Jump to content



Απαγόρευση τσιγάρου (η άλλη άποψη)


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Και πολύ κράτησε...

9-9 θα μπορείς κανονικά να καπνίζεις σε ΟΛΑ τα μπαρ, εκτός εστιατορίων, και δεν θα επιτρέπετε η είσοδος σε ανηλήκους.

Τόσες μαλ@κίες σε 1 πρόταση έχω καιρό να δω ακόμα και στην Ελλάδα.

Τόσο ζωα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχει γίνει τπτ.

Σα να μην υπήρξε ποτέ αυτός ο νόμος.

συμφωνω..

προχθες σε καφετερια καπνιζαμε

στο sea n sity παλι δεν υπαρχει προβλημα

σε clubs που βγαινω εκει να δεις ντουμανι που επικρατει.

με λιγα λογια δε ξερω που εχει εφαρμοστει..LOL

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε παιδιά. Είναι δύσκολη κατάσταση. Όταν μιλάμε για κακιά συνήθεια μιλάμε για συνήθεια που δύσκολα κόβεται, όπως και να το κάνουμε. Όλοι, καπνιστές και μη, έχουμε κακές συνήθειες. Και συμβαίνει το εξής οξύμωρο. Πως ζητάς να κόψει το τσιγάρο κάποιος που του αυξάνεις τις στεναχώριες και τα βάσανα; Και του λες "όταν βγείς έξω με φίλους να διασκεδάζεις, να το κάνεις με τον τρόπο που σου λέω εγώ"; Και από την άλλη, πως συνεχίζει αυτός να ξοδεύει περισσότερα λεφτά, αφού του έχουν μειώσει το εισόδημα, για να καπνίζει; Λογικά θα το είχε κόψει γιατί "δεν βγαίνει".

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλο το κόσμο που έχει εφαρμοστεί, μόνο η Ελλάδα έχει προβλήματα και δε πρέπει να κοπεί το τσιγάρο. Ειδικά στις καφετέριες και στα σκυλάδικα πάνε όλοι για να συζητήσουν τα προβλήματα τους... Φτηνές δικαιολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι πολύ πιο πεζός το βλέπω πολύ πιο απλά.

Δεν με απασχολεί αν έχεις στενοχώριες.

Δεν με απασχολεί αν δεν σου κάθετε η γυναίκα σου

Δεν με απασχολεί αν έχεις ή ΔΕΝ έχεις λεφτά.

Αλλά με απασχολεί πως αυτό που κάνεις επηρεάζει την δική μου υγεία και της οικογένειας μου.

Και μην ξαναδιαβάσω αΐδιες για το «πόσο» βλάπτει ή όχι το παθητικό κάπνισμα σε κλειστούς χώρους.

Απλά είμαστε ζώα όρθια και για άλλη μια φορά είμαστε ανάποδα σε όλο τον πλανήτη γιατί «είμαστε μάγκες», και «έχουμε αυτό το περίφημο Ελληνικό πνεύμα που δεν καταπιέζεται».

Αν η διασκέδαση σου (προφανώς όχι προσωπικά) είναι το τσιγάρο, τότε κάτσε σπίτι, κάνε 3 πακέτα και πέρνα γαμάτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε παιδιά. Είναι δύσκολη κατάσταση. Όταν μιλάμε για κακιά συνήθεια μιλάμε για συνήθεια που δύσκολα κόβεται,

Φαντάζομαι μιλάς για τη συνήθεια της ελληνικής νοοτροπίας "να μην γίνεται τίποτα σωστά" :magic:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε μπανανία! Δεν μπορεί να εφαρμοστεί ένας νόμος! Μετά θέλουν να πιάσουν τους φοροφυγάδες! :triniti:

Έχει πάρει κανείς το τηλέφωνο καταγγελιών? Το σηκώνουν ? Τι στοιχεία δικά σου δίνεις και τι του μαγαζιού ? Ξέρετε περιστατικό όπου μετά έγινε έλεγχος??

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε μωρέ;

Φανατικός αντικαπνιστής είμαι. Καθημερινά σκοτώνομαι στην δουλειά και όπου κάτσω επειδή με ενοχλεί το τσιγάρο. Και επιτέλους στους χώρους εργασίας απαγορεύεται πια ρητώς και βλέπω άσπρη (καθαρή) μέρα. Αλλά ασχέτως, αν τα πήραν πίσω κάποια μέτρα για τους επιχειρηματίες η όχι, ΔΕΝ είμαι εγώ που θα πω στον άλλο, ΚΛΕΙΣΟΥ στο σπίτι επειδή καπνίζεις. Δεν με νοιάζει αν καπνίζει στα μπουζούκια η στην τάδε καφετέρια. Θα βρω άλλη. Άλλο εργασία, άλλο σπίτι, αλλο διασκέδαση.

Και ξαναλέω, το πρόβλημα είναι ότι ο καπνιστής δεν έχει το" υπόβαθρο" να σκεφτεί λογικά και να το κόψει για οικονομικούς λόγους. θα το κόψει επειδή το είπε ο τάδε κλέφτης πολιτικός; Πάλι έτυχα σε ανθρώπους που έχουν άκαπνες παρέες φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μπαρ και καφε γίνουν καπνιστών και αντικαπνιστών ξέρετε τι θα γίνει??

98% θα γίνουν καπνιστών, με αποτέλεσμα σαν μην καπνιστής να μην μπορείς να πας πουθενά. Επίσης εγώ που είμαι σε παρέα καπνιστών θα αναγκάζομαι να καπνίζομαι κάθε φορά , αφού θα πηγαίνουμε όπου θέλει η πλειοψηφία. Οι λέσχες καπνιστών ΔΕΝ είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα και λεσχες?Χαχαχα σε αλλη χωρα ζειτε?

Για τον Ελληναρα μας η λεσχη ειναι για τους φλωρους και ποσο μαλλον λεσχη καπνιστων που αμα δεν σηκωσεις ενα τσιγαρο πανω στον χαμο και στην παραζαλη μεσα στο σκυλαδικο,δεν εισαι αντρας μποεμης.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μια λες ότι οι λέσχες για τον Ελληνάρα είναι για τους φλώρους.

Συμπέρασμα: τα μέλη της λέσχης = φλώροι

Μετά λες ότι όσοι δε καπνίζουν μέσα στη λέσχη καπνιστών (που είπες ότι οι Ελληνάρες τη θεωρούν φλώρικη) είναι φλώροι.

Συμπέρασμα: Υποσύνολο των φλώρων λεσχιτών που δε κάπνίζει, θεωρούνται και αυτοί φλώροι από τους φλώρους. Δηλαδή φλώρος εν φλώρει.

Ταυτόχρονα υποψιάζομαι ότι αυτός που καπνίζει (ο ελληνάρας) θεωρεί τις λέσχες φλώρικες. Άρα ο Ελληνάρας είναι και καπνιστής και φλώρος και κράζει και τους φλώρους.

Και μας είπαν ότι αυτό ετσί και εμείς είπαμε όχι και μετά αυτοί είπαν ναι θα το κάνετε και εμείς είπαμε όχι ναι θα το κάνουμε αλλά μετά αυτό εκείνο είπαμε εμείς όχι.

Link to comment
Share on other sites

ΗΠΑ: 3 χρόνια φυλάκιση ο Wesley Snipes για φοροδιαφυγή

Ελλάδα: Θυμηθήκαμε ότι ο Καρεμπέ χρωστάει τα του της στην εφορία μετά από 10 χρόνια...κάνουμε κωλοτούμπα σε νόμους του λώκου(κάπνισμα) και λέμε ότι πάμε σοβαρά να σώσουμε το κράτος (ας αυξήσουμε και τον ΦΠΑ άλλη μια φορά μπας και ισορροπήσουνε οι τιμές μας με αυτές του πολιτισμένου Ουζμπεκιστάν,πόσο πάει η σύνδεση T1 εκεί ?ίδια τιμή με το ψωμί του τοστ εδώ :D)

Link to comment
Share on other sites

Κωλοτούμπες ήμασταν πάντα,αλλά ήθελα να πιστεύω πως στην κατάσταση που έχουνε φέρει την χώρα,και με το κλίμα που επικρατεί,θα είχανε τα κότσια να πατήσουνε το πόδι κάτω έστω σε κάποιον όχι και τόσο σημαντικό νόμο (από οικονομικοπολιτικής άποψης εννοώ,όχι ότι θεωρώ μικρής σημασίας τον αντικαπν. νόμο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.