Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Καλησπέρα στη μεγάλη παρέα του thelab..

Αν και νέο μέλος του forum, παρακολουθώ το forum τακτικά και σιωπηλά εδώ και κάνα χρόνο περίπου..

Σαν πρώτο post θα ήθελα να δειξω το τελεύταιο μου μηχάνημα και πρώτο amateur project

(μην περιμένετε να δείτε τίποτα τρελά mods και dremmel cuts κτλ..)

«99,9% Hardcore»

Locked n' Loaded edition

Πριν δείξω το κουτί και επειδή μετά τις φωτογραφίες λίγοι θα προσέξουν τι γράφω έπειτα,

θα ήθελα να ευχαριστήσω εδώ συγκεκριμένα κάποια άτομα που η βοήθειά τους ήταν άκρως απαραίτητη,

για να φτάσω να νιώθω ότι έχω ένα έτοιμο project στα χέρια μου.

Μπροστά στο μεγαλείο της δουλειάς και το μεράκι που ρίχνουν αυτά τα άτομα για το case modding,

εγώ έχω κάνει ένα μικρό κολλάζ νηπειαγωγείου.

Και μιας και προηγούνται οι κυρίες, πρώτη και καλύτερη την Αγάπη aka karmen1983.

Μια κοπέλα που έχει "βάλει τα γυαλιά" σε πάρα πολλούς reviewer και modders εντός αλλά και εκτός Ελλάδος.

Οι συμβουλές τις, και οι κριτικές που δέχτηκα με βοήθησαν πάρα πολύ.

Να την ευχαριστήσω επίσης για την 2μετρη custom-made ledoταινία που μου χάρισε

και μου 'βγαλε την ψυχή να στήσω! :p

Σέβας!

Επόμενος στην σειρά έρχεται ο μαστρο-Σωτήρης aka sotoscorfu.

Αυτό το θηρίο μου το γνώρισε η Αγάπη και μου έφτιαξε το πανέμορφο full-plexi side panel για το 600Τ.

Θα το δείτε παρακάτω σε κοντινή φωτογραφία για να καταλάβετε πόσο άριστη δουλειά έχει κάνει.

Και όταν λέω άριστη πέρα από ποιοτικά να αναφέρω ότι αφού μου είχε ετοιμάσει και στείλει το παράθυρο,

ανακάλυψα οτι το σασί του 600Τ μου είχε ένα μικρό θεματάκι στα πλαστικά του με αποτέλεσμα

να μην μπαίνει καθόλου εύκολα.

Ο Σωτήρης λοιπόν προσφέρθηκε να του στείλω πίσω το side-panel και να κάτσει στο χέρι

να το moddarei με τριψήματα κτλ ώστε να έρθει "γάντι" για το κουτί μου.

Όλα αυτά μέσα σε 1 βδομάδα σε μια απόσταση Αθήνα-Ιεράπετρα Κρήτης, Ιεράπετρα-Αθήνα και πάλι πίσω.

Ταχύτατος, πρόθυμος, και μάστορας!

Και όλα αυτά στο 1/3 του κόστους κατασκευής με τους "κατασκευαστές" του εξωτερικού

(αν ψάξει κάποιος στο oc.net θα καταλάβει πόσο χρεώνουν έξω)

Σέβας!

Επόμενος έρχεται ο Μάνος aka Doc1355!

Καλά εδώ δεν θα πω πολλά. Ο άνθρωπος είναι μια ιδέα από μόνος του!

Αυτός έβαλε τα γυαλιά σε ολόκληρο [Official] Graphite Club στο overclock.net με τα project του,

σε ένα topic με Corsair Graphite series modders 1360+ σελίδων!

'Οτι άλλο και να πώ είναι απλά περιττό.

Η ιδέα του δικού μου project σαν κατασκευή έχει βασιστεί στο προ-Animus project του Μάνου.

Τα εσωτερικά plexi του κουτιού μου είναι δικιά του κατασκευή και είναι αυτά που έδωσαν

όλο το δαιμονικό ύφος που ήθελα για το 600Τ.

Σέβας!

Να αναφέρω τέλος ότι τα σχέδια μέσα στο κουτί είναι φτιαγμένα στο photoshop απο εμένα.

Η μπροστινή καλύπτρα απεικονίζει το λογότυπο του Skrillex (3 κάθετες γραμμές)

Την λεζάντα 99,9% hardcore με το μάτι από το logo των RoG.

Στην πίσω καλύπτρα απεικονίζεται η πεντάλφα, σύμβολο που αρκετοί από σας θα έχουν ξαναδεί στο Supernatural.

Το συγκεκριμένο σύμβολο χρησιμοποιείται για να κρατάει τους Δαίμονες μέσα του.

Η λεζάντα "locked n' loaded" (το n' βρίσκεται μέσα στην πεντάλφα).

Καθώς και η επαναλαμβανόμενη φράση "unleash me".

Στο πίσω side-panel έχει μπεί μαύρο ματ βινύλιο για να μην φαίνεται το γκρί χρώμα στο εσωτερικό.

Επίσης βινύλιο έχει προστεθεί και στο dvd-drive στην πίσω του μεριά για να μην φαίνεται επίσης το

αρχικό του γκρι χρώμα.

Αρκετά σας κούρασα..

cs6h.jpg

stzs.jpg

wojx.jpg

kkdf.jpg

nq47.jpg

h03f.jpg

3j22.jpg

r4sg.jpg

jqd3.jpg

jhjw.jpg

6oo7.jpg

oq5d.jpg

2ndi.jpg

hvuv.jpg

7uml.jpg

yd1d.jpg

ajnn.jpg

jxzg.jpg

w8dd.jpg

4im3.jpg

Συγνώμη για την κακή ποιότητα κάποιων εικόνων, όμως δεν είχα τα μέσα για κάτι καλύτερο..

Θα παρακαλούσα να μην κάνει κάποιος quote λόγο του τεράστιου μεγέθους το post..

υπάρχουν και τα spoil :p

Να είστε όλοι καλά και καλώς σας βρήκα,

Ελπίζω να είναι ευχάριστο

για τα μάτια σας το αποτέλεσμα!

Άρης.

Έγινε επεξεργασία από Skrillex
Link to comment
Share on other sites

Ακομα να αλλαξω θεση στα πανω leds Αγαπη.. (μη μου τα ψαλεις ακομα!)

Περιμενω και εναν οδηγο btw.. (σε φαγαν τα Χριστουγεννιατικα στολισματα και τον καθυστερεις?)

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο μέρος του post σου είναι πριν αρχίσουν οι φωτό!

Καλώς ήρθες στην παρέα και respect για την ιεράρχηση των πραγμάτων!

Πολύ ωραίο το project σου, και μολονότι οι φωτό το αδικούν αγρίως ( :) )

υπάρχουν μερικές -με καλύτερη την πέμπτη από το τέλος- που δείχνουν ότι έχει γίνει πολύ όμορφη δουλειά και πολύ ισορροπημένη αισθητικά!

Ένα θερμό μπράβο λοιπόν και από εμένα και καλή συνέχεια!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα να αλλαξω θεση στα πανω leds Αγαπη.. (μη μου τα ψαλεις ακομα!)

Περιμενω και εναν οδηγο btw.. (σε φαγαν τα Χριστουγεννιατικα στολισματα και τον καθυστερεις?)

μη πετάς τέτοια πράματα εδώ μέσα. Θες να με κάψεις;;;;; :p

Θα το παλέψω για όσο σύντομα μπορώ :)

Link to comment
Share on other sites

@ idonthave

Καλώς σας βρήκα από το μακρινό νότιο χωριό της Ιεράπετρας :D

@ Seafalco

Σε ευχαριστώ για τα πολύ καλά σου λόγια, και χαίρομαι που αφιέρωσες χρόνο να διαβάσεις την εισαγωγή.

Ήταν κάτι που μου πήρε ώρα, μιας και ήθελα να γράψω κάποια πράγματα που όφειλα να αναφέρω και ευελπιστούσα να διαβαστούν από όλους,

για αυτά τα "θηρία" που κυκλοφορούν ανάμεσα μας (άτομα τα οποία γνωρίζετε καλύτερα και περισσότερο από μένα φυσικά).

Όσο για τις φωτογραφίες έγιναν περίπου 200+ λήψεις από 2 κακόμοιρα smart-phones και αυτές ήταν οι ~20 καλύτερες

(μια διαδικασία που με κούρασε πάρα πολύ λόγω κακής ποιότητας)

Να 'σαι καλά!

@ karmen

oops..

Έγινε επεξεργασία από Skrillex
Link to comment
Share on other sites

@haritos14

Να σαι καλα φίλε μου!

@Incredible

Το μαύρο κόκκινο ήταν και η αρχική χρωματική ιδέα που ήθελα να έχει το ερασιτεχνικο project μου.

Κύρια ιδέα ήταν ένα Δαιμονικό concept. Εξού και η πεντάλφα με τα ιερογλυφικά, που απεικονίζει μια παγίδα Δαιμόνων.

Με βάση το concept ουσιαστικά μέσα σε αυτήν βρίσκεται παγιδευμένος ένας δαίμονας :happy:.

Συν φυσικά οτί αυτός ο χρωματικός συνδιασμός είναι το eye-candy μου..

Υπάρχουν πράγματα που ήθελα να κάνω αλλά δεν γίναν.

Όπως για παράδειγμα να κολλήσω μαύρο βινύλιο στην πάνω πλευρά της 212, ή να την βάψω με τον τρόπο που έβαψε η karmen την δικιά της στο true violet (πολύ προχωρημένο για τις γνώσεις μου).

Επίσης να βάλω backplate μαύρο στην 7950, για το οποίο έπρεπε να μιλήσω με το coldzero (site του εξωτερικού), αλλά κάπου στην πορεία το ξέχασα.

Ίσως κάποια στιγμή να τα κάνω και αυτά.

Να 'σαι καλά, σ'ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από Skrillex
Link to comment
Share on other sites

@AstraLgr

Χαίρομαι που σου αρέσει φίλε μου.. Η καλύπτρες είναι φτιαγμένες από τον Doc1355 δημιουργό του "Animus project" εαν θυμάσαι.. Τα σχέδια ειναι φτιαγμένα απο μένα στο photoshop.

Το υλικο ειναι plexi glass κουρμπαριστό του πόντου με κολλημένο μαύρο βινύλιο matt στην εξωτερική πλευρά και κόκκινο στην εσωτερική.. Το ίδιο ισχύει και για την καλύπτρα μπροστά.

@Seafalco

μπροστά σε κατι Lakisss, σε κάτι Κοπρίτες, σε κάτι Γιατρούς, σε κάτι φίλους παλικάρια (karmen) και σε κάτι άλλους εδώ μεσα, το δικό μου ('οπως ανέφερα και στο post "παρουσίαση") είναι απλά κολλάζ κάποιων parts..

Η λέξη "ερασιτεχνικό" του δίνει και πολύ αξία φίλε Στέλιο, καθώς θα 'ταν ντροπή να πω κάτι άλλο :D

Αλλά μ'άρεσε ο τρόπος που ανέλυσες την λέξη :D από αλλη οπτική γωνία δείχνει πιο ωραία η σημασία της λέξης :yes4:

Έγινε επεξεργασία από Skrillex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.