Jump to content



Μεταλλικες γωνιες με στροφες?


spH3RiCal

Recommended Posts

Εχει παρει κανενος το ματι τιποτα μεταλλικες γωνιες των οποιων οι τρυπες να εχουν ετοιμες στροφες για βιδα? Εδω γυρω δε βρηκα κατι ουτε στο praktiker που πηγα..

Thnx:)

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανενος το ματι τιποτα μεταλλικες γωνιες των οποιων οι τρυπες να εχουν ετοιμες στροφες για βιδα? Εδω γυρω δε βρηκα κατι ουτε στο praktiker που πηγα..

Thnx:)

δεν εχει παρει κατι τετοιο το ματι μου

συνηθως βεβαια προηγειται η γωνια κι η βιδα δενει στο ξυλο/τοιχο

ή οποιοδηποτε αλλο υλικο εχει η επιφανεια στερεωσης

οποτε δεν χρειαζεται να υπαρχει σπειρωμα

αλλα εαν σκοπευεις να την χρησιμοποιησεις αναποδα

μπορεις καλλιστα να παιξεις με περαστη βιδα, ροδελα και παξιμαδι

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω δει κατι τετοιο .

Τι θες να βιδωσεις?

Συνηθως αν θες να ποιασεις τοιχο , βαζεις στριφονι με βισμα (ουπα).

Αν θες να ποιασεις ξυλο , βαζεις νοβοπανοβιδα , αν θες να ποιασεις ξυλο πανω σε σιδερο βαζεις τρυπανοβιδα.

Βιδωτη με παξιμαδι γιατι να ειναι?

Θα ποιασεις σιδερο με σιδερο?

Link to comment
Share on other sites

Ενα κουτακι φτιαχνω απο πλεξι και σκεφτηκα να κολλησω τις πλευρες με το πατωμα (και την οροφη) με γωνιες για ευκολια. Οποτε θα πρεπει να βιδωθουν απο εξω προς τα μεσα με πρωτα το πλεξι και μετα τη γωνια. Με παξιμαδια δε γινεται δουλεια γιατι δε θα εχω προσβαση στο εσωτερικο του κουτιου κατα το βιδωμα τις τελευταιας πλευρας. Θα μπορουσα να τα κολλησω πανω στις γωνιες (με καποια εποξικη ισως?) αλλα δε ξερω κατα ποσο θα πιασει-κρατησει..

Link to comment
Share on other sites

Ενα κουτακι φτιαχνω απο πλεξι και σκεφτηκα να κολλησω τις πλευρες με το πατωμα (και την οροφη) με γωνιες για ευκολια. Οποτε θα πρεπει να βιδωθουν απο εξω προς τα μεσα με πρωτα το πλεξι και μετα τη γωνια. Με παξιμαδια δε γινεται δουλεια γιατι δε θα εχω προσβαση στο εσωτερικο του κουτιου κατα το βιδωμα τις τελευταιας πλευρας. Θα μπορουσα να τα κολλησω πανω στις γωνιες (με καποια εποξικη ισως?) αλλα δε ξερω κατα ποσο θα πιασει-κρατησει..

κολλα τα παξιμαδια της τελευταιας πλευρας με σελοτειπ/ελαφρια κολλα στο σωστο σημειο και μετα σιγα σιγα τις βιδες μεχρι να πιασουν:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πριτσινια με πάσο που τα καρφώνεις όπως τα κανονικά.

Βρές γνωστό σου φανοποιό να σου δήξει.

Τσαμούρης Δουζογλου Α.Ε. - Οι :: Κατηγορίες ειδών

Κάτι τέτοιο λέω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ιδικός πριτσιναδόρος για Πριτσίνια με σπείρωμα

Ακριβός αυτό λέω.

Σου είπα να βρείς γνωστό σου φανοποιό λόγω κόστους του πριτσιναδόρου.

Βέβαια ότι καταλαβένεις κάνης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.