Jump to content



Προβλημα shared folders win7-xp


spH3RiCal

Recommended Posts

Εχω 3 pc σε δικτυο, το main με 7 ultimate 64, το κατεβαστηρι με xp pro και το htpc που μολις του εβαλα επισης ultimate64. Το προβλημα ειναι οτι το κατεβαστηρι δεν εχει προσβαση στο htpc. Το βλεπει κανονικα απλα δεν ανοιγει τους φακελους (το αναποδο γινεται κανονικα). Ολοι οι υπολοιποι συνδιασμοι λειτουργουν αψογα. Εχω δωσει permissions, εχω δοκιμασει χωρις firewalls, δεν τα εχω σε homegroup, εχω αλλαξει το ειδος του δικτυου (home, work, public), κωδικοι δεν υπαρχουν αλλα τιποτα. Θα μου πειτε γιατι δε βαζεις τις ρυθμισεις του main στο htpc να καθαρισεις.. Ελα που το main στο permition level εχει την ενδειξη contribute την οποια ουτε θυμαμαι πως μπηκε, ουτε πως μπορω να την εμφανισω..

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το εξης

στον φακελο που κανεις share στο htpc μπες στα properties και στην καρτελα security προσθεσε το everyone (οπος στην pic) για να δεις αν ειναι θεμα permisions......αν ειναι αυτο μετα κανεις οτι ρυθμισεις θες η αφινεις το everyone

post-14427-1416074567,0717_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

To μηνυμα ελεγε "****** is not accessible. You might not have permission to use this network resource. Contact the administrator of this server to find out if you have access permissions. The network path is not found".

Tωρα το pc με τα ΧΡ δε βλεπει τους φακελους. Βλεπει ομως το htpc στο workgroup αλλα αν πατησω να μπω σε αυτο μου πεταει το παραπανω μυνημα.

Επισης ξεχασα να πω οτι δουλευω με static IP στο εσωτερικο δικτυο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρωτο που εκανα, αλλιως δεν ειχα προσβαση απο κανεναν αλλο υπολογιστη του δικτυου..

Γνωμη μου ειναι οτι το ολο θεμα ειναι σε αυτο το "contribute" που εχει ο main στα permission level των δικων του shared. Αλλα ρε γμτ δε βρισκω τιποτα σχετικο τοσο στο pc οσο και στο google.. :S

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα είναι κάποιο folder γιατί το C δεν μπορείς.

Το μήνυμα που σου βγάζει είναι καθαρά θέμα permission.

Πρέπει να δόσεις και share permissions και security permissions.

Ρίξε το everyone μέσα και θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φακελος ειναι.

Εδω ειναι τα permissions..

Untitled2.jpg

Untitled-11.jpg

fffff.jpg

565e65e6e.jpg

Aν θελετε κανα αλλο screenshot πειτε μου, εγω εχω σηκωσει τα χερια ψηλα..

Απο την αλλη, αν ειναι οντως τα permissions το προβλημα, το αλλο pc γιατι μπαινει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη, αν ειναι οντως τα permissions το προβλημα, το αλλο pc γιατι μπαινει κανονικα?

Μάλλον γιατί είναι win7.

Στο αλλαγή ρυθμίσεων κοινής χρήσης για προχωρημένους στο προφίλ οικία ή εργασία τα έχεις ανάψει.... στο public τα άναψες?

Επειδή δεν έχεις pdc για να διαχειρίζεται domain δικαιώματα υπάρχουν αυτά τα προβλήματα. Η διαχείριση των 7 είναι πολύ πιο αυστηρή από τα XP.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.