Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από xrist22 [Χθες, στις 16:44]

Αν και δεν τελειωσα ακομα....

Λεπτομεριες εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=20768

Υπέροχη δουλειά. Μπράβο. Θέλει μεράκι για να το φτιάξεις έτσι, αλλά ανταμείβει με σωστή ροή ψύξη και πιο αθόρυβη λειτουργία. Επιτέλους γιατί είχα βαρεθεί να βλέπω αστείες κατασκευές.

Πόσους σκληρούς έχεις?

Μέτρησα 4 bays μπροστά σύν ένα για floppy. Με τι τα έχεις γεμίσει?

Το λέω γιατί μάλλον χρειάζεσαι ένα ανεμιστήράκι για τους σκληρούς. Μπορείς να το προσαρμόσεις από κάτω (έχω ποστάρει κάτι ανάλογο). Διαφορετικά ίσως εμφανιστούν προβλήματα με το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrious

@xrist22 εχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.Τέλειο.Τα καλώδια σχεδόν εξαφανίστικαν.

Το πλαίσιο για τους σκληρούς πως το έκανες;

Εξηγω στο θεμα που ανοιξα.

[i

απάντηση από mariosalice

Υπέροχη δουλειά. Μπράβο. Θέλει μεράκι για να το φτιάξεις έτσι, αλλά ανταμείβει με σωστή ροή ψύξη και πιο αθόρυβη λειτουργία. Επιτέλους γιατί είχα βαρεθεί να βλέπω αστείες κατασκευές.

Πόσους σκληρούς έχεις?

Μέτρησα 4 bays μπροστά σύν ένα για floppy. Με τι τα έχεις γεμίσει?

Το λέω γιατί μάλλον χρειάζεσαι ένα ανεμιστήράκι για τους σκληρούς. Μπορείς να το προσαρμόσεις από κάτω (έχω ποστάρει κάτι ανάλογο). Διαφορετικά ίσως εμφανιστούν προβλήματα με το χρόνο.

Εχω τρεις θεσεις για δισκους οπου χρησιμοποιω 2 και αν χρειαστω 4ο υπαρχει και μια κενη θεση στα drives(με ανταπτορα).

Μπροστα απο τους δισκους χωραει ακριβως ενα 9η φαν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Βάλε το γιατί το πάνω διαμέρισμα είναι θερμικά φορτωμένο. Μόνο από το PSU έχει έξοδο ο ζεστός αέρας.

Θα το κανω.

Ποια θερμοκρασια δισκων θεωρειται φυσιολογικη?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη μπραβο!

τωρα εδειξε ομορφο το πραμα...

(το νερο στα Tygon μοιαζει λιγο με amita μπανανα βεβαια :tomato: )

θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα και ενα ενιαιο fan grill ψυγειου για τα enermax...(βλ.ACRYAN)

θα τα ενσωματωσει καλυτερα ,αισθητικα, στο υπολοιπο συνολο.....

@Xrist22

τωρα το πηρα πρεφα το chiefteκη σου.... :eek:

σπευδω στο αναλογο thread για τα περαιτερω.....

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολύ διάβασμα του forum παρουσιάζω την πρώτη προσπαθειά μου στο modding! :jump:

Ο υπολογιστής είναι ένα παλιό PII 500. :confused:

Το κουτί το έβαψα μαύρο και κόκκινο. Όλος ο σκελετός κόκκινος, η βάση που τοποθετείται η μητρική μαύρη, Τα εξωτερικά μέρη μαύρα και η πρόσοψη συνδυασμό κόκκινου - μαύρου.

Κόπηκε στα πλάγια και τοποθέτησα plexi.

Τοποθέτησα 2 ανεμιστήρες (έναν μπροστά που δίνει αέρα στους σκληρούς δίσκους και έναν που ρίχνει πάνω στην κάρτα γραφικών και στον επεξεργαστή).

Κάτω απο το drive για δισκέτες τοποθέτησα διακόπτη που ανάβει την εσωτερική λάμπα.

Επίσης η θήκη για τους σκληρούς δίσκους είναι κατασκευή δική μου, με υλικό που χρησιμοποείται για την κατασκευή μακετών απο αρχιτέκτονες.

Τέλος ένα μικρό modding έγινε στα καλώδια του ρεύματος για τους σκληρούς δίσκους(κόπηκαν και μίκρυναν).

Το εσωτερικό του κουτιού:

Kouti%2EJPG

Το εξωτερικό του κουτιού με το πλεχι:

Kouti%5F2%2EJPG

Και μια νυχτερινή:

Nixta%2EJPG

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.