Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

δεν θα πώ κακία,αλλά ρε παιδιά ντάξει πολλοί απο εσάς στο θέμα του σχεδιασμού/αρμονίας χρώματος,είστε απίστευτοι.

Σας ζηλεύω όλους ξεχωριστά τον κάθε έναν . Αλλά καλοπροαίρετα.

Μπράβο στους περισσότερους που κάνουν τέτοια απίστευτη δουλειά και τόσο αρμονική :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πώληση τις H100i αποφάσισα να πάω σε custom watercooling, και ένα μεγάλο ευχαριστώ στο χρήστη fatalara για την μεγάλη βοήθεια για το στήσιμο τις υδρόψυξης και τις περίφημες συμβουλές του.

Δεκτές οι παρατηρήσεις για διορθώσεις τυχόν λαθών.

photo1

photo 2

Κέφια βλέπω!!!

Μια χαρά πρέπει να το διασκεδάσατε!!

Να ρωτήσω όμως κάτι που δεν το έπιασα η οι φωτός δεν το επέτρεψαν.

1. Κάπου αν κατάλαβα καλά υπάρχει ένα διβαθμιο ζεύγος ανεμιστήρων (ο ένας τροφοδοτεί τον άλλον ο μέσα μαύρος δίνει στον κόκκινο), γιατί το κάνατε αυτό, τι σκοπεύατε να πετύχετε?

{Έτσι όπως είναι στημένοι, ακόμα και ίδια χαρακτηριστικά να έχουν, δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να μειώνουν την πίεση μέσα σε ένα κουτί που είναι "σουρωτήρι", βγάζοντας αρκετά περισσότερο ΄θόρυβο και μπάζοντας μέσα άφθονη από τα άλλα ανοίγματα του κουτιού σκόνη και μόνον!

2. Το διπλό εξωτερικό ψυγείο , είναι στημένο ακριβώς πίσω από τις PCI και πρακτικά "κρούβεται" (δεν μπορεί να ανασάνει σωστά!)

Ξέρω ότι είναι λίγο σπάσιμο, αλλά έτσι όπως το βλέπω μου φαίνεται ο΄τι θα ήταν πιο καλό να στρίψει κατά 90 μοίρες περί τον κατακόρυφο άξονά του.

(δυο γωνιακά ρακόρ, λίγη σωλήνα παραπάνω , και ένα DIY διπλό bracket στήριξης του ψυγείου)

και το ψυγείο θα μπορεί να ανασάνει ελεύθερα από εξωτερικό αέρα και να στείλει τον αέρα του και πάλι έξω από το κουτί.

Βάζεις και προστατευτικά στους ανεμιστήρες (συρμάτινα) και το συνολάκι θα είναι πράγματι εξωτερικό και ευάερο!! :)

Καλή συνέχεια !!!:T:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα πώ κακία,αλλά ρε παιδιά ντάξει πολλοί απο εσάς στο θέμα του σχεδιασμού/αρμονίας χρώματος,είστε απίστευτοι.

Σας ζηλεύω όλους ξεχωριστά τον κάθε έναν . Αλλά καλοπροαίρετα.

Μπράβο στους περισσότερους που κάνουν τέτοια απίστευτη δουλειά και τόσο αρμονική :D

Πέρα από τη ζήτημα καλαισθησία vs κακογουστιά που πάντα θα υφίσταται (εντελώς γενικά μιλάω),

πραγματικά ξέρεις πόσο ακριβό χόμπι είναι αυτή η πολυπόθητη χρωματική αρμονία; Ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει. Και να ταν μόνο τα λεφτά να ταν καλά. Φεσώθηκα και τους απαράδεκτους AF120 για την αρμονία.

Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στο εξής βαθυστόχαστο συμπέρασμα: Στην πραγματικότητα η εσωτερική αισθητική

του pc (πρέπει να) αφορά αυτόν που δεν τα μετράει αλλά τα έχει. Αλλιώς όλο την κυνηγάς και ποτέ δεν είσαι

ικανοποιημένος. Παράδειγμα: Είχε κάτσει περσι απο το you και πήρα 16gb ram (2x8) 55 ευρώ. Να δεις χαρά τότε..

Με τις κόκκινες μνήμες έμεινα και μετά αναγκάστηκα να αλλάξω αρκετά με βάση το βαλάντιό μου για να το

στρώσω. Ηθικό δίδαγμα: Κατέπνιξε το μικρόβιο αν δεν σου περισσεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη ζήτημα καλαισθησία vs κακογουστιά που πάντα θα υφίσταται (εντελώς γενικά μιλάω),

πραγματικά ξέρεις πόσο ακριβό χόμπι είναι αυτή η πολυπόθητη χρωματική αρμονία; Ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει. Και να ταν μόνο τα λεφτά να ταν καλά. Φεσώθηκα και τους απαράδεκτους AF120 για την αρμονία.

Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στο εξής βαθυστόχαστο συμπέρασμα: Στην πραγματικότητα η εσωτερική αισθητική

του pc (πρέπει να) αφορά αυτόν που δεν τα μετράει αλλά τα έχει. Αλλιώς όλο την κυνηγάς και ποτέ δεν είσαι

ικανοποιημένος. Παράδειγμα: Είχε κάτσει περσι απο το you και πήρα 16gb ram (2x8) 55 ευρώ. Να δεις χαρά τότε..

Με τις κόκκινες μνήμες έμεινα και μετά αναγκάστηκα να αλλάξω αρκετά με βάση το βαλάντιό μου για να το

στρώσω. Ηθικό δίδαγμα: Κατέπνιξε το μικρόβιο αν δεν σου περισσεύουν.

κατάλαβα.Το έχω πνίξει εδώ και καιρό αλλά σκέφτομαι να το ξαναρχίσω,αν σου δείξω το κουτί μου εδώ θα με πυροβολάτε :p:lazy:

Link to comment
Share on other sites

ο fatalara δεν ηταν παρον στο στυσιμο, απλα μου εδωσε τις γνωσεις του περι τις συνδεσμολογιας τις υδροψυξεις και τι πραγματα θα χρειαστω, τωρα για το fan δεν μ αρεσε να φαινεται το κοκκινο αφου ολα ειναι ασπρα τα fan και εβαλα το μαυρο απο μπροστα,τωρα οσο για το ψυγειο ελεγα να παρω αυτη τη βαση eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής)

και να το εβαζα οπως λες αλλα ειναι πολλα 50 ευρω γιατι τι βαση.λες οτι δεν δουλευει σωστα το ψυγειο εκει?τα φαν του ψυγειου τραβανε απ εξω αερα και τον βαζουν μεσα και αν δεις το πισω μερος του κουτιου ο αερας δεν πνιγεται περναει μεσα εχει πολλες τρυπες το κουτι.http://www.techrunway.com/wp-content/uploads/2013/04/5036_34_cooler_master_haf_xb_lan_box_open_air_chassis_review_full1.jpg

ευχαριστω πολυ για το σχολειο παντως,αν εχεις να προτεινεις καποια αλλη βαση αλλα φτηνει γιατι ειδη εχω δωσει πανω απο 300ευρω

Link to comment
Share on other sites

Μα απλά μέσα μπορείς να το στηρίξεις μόνος σου:

DSCN8111-large.jpg?m=1374614146

Αγοράζεις γωνίτσες από το εργαλειάδικο της γειτονιάς σου και επειδή το ψυγείο είναι τελείως άκαμπτο μπορείς να βάλεις και κοντές γωνίτσες που να στηρίξουν το ψυγείο μόνο από τις τέσσερις τρύπες που είναι πλησιέστερα προς το σασί του κουτιού.

Αν τώρα πιάνουν λίγο περισσότερο τα χέρια σου μπορείς να κόψεις και να διαμορφώσεις ενα μικρό φύλο αλουμινίου και να φτιάξεις δυο βάσεις σαν αυτές που σου σχεδίασα εδώ , αλλά και εδώ να θυμάσαι μπορείς την βάση να την κάνεις κοντή και να μην πιάνει στις "έξω" βίδες του ψυγείου!

DSCN8112-large.jpg?m=1374614155

Με βάση αυτά, όλο και κάποια ιδέα θα σου κατέβει και εσένα καλύτερη , μιας και έχεις το κουτί μπροστά σου και βλέπεις τι δυνατότητες δίνει για στηρίξεις!

Άντε καλή συνέχεια και ..... καλή διασκέδαση!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Καθώς σου έλεγα λοιπόν ότι όλο και κάποια καλύτερη ιδέα θα σου κατέβει, και επειδή σκεφτόμουν την "κοντή" βάση, μου κατέβηκε εμένα μια ιδέα για μια πολύ απλή κατασκευή που απαιτεί μόνο μερικά εκατοστά αλουμινένια γωνιάς , μερικά κοψίματα και λυγίσματα.

DSCN8113-large.jpg?m=1374615679

Σου έχω σχεδιάσει τα βήματα κατασκευής.

Δες αν σε βολεύει.

Α και τους διπλούς ανεμιστήρες ξεκόλλα τους , δεν έχει νόημα , μόνο φασαρία!!

Κι αν σε απασχολεί το χρώμα , άλλαξε τον έναν, η βάψε του την φτερωτή!

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχαριστώ μαλλον θα φτιαξω τα πρωτα λαμακια σιτες εχω παραγγείλει αυτές , με τα fan υου ψυγείου λες να τα βαλω αναποδα? Εχθες που τον δοκίμασα ειδα οτι ζεστενοταν λίγο και το ψυγειο και το δοχείο του νερου και οι σωληνες αυτο ειναι φυσιολογικό?

120mm Black Anodized Aluminum Computer PC Case Fan Grill Guard Filter | eBay

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι έτσι όπως είναι βαλμένο τώρα το ψυγείο , στέλνει τον ζεστό αέρα της εξόδου του κατ' ευθείαν πάνω στην έξοδο του αέρα της κάρτας γραφικών!!!!

Λογικά και εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα, σε ένα σωστά στημένο σύστημα υδρόψυξης δεν πρέπει η θερμοκρασία των σωληνώσεων κλπ να σε κάνει να λες ότι είναι ζεστά.

Βέβαια θα πρέπει να ορίσουμε τι εννοείς ζεστό ! :)

Και φυσικά ... να σου απαντήσει πάνω σε αυτό, κάποιος εμπειρότερος από εμένα με τα νερά! :)

Πάντως για το θέμα του airflow στο κουτί σου, για ρίξε μια ματιά στο σχεδιάκι που σου βάζω:

CoolerMaster%20Haf%20XB_Rear-Rad-Positioning_02.jpg?m=1374649830

Παρατηρήσεις:

1. Το Ε είναι μια σήτα /φίλτρο που θα προστατεύσει το ψυγείο σου από το να μπουκώσει με σκόνη και χνούδια.

2. Το Α είναι ένας προφυλακτήρας (για να μην αρπάξει κάνα δάχτυλο ο ανεμιστήρας) φτιαγμένος από ομόκεντρους συρμάτινους κύκλους, που επιτρέπει την απρόσκοπτη αναπνοή του ψυγείου.

3. Το ψυγείο θα πρέπει να στερεωθεί σε κάποια απόσταση από το πίσω μέρος του κουτιού , έτσι ώστε να δώσει χώρο στην κάρτα γραφικών να διώξει τον ζεστό αέρα από μέσα της*.

4. Το Θ είναι ένα επίμηκες έλασμα από ελαφρό υλικό που θα πρέπει να στερεωθεί κατακόρυφα στην θέση αυτή , έτσι ώστε να προσανατολίζει την αέρα που βγαίνει από την κάρτα γραφικών, και να τον εμποδίζει να περάσει προς τα δεξιά , όπου θ α μπορούσε να αναμιχθεί με τον κρύο αέρα που τροφοδοτεί το ψυγείο!!!

Αυτό το υλικό θα μπορούσε να είναι ένα σκληρό χαρτόνι , η ένα λεπτό φύλο αλουμινίου, η ένα πλέξι λυγισμένο.

{* Το θέμα του ζεστού αέρα της κάρτα γραφικών , που χτυπά πάνω στο ψυγείο είναι ένα θέμα!

Καλό θα ήταν να προφυλάξεις το ψυγείο βάζοντας ένα διάφραγμα μεταξύ της ευαίσθητης πλευράς του και της εξόδου της κάρτας, που θα εμποδίσει τον αέρα της να επηρεάσει το ψυγείο!}

Οι άλλες λεπτομέρειες νομίζω είναι προφανείς.

Καλή διασκέδαση!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

:giveup: Παραδίνομαι στην αυτού μεγαλειότη TJ07, ποιος παλαβός το πούλαγε.

Οντως παλαβος. Απλα δεν πουλιεται τετοιο κουτι. Εχω το ασημι και δεν το σκεφτηκα ουτε στιγμη να το δωσω!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Είχες το Trooper... πας Haf-XB Και μετά μας λές ξενέρωμα λόγο χώρου? Απλά απορώ γιατί άλλαξες το trooper :)

Link to comment
Share on other sites

Είχες το Trooper... πας Haf-XB Και μετά μας λές ξενέρωμα λόγο χώρου? Απλά απορώ γιατί άλλαξες το trooper :)

Γιατι μετακομισα και δεν ηθελα στο σαλονι ολο αυτο το πραμα,αλλα μετα ξενερωσα γιατι ελεγα θα δουλευε σωστα η υδροψυξη στο haf xb αλλα δε δουλευε σωστα και εκατσε και ευκαιρια με το TJ07 και λεω τωρα παρτο.

Καλορίζικο φιλαράκο :)

Λατρεμένο κουτί το Tj,σου εύχομαι να το χαρείς!!!

πραγματικα σ ευχαριστω ειναι απιστευτο, και το καλο ειναι οτι δεν πολυ κυκλοφόρησε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.