Jump to content



Καλος οδοντιατρος


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Καλησπερα

Ανοιγω αυτο το thread για να μοιραστουμε εμπειριες οσο αφορα τα δοντια μας!!:cool:

Εχω κανει διαφορα σφραγισματα και εχω γινει πολυ τελειομανης τα τελευταια χρονια οσο αφορα τα δοντια μου (εφαγα κολλημα!) Ενας περιοδοντολογος που παω ειναι πολυ καλος αλλα η κοπελα με την οποια συνεργαζεται και κανει τα σφραγισματα ειναι λιγο αμπαλη (its the hard truth!) και ολο ξαναγυρναω στο ιατρειο ειτε για να διορθωθει το σφραγισμα, ειτε διοτι κατι με ενοχλει, κλπ. Καποιες ερωτησεις που ισως καποιος οδοντιατρος του λαμπη τυχαινει να γνωριζει (wacko τα φωτα σου!)

1) Ποια ειναι τα ειδη της ρητινης που χρησιμοποιειται? (το ασπρο σφραγισμα δηλαδη)

2) Γινεται να μαυρισει η ρητινη? Ενα σφραγισμα που εκανε εχει μαυρισει σε ενα σημειο η ρητινη και απορουσε μεχρι και ο οδοντιατρος. Δεν ειναι το δοντι (τερηδονα δηλαδη) αλλα επιφανειακα η ρητινη. ουτε "σκια" ειναι απο το σφραγισμα διοτι πριν ητανε ασπρο

Γενικως εχω γινει λιγο "ρατσιστης" με τις γυναικες στο θεμα των δοντιων διοτι δεν εχω δει καμια να κανει καλη δουλεια. Και οταν λεμε καλη δουλεια εννουμε το σφραγισμα να μοιαζει με το δοντι, να μην σε τσιμπαει πουθενα κλπ

Ας μοιραστουμε εμπειριες και γνωσεις πανω στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρόνια πάω σε εναν πολύ καλο στο κολωνάκι. Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έβγαλα φρονιμίτες, σφραγίσματα καθαρισμούς όλα οκ. Πολυ καλή δουλειά και συνεργάζεται και με καλούς οδοντίατρους για θέματα προσθετικής ή πιο σύνθετες χειρουργικές επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Super απαντηση ... κατι αλλο πανω σε αυτα που ειπες

Οταν κοιταω ενα σφραγισμα (πισω πισω σε τραπεζιτη ειναι, ασπρο) υπο συγκεκριμενη γωνια φαινεται ασπρο, ενω απο αλλη μαυριζει εσωτερικα , σαν να κανει μια γρι σκια μεσα του. Ειναι φυσιολογικο αυτο ή υπαρχει κενο μεταξυ των στρωματων? (Εγινε δηλαδη μ@λ@κια οταν το σφραγιζε)

Τωρα ειμαι με σιδερακια για 2η φορα στην ζωη μου για να φτιαξω ουσιαστικα την παλια ορθοδοντικη δουλεια που αντικειμενικα δεν ηταν και πολυ καλη. Σε 2-3 μηνες τα βγαζω (τα φοραω ηδη 9 μηνες) Θα ειχε νοημα να δω καποιον για τα σφραγισματα τωρα ή μια και καλη αφου τελειωσω με τα σιδερακια?

Τελος το να ασπριζει κανεις τα δοντια του (λευκανση) σε οδοντιατρο κανει κακο στην αδαμαντινη μακροχρονια ή οχι? Δεν λεω να γινω Αλεξανδρος Πετριδης ο 2ος αλλα επειδη εχω αχτι το να εχω ενα οσο γινεται πιο τελειο χαμογελο και δοντια γενικως το σκεφτομαι και αυτο οταν με το καλο τελειωσει η ορθοδοντικη και τα σφραγισματα

Link to comment
Share on other sites

Brushing Your Teeth Properly

Ετσι εδω ειναι το σωστο ... το χω ψαξει καιρο και εχω ρωτησει και πολλους

Παντα μαλακή βουρτσα και βουρτσισμα απαλα ... εγω εκανα το λαθος και τα βουρτσιζα λες και ηθελα να τα ξεριζωσω ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ηταν μια εποχη που δεν ξερω αν εφταιγε η οδοντοπαστα ή η οδοντοβουρτσα ή δεν ξερω και γω τι, αλλα μετα εκανα τα δοντια μου με τη γλωσσα και ακουγοταν σαν πιατο που το κανεις με το δαχτυλο και βγαζει τον χαρακτηριστικο ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Super απαντηση ... κατι αλλο πανω σε αυτα που ειπες

Οταν κοιταω ενα σφραγισμα (πισω πισω σε τραπεζιτη ειναι, ασπρο) υπο συγκεκριμενη γωνια φαινεται ασπρο, ενω απο αλλη μαυριζει εσωτερικα , σαν να κανει μια γρι σκια μεσα του. Ειναι φυσιολογικο αυτο ή υπαρχει κενο μεταξυ των στρωματων? (Εγινε δηλαδη μ@λ@κια οταν το σφραγιζε)

Τωρα ειμαι με σιδερακια για 2η φορα στην ζωη μου για να φτιαξω ουσιαστικα την παλια ορθοδοντικη δουλεια που αντικειμενικα δεν ηταν και πολυ καλη. Σε 2-3 μηνες τα βγαζω (τα φοραω ηδη 9 μηνες) Θα ειχε νοημα να δω καποιον για τα σφραγισματα τωρα ή μια και καλη αφου τελειωσω με τα σιδερακια?

Τελος το να ασπριζει κανεις τα δοντια του (λευκανση) σε οδοντιατρο κανει κακο στην αδαμαντινη μακροχρονια ή οχι? Δεν λεω να γινω Αλεξανδρος Πετριδης ο 2ος αλλα επειδη εχω αχτι το να εχω ενα οσο γινεται πιο τελειο χαμογελο και δοντια γενικως το σκεφτομαι και αυτο οταν με το καλο τελειωσει η ορθοδοντικη και τα σφραγισματα

Η γκρι χροιά που φαίνεται στη ρητίνη υπό γωνία είναι και πάλι φυσιολογική. Θα μπορούσε βέβαια να είχε γίνει μια εντονότερη λοξοτόμηση των άκρων της κοιλότητας και να καλυφθεί μεγαλύτερη επιφάνεια του δοντιού με ρητίνη έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθεί αυτό.

Τα σφραγίσματα δεν έχουν σχέση με τα σιδεράκια επομένως δεν έχει σημασία το πότε θα τα κάνεις. Όποτε θέλεις μπορείς.

Τέλος, όσον αφορά τη λεύκανση, δεν προκαλεί κάποια ιδιαίτερη βλάβη στα δόντια, αρκεί να μη γίνεται πολύ συχνά. Αν κάποιος δεν καπνίζει και δεν πίνει 50 καφέδες την ημέρα, κρατάει χρόνια η λεύκανση. Στην Αμερική υπάρχει μια καινούρια τεχνική λεύκανσης που λένε ότι είναι μόνιμη, δηλαδή δε χρειάζεται να επαναληφθεί ποτέ. Το πρόβλημα είναι ότι το υλικό που χρησιμοποιούν δεν υπάρχει εδώ και ψάχνω εδώ και μήνες να το βρω αλλά δεν τα καταφέρνω. Στέλνω mail στην Αμερική και με γράφουν κανονικά. Τέλος πάντων. Που θα πάει θα το βρω κάποια στιγμή.

ας πει και ενας χριστιανος που ξερει πως ειναι το σωστο βουρτσισμα.

Το λινκ που έδωσε ο Λουκάς δείχνει όντως τη σωστή τεχνική. Για να λέμε την αλήθεια δεν υπάρχει μια καθολικά αποδεκτή τεχνική βουρτσίσματος, με αποτέλεσμα ο κάθε οδοντίατρος να συστήνει αυτή που εκείνος θεωρεί καλύτερη. Εγώ θεωρώ ότι ο συνδυασμός τεχνικής Bass και Stillman είναι ο καλύτερος. Είναι αυτό που δείχνει το λινκ που έδωσε ο Λουκάς περίπου με πρόσθετη μια κάθετη κίνηση. Τοποθετούμε δηλαδή την οδοντόβουρτσα με γωνία 45 μοιρών (στη θεωρία αυτό, πρακτικά απλά να ακουμπάει με μια γωνία στα δόντια και όχι κάθετα) στο όριο δοντιού και ούλων και κάνουμε μερικές επιτόπιες κινήσεις μπρος πίσω. Προσοχή, όχι μεγάλες κινήσεις αλλά επιτόπιες. Έπειτα κατεβάζουμε ή ανεβάζουμε την οδοντόβουρτσα σαρωτικά πάνω στην επιφάνεια των δοντιών ανάλογα με το αν είμαστε στην πάνω ή την κάτω γνάθο. Δεν είναι πολύ κατανοητό, το καταλαβαίνω αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξηγήσω. Θα συμπληρώσω επίσης μαλακή ή μέτρια βούρτσα. Ποτέ σκληρή. Επίσης προτιμάμε τις επίπεδες οδοντόβουρτσες, όπως ήταν παλιά δηλαδή. Αυτές οι αεροδυναμικές με τρίχες έτσι και τρίχες αλλιώς που καθαρίζουν ανάμεσα στα δόντια κτλ, είναι τρίχες. Ο λόγος είναι ότι δε μπορούμε να ελέγξουμε ακριβώς που πάνε οι τρίχες σε αυτές τις βούρτσες και άρα δεν ξέρουμε αν καθαρίζουμε σωστά. Όλα είναι κόλπα μάρκετινγκ. Η καλύτερη οδοντόβουρτσα είναι TePe (τεπέ) επίπεδη από το φαρμακείο. Λιγάκι ακριβή (εντάξει πολύ ακριβή, περί τα 5 ευρώ) αλλά είναι απλά τέλεια. Κάποιος που έχει συνηθίσει στου εμπορίου θα του φανεί πολύ περίεργη αρχικά αλλά μετά από λίγο καιρό δε θα μπορεί να πλύνει τα δόντια του με κάτι άλλο.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα με τους οδοντίατρους...

Αν κι ευτυχώς το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν μια απονεύρωση στα 10κάτι (δε θυμάμαι κιόλας...) και κανας καθαρισμός 1 φορά το χρόνο...(Τα τελευταία 2 χρόνια βέβαια!!!:p)

Λοιπόν να πω μία το πρόβλημα μου όσον αφορά την οδοντοστοιχία μου....Ήταν καλοκαίρι του 2004 ή 2005 δεν θυμούμαι όταν έβγαλα τρίτο κυνόδοντα!Ναι ναι!Τρίτο!Ο οποίος έβγαινε σιγα σιγα σπρώχνοντας τον κανονικό προς τα μέσα...Με τα πολλά επειδή είμαι ψιλοχέστης και δεν ήθελα με την καμία να φορέσω σιδεράκια τ' άφησα να πάρει το δρόμο του!

Με τον καιρό (και την γλώσσα μου :p) βέβαια, κατάφερα να βγάλω το 2ο κυνόδοντα (τον νορμάλ-μπρός πίσω το δόντι με τη γλώσσα όπως κάναμε μικροί) και πλέον έχω ξανά σωστή οδοντοστοιχία όσον αφορά τον αριθμό των δοντιών αλλά ο κυνόδοντας, ο 3ος, ξεφεύγει ολίγον και σκαρφαλώνει στο δίπλα δόντι,το οποίο με τη σειρά του σπρώχνει το δίπλα κτλ κτλ..

Τελευταία σκέφτομαι να πάω να τα φτιάξω αλλά δεν ξέρω κανα καλό οδοντοτεχνίτη(?)...

Για πείτε καναν καλό για Αθήνα πάντα!

@Daytime Μιας και μπορεί να ξέρεις...Τα σιδεράκια αν βάλω για πόσο καιρό πιστεύεις ότι θα τα φοράω?Παίζουν εσωτερικά ή διαφανή κι αν ξέρεις να μου πεις και καμια τιμούλα στο περίπου γιατί είναι δύσκολα τα πράματα....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα με τους οδοντίατρους...

Αν κι ευτυχώς το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν μια απονεύρωση στα 10κάτι (δε θυμάμαι κιόλας...) και κανας καθαρισμός 1 φορά το χρόνο...(Τα τελευταία 2 χρόνια βέβαια!!!:p)

Λοιπόν να πω μία το πρόβλημα μου όσον αφορά την οδοντοστοιχία μου....Ήταν καλοκαίρι του 2004 ή 2005 δεν θυμούμαι όταν έβγαλα τρίτο κυνόδοντα!Ναι ναι!Τρίτο!Ο οποίος έβγαινε σιγα σιγα σπρώχνοντας τον κανονικό προς τα μέσα...Με τα πολλά επειδή είμαι ψιλοχέστης και δεν ήθελα με την καμία να φορέσω σιδεράκια τ' άφησα να πάρει το δρόμο του!

Με τον καιρό (και την γλώσσα μου :p) βέβαια, κατάφερα να βγάλω το 2ο κυνόδοντα (τον νορμάλ-μπρός πίσω το δόντι με τη γλώσσα όπως κάναμε μικροί) και πλέον έχω ξανά σωστή οδοντοστοιχία όσον αφορά τον αριθμό των δοντιών αλλά ο κυνόδοντας, ο 3ος, ξεφεύγει ολίγον και σκαρφαλώνει στο δίπλα δόντι,το οποίο με τη σειρά του σπρώχνει το δίπλα κτλ κτλ..

Τελευταία σκέφτομαι να πάω να τα φτιάξω αλλά δεν ξέρω κανα καλό οδοντοτεχνίτη(?)...

Για πείτε καναν καλό για Αθήνα πάντα!

@Daytime Μιας και μπορεί να ξέρεις...Τα σιδεράκια αν βάλω για πόσο καιρό πιστεύεις ότι θα τα φοράω?Παίζουν εσωτερικά ή διαφανή κι αν ξέρεις να μου πεις και καμια τιμούλα στο περίπου γιατί είναι δύσκολα τα πράματα....

Μου αρεσει που ρωτας εμενα ενω εχουμε ολοκληρο οδοντιατρο στο thread! LOL

Λοιπον, εγω θα πληρωσω συνολο 2560 ευρω για τα σιδερακια. Η θεραπεια θα κρατησει περιπου 1 χρονο απο τον οποιο εχω συμπληρωσει τους 9 μηνες. Τα σιδερακια ειναι τα κλασσικα γκρι με την μπαριερα μπροστα. Ειναι πανω και κατω. Εσωτερικα εχω ακουσει οτι μονο ενας στην Ελλαδα βαζει και οι τιμες ειναι φωτια (5-6 χιλιαδες+) για πανω και κατω. Βεβαια ολα εξαρτωνται απο το ποσο μεγαλο προβλημα εχεις και ποσο χρονο θα κρατησει η θεραπεια

Τωρα εαν βαλεις λευκα ειναι λιγο πολυ δωρον-αδωρον διοτι θα αναγκαστεις καποια στιγμη να βαλεις μεταλλικα (σαν εμενα) διοτι τα λευκα δεν ειναι τοσο δυνατα οποτε οι δυναμεις που θα τραβανε με το μεταλλικο ελασμα ( η λεγομενη μπαριερα!) θα ειναι μικρες ... πολυ μικρες. Οποτε βαλε μεταλλικα να γινει η δουλεια σωστα και πιο γρηγορα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Η γκρι χροιά που φαίνεται στη ρητίνη υπό γωνία είναι και πάλι φυσιολογική. Θα μπορούσε βέβαια να είχε γίνει μια εντονότερη λοξοτόμηση των άκρων της κοιλότητας και να καλυφθεί μεγαλύτερη επιφάνεια του δοντιού με ρητίνη έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθεί αυτό.

Τα σφραγίσματα δεν έχουν σχέση με τα σιδεράκια επομένως δεν έχει σημασία το πότε θα τα κάνεις. Όποτε θέλεις μπορείς.

Τέλος, όσον αφορά τη λεύκανση, δεν προκαλεί κάποια ιδιαίτερη βλάβη στα δόντια, αρκεί να μη γίνεται πολύ συχνά. Αν κάποιος δεν καπνίζει και δεν πίνει 50 καφέδες την ημέρα, κρατάει χρόνια η λεύκανση. Στην Αμερική υπάρχει μια καινούρια τεχνική λεύκανσης που λένε ότι είναι μόνιμη, δηλαδή δε χρειάζεται να επαναληφθεί ποτέ. Το πρόβλημα είναι ότι το υλικό που χρησιμοποιούν δεν υπάρχει εδώ και ψάχνω εδώ και μήνες να το βρω αλλά δεν τα καταφέρνω. Στέλνω mail στην Αμερική και με γράφουν κανονικά. Τέλος πάντων. Που θα πάει θα το βρω κάποια στιγμή.

Το λινκ που έδωσε ο Λουκάς δείχνει όντως τη σωστή τεχνική. Για να λέμε την αλήθεια δεν υπάρχει μια καθολικά αποδεκτή τεχνική βουρτσίσματος, με αποτέλεσμα ο κάθε οδοντίατρος να συστήνει αυτή που εκείνος θεωρεί καλύτερη. Εγώ θεωρώ ότι ο συνδυασμός τεχνικής Bass και Stillman είναι ο καλύτερος. Είναι αυτό που δείχνει το λινκ που έδωσε ο Λουκάς περίπου με πρόσθετη μια κάθετη κίνηση. Τοποθετούμε δηλαδή την οδοντόβουρτσα με γωνία 45 μοιρών (στη θεωρία αυτό, πρακτικά απλά να ακουμπάει με μια γωνία στα δόντια και όχι κάθετα) στο όριο δοντιού και ούλων και κάνουμε μερικές επιτόπιες κινήσεις μπρος πίσω. Προσοχή, όχι μεγάλες κινήσεις αλλά επιτόπιες. Έπειτα κατεβάζουμε ή ανεβάζουμε την οδοντόβουρτσα σαρωτικά πάνω στην επιφάνεια των δοντιών ανάλογα με το αν είμαστε στην πάνω ή την κάτω γνάθο. Δεν είναι πολύ κατανοητό, το καταλαβαίνω αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξηγήσω. Θα συμπληρώσω επίσης μαλακή ή μέτρια βούρτσα. Ποτέ σκληρή. Επίσης προτιμάμε τις επίπεδες οδοντόβουρτσες, όπως ήταν παλιά δηλαδή. Αυτές οι αεροδυναμικές με τρίχες έτσι και τρίχες αλλιώς που καθαρίζουν ανάμεσα στα δόντια κτλ, είναι τρίχες. Ο λόγος είναι ότι δε μπορούμε να ελέγξουμε ακριβώς που πάνε οι τρίχες σε αυτές τις βούρτσες και άρα δεν ξέρουμε αν καθαρίζουμε σωστά. Όλα είναι κόλπα μάρκετινγκ. Η καλύτερη οδοντόβουρτσα είναι TePe (τεπέ) επίπεδη από το φαρμακείο. Λιγάκι ακριβή (εντάξει πολύ ακριβή, περί τα 5 ευρώ) αλλά είναι απλά τέλεια. Κάποιος που έχει συνηθίσει στου εμπορίου θα του φανεί πολύ περίεργη αρχικά αλλά μετά από λίγο καιρό δε θα μπορεί να πλύνει τα δόντια του με κάτι άλλο.

Χρονια πολλα και συνεχιζω με τις ερωτησεις

Σφραγισα πριν 2 βδομαδες περιπου εναν τραπεζιτη (τον προτελευταιο κατω δεξια - κατω αριστερα οπως μας κοιταει ο οδοντιατρος απο τα δικα του ματια) και επειδη το σφραγισμα ηταν πισω στο τελειωμα του (εκει που ενωνεται με τον τελευταιο τραπεζιτη) και ηταν αρκετα βαθυ, τωρα οποτε μασαω και πιεζω καθετα αυτο το σημειο ποναω αρκετα. Βασικα ποναω το ιδιο οπως οταν μου εβγαζε την τερηδονα (δεν εκανα αναισθησια γιατι αντεχω αρκετα τον πονο στα δοντια) Ακομα και εαν το πιεσω δυνατα το σφραγισμα καθετα απο πανω προς τα κατω εκει στην ακρη ποναω πολυ (βαζω αρκετη δυναμη βεβαια!)

Ο οδοντιατρος ειπε οτι αυτο ισως φυγει με τον καιρο, ισως και οχι. Ακουγεται λογικο αυτο ή οχι?

Δευτερον : Γινεται ενα δοντι που σφραγιστηκε να αρχισει να χαλαει μεσα απο το σφραγισμα? Δηλαδη μεσα, εκει που σφραγιστηκε. Υποθετουμε οτι εχει καθαριστει καλα απο την τερηδονα πριν σφραγιστει (ελπιζω!) Αληθεια εαν δεν εχει καθαριστει τι γινεται? Συνεχιζει η τερηδονα και τρυπαει προς τα μεσα και εμεις λογω σφραγισματος δεν μπορουμε να το καταλαβουμε απο πανω εαν το δουμε?

Επισης τι τροφες κανουν καλο στα δοντια (κατι σαν φυσικο ξεπλυμα ας πουμε) και ποιες κακο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω καταλαβει με την τερηδονα ειναι οτι ξεκιναει για παραδειγμα με ενα ατομο, μετα γινονται 2,4,8,16,32 και ενω στην αρχη δειχνει να εχει μονο λιγο τερηδονα το δοντι μετα αρχιζει και χαλαει με αριθμητικη προοδο, και εστω και λιγο να εχεις θα μεγαλωσει και θα σου κανει κακο.Αλλιως θα ειχαμε μικρες τρυπουλες στα δοντια και οχι να χαλαει σαν ολοκληρη επιφανεια που ειναι.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω καταλαβει με την τερηδονα ειναι οτι ξεκιναει για παραδειγμα με ενα ατομο, μετα γινονται 2,4,8,16,32 και ενω στην αρχη δειχνει να εχει μονο λιγο τερηδονα το δοντι μετα αρχιζει και χαλαει με αριθμητικη προοδο, και εστω και λιγο να εχεις θα μεγαλωσει και θα σου κανει κακο.Αλλιως θα ειχαμε μικρες τρυπουλες στα δοντια και οχι να χαλαει σαν ολοκληρη επιφανεια που ειναι.

Ισχυει ;) Γενικως μπορει να φαινεται μια μικρη μαυρη τρυπουλα και απο μεσα η τερηδονα να εχει φαει μεγαλο μερος της αδαμαντινης

Εμενα τα δοντια μου ειναι πολυ σφιχτα μεταξυ τους ... δυσκολα περναει το οδοντικο νημα ... γιαυτο και ολες οι τερηδονες μου ειναι λιγο απο το ενα δοντι και λιγο απο το αλλο (εκει που ενωνονται δηλαδη) και κυριως στα πισω

Παραθετω και μια Photo πριν βαλω σιδερακια (Υ.Σ : ο πισω φρονιμιτης πλεον εχει φυγει και εχουν γινει και αλλα 2 σφραγισματα)

Teeth.jpg

η ορθοδοντικη ουσιαστικα εγινε γιατι τα 4-6 μπροστα πανω δοντια ειχανε "πεσει" λιγο και λογω των κενων που ειχε αφησει η παλια ορθοδοντικη δουλεια, με τα χρονια το προβλημα θα γινοτανε εντονοτερο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.