Jump to content



Απαγόρευση τσιγάρου (η άλλη άποψη)


greekfragma

Recommended Posts

Πολιτισμος?Γελαω πραγματικα με κατι τετοια.Χιλιαδες αμαξια να φτηνουν καυσαερια ολη μερα στο κεντρο της new york το αν θα κανω ενα τσιγαρο στο Central Park τους πειραξε.Μιλαμε για πολλα κιλα υποκρισια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply
Πολιτισμος?Γελαω πραγματικα με κατι τετοια.Χιλιαδες αμαξια να φτηνουν καυσαερια ολη μερα στο κεντρο της new york το αν θα κανω ενα τσιγαρο στο Central Park τους πειραξε.Μιλαμε για πολλα κιλα υποκρισια

μαλλον αισθητικο θα ειναι το θεμα εκει,οπως δεν επιτρεπουν σκυλια να χεζουν

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιώργη δεν γινόμαστε Ευρώπη επειδή κόβουμε το τσιγάρο, γινόμαστε περισσότερο πολιτισμένοι επειδή σεβόμαστε ένα μέτρο το οποίο μόνο καλό κάνει. Δεν είναι τίποτα να πεταχτείς έξω για 3 λεπτά να κάνεις το τσιγάρο σου, παίρνεις και το ποτό σου και μια χαρά. Και στην συντριπτική πλειοψηφία των ημερών έχουμε καταπληκτικές λιακάδες και ζεστό καιρό.

Για ποιο λογο?

ο καθενας στο καταστημα της αρεσκειας του και με τους ορους που επιλεγει

ουτε εσυ με εκτοπιζεις

ουτε εγω σε ντουμανιαζω

εκτος εαν εγω επιλεξω να ερθω στο δικο σου και να χαρμανιασω

ή εσυ να ερθεις στο δικο μου με αναπνευστηρα

κατσε ρε συ.

οταν εχεις 5 ευρω και πεινας,τι θα κανεις?θα τα φας σε φαι η σε τσιγαρα?

απο ποτε το τσιγαρο εγινε ειδος πρωτης αναγκης?:nothing:

και δεν ειναι παρανομο το τσιγαρο,ειναι παρανομο να ενοχλεις με το τσιγαρο,οπως εγω αμα εχω νταλκαδες δε μπορω να βαραω (τα νομιμα) νταουλια και σαμπγουφερ στις 4 το πρωι...

ακυρο ολοκληρωτικα το παραδειγμα

το τι ειναι για τον καθενα ειδος πρωτης αναγκης ειναι υποκειμενικο

στις 4 το πρωι ειναι ωρα κοινης ησυχιας

απαγορευεται να βαρας νταουλια

το τσιγαρο στην δημοσια υπηρεσια/νοσοκομειο/ΜΜΜ/κτλ

ειναι λογικο να απαγορευεται γιατι αναγκαστικα συνυπαρχουν και ατομα που δεν πρεπει να επιβαρυνονται με τον καπνο κανενος.

Στο κεντρο διασκεδασης/εστιασης ομως

ειναι επιλογη του καθενος το εαν θα παει ή οχι

οποτε

επειδη ενδεχομενως ενας μη καπνιστης μπορει να θελησει καποτε να παει στο Χ μαγαζι

και πιθανον να τον ενοχλησει ο καπνος

προκαλει προκαταβολικα την απαγορευση του καπνισματος εκει

θιγοντας την ελευθερια αυτων που θα ηθελαν να πανε κει και να καπνισουν

καθως και του ιδιοκτητη που θα χασει πελατεια εξ αιτιας του μετρου αυτου

μη μπορωντας να θεσει ο ιδιος τον τροπο λειτουργειας τη επιχειρησης του

υποκρισια θα ελεγα

και αστειισμος παραλληλα εαν φτασαμε στο σημειο να κρινουμε τον πολιτισμο μιας χωρας

απο την πολιτικη της στο θεμα της καπνοαπαγορευσης

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μιλάς υποθετικά τώρα, γιατί ουσιαστικά επιλογή δεν έχεις. Πρέπει να βγεις έξω να καπνίσεις. Και το βρίσκω λίγο παράλογο να χωριστούν τα μαγαζιά, εσύ θα πρέπει να σεβαστείς αυτόν που δεν καπνίζει, όχι το αντίθετο. Έχεις δικαίωμα να καπνίσεις όπου θέλεις εκτός από κλειστούς χώρους. Δηλαδή αν ταξιδέψεις έξω, θα πεις του τυπά στην Pub, στάκα μεγάλε, είμαι Έλληνας κι εμείς με νόμους ή χωρίς καπνίζουμε όπου γουστάρουμε; Όχι, θα σεβαστείς αυτό που συμβαίνει, εδώ γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

ακυρο ολοκληρωτικα το παραδειγμα

το τι ειναι για τον καθενα ειδος πρωτης αναγκης ειναι υποκειμενικο

στις 4 το πρωι ειναι ωρα κοινης ησυχιας

απαγορευεται να βαρας νταουλια

το τσιγαρο στην δημοσια υπηρεσια/νοσοκομειο/ΜΜΜ/κτλ

ειναι λογικο να απαγορευεται γιατι αναγκαστικα συνυπαρχουν και ατομα που δεν πρεπει να επιβαρυνονται με τον καπνο κανενος.

Στο κεντρο διασκεδασης/εστιασης ομως

ειναι επιλογη του καθενος το εαν θα παει ή οχι

οποτε

επειδη ενδεχομενως ενας μη καπνιστης μπορει να θελησει καποτε να παει στο Χ μαγαζι

και πιθανον να τον ενοχλησει ο καπνος

προκαλει προκαταβολικα την απαγορευση του καπνισματος εκει

θιγοντας την ελευθερια αυτων που θα ηθελαν να πανε κει και να καπνισουν

καθως και του ιδιοκτητη που θα χασει πελατεια εξ αιτιας του μετρου αυτου

μη μπορωντας να θεσει ο ιδιος τον τροπο λειτουργειας τη επιχειρησης του

γιατι να απαγορευεται το τσιγαρο στα μμμ?δε σε υποχρεωνει κανεις να μπεις.

η συμφωνα με αυτα που λες θα μπορουσε να επιτρεπεται στα μισα.μονα/ ζυγα.η στα πρωινα/βραδυνα.

και αν δε σ αρεσει η δε σε βολεβει πας με τα ποδια,η με το ιχ σου.

εγω θελω ενα δρομο για κοντρες,να χωρισουμε τους δρομους στη μεση?

να χωρισουμε ολα τα μερη/μαγαζια στη μεση για το καθε βλαβερο βιτσιο του καθενος?

αυτοι που θελουν να καπνισουν θιγουν την ελευθερια των αλλων,οχι το αναποδο.

μονος σου ειπες οτι απαγορευεται να βαρας νταουλια,αρα ειναι νομος.αρα με το νομο του καπνισματος απαγορευεται να καπνιζεις.γιατι επιμενεις να καπνιζεις κανοντας κατι παρανομο?:...:

1-2 καφετεριες ξερω που απαγορευεται το καπνισμα(και το σεβονται)και παω εκει, αλλα παντα υπαρχει ο ******* που θα παει εκει και θα καπνισει.δε του φτανουν δηλαδη τα αλλα 40000000000 μαγαζια που "επιτρεπεται",θελει και εκει.αρα βλεπεις οτι δεν ειναι θεμα χωρισματος στα μαγαζια στη μεση,αλλα ξεβολεματος του καθε καραγκιοζη

ακομα και σε δημοσιες υπηρεσιες καπνιζουνε.

μεσα στις σχολες καπνιζουνε και φοιτητες και καθηγητες

φυσικα και στα σχολεια το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμος?Γελαω πραγματικα με κατι τετοια.Χιλιαδες αμαξια να φτηνουν καυσαερια ολη μερα στο κεντρο της new york το αν θα κανω ενα τσιγαρο στο Central Park τους πειραξε.Μιλαμε για πολλα κιλα υποκρισια

Αυτο ειναι ενα αλλο χαζο κατ'εμε επιχειρημα των καπνιστων.

Κατσε ρε φιλαρακι μου Jesus,επειδη υπαρχει ενα αλλο προβλημα,ειμαι αναγκασμενος να δεχτω και οποιο αλλο προβλημα?

Οτι μπορουμε κανουμε,αν μπορουσαμε θα κοβαμε και τα αλλα.

Δεν ειναι αυτος λογος για να μην απαγορευτει.Ειναι σαν να μου λες "Ολο το λιμανι ειναι μεσα στα αποβλητα,το σακουλακι που πεταξα σε πειραξε; " .Αυτο ειναι ωχαδελφισμος!!!

Εγω σεβομαι οτι καπνιζει καποιος και ξερω δεν ειναι ευκολο να του το κοψεις,αλλα ας το κανει σε χωρο καπνιζοντων ή στο σπιτι του.

Εδω εχω ακουσει και απο μεγαλους να μου λενε "Ε αμα θες μην πας στο μαγαζι..."

Παμε καλα;Εγω που δεν εκανα το "λαθος" να καπνισω,δε θα παω στο μαγαζι?

Δηλαδη αμα θελω να αφοδευσω μεσα στο μαγαζι εγω,θα το κανω;Και ας ενοχλει τον διπλανο μου;

Η καλυτερη λυση πιστευω ειναι καπνιζοντες-μη καπνιζοντες στα μαγαζια.

Και ολοι ευχαριστημενοι!!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, εγώ και η γυναίκα μου το κόψαμε εδώ και ένα μήνα. Δοκιμάστε το και μετά βλέπετε την άλλη όψη, αν και από την αρχή υποστήριζα το μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, εγώ και η γυναίκα μου το κόψαμε εδώ και ένα μήνα. Δοκιμάστε το και μετά βλέπετε την άλλη όψη, αν και από την αρχή υποστήριζα το μέτρο.

αν επιτρεπεται,τα αιτια?οικονομικα?υγειας?η περιορισμος λογω της απαγορεψης?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μιλάς υποθετικά τώρα, γιατί ουσιαστικά επιλογή δεν έχεις. Πρέπει να βγεις έξω να καπνίσεις. Και το βρίσκω λίγο παράλογο να χωριστούν τα μαγαζιά, εσύ θα πρέπει να σεβαστείς αυτόν που δεν καπνίζει, όχι το αντίθετο. Έχεις δικαίωμα να καπνίσεις όπου θέλεις εκτός από κλειστούς χώρους. Δηλαδή αν ταξιδέψεις έξω, θα πεις του τυπά στην Pub, στάκα μεγάλε, είμαι Έλληνας κι εμείς με νόμους ή χωρίς καπνίζουμε όπου γουστάρουμε; Όχι, θα σεβαστείς αυτό που συμβαίνει, εδώ γιατί όχι;

Κωστα εγω θα προσαρμοστω στα ισχυοντα μετρα του καθε τοπου

κι εγω εχω κατσει εξω απο μπαρ με χιονι για να καπνισω πολλα χρονια πριν αρχισουν να το συζητανε εδω

οπως εχω κατσει και σε αιθουσα εστιατοριου ειδικα για καπνιζοντες

κι οπως εχω κατσει και σε μαγαζι που μετα τις 12.00 ο ιδιοκτητης σου εφερνε τασακια και σε νοηματικη σου ελεγε οτι εαν θες τωρα καπνιζεις!

Στην Ελλαδα οσο ισχυει αυτο το καθεστως αβεβαιοτητας και αλαλουμ

απλα θα βρισκω μαγαζια που επιτρεπουν το καπνισμα

γενικα πιστευω οτι υπαρχουν δυο οψεις σε τετοια θεματα

υπαρχει η λογικη οτι περναμε ενα νομο για να ειμαστε τυπικα σωστοι με την ΕΕ

και στα @@ εαν δουλεψει στην πραξη ή οχι

κι υπαρχει κι η λογικη του προχωρω με προγραμμα, σταδιακα*, στηριζοντας τις αποφασεις με πραξεις

κι αποδεικνύοντας οτι οι νομοι θεσπιζονται και τηρουνται προκειμενου μακροπροθεσμα να πετυχω το στοχο μου

εγω ειμαι υπερ της δευτερης μεθοδου

στην Ελλαδα νομιζω οτι ισχυει η πρωτη

τον σεβασμο μου σ'αυτο το κομματι δεν τον εχουν

εδω καπνιζουν βουλευτες μεσα στο κοινοβουλιο, τι μου λες τωρα

λυσαμε ολα μας τα προβληματα δηλαδη σαν χωρα, και το μονο που εμεινε ειναι το τσιγαρο

ή μηπως ειναι τοσο σημαντικο οσο το ασφαλιστικο, το μισθολογικο, του εθνικου χρεους και μνημονιου,

της εκμεταλλευσης φυσικων πορων στο Αιγαιο,

των αμετρητων πολιτικο-οικονομικων σκανδαλων και αλλων πολλων...

σπασμωδικες κινησεις χωρις σχεδιο και με μονο αποτελεσμα την προκληση νευρικοτητας και οργης ειναι αυτα τα πραγματα

δουλειες του ποδαριου που λεν και καποιοι

γιατι να απαγορευεται το τσιγαρο στα μμμ?δε σε υποχρεωνει κανεις να μπεις.

η συμφωνα με αυτα που λες θα μπορουσε να επιτρεπεται στα μισα.μονα/ ζυγα.η στα πρωινα/βραδυνα.

και αν δε σ αρεσει η δε σε βολεβει πας με τα ποδια,η με το ιχ σου.

εγω θελω ενα δρομο για κοντρες,να χωρισουμε τους δρομους στη μεση?

να χωρισουμε ολα τα μερη/μαγαζια στη μεση για το καθε βλαβερο βιτσιο του καθενος?

αυτοι που θελουν να καπνισουν θιγουν την ελευθερια των αλλων,οχι το αναποδο.

μονος σου ειπες οτι απαγορευεται να βαρας νταουλια,αρα ειναι νομος.αρα με το νομο του καπνισματος απαγορευεται να καπνιζεις.γιατι επιμενεις να καπνιζεις κανοντας κατι παρανομο?:...:

καλα τωρα ξεφυγες τελειως

δεν ειπε να δημιουργηθουν ΜΜΜ για καπνιζοντες

υπαρχουν καποιοι χωροι που ειναι δημοσιοι και αναγκαστικα χρησιμοποιουνται και απο ατομα ολων των ηλικιων και κατηγοριων που απλα δεν πρεπει να το συζηταμε καν το θεμα του καπνισματος

η καφετερια του Μπαμπη και το τσιπουραδικο του Μανωλη δεν ειναι ομως ουτε τραπεζα, ουτε εφορια, ουτε μετρο ουτε νοσοκομειο.

Στην τελικη δωσε την δυνατοτητα δημιουργιας ειδικου χωρου απο καποια τετραγωνικα

αλλα ξεχασα το δοκιμασαν αυτο αλλα ηθελε οργανωση και κονδυλια και μαλλλον το απεσυραν νυχτα

παιξε αλλα Ολλανδικα

εαν μεσα δουλευει μονο ο ιδιοκτητης, δωστου το ελευθερο να αποφασισει εκεινος

δωσε αδειες με αυστηρα κριτηρια υποδομης χωρου και εγκαταστασεων

σε συγκεκριμενα καταστηματα ωστε να φιλοξενουν καπνιστες

να ειναι τα 2 στα 10 δλδ καπνιζοντων κι ας γινεται πατεις με, πατω σε

κι ας ξενερωνουν οι καπνιστες κι ας φευγουν επειδη δεν αντεχουν την τσιγαριλα

παιξε παλι αλλα Ολλανδικα

με μονα ζυγα στα μικρα μαγαζια

σε καποια καταστηματα επιτρεπεται το τσιγαρο αυτη τη βδομαδα

σε καποια αλλα την ερχομενη

ετσι δεν τσακιζεις κανενα καταστηματαρχη και δινεις και στο κοινο επιλογες

ολα αυτα ομως προυποθετουν κρατικο μηχανισμο που θα δουλεψει σωστα στο θεμα αδειοδοτησης, ελεγχου και ποινων

Εδω δεν μπορουν(-θελουν) να καθαρισουν μια Ομονοια...

1-2 καφετεριες ξερω που απαγορευεται το καπνισμα(και το σεβονται)και παω εκει, αλλα παντα υπαρχει ο ******* που θα παει εκει και θα καπνισει.δε του φτανουν δηλαδη τα αλλα 40000000000 μαγαζια που "επιτρεπεται",θελει και εκει.αρα βλεπεις οτι δεν ειναι θεμα χωρισματος στα μαγαζια στη μεση,αλλα ξεβολεματος του καθε καραγκιοζη

ακομα και σε δημοσιες υπηρεσιες καπνιζουνε.

μεσα στις σχολες καπνιζουνε και φοιτητες και καθηγητες

φυσικα και στα σχολεια το ιδιο.

εκει να πας να τους την πεις ομορφα κι ωραια

κι αν δεν βγαλεις ακρη παρε επιτοπου τηλ στην αρμοδια υπηρεσια

ειλικρινα ακομα κι εγω σαν καπνιστης εχω ερθει σε αντιστοιχη θεση να αγανακτησω

δεν ειναι ομως ολοι οι καπνιστες "καραγκιοζηδες" και "σταρχιδ1στες"

μ@λακες θα υπαρχουν παντα και σε ολες τις κατηγοριες

δεν νομιζω ομως οτι πρεπει να τους παιρνει η μπαλα ολους....

Link to comment
Share on other sites

στο τσιπουραδικο του μανωλα και του μπαμπη,που δουλευει μονος του ας το επιτρεψουν.

στις καφετεριες και στα αλλα μαγαζια που δουλευει τοσος κοσμος που σιγουρα ενοχλειται απο τη τσιγαριλα γιατι να επιτρεπεται?εκει δεν ειναι χωρος εργασιας?η θεωρεις χωρο εργασιας μονο την τραπεζα και την εφορια?

ο προηγουμενος νομος υποτιθεται θα χωριζε τα μαγαζια στη μεση,αλλα ο ελληναρας μαγαζατορας τον εγραψε στα @@ του και ειτε δε χωρισε τιποτα ειτε εδωσε 2τετραγωνικα για τους μη καπνιστες,αλλα και σε μαγαζια που οντως χωριστηκαν παντα ερχοταν ο παπαρας και καπνιζε παντου.γιατι?γιατι ετσι γουσταρε.καταγγελιες δε δουλευουν και το ξερεις.εδω πεφτει λαδωμα και μιζα στη κανονικη αστυνομια,στη δημοτικη δε θα πεσει?:getlost:

αν θελαν το μετρο να δουλεψει σωστα,ας διναν ενα 20% του προστιμου σε αυτον που κανει τη καταγγελια και ενα 10% στον δημοτικο αστυνομικο που την βεβαιωνει.να δεις αν θα καπνιζε κανεις.

Link to comment
Share on other sites

αν θελαν το μετρο να δουλεψει σωστα,ας διναν ενα 20% του προστιμου σε αυτον που κανει τη καταγγελια και ενα 10% στον δημοτικο αστυνομικο που την βεβαιωνει.να δεις αν θα καπνιζε κανεις.

Πάλι δέν θα γίνονταν τίποτα.

Προκειμένου να μήν γραφτεί στο βιβλίο ελέγχου η παράβαση, θα έπαιρνε προκαταβολικά ''το μπουρμπουάρ''

ο αστυνομικός και θα ήταν όλα μέλι-γάλα.

(άν βεβαιωθούν στο βιβλίο αρκετές παραβάσεις σου πέρνουν οριστικά την άδεια)

Το θέμα είναι γιατί να μήν αποφύγεις όλα αυτά?

Αφήνεις τα μαγαζιά να επιλέξουν άν θα είναι καπνιζόντων ή όχι, και τελείωσε έτσι απλά!

Είμαι καπνιστής, αλλά είμαι υπέρ του μέτρου σε συγκεκριμένους χώρους.

Γιατί να μήν μου δωθεί το δικαίωμα να απολαύσω κάτι το οποίο πληρώνω αδρά στο ελληνικό δημόσιο?

Δέν πρέπει και εγώ να έχω έναν τέτοιο χώρο?

Δέν μπορώ να καταλάβω αυτήν την ''ισοπεδοτική'' συμπεριφορά μερικών μή καπνιστών...

Εγώ σέβομαι το δικαίωμα να μήν ντουμανιάζουν και το καταλαβαίνω, γι' αυτό άλλωστε ζητάω ορισμένους χωρους όπου να επιτρέπεται. Αυτοί γιατί τα θέλουν όλα δικά τους?

Link to comment
Share on other sites

αμα επελεγαν τα μαγαζια θα ηταν ολα καπνιστων

γιατι?γιατι φυσικα επικρατει η λογικη "αφου δουλευει το συστημα,δε το πειραζω"

δε μου απαντησες ομως για τους εργαζομενους σε αυτα τα μαγαζια...

Link to comment
Share on other sites

Ο Έλληνας είναι αντιδραστικός σε όποια παπαριά μπορεί να σκεφτεί κανείς, μόνο στα πραγματικά σημαντικά πράγματα κάνει τον λακάμα.

Όταν σου λένε όχι κάπνισμα έξω, αντί να το δείς και σαν ευκαιρία να αποτοξινωθείς επιτέλους από ένα πράγμα που είναι επιβλαβές για την υγεία σου ( του ιδίου, δεν λέω για τους άλλους γιατί όποιος δεν σέβεται τον εαυτό του σιγά μην σεβαστεί τους άλλους ) κάθεσαι και το παίζεις McGyver ( γνωστή πανάκριβη καφετέρια των ΒΠ εφεύρεσε πρόσφατα την... τσιγαρογλάστρα στα τραπέζια )...

Όταν σε πάνε γ****ντας τα 300 λαμόγια σε όλους τους τομείς της ζωή σου, τωρινής και μελλοντικής, κάθεσαι και λες "μήπως θέλετε να πέσουμε στα 4? να αλλάξουμε στάση μήπως ?"

Αλλά είπαμε... ο Έλληνας είναι ο πιο μάγκας, ο πιο έξυπνος και ο πιο τρανός.

Ολόκληρος ο πλανήτης κάνει έστω τα αυτονόητα, "αυτοί είναι βλάκες" λέει ο Έλλην...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.