Jump to content



PSU chieftec μετα απο 5 ετη.....


ce6at

Recommended Posts

Σοβαρά φίλε μου? Εσύ δηλαδή είσαι του στύλ, όταν την φας, γύρνα και το άλλο μάγουλο? Γιατί εγώ είμαι οφαλθμός VS οφθαλμού.

Να σε πω και τα 'λλο? Τι διαφορά τόσο καιρό είχε το κατάστημα e-shop με αυτό του Πλαισίου και έχει κάνει τον δεύτερο να χ€£στεί στο τάλιρο? Το after sales.

Και τώρα που άλλαξε η πολιτική τους για τον Α ή Β λόγο να δείς τι ωραία θα είναι που θα γυρίσουν οι καταναλωτές και σε άλλα μαγαζιά. (Μην μπερδεύεσαι. Δεν είμαι επαγγελματίας, αλλά και γω καταναλωτής και παρακολουθώ τα γεγονότα).

Απο εκεί κ πέρα δεν διάβασες την απάντηση μου?

Δεν καταλαβαίνεις ότι αν το άνοιγα θα σήμαινε ότι θα έχανα την εγγύηση και αν έχανα την εγγύηση, μετά το καθάρισμα που θα έκανα τα ρουλεμάν του τροφοδοτικού και ζεσταινόταν σε σημείο που να μου χαλούσε πάλι τον υπολογιστή και τελικά σε όλο αυτό να έμενα θεατής, όπως ήμουνα και στις άλλες 3 περιπτώσεις.

Όμως δεν νομίζω να γινόταν αυτό σε ιδιώτη, τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό.

Πιστεύεις ότι οι εταιρίες δεν έχουν υπολογίσει στον συνολικό προυπολογισμό τους ένα ποσοστό επι των εισόδων τους για ζημιά που προκαλείται απο κάποιες καταστάσεις και όμως τελικά βγαίνουν πάλι κερδισμένοι, διότι η κατασκευάστρια εταιρία είτε τους βγάζει στους ίδιους πιστωτικό, είτε τους το επισκευάζει (γιατί αυτοί είναι που παρέχουν την εγγύηση και όχι τα καταστήματα. Τα καταστήματα είναι απλά μεσολαβητές μεταξύ της κατασκευάστριας εταιρίας και για σένα και μένα) και μετά αφού τα πάρουν επισκευασμένα, αν σε έχουν αντικαταστήσει ήδη το προιόν (που αυτό είναι λάθος, περί άμεσης αντικατάστασης, γιατί είναι απλά μια πολιτική marketing του μεταπωλητή) τα ξανα πουλάνε σε στοκ μαγαζιά που βγάζουν ένα Α κέρδος, αλλιώς φαντάζομαι δεν θα τα πουλούσαν, αλλά θα τα βάζαν στα μηχανήματά τους ή θα τα κρατούσαν για τους ίδιους, αφού το κόστος αγοράς θα έχει πέσει σε ένα 10%.

Εγώ είμαι ικανοποιημένος είτε με την άμεση αντικατάσταση είτε με την πολιτική επισκευή RMA, εκτός κάποιον περιπτώσεων φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Απο εκεί κ πέρα δεν διάβασες την απάντηση μου?

Δεν καταλαβαίνεις ότι αν το άνοιγα θα σήμαινε ότι θα έχανα την εγγύηση και αν έχανα την εγγύηση, μετά το καθάρισμα που θα έκανα τα ρουλεμάν του τροφοδοτικού και ζεσταινόταν σε σημείο που να μου χαλούσε πάλι τον υπολογιστή και τελικά σε όλο αυτό να έμενα θεατής, όπως ήμουνα και στις άλλες 3 περιπτώσεις.

φυσερό και κατσαβιδάκι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχεις ανοίξει ποτέ τροφοδοτικό?

Τα ρουλεμάν είναι στο κέντρο του ανεμιστήρα δηλαδή ΜΕΣΑ στο τροφοδοτικό, δηλαδή θέλει ΑΝΟΙΓΜΑ, δηλαδή τέρμα η εγγύηση.

Πες μου αν δεν τα λέω καλά και δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς φίλε δεν θες να το αναλύσεις περισσότερο, γιατί αποδήχτηκε ότι ήσουν λάθος και τώρα που δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε προσπαθείς μόνο να γίνεις σαρκαστικός, αλλά όπως και να έχει, εκεί που χρειάζεται φαύλο το σύστημα φαύλος και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς φίλε δεν θες να το αναλύσεις περισσότερο, γιατί αποδήχτηκε ότι ήσουν λάθος και τώρα που δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε προσπαθείς μόνο να γίνεις σαρκαστικός, αλλά όπως και να έχει, εκεί που χρειάζεται φαύλο το σύστημα φαύλος και εγώ.

Έστω ότι είναι φοβερό να υπάρχει σκόνη μέσα σε ένα τροφοδοτικό...ΔΕΝ βρέθηκε ούτε μια εταιρία να το ανακαλύψει αυτό στις δόκιμες της?

Και φυσικά αποδείχθηκα λάθος...ακούς εκεί να κάνεις rma μόνο όταν έχεις πραγματικό πρόβλημα...

η σκόνη πρέπει να καλύπτεται από την εγγύηση κύριοι..

και μια τεχνική συμβουλή...πάρε τουλάχιστον 1 πολυμπριζο ασφαλείας γιατί το φαύλο σύστημα δεν στέλνει σωστές τάσεις..:fun:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πάλι σαρκαστικός γίνεσαι αλλά έχω όλη την διάθεση να το κουβεντιάσω μαζί σου.

Αν δεν καλυπτόταν απο εγγύηση τότε γιατί μου το κάναν αντικατάσταση?

Ευχαριστώ για την τεχνική συμβουλή, αλλά πλέον ΟΛΑ τα πράγματα μου καλύπτονται απο εγγύηση και τα φτιάχνουν άλλοι για μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βασικά ένας ακόμη τρόπος που βρήκα για να κάνεις τεστ το τροφοδοτικό σου (προυποθέτει όμως πολύμετρο) είναι να μετρήσεις τις αντιστάσεις και τα Volt που βγάζει το τροφοδοτικό:

FixYa.com - Customer Support, Products Repair, Manuals & Troubleshooting on Any Product

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.