Jump to content




Samael

Recommended Posts

Παιδιά την έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτή την εφαρμογή ή παρόμοιες της;

https://play.google.com/store/apps/details?id=at.increase.wakeonlan

Αν είμαι στο wifi συνδεδεμένη ανοίγει το PC, αν είμαι με 3G όχι, οπότε μάλλον κάποια ρύθμιση (πόρτα ή δε ξέρω τι) πρέπει να κάνω λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτή την εφαρμογή ή παρόμοιες της;

https://play.google.com/store/apps/details?id=at.increase.wakeonlan

Αν είμαι στο wifi συνδεδεμένη ανοίγει το PC, αν είμαι με 3G όχι, οπότε μάλλον κάποια ρύθμιση (πόρτα ή δε ξέρω τι) πρέπει να κάνω λογικά.

Ναι θες σίγουρα άνοιγμα της UDP 9(ή 7 αναλόγως ποιά χρησιμοποιείται στο WOL σου) στο router σου με ανάθεση στην ip που θες να ξυπνάς.

Link to comment
Share on other sites

Αν πείς ποιο router έχεις θα μπορούσα να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες για καθοδήγηση. :upside:

Ετούτο πρέπει να είναι

ZXDSL 931VII

Το έφερε ο κΟΤΕ όταν πήγα σε VDSL

Link to comment
Share on other sites

Τσάκαλος είσαι :D

Πάω να το φτιάξω. Αν κάνω να μπω στο lab κανένα μήνα δε πέθαινα. Απλά τα έκανα μπάχαλο στο menu του ρούτερ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

λεπόν σιγά μην ήταν τόσο απλό :p

Με ρούτερ έχω να κάνω και όχι με case :hehe:

τελευταία ερώτηση. Ενώ κάνω τα βήματα που λέει μου ζητάει να βάλω κάτι στο LAN Host IP Address.

Για να το ζητάει καλά θα λέει αλλά τι βάζω οεο;

Link to comment
Share on other sites

λεπόν σιγά μην ήταν τόσο απλό :p

Με ρούτερ έχω να κάνω και όχι με case :hehe:

τελευταία ερώτηση. Ενώ κάνω τα βήματα που λέει μου ζητάει να βάλω κάτι στο LAN Host IP Address.

Για να το ζητάει καλά θα λέει αλλά τι βάζω οεο;

Βιάστηκες και δεν είδες όλη την σελίδα, η οποία χρησιμοποιεί στην αρχή κάποιο input για να σου "φτιάξει" πως θα φαίνεται η εγγραφή στο router. (το input στα δεξιά του γράφει Don't Skip This Step!)

Στην αρχή της σελίδας βάζεις την Ip address του μηχανήματος που θα ξυπνάς και ως "δια μαγείας" θα την βάλει στο Lan IP Host address. :rubik::p

PS. Είναι πιο απλό και από case.

Έγινε επεξεργασία από ganastasiou
Link to comment
Share on other sites

@@@ το έκανα αλλά δεν

Παραιτούμαι και πάω να Sleevaro το ρούτερ :p

Ναι τώρα έδωσα και εγώ βάση ότι είσαι στον πΟΤΕ. Συνδέεσαι εδώ επιλέγεις ενεργοποίηση βάζεις τα στοιχεία σου και απενεργοποιείς την αυξημένη προστασία, η οποία είναι πολιτική του OTE να μπλοκάρει τις "μικρές" πόρτες. Οπότε πρέπει να τις "ανοίξεις" και στον ΟΤΕ με τον τρόπο που σου είπα στο παραπάνω link. :upside:

Link to comment
Share on other sites

just for the record

Το έκανα και το παραπάνω και δεν...

Εκλεισα και το secure που είχε το ρούτερ και δε...

Ρε αμα σας λέω θα το sleevaro το άτιμο και θα του κάνω και ένα πλέξι παράθυρο να ισιώσει :p

παραιτούμαι ειλικρινά δε το έχω :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες σωστα το port forwarding και εισαι με 3g (η γενικοτερα εξω και οχι στο τοπικο δικτυο) θα πρεπει να καλεις το μηχανημα που θα ξυπνησεις με την public IP που εχει παρει ο ρουτερ του σπιτιου σου τη δεδομενη χρονικη στιγμη.

Αυτη στη συνεχεια θα μεταφραστει σε εσωτερικη. Δεν μπορεις κατευθειαν απο το app δηλαδη να ζητας να ξυπνησεις τον 192.168.χ.χ (η οποια ειναι η εσωτερικη IP) εκτος αν εισαι με wifi στο σπιτι σου.

Το αναφερω σε περιπτωση που σου ξεφυγε

Link to comment
Share on other sites

Το ένα κομμάτι το κάνει το Sync me. Μπορείς να δεις και το Haxsync. Για το backup να σου πω την αλήθεια, δεν το έχω ψάξει :p

Το έχω και το έχω :p αγορασμένο κιόλας το δεύτερο. Αλλά από όσο έχω δει δεν μου κάνουν σίγουρα το haxsync δεν μου δουλεύει. Thx πάντως

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.