procef για 1 βδομαδα κιολας διότι είχε γίνει λάθος διάγνωση μικροβίου..........)? (έχει αλλάξει και η γεύση στο στόμα μου)..

Μπορεί. Μου φαίνεται όμως λίγο υπερβολικό δεδομένου ότι παίρνεις κεφαλοσπορίνη, όχι κάτι όπως τετρακυκλίνη. Μήπως παίρνεις και κάποιο στοματικό διάλυμα με χλωρεξιδίνη? Αυτό μπορεί να προκαλέσει αλλαγή στη γεύση και δυσχρωμία στα δόντια.

Link to comment
Share on other sites

Το νήμα με αγάπη Γιάννη, όχι σα να πνίγεις κάποιον. Από κει και πέρα και οι 2 λύσεις μπορούν να προκαλέσουν αιμορραγία στα ούλα, ειδικά αν έχουν γίνει ευαίσθητα από τις σαπισμένες τροφές ανάμεσα στα δόντια (περίπτωσή μου), αλλά είναι κάτι που με τον καιρό και το μεσοδόντιο καθάρισμα ξεπερνιέται.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έγινα κολλητός με το νήμα τα δόντια μου δεν ματώνουν ποτέ. Και είναι πολύ σφιχτά μεταξύ τους πλέον μετά την ορθοδοντική.

Ένα νήμα κερωμένο που να περιέχει και flyoride πιστεύω είναι ότι καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Τα χριστουγεννα στην Αθηνα εβγαλα το φρονιμητη που με ταλαιπωρουσε και πλεον αποφασισα να βουρτσιζω τα δοντια μου τουλαχιστον μια φορα τη μερα.

Πηρα αυτη:

Emmi-dent 6 Ultrasonic Toothbrush

η οποια εχει το πλεονεκτημα οτι δεν βουρτσιζεις αρα δεν ερεθιζονται με το βουρτσισμα.

καλη γκατζετια μου φαινεται, δεν ξερω αν οντως ισχυουν αυτα που γραφει αλλα εψαχνα μια με υπερηχους για να φευγει πιο πολυ η πλακα και ηταν η μονη που βρηκα.

στα μπεκ του τσακωναμαξου λες να κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Τα χριστουγεννα στην Αθηνα εβγαλα το φρονιμητη που με ταλαιπωρουσε και πλεον αποφασισα να βουρτσιζω τα δοντια μου τουλαχιστον μια φορα τη μερα.

Πηρα αυτη:

Emmi-dent 6 Ultrasonic Toothbrush

η οποια εχει το πλεονεκτημα οτι δεν βουρτσιζεις αρα δεν ερεθιζονται με το βουρτσισμα.

καλη γκατζετια μου φαινεται, δεν ξερω αν οντως ισχυουν αυτα που γραφει αλλα εψαχνα μια με υπερηχους για να φευγει πιο πολυ η πλακα και ηταν η μονη που βρηκα.

Ρωτησα την οδοντιατρο μου για αυτο. Μολις της ανεφερα τιμη, ειπε αποκλειεται να ειναι κατι σοβαρο. Αλλα και να ειναι με υπερηχους, ισως απο κακη χρηση να φαγωθει αρκετη αδαμαντινη και να γινει μεγαλυτερη ζημια. Καλυτεραα μια ηλεκτρικη oral-b και μαλακα/χωρις πιεση στα δοντια...

Link to comment
Share on other sites

στα μπεκ του τσακωναμαξου λες να κανει δουλεια?

Γενικά ότι δε φεύγει με πλύσιμο φεύγει στο λουτρό υπερήχων (sonicator) και κατά προτίμηση με ασετόν. Με ένα 5λεπτάκι εκεί μέσα θα τα κάνεις καινούρια!

Ρωτησα την οδοντιατρο μου για αυτο. Μολις της ανεφερα τιμη, ειπε αποκλειεται να ειναι κατι σοβαρο. Αλλα και να ειναι με υπερηχους, ισως απο κακη χρηση να φαγωθει αρκετη αδαμαντινη και να γινει μεγαλυτερη ζημια. Καλυτεραα μια ηλεκτρικη oral-b και μαλακα/χωρις πιεση στα δοντια...

Εγώ έχω το πρόβλημα ότι γενικά τα δόντια μου είναι ευερέθιστα, οπότε με το βούρτσισμα μπορεί να με ενοχλήσουν. Οι ηλεκτρικές είναι πιο έντονες από τη manual, και συνήθως τα έκανα με τη manual. Έχουν βγει διάφορες γκατζετιές και πολλές επώνυμες high end 'δηλώνουν' sonic toothbrushes απλά υποθέτω έχουν πολύ λιγότερους παλμούς.

Προσωπικά είχα μπανίσει αυτή (ultimate gadget-ιά).

Philips Sonicare DiamondClean Review - SlashGear

Δεν νομίζω ότι τρως την αδαμαντίνη με αυτόν τον τρόπο, ξέρω ότι την τρως με τις λευκαντικές οδοντόκρεμες και με το λάθος / έντονο βούρτσισμα. Με τη συγκεκριμένη δεν βουρτσίζεις καθόλου, απλά την ακουμπάς πάνω στα δόντια! Τώρα αν ΟΝΤΩΣ κάνει αυτά που λέει στο site δεν το γνωρίζω, αλλά ότι καθαρίζει καθαρίζει. Προσωπικά την πήρα δοκιμαστικά επειδή έψαχνα κάτι με υπερήχους, ώστε στη χειρότερη να την έχω για μια φορά τη βδομάδα, αλλά με έχει βολέψει και δεν είναι πολύ κουραστική στη χρήση!

Από όλα τα reviews που διάβασα στο internet η συγκεκριμένη δεν έχει πολλές κλινικές δοκιμές, αλλά αν το ψάξεις θα δεις ότι την έχουν δουλέψει αρκετοί και στην πλειονότητα των περιπτώσεων δουλεύει. Στη δική μου περίπτωση το δίλημμα είναι καθόλου βούρτσισμα ή 'βούρτσισμα' με δαύτο, οπότε η απάντηση είναι προφανής :p

Η εταιρία που τη βγάζει ειδικεύεται στους υπερήχους (πουλάει και λουτρά για χρήση τσακωνομπέκ). :p

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παραπάνω από 2 βδομάδες

edit:

Ψάχνοντας άρθρα στο internet έχει αρκετή ίντριγκα, φαίνεται ότι η πρώτη του είδους ήταν αυτή:

http://www.ultreo.com/

Στο καπάκι αφού βγήκε, έσκασε μύτη αυτή η έρευνα:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18578173

(δείτε ποιος κάνει την έρευνα και το e-mail)

από την procter που έχει την oralb,

και η ultreo μήνυσε την procter.

Τώρα το τι έγινε δεν το γνωρίζω.

Άλλη έρευνα που συγκρίνει τις 3 είναι αυτή:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20152680

Για μένα όλες την ίδια δουλειά κάνουν, και με τη manual αν είσαι οδοντίατρος μια χαρά τα βουρτσίζεις, αλλά για τον απλό κόσμο που σίγουρα κάνει κάτι λάθος, όσο πιο αυτόματα είναι τόσο καλύτερα :)

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.