Jump to content




Samael

Recommended Posts

Εμένα μ' αρέσουν τα διάφορα effects στα toggle buttons π.χ Όπως επίσης το transition κάθε εφαρμογής που ανοίγεις ή κλείνεις. "Μπαίνει" και "βγαίνει" από κάπου και δεν εμφανίζεται από το πουθενά.

Είναι όμορφο να φαίνεται πως το λειτουργικό "αντιδρά" σε κάθε σου κίνηση και γενικά η φιλοσοφία του simple is better που έχουν όλα τα flat designs με αντιπροσωπεύει.

Aν και η παλέττα χρωμάτων που έχουν χρησιμοποιήσει στο lollipop μ'αρέσει, θα προτιμούσα κάτι πιο ουδέτερο για καθημερινή χρήση.

Στο Sense 6 πχ που μοιάζει αρκετά, έχω επιλέξει μέσω sensetoolbox όλα τα χρώματα να είναι ένα χρώμα και συγκεκριμένα γκρι σκούρο προς μαύρο.

Λειτουργικά το είδα 2 μέρες μόνο μέσω custom rom αλλά είχε πολλά bugs οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Γενικά πάντως WP>LOLLIPOP>IOS όσον αφορά το πως χρησιμοποιούν έκαστος το flat design.

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπήστε και το νέο Keep + Keyboard

Στο keep εκτός αισθητικών μικροαλλαγών δεν είδα τίποτα νέο. Το πληκτρολόγιο με χαλάει που δεν προτείνει στο swype. Σου βγάζει μία λάθος λέξη, πατάς "πίσω" και τη σβήνει ολόκληρη.

Edit: Άκυρο το τελευταίο. Δεν μου έβγαζε όταν έγραφα url. Έχει τρεις προτάσεις και αν πατήσεις το μεσαίο σου βγάζει και ένα κάρο άλλες.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Το google keyboard εχει αρκετα αρνητικα, αλλα ειναι πανγρηγορο το ατιμο.

 

Το χρησιμοποιω εδω και καναδυο μερες και μου αρεσει πολυ. Lag ουτε για δειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε κάποιο keyboard - εκτός του στόκ - το οποίο να έχει την υδρόγειο για αλλαγή γλώσσας ? Ολα τα προτεινόμενα έχουν το slider που αλλάζεις γλώσσα το οποίο δε με εξυπηρετεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Το touchpal πως παει? Έχουν ασχοληθεί καθόλου με material design?

 

Αφενός είμαι σε 4.3, αφετέρου δεν ενημερώνω συχνά εφαρμογές που δεν έχουν κανένα πρόβλημα και δεν έχουν προσθέσει κάτι ιδιαίτερο, οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα για την τελευταία έκδοση.

 

Πάντως, υποστηρίζει custom themes και από τις εικόνες της τελευταίας έκδοσης φαίνεται ότι κάτι κάνουν:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο πληκτρολόγιο για Android ποιο είναι;

 

Κονταροχτυπιούνται τα Touchpal, Swype, Swiftkey, Fleksy και προφανώς το Google.

Δεν είναι one-size-fits-all, όλα έχουν τα δυνατά και αδύνατα σημεία τους, οπότε καλό είναι να κάνεις κι εσύ τις δοκιμές σου.

Το Touchpal είναι πολύ ισορροπημένο σε όλα, δεν κάνει τίποτα στραβά.

Το Swype έχει καλό swipe και πολύ καλή φωνητική αναγνώριση

Το Swiftkey έχει καλή πρόβλεψη επόμενης λέξης και είναι καλό σε tapping (+ 2 χέρια)

Το Fleksy θέλει λίγη συνήθεια, αλλά κάποιοι πίνουν νερό στο όνομά του.

 

Το Google... είναι google :). Έχω καιρό να το δουλέψω, οπότε δεν θυμάμαι αν έχει prediction (νομίζω ναι) και αν δεν απατώμαι κάνει sync προσωπικά λεξικά στο google account.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει υποστήριξη ελληνικών, μου αρέσει πολύ το Minuum, θέλει λίγο να το συνηθίσεις, αλλά θέλει ελάχιστο screen space και το prediction συνήθως είναι spot on.

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπήστε και το νέο Keep + Keyboard

Στο keep εκτός αισθητικών μικροαλλαγών δεν είδα τίποτα νέο. Το πληκτρολόγιο με χαλάει που δεν προτείνει στο swype. Σου βγάζει μία λάθος λέξη, πατάς "πίσω" και τη σβήνει ολόκληρη.

Edit: Άκυρο το τελευταίο. Δεν μου έβγαζε όταν έγραφα url. Έχει τρεις προτάσεις και αν πατήσεις το μεσαίο σου βγάζει και ένα κάρο άλλες.

 

«Καρφιτσώνεις» την σημείωση  σε άλλο τηλέφωνο  ; )

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω φωνητική κλήση με Bluetooth χωρίς χρήση internet (s Voice), πάντως στις επαφές μπορείς να βάλεις φωνητικό όνομα. Το κινητό μου είναι samsoung core i8260. Γνωρίζετε κάποια άλλη εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε password managers στο κινητό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.actisec.clipcaster

 

ClipCaster is an open source proof of concept app that shows how easily any installed app can read passwords when they're used from password management applications. We do NOT store the passwords or send them anywhere; this app does not even have the Internet permission. The only place they are used is in the notification when they are sniffed.

 

Hopefully this app will show people that by using these applications they are trading their security for usability. This decision is every individual person's to make, and it should be an informed one.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε password managers στο κινητό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.actisec.clipcaster

 

Γι' αυτό το λόγο έχω στραφεί στο:

Keepass2Android Offline

Έχει ενσωματωμένο πληκτρολόγιο για να προσπεράσει το clipboard, ενώ δεν έχει άδεια χρήσης δικτύου. Αρκεί να συγχρονίζετε το password file με κάποιο ασφαλή τρόπο (bittorrent sync, χειροκίνητα, ...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.