Jump to content



ITX PSU


spH3RiCal

Recommended Posts

Θα βρείς σε καταστήματα ηλεκτονικών ειδών, αλλά να ξέρεις ότι θα είναι κάπως ακριβά σε σχέση με τα κλασικά τα ΑΤΧ, σε σημείο που μπορεί η αγορά ενός νέου κουτιού ίσως και να συμφέρει πιο πολύ. (εκτός και αν έχεις κανένα 300+ ευρώ κουτί).

Αν πάλι δεν βρείς κάτι εδώ στην Ελλάδα, υπάρχει και το Ebay.

Πόσα watt βασικά χρειάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πουθενα στην Ελλαδα? Μου φαινεται καποτε ειχα βρει αλλα τωρα δεν.. Ενδιαφερομαι για κατι σαν αυτα που ειναι ενσωματωμενα στα itx κουτια.

Και εγώ το έψαχνα πριν καιρό και είχα βρει μερικά αλλά με ένα χρόνο εγγύηση.

Τελικά αγόρασα ένα κουτάκι της Tt το sd100 mini με ένα 120άρι τροφοδοτικό μέσα με εγγύηση τριών ετών και με 10€ περισσότερα (60€ τότε) και είμαι υπερευχαριστημένος.

Με 67€ έχει το καινούριο sd200 αλλά 200watt. To μόνο κακό είναι ότι δεν έχει μεγάλη τρύπα από πάνω για μεγάλο ανεμιστήρα (από την φωτογραφία κρίνω).

Link to comment
Share on other sites

Thnx για το Info :)

Για atom συστημα παει, 120w θα ειναι υπεραρκετα. Ελεγα να το παρω ξεχωριστα γιατι σκεφτομαι να φτιαξω δικο μου κουτι οποτε αν παρω combo (case+psu) θα μου μεινει το κουτι.. (βεβαια αν ειναι οντως πολυ ακριβα εκει θα καταληξω:p)

Filarhos εχεις μηπως κανα Link για αυτα που ειχες βρει?

Link to comment
Share on other sites

Thnx για το Info :)

Για atom συστημα παει, 120w θα ειναι υπεραρκετα. Ελεγα να το παρω ξεχωριστα γιατι σκεφτομαι να φτιαξω δικο μου κουτι οποτε αν παρω combo (case+psu) θα μου μεινει το κουτι.. (βεβαια αν ειναι οντως πολυ ακριβα εκει θα καταληξω:p)

Filarhos εχεις μηπως κανα Link για αυτα που ειχες βρει?

Τα 120 είναι μια χαρά (αν και στο καινούριο η Tt βάζει μεγαλύτερο, ξέρει αυτή).

Και εγώ ήθελα να προσαρμόσω τη μητρική σε ξύλινο έπιπλο (είναι το pc του σαλονιού) αλλά αφού αναγκάστηκα να πάρω το κουτί το χρησιμοποιώ.

Δυστυχώς έχουν περάσει μήνες από τότε. Πάντως σε αυτό που είχα καταλήξει ήταν τροφοδοτικό τούβλο (brick) από laptop και από εκεί μια πλακετούλα που το μετέτρεπε σε 12 και 5 βολτ με τα κλασικά βύσματα αλλά είχε πάνω από 50€ η απλή.

Και όλα αυτά με το πολύ δυο χρόνια εγγύηση ενώ η Tt δίνει 3.

Υ.Γ. Το ατομ το έχεις αγοράσει ήδη;;; Κάποια μοντέλα της zotac και της asus έχουν υποδοχή και συνδέονται με τροφοδοτικό laptop κοίτα μήπως βρεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να το παρω ξεχωριστα γιατι σκεφτομαι να φτιαξω δικο μου κουτι

Βασικά αν είναι να φτιάξεις κουτί, δες λίγο:

Τροφοδοτικό HIPRO HP-M1554f3 10€ (Μεταχειρισμένο)

Emarket.gr - Τροφοδοτικό HIPRO HP-M1554f3

LC-POWER LC380M MICRO ATX 380W PSU 30€ (Καινούργιο)

LC-POWER LC380M MICRO ATX 380W PSU - - E-SHOP.GR

# Διαστάσεις: 125 x 80 x 145mm (WxHxL).

Link to comment
Share on other sites

LC-POWER LC380M MICRO ATX 380W PSU 30€ (Καινούργιο)

LC-POWER LC380M MICRO ATX 380W PSU - - E-SHOP.GR

# Διαστάσεις: 125 x 80 x 145mm (WxHxL).

Αυτό είναι πολύ μεγάλο για έναν ion. Λογικά θα υπάρχουν 300άρια αλλά σκοπός είναι να πάρει ένα από 80 έως 150 τα οποία έχουν και μεγαλύτερη απόδοση.

Η καλύτερη λύση από θέμα απόδοσης αλλά και χώρου/θορύβου είναι τα τροφοδοτικά από laptop με πλακετούλα με πάνω από 95% απόδοση, αλλά είναι αρκετά ακριβή λύση.

Αυτό της zotαc είναι με τέτοια τροφοδοσία αλλά 200€ είναι πολλά (άσε που πριν ένα εξάμηνο έκανε 140€).

Link to comment
Share on other sites

Καλη η απόδοση, αλλά επειδή κάθε λογικός άνθρωπος σκέφτεται και την τιμή και αφου φτιάχνει κουτί, καλύτερα να δώσει κάτι λιγότερο στο τροφοδοτικό και κάτι περισσότερο πχ στις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Καλη η απόδοση, αλλά επειδή κάθε λογικός άνθρωπος σκέφτεται και την τιμή και αφου φτιάχνει κουτί, καλύτερα να δώσει κάτι λιγότερο στο τροφοδοτικό και κάτι περισσότερο πχ στις μνήμες...

Συμφωνώ απόλυτα αν αφορά κανονικό σύστημα, γιατί επιλέγοντας ion έχεις σκοπό την χαμηλή κατανάλωση με τις δυνατότητες ενός υπολογιστή γραφείου για τα βασικά και τη δυνατότητα να παίζει ταινίες 1080p απροβλημάτιστα με οποιοδήποτε encoding. H καλύτερη επιλογή σε μνήμες είναι δύο στικάκια του 1gb 800mhz το κάθε ένα , έχω βάλει και 2χ2 χωρίς καμία διαφορά (64bit δεν μπαίνει) στην απόδοση. Και επειδή είναι όλα σε ένα μετά αυτό που μένει είναι ο σκληρός δίσκος, το κουτί και το dvd-r. Οπότε δεν έχει κάπου να επενδύσει ώστε να έχει κάποιο κέρδος στις επιδόσεις.

Α και το λειτουργικό με καλύτερη δυνατή επιλογή τα 7 (αν και με vista που το έχω τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραια τα ΙΟΝ αλλα πολυ ακριβα.. Το pc το φτιαχνω για γραφειο, browsing και word κατα 90%. Απλα πραγματακια του εβαλα μεσα, 190ε πηγε ολο το συστημα καινουργιο - τιμη jet :)

Tελικα με το psu πηγα σε κουτι με ενσωματωμενο, το ξηλωσα και παιρνω μετρα για το case τωρα :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά L o L γιατί αν πληκτρολογήσεις ITX PSU στον γοογλι το δεύτερο αποτέλεσμα είναι αυτό το θέμα. Anyway...

@ Spherical τελικά τι έκανες φίλε μου δηλαδή?

Πηρες απλά ένα Midi Tower και έβγαλες το τροφοδοτικό απο μέσα?

Δε ξέρω αν μπορώ να παραθέσω κάποια links απο άλλη κοινότητα που ασχολείται με Carputer (ελπίζω πως ναι μιας και δεν είναι ανταγωνιστές) και προφανώς τα παιδιά εκεί για τα δικά τους συστήματα το έχουν ψάξει πολύ πιο πρίν απο εμάς. οπότε θα τα ωραίο αν μπορούσαμε να "δανειστούμε" την έρευνα τους.

ATX Τροφοδοτικά για Carputer - CarputerMania.gr Forum

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά με ενα 60W τροφοδοτικό

μια mini mobo ion, atom d525 1.8 , 2 gb ram , 1 hdd ,1 οπτικό , θα το σηκώσει η να πάω για παραπάνω watt?

Βασικά το έχει το κουτάκι ενσωματομένο το 60αρι αλλα δεν ξέρω τι παίζει απο καταναλώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το δοκίμαζα με το 60άρι το τροφοδοτικό, αλλά απο ότι βλέπω max κατανάλωση έχει 40Watt o d525 Round 4: Power Consumption And Efficiency : Efficiency Analysis: Atom D510 Vs. Atom D525/ION2

Υπολογισε και τον δίσκο. Το drive θα το έβγαζα μετα το setup των windows γιατί σίγουρα θα θες να βάλεις και καμια συσκευή USB, όπου καλό είναι να πάρεις όσο περισσότερα Watt απομένουν για τα περιφερειακά.

Βέβαια εξαρτάται και το τροφοδοτικό πόσο αξιόπιστο είναι σε αυτά που λέει. Δες δηλαδή αν έχει τίποτα πάνω στο αυτοκόλλητο με τα χαρακτηριστικά του, αν λεει MAX Outpout ή Efficiency 98% πχ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω το πρώτο ΙΟΝ και οχι το ΙΟΝ2 που είναι εντελώς marketing και πετσοκομένο σε σχέση με ION1 που φοράει πραγματικό Νvidia Chipset και δεν πρόκειται για μια Nvidia VGA η οποία συνδέεται με Intel Chipset (ION2)..

Mόνο ο atom D525 είναι ανώτερος στο όλο story αλλα και ο 330 μια χάρα κάνει την δουλειά του.

Συγκεκριμένα την Asus ΑΤ3ΙΟΝΤ-i (ΑΤΟΜ 330).To έψαξα αρκετά εχθές κ είδα οτι το power consumption που την μέτρησαν είναι περίπου 25W.

Θεωρώ οτι θα είναι ΟΚμε 60αρι , δοκιμάζουμε λοιπόν και βλέπουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ακριβώς αυτή την μητρική (αστέρι) με αυτό το κουτί της Thermaltake me το ενσωματωμένο τροφοδοτικό των 120watt και είναι μια χαρά. Αλλά λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Υ.Γ. Μόνο άλλαξε τον ανεμιστήρα της μητρικής με έναν αθόρυβο 120μμ και θα είσαι αθόρυβος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι θα είναι ΟΚμε 60αρι , δοκιμάζουμε λοιπόν και βλέπουμε. :)

Δοκίμασε το και πες μας. Με ενδιαφέρει τι κατανάλωση έχει.

Αλλά βάλε πάνω και πληκτρολόγιο, ποντίκι, drive και δίσκο και αν έχεις και καμιά USB θύρα να δεις το MAX Load.

Link to comment
Share on other sites

To mini itx store (αυτο απο το google) μπορει να εχει ποικιλια, αλλα για ενα pico psu και ενα εξωτερικο τροφοδοτικο ζηταει 65 λιρες μεταφορικα..

Απο την αλλη υπαρχει αυτο Τροφοδοτικά - magicom e-shop ! :dance3: Που ο skroutz δε το βγαζει. Βεβαια δε βρηκα πουθενα (στον skroutz) εξωτερικο τροφοδοτικο που να βγαζει 150 η εστω 120 watts στα 12v.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.