Jump to content



Recommended Posts

2600k stock / MixGrill DDR3 / Gigabyte Z68X-UD5 / HD6970 2GB / Official 11.8 / Tesselation & explorer off

AMD Radeon HD 6970 video card benchmark result - Intel Core i7-2600K Processor,Gigabyte Technology Co., Ltd. Z68X-UD5-B3 score: P6763 3DMarks

th_Untitled-4.png th_Untitled-1-1.jpg

Ίδια κάρτα, ίδιο OS, ίδιοι drivers αλλά με 1090Τ & 890FX @ 4.3 και μνήμες στα ίδια Mhz με 7-8-7-24 1Τ (Tesselation on)

AMD Radeon HD 6970 video card benchmark result - AMD Phenom II X6 1090T,MSI 890FXA-GD70 (MS-7640) score: P5609 3DMarks

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

το tessellation το έχεις χαμηλώσει? γιατί είναι αρκετά καλό για AMD το gpu score ;) για τα ρολόγια που έχεις.
Έχεις δίκιο. Το είχα παρατήσει έτσι από τις δοκιμές στο Crysis 2. Κάνω Edit το ποστ.

γκουχ γκουχ :p

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

And? Lod πχ δεν επιτρέπεται πλέον;

Καταρχήν μιας και το έθιξες, νόμιζα ότι τέτοια runs, έχουν ενδιαφέρον μόνο σε κανα HWBOT... εδώ μέσα ποστάρουμε όλοι για να έχουμε μια ενδεικτική εικόνα της "πραγματικής" απόδοσης της κάθε κάρτας σε διάφορες συχνότητες..(ίσως και να κάνω και λάθος επ αυτού) Κατά δεύτερον.. επιμένεις... το RUN αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΧΝΟΣ tessellation... και φαίνεται από το test3 & 4 όπου εκεί δίνει bonus η απενεργοποίηση του.. (τα πιο βαριά άλλωστε). Επιπλέον το LOD αν θυμάμαι καλά (ας με διορθώσουν οι πιο hardcore benchers) μέχρι το 3DMark2k1 έδινε ΠΟΛΥ, από εκεί και μετά δεν έπαιρνες τόσο τεράστιες διαφορές... (και στο Vantage/11 καθόλου...).Δεν ξέρω με ποιο tool έχεις ανεβάσει το LOD, αλλά σίγουρα σου έχει απενεργοποιήσει και το tessellation και στοιχηματίζω σε αυτό... ;) . Κάνε με την ίδια ρύθμιση "LOD" ένα Unigine... με Extreme Tessellation(από το bench), και τσέκαρε αν έχει ξεμείνει καμιά πέτρα που να εξέχει..

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Βασικά lod δεν έχω πειράξει στο εν λόγω run ούτε έχω ψάξει πως πειράζεις στις 6000. Το συγκεκριμένο score το έχω σηκώσει στο bot και ουσιαστικά θυμάμαι οτι και εδω μέσα σηκώναμε τα καλύτερα αποτελέσματα που μπορούσαμε.

Ούτως η άλλως bench είναι. Ποια ακριβώς "πραγματική" απόδοση προσπαθείς να βρείς; Δηλαδή αν έβαζα πχ τους 11.2 που έχουν Tesselation στο ναδίρ ή είχα λιώσει το OS στα tweaks θα ήταν όλα καλά;

Εγώ αυτό που θυμάμαι απο όταν benchαρα κάποτε με την 2900pro, μια φορά και ένα καιρό γιατι απο τότε έχω να ασχοληθώ έστω και λίγο σοβαρά, έκανα οτι πέρναγε απο το χέρι μου για να πάρω ακόμα και 1 πόντο. Άλλοι περνάγανε σε κάθε ραν του 01 και διαφορετικό bios στην κάρτα. Αυτό είναι αντιπροσωπευτικό της απόδοσής της; Το άζωτο είναι αντιπροσωπευτικό της απόδοσής της;

IΜΗΟ είναι ένα παιχνίδι που προσπαθείς να πιάσεις μέγιστο και απο HW και απο tweaking.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Βασικά lod δεν έχω πειράξει στο εν λόγω run ούτε έχω ψάξει πως πειράζεις στις 6000. Το συγκεκριμένο score το έχω σηκώσει στο bot και ουσιαστικά θυμάμαι οτι και εδω μέσα σηκώναμε τα καλύτερα αποτελέσματα που μπορούσαμε.

Ούτως η άλλως bench είναι. Ποια ακριβώς "πραγματική" απόδοση προσπαθείς να βρείς; Δηλαδή αν έβαζα πχ τους 11.2 που έχουν Tesselation στο ναδίρ ή είχα λιώσει το OS στα tweaks θα ήταν όλα καλά;

Εγώ αυτό που θυμάμαι απο όταν benchαρα κάποτε με την 2900pro, μια φορά και ένα καιρό γιατι απο τότε έχω να ασχοληθώ έστω και λίγο σοβαρά, έκανα οτι πέρναγε απο το χέρι μου για να πάρω ακόμα και 1 πόντο. Άλλοι περνάγανε σε κάθε ραν του 01 και διαφορετικό bios στην κάρτα. Αυτό είναι αντιπροσωπευτικό της απόδοσής της; Το άζωτο είναι αντιπροσωπευτικό της απόδοσής της;

IΜΗΟ είναι ένα παιχνίδι που προσπαθείς να πιάσεις μέγιστο και απο HW και απο tweaking.

Για μένα αντιπροσωπευτικό της απόδοσης της, είναι οι ρυθμίσεις που παίζεις την κάρτα 24'7 , και όχι τα κλόκια στον Θεό για 1-2 runs.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μπήκα σε DX11 . Μόλις μπήκε η 560ti HAΗΚ στο λίγο γερασμένο σύστημά μου.

Ο Q9550 overclocked στα 3.5 με μνήμες DDR2 στα 1000 και την HAHK πάνω έβγαλε :

P4647

είναι καλό ; ή λέτε να έχω λίγο bottleneck ;

:weep:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.