Jump to content



Αντικατασταση του τανκ με......????


Skinny13

Recommended Posts

Σε μια προσπαθεια να βρω λυση σχετικα με την αντικατασταση των τανκ σκεφτηκα ενα Τ με το οποιο ενωνουμε διαδοχικα τα 2 με τους σωληνες και την καθετη την προεκτεινουμε με ενα κομματακι σωληνα το καθετο και στο τελος το βουλωνουμε με καποιο απλο υλικο πχ φελλος

αφου γεμισουμε το wc system με νερο

δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει καποιος αλλα με αυτο τον τροπο πιστευω οτι γλιτωνουμε απο τη φασαρια κατασκευης ενος ογκοδους τανκ και ειναι πολυ πιο ασφαλες

post-189-1416070842,6597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα δυσκολευτεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να γεμισεις το κυκλωμα με ενα χωνακι και με το Τ. Το ειχαμε δοκιμασει καποτε στα πρωτα βηματα μας με νερο εδω πανω και φαγαμε πικρα. :'(

Μεγαλο το ζορι, και στο τελος δεν τα καταφεραμε κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Το Τ κατα την γνωμη μου θα πρεπει να μπει στην εξωδο του ψυγειου για το λογο οτι οι φυσαλιδες μαξευωνται στο ψυγειο και οταν εξαερωσεις το συστιμα να τις βγαζει αμεσως εξω και οχι να κοβουν βολτες στο κυκλωμα.!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Νομιζω οτι θα δυσκολευτεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να γεμισεις το κυκλωμα με ενα χωνακι και με το Τ. Το ειχαμε δοκιμασει καποτε στα πρωτα βηματα μας με νερο εδω πανω και φαγαμε πικρα. :'(

Μεγαλο το ζορι, και στο τελος δεν τα καταφεραμε κιολας.

Το γεμιζεις το συστημα εκτος και απο το Τ κανεις απλα εξαερωση και συμπληρωμα νερου αν χριαστει.!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

....................οσο για το πως γεμιζεις το συστημα ειναι απλο.....με ενα χωνακι:D

Σε αυτο απαντησα οτι θα δυσκολευτει να γεμισει το κυκλωμα. Εκτος αν εννοουσε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Σε αυτο απαντησα οτι θα δυσκολευτει να γεμισει το κυκλωμα. Εκτος αν εννοουσε κατι αλλο.

οντος ειναι δυσκολο

μολις το δοκιμασα

εφτιαξα ενα υποτυπωδες συστημα(ψυγειο μπλοκ σωληνες)

η μονη δυσκολια ειναι στο οτι ριχνοντας νερο δεν εχει που να παει ο αερας ,αρα παμε για μοντ ....

με ενα δευτερο Τ στη σειρα

απο εκει θα φευγει ο αερας

παω για δοκιμες...παλι

αποτελεσματα σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από johns [Σήμερα, στις 12:45]

Το Τ κατα την γνωμη μου θα πρεπει να μπει στην εξωδο του ψυγειου για το λογο οτι οι φυσαλιδες μαξευωνται στο ψυγειο και οταν εξαερωσεις το συστιμα να τις βγαζει αμεσως εξω και οχι να κοβουν βολτες στο κυκλωμα.!!

σε μενα εχω δει, οτι καλυτερα ειναι οταν το Τ βρισκεται στην εξοδο της αντλιας. μετα την αντλια βρισκεται το ψυγειο, και ο αερας δεν μπορει να περασει μεσα απο το ψυγειο. με το Τ εκει βγαινει ευκολα. με το Τ στην εξοδο του ψυγειου, θελει κουνα-κουνα το ψυγειακι, για να περασει ο αερας απο μεσα του και να βγει απο την αλλη μερια στο Τ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιωντας Τ απο οταν εβαλα WC(εδω και ενα χρονο) εχω καταληξει στην τοποθετηση του στην εισοδο της αντλια, γεμιζω το συστημα με ενα χωνι και δεν το βρισκω καθολου δυσκολο:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Προσωπικα χρησιμοποιωντας Τ απο οταν εβαλα WC(εδω και ενα χρονο) εχω καταληξει στην τοποθετηση του στην εισοδο της αντλια, γεμιζω το συστημα με ενα χωνι και δεν το βρισκω καθολου δυσκολο:p

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον unstoppable ως πρός την θέση του Τ .Μολις χθές που ξαναέστησα το σύστημα αλλα με την Λ20 και οχι την Λ30 που είχα εως τώρα η εξαέρωση έγινε σε 5 μιν αλλα χρειάστηκε να πλαγιάσω το κουτί μια φορά Κατα καιρούς έχα δοκιμάσει και σε άλλες θέσεις το Τ και κατέληξα οτι στην είσοδο της αντλίας είναι το προτιμότερο Επίσης΄παρατήρησα οτι με μεγαλύτερη αντλία είναι πιο δύσκολο να φύγει ο αέρας μέσα απο το Τ

Dellodas Νομίζω οτι χρειάζεται να βάλεις μεγαλύτερου μήκους σωλήμα στο Τ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.