Jump to content



Απαγόρευση τσιγάρου (η άλλη άποψη)


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Τελικά ο νόμος ισχύει ή όχι; Έχω πάει σε 3 καφετέριες και σε 2 ταβέρνες και όλες είχαν τασάκια και ο κόσμος κάπνιζε, εκτός από τη μία που μας έφεραν πλαστικό ποτήρι για να μην φαίνεται ότι έχουν τασάκια..

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ελληνας δεν πληρωσει ακριβα για την παρανομια που κανει , τουλαχιστον μια φορα , τοτε θα συνεχισει να το κανει.

Πρεπει να φαει προστιμο και να εχει και το φοβο οτι θα το ξαναφαει , αλλιως δε βαζει μυαλο.

Δυστυχως καποιοι δε σκεφτονται και δε λυπουνται αυτους που δεν καπνιζουν , δεν επιδεχονται εκπαιδευση που οριζεται για ανθρωπους , και πρεπει να μαθουν με εκπαιδευση που αρμοζει σε ζωα - δλδ με την τιμωρια

edit και στο νετκαφε που πηγαινα , δεν ειχε τασακια - ειχε 10δες αδεια κουτακια αναψυκτικου για αυτη τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο νόμος ισχύει ή όχι; Έχω πάει σε 3 καφετέριες και σε 2 ταβέρνες και όλες είχαν τασάκια και ο κόσμος κάπνιζε, εκτός από τη μία που μας έφεραν πλαστικό ποτήρι για να μην φαίνεται ότι έχουν τασάκια..

Φίλε μου πάρε το 1142 και κανε καταγγελια. Ειναι πολύ ευκολο. Από οτι εχω μαθει πρώτα ελεγχουν τις καφετεριες που τρωνε καταγγελια.

Μονο ετσι θα βαλουν μυαλο.

Αν θελεις δεν δινεις ονομα και τηλεφωνο. Επίσης δεν διασταυρωνουν στοιχεία και δεν τα προωθούν κάπου αν δωσεις τα πραγματικά σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν δινουν το δικαιωμα στον καταστηματαρχη

να επιλεξει εαν στο καταστημα του επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα

απο εκει κι υστερα,μεγαλα παιδακια ειμαστε

ας επιλεξει ο καθενας κατα ποσο θελει να παει να ντουμανιασει

ή θελει να την βγαλει ακαπνος

στις δε μεικτες παρεες θα πρεπει εκ περιτροπης να μενουν ολοι ικανοποιημενοι οποτε θα παιξει rotation

ουτε ρουφιανιλικια, ουτε κρυφα ποτηρια/τασακια,

ουτε προστιμα-κοροιδια, αλλα ουτε και να τσακιζεται το εισοδημα των καταστηματων σε τετοιους δυσκολους καιρους

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν δινουν το δικαιωμα στον καταστηματαρχη

να επιλεξει εαν στο καταστημα του επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα

απο εκει κι υστερα,μεγαλα παιδακια ειμαστε

ας επιλεξει ο καθενας κατα ποσο θελει να παει να ντουμανιασει

ή θελει να την βγαλει ακαπνος

στις δε μεικτες παρεες θα πρεπει εκ περιτροπης να μενουν ολοι ικανοποιημενοι οποτε θα παιξει rotation

ουτε ρουφιανιλικια, ουτε κρυφα ποτηρια/τασακια,

ουτε προστιμα-κοροιδια, αλλα ουτε και να τσακιζεται το εισοδημα των καταστηματων σε τετοιους δυσκολους καιρους

Μα βλεπεις και τωρα που υπάρχει νομος κανεις δεν τον εφαρμοζει για να μην διωξει πελάτες και πανε στον διπλα. Αφού η πλειοψηφία καπνίζει. Πρεπει να εφαρμοστεί σε όλους ο νομος ώστε να λειτουργήσει. Κανεις δεν θέλει να δυσαρεστησει τους καπνιστες που αποτελουν και τους περισσοτερους. Ενω αν εφαρμοζεται ο νομος δεν τιθεται δυσαρεσκεια. Συγκριτικό ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πιστεύεις ότι θα υπάρξει καφετέρια που θα προτιμήσει να μην έχει καπνιστές πελάτες;

8 στις 10 θα ειναι για καπνιστες

αλλα θα υπαρχουν και δυο που θα ειναι smoke free και θα εχουν εγγυημενη δουλεια κιολας

ο καθενας ειναι ελευθερος να επιλεξει που θα παει

δεν εβαλε κανεις το πιστολι στον κροταφο κανενος ωστε να τον αναγκασει να μπει σε καταστημα που δεν ειναι του γουστου του

ειναι σαν λεμε οτι ο αισθησιακος χωρος της Σβετλανας

σου προκαλει τουμπανισμα των γεννητικων οργανων

και γι αυτο απαιτεις να απαγορευτει το εν λογω αθλημα στα strip clubs

ε δεν γινεται,

απλα μην πας σ'αυτα καταστηματα

ή πηγαινε σε καποιο αλλο οπου οι κοπελες πλεκουν σεμεδακια αντι να χορευουν

αποψη μου ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε όμως. Ο νόμος ισχύει και στην μπανανία όπως και σε 10 άλλες χώρες της Ευρώπης και κανείς δε το έχει κάνει/έκανε θέμα. Εκεί που θέλουμε είμαστε μάγκες.. στα υπόλοιπα ρουφάμε το αυγουλάκι μας.. ωρέ καλά να πάθουμεεε!

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειπα τη γνωμη μου στο μαθημα και μονο που δεν μου ριξε και αποβολη ο φανατικος καπνιστης μαθηματικος μας!!!

Εμεις ειμαστε Ελληνες και αν μας κοψουν τη φραπεδια και το τσιγαρο θα τα σπασουμε ολα!!! :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειπα τη γνωμη μου στο μαθημα και μονο που δεν μου ριξε και αποβολη ο φανατικος καπνιστης μαθηματικος μας!!!

Εμεις ειμαστε Ελληνες και αν μας κοψουν τη φραπεδια και το τσιγαρο θα τα σπασουμε ολα!!! :nothing:

ε τότε να τα κόψουν όλα μπας και ξεσηκωθούμε

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε όμως. Ο νόμος ισχύει και στην μπανανία όπως και σε 10 άλλες χώρες της Ευρώπης και κανείς δε το έχει κάνει/έκανε θέμα. Εκεί που θέλουμε είμαστε μάγκες.. στα υπόλοιπα ρουφάμε το αυγουλάκι μας.. ωρέ καλά να πάθουμεεε!

δεν ειναι απολυτα συγκρισιμες οι περιπτωσεις

σε μια περιοδο που χωρα φλεγεται

και ο κοσμος παλευει να τα βγαλει περα με νυχια και με δοντια

το να περνας τετοιες οδηγιες ειναι τουλαχιστον ακυρο απο θεμα timming

και για τον φουκαρα τον επαγγελματια που βλεπει την κινηση να πεφτει κατακορυφα για πολλους λογους

αλλα και για τον απλο καπνιστη που μια φορα στις τιοσες που θα βγει εξω πλεον

πρεπει να καταστρωσει ολακερο σχεδιο για να μπορει να διασκεδασει καπνιζοντας

ο κοσμος καιγεται και το μ00νι χτενιζεται...

και δεν πιστευω οτι αμφισβητει κανεις

οτι δεν ειναι το μονο ουτε και το πιο σημαντικο προβλημα της χωρας αυτης το τσιγαρο.

σε ολα τα αλλα γιναμε ευρωπαιοι δλδ?

ή μηπως βαση προτεραιότητας πρεπει να παταξουμε το καπνισμα για να προχωρησουμε μετα σε ολα τα υπολοιπα....

στην τελικη αν το θεωρεις παρανομο

καταργησε το τελειως και σταματα να εισπρατεις φορους

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιώργη δεν γινόμαστε Ευρώπη επειδή κόβουμε το τσιγάρο, γινόμαστε περισσότερο πολιτισμένοι επειδή σεβόμαστε ένα μέτρο το οποίο μόνο καλό κάνει. Δεν είναι τίποτα να πεταχτείς έξω για 3 λεπτά να κάνεις το τσιγάρο σου, παίρνεις και το ποτό σου και μια χαρά. Και στην συντριπτική πλειοψηφία των ημερών έχουμε καταπληκτικές λιακάδες και ζεστό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε συ.

οταν εχεις 5 ευρω και πεινας,τι θα κανεις?θα τα φας σε φαι η σε τσιγαρα?

απο ποτε το τσιγαρο εγινε ειδος πρωτης αναγκης?:nothing:

και δεν ειναι παρανομο το τσιγαρο,ειναι παρανομο να ενοχλεις με το τσιγαρο,οπως εγω αμα εχω νταλκαδες δε μπορω να βαραω (τα νομιμα) νταουλια και σαμπγουφερ στις 4 το πρωι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.